Γυναικείος οργασμός. 10 ερωτήσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507

    Γυναικείος οργασμός. 10 ερωτήσεις

    Eνα θέμα που έχει απασχολήσει και συνεχίζει να απασχολεί πολλλλύ, γυναίκες, άνδρες αλλά και την επιστημονική κοινότητα.

    Το θέτω προς συζήτηση υπό μορφή ερωτήσεων.

    1. Υπάρχουν ανοργασμικές γυναίκες;

    2. Μπορεί να απολαύσει μια γυναίκα την σεξουαλική επαφή αν δεν επέλθει οργασμική κορύφωση;

    3. Εχουν όλες οι γυναίκες σημείο G;

    4. Γιατί απασχολεί τόσο πολύ τους άνδρες o οργασμός των συντρόφων τους;

    5. Γιατί οι γυναίκες προσποιούνται οργασμό;

    6. Oλες οι γυναίκες μπορούν να κάνουν squirting;

    7. Είναι η κολπική ή η κλειτοριδική αίσθηση κορύφωσης η εντονότερη;

    8. Σε σχέση με τις παρακάτω αναφορές δυο μελών…

    Quote Originally Posted by julias View Post
    που "ολοκλήρωνα" πριν καν με αγγίξει, πολλές φορές
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    κοίτα...το να ολοκληρώσει μια νεαρή κοπέλα πριν την αγγίξει κάποιος, σόρι αλλά πρώτη φορά το ακούω....


    ..Μπορεί να υπάρξει οργασμική κορύφωση χωρίς επαφή; (
    να βιώσει η γυναίκα οργασμό χωρίς κολπικό η κλειτοριδικό ερεθισμό)

    9. Mπορεί μια γυναίκα να μπερδέψει την προοργασμική φάση με τον οργασμό;

    10. Yπάρχουν άλλοι τρόποι (εκτός του κολπικού και κλειτοριδικού ερεθισμού) που φέρουν την γυναίκα σε οργασμικη κορύφωση;

    ……………….

    1. Υπάρχουν ανοργασμικές γυναίκες;

    Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως υπάρχουν ανοργασμικές σχέσεις και όχι ανοργασμικές γυναίκες. Ωστόσο η επιστήμη απαντά με τρεις κατηγορίες ανοργασμίας. Την πρωτοπαθή, την δευτεροπαθή και την εκλεκτική.

    Πιστεύω με δυο λόγια, πως η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών μπορούν να φθάσουν σε οργασμική κορύφωση, αν εξερευνήσουν και ελευθερώσουν την σεξουαλικότητα τους, αν είναι χαλαρές στο βίωμα της σεξουαλική επαφής, αν υπάρχει ποιοτικός σεξουαλικός και εγκεφαλικός ερεθισμός και αν η γυναίκα δεν καταπιέζει συναισθήματα και φαντασιώσεις που αφορούν τον ερωτισμό της

    2. Μπορεί να απολαύσει μια γυναίκα την σεξουαλική επαφή αν δεν επέλθει οργασμική κορύφωση;

    Χωρίς να το θέτω σε απόλυτο βαθμό, ΝΑΙ. Πολλές γυναίκες απολαμβάνουν την σεξουαλική πράξη και νιώθουν γεμάτες ακόμα και με την απουσία της οργασμικής τους κορύφωση.

    Εντούτοις η κορύφωση θεωρείται ζητούμενο της καλής σεξουαλικής ζωής και αν απουσιάζει συχνά, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα είτε από την πλευρά του άνδρα, είτε της γυναίκας, είτε και των δυο

    3. Εχουν όλες οι γυναίκες σημείο G;

    Τόσο η επιστημονική κοινότητα είναι διχασμένη, όσο και οι περισσότερες γυναίκες πλέον αδιαφορούν για το αν υπάρχει ή όχι και εστιάζουν στο πως διεγείρονται και το πως κορυφώνονται σύμφωνα με τους δικούς της τρόπους η καθεμία αλλά και ανάλογα τον ερωτικό τους σύντροφο.

    4. Γιατί απασχολεί τόσο πολύ τους άνδρες;

    Η επιθυμία της επιτυχίας και του τίτλου του καλού εραστή, αλλά και της προσφοράς ηδονής στην σύντροφό τους είτε από υστεροβουλία, είτε από αγνή πρόθεση είναι οι κυριότεροι λόγοι

    5. Γιατί οι γυναίκες προσποιούνται οργασμό;

    Για πολλούς και διαφορετικούς λόγους η καθεμία. Συνήθως από ανασφάλεια σχετικά με την σεξουαλικότητά τους, από αβεβαιότητα ως προς το πώς αντιδρά το κορμί τους στον σεξουαλικό ερεθισμό έως και προστασία των συναισθημάτων του συντρόφου τους ή την επιθυμία να τελειώσει η σεξουαλική διαδικασία.

    6. Oλες οι γυναίκες μπορούν να κάνουν squirting;

    Και πάλι χωρίς να το θέτω σε απόλυτο βαθμό, ΝΑΙ. Ακόμα και οι γυναίκες που αγνοούν την ύπαρξη έστω και της λέξης ή οι γυναίκες που δεν το έχουν βιώσει ποτέ, ανεξάρτητα από τον μικρό ή μεγάλο βαθμό των σεξουαλικών τους εμπειριών, μπορούν από τον κατάλληλο σύντροφο ή ακολουθώντας μόνες τους τις κατάλληλες τεχνικές να έρθουν σε κατάσταση squirt.

    7. Είναι η κολπική ή η κλειτοριδική αίσθηση κορύφωσης η εντονότερη;

    Σύμφωνα με έρευνες το 30% των γυναικών δεν θα φτάσουν ποτέ σε κολπικό οργασμό στην ζωή τους, ενώ οι περισσότερες βιώνουν πολύ ευκολότερα κλειτοριδικό οργασμό σε σχέση με τον κολπικό. Πολλές γυναίκες φθάνουν μόνες τους σε οργασμική κορύφωση μόνο με την πρόκληση κλειτοριδικού οργασμού, ενώ άλλες κατά την σεξουαλική επαφή είτε με τον σύντροφό τους - είτε με φαλλικά αντικείμενα/ομοιώματα χρειάζονται παράλληλα και τον κλειτοριδικό ερεθισμό για να κορυφωθούν.

    Σε κάθε γυναίκα ποικίλει η ένταση, αλλά ο κολπικός οργασμός παραμένει εξαίρετο ζητούμενο στο βίωμα της σεξουαλικής επαφής ή του αυνανισμού.

    8. Μπορεί να υπάρξει οργασμική κορύφωση χωρίς επαφή; (να βιώσει η γυναίκα οργασμό χωρίς κολπικό η κλειτοριδικό ερεθισμό)

    ΦΥΣΙΚΑ! Από την κατάλληλη διέγερση ερωτογενούς ζώνης, πχ αυχένας ή στήθος, από τον ψίθυρο ιδιαίτερων ακουσμάτων του ερωτικού συντρόφου χωρίς καμία σωματική επαφή, έως και ένα βλέμμα ή άλλου είδους έντονη ερωτική έξαψη. Πχ, κάποιες γυναίκες κορυφώνονται ενώ χορεύουν, κάποιες άλλες ενώ διαβάζουν ένα ερωτικό κείμενο κλπ

    9.
    Mπορεί μια γυναίκα να μπερδέψει την προοργασμική φάση με τον οργασμό;

    Ναι, αν και αυτό συναντάται κυρίως στις νεαρές ηλικίες ή στις γυναίκες με μικρή ερωτική εμπειρία.

    10.Yπάρχουν άλλοι τρόποι (εκτός του κολπικού και κλειτοριδικού ερεθισμού) που φέρουν την γυναίκα σε οργασμικη κορύφωση;

    ΦΥΣΙΚΑ. Από την εγκεφαλική ερωτική διέγερση λόγω οπτικών ή ακουστικών ερεθισμάτων έως και την σωματική επαφή άλλων ερωτογενών ζωνών. Πχ πρωκτικός οργασμός. Δλδ η οργασμική κορύφωση που προκαλείται από την πρωκτική σεξουαλική επαφή.


    .........

    Οι δικές σας απαντήσεις; Γνώμες – απόψεις;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Πολλες ερωτήσεις sed. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. Οι δικές μου απαντήσεις βασίζονται στην δική μου σεξουαλική εμπερία που είναι μικρή.
    1) Δεν νομίζω πως υπαρχουν ανοργασμικες γυναικες. Απλα δεν ξερουν το σωμα τους ή δεν εχουν βρει τον κατάλληλο εραστή
    2)ΝΑΙ, απλά κάτι θα λειπει
    3)Δεν ξέρω για το σημειο g. Ξερω μονο και θελω τον άντρα που δεν θα χρειαστει να με κανει να αναρωτηθω
    4)Κατα τη γνώμη μου, ο άντρας πρέπει να ευχαριστει τη γυναικα στο κρεβατι. Απλα
    5)Δεν μου εχει συμβει. Υποθετω οτι ό,τι λες με καλυπτει
    6)ΝΑΙ
    7)Εγώ το βρισκω ιδιας εντασης. Έχω ερθει σε εντονότερους οργασμους με πιο εμπειρο συντροφο
    8)Απόλυτα ΝΑΙ. Δεν ήξερα οτι μπορει να συμβει. Είναι μαγικό. Είναι ό,τι καλύτερο. ΔΕν θες τίποτε άλλο. Αισθάνεσαι οτι ο σύντροφος σου σε θέλει πάρα πολύ.
    9)Δεν ξερω. Ίσως
    10)Εγώ θα μιλησω για την εγκεφαλική διεγερση που είναι απίστευτης αίσθησης και ομορφιάς, αλλά πρεπει πάντα να υπαρχει ο κατάλληλος σύντροφος
    Αυτά!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    που στα διαλα γραφω; στο e-sexology.gr ; απο λαθος πορτα μπηκα παλι;
    Στο e-Psychology.gr βρίσκεσαι, στην ενότητα Οικογένεια - σχέσεις - σεξουαλικότητα

    Την σωστή πόρτα πέρασες

    Καλησπέρα

    Quote Originally Posted by julias View Post
    Πολλες ερωτήσεις sed. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. Οι δικές μου απαντήσεις βασίζονται στην δική μου σεξουαλική εμπερία που είναι μικρή.
    1) Δεν νομίζω πως υπαρχουν ανοργασμικες γυναικες. Απλα δεν ξερουν το σωμα τους ή δεν εχουν βρει τον κατάλληλο εραστή
    2)ΝΑΙ, απλά κάτι θα λειπει
    3)Δεν ξέρω για το σημειο g. Ξερω μονο και θελω τον άντρα που δεν θα χρειαστει να με κανει να αναρωτηθω
    4)Κατα τη γνώμη μου, ο άντρας πρέπει να ευχαριστει τη γυναικα στο κρεβατι. Απλα
    5)Δεν μου εχει συμβει. Υποθετω οτι ό,τι λες με καλυπτει
    6)ΝΑΙ
    7)Εγώ το βρισκω ιδιας εντασης. Έχω ερθει σε εντονότερους οργασμους με πιο εμπειρο συντροφο
    8)Απόλυτα ΝΑΙ. Δεν ήξερα οτι μπορει να συμβει. Είναι μαγικό. Είναι ό,τι καλύτερο. ΔΕν θες τίποτε άλλο. Αισθάνεσαι οτι ο σύντροφος σου σε θέλει πάρα πολύ.
    9)Δεν ξερω. Ίσως
    10)Εγώ θα μιλησω για την εγκεφαλική διεγερση που είναι απίστευτης αίσθησης και ομορφιάς, αλλά πρεπει πάντα να υπαρχει ο κατάλληλος σύντροφος
    Αυτά!!
    Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    ναι σωστα τα λες απλα βλεπω πως μαλλον επρεπε να εχουν αντιστροφη σειρα, γενικα.
    Θεωρώ πως ο ερωτισμός και η σεξουαλικότητα του ανθρώπου, είναι από τα βασικότερα στοιχεία που συνθέτουν την προσωπικότητα του. Επιπλέον μπορείς να συζητήσεις για την σεξουαλικότητα χωρίς να αναφερθείς απαραίτητα στις σχέσεις και στην οικογένεια, όχι όμως το αντίστροφο. Ο ερωτισμός / σεξουαλικότητα είναι αναπόσπαστο κομμάτι των σχέσεων και εν συνεχεία, της οικογένειας που αποφασίζουν 2 άνθρωποι να δημιουργήσουν.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    που στα διαλα γραφω; στο e-sexology.gr ; απο λαθος πορτα μπηκα παλι;

    λολλλλλλλλλλ!!! γέλασα τόσο πολύ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ψαξε στο ιντερνετ και σε βιβλια για απαντησεις....και οχι σε γνωμες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και αν εχεις τις απαντησεις σε παρακαλω μην μας κανεις να αγωνιουμε. Βλεπω οτι αποφευγεις επιδεικτικα να παραθεσεις το τι ισχυει...ή τουλαχιστον την γνωμη σου ωστε να μπορεσεις να πεις μετα ποσο λαθος εισαστε...ως απολυτος γνωστης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βιαστηκα να απαντησω εχεις καταθεση αποψεις...λαθος μου....παντως πολλες ειναι λαθος αλλα δεν ειμαι σε θεση να απαντησω τωρα...θελει πολυ γραψιμο. Sorry
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ψαξε στο ιντερνετ και σε βιβλια για απαντησεις....και οχι σε γνωμες.
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και αν εχεις τις απαντησεις σε παρακαλω μην μας κανεις να αγωνιουμε. Βλεπω οτι αποφευγεις επιδεικτικα να παραθεσεις το τι ισχυει...ή τουλαχιστον την γνωμη σου ωστε να μπορεσεις να πεις μετα ποσο λαθος εισαστε...ως απολυτος γνωστης.
    ???!!! Σε ποιόν απευθύνεσαι;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    ???!!! Σε ποιόν απευθύνεσαι;
    Να σου πω την αληθεια...δεν θελω θεματα του στυλ κοσμοπολιταν...με εκνευριζουν. Τεσπα μπορεις να πεις να τρωγομαι με τα ρουχα μου αν δεν μου αρεσει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Να σου πω την αληθεια...δεν θελω θεματα του στυλ κοσμοπολιταν...με εκνευριζουν. Τεσπα μπορεις να πεις να τρωγομαι με τα ρουχα μου αν δεν μου αρεσει.
    Τι σχέση έχει ο όποιος εκνευρισμός (?!) σου με αυτό;

    Βλεπω οτι αποφευγεις επιδεικτικα να παραθεσεις το τι ισχυει...ή τουλαχιστον την γνωμη σου
    Ως νηματοθέτης, απάντησα σε όλες τις ερωτήσεις που έθεσα, στο αρχικό post, γι' αυτό και η ερώτηση μου "σε ποιόν απευθύνεσαι" με την παραπάνω πρόταση σου;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ως νηματοθέτης, απάντησα σε όλες τις ερωτήσεις που έθεσα, στο αρχικό post, γι' αυτό και η ερώτηση μου "σε ποιόν απευθύνεσαι" με την παραπάνω πρόταση σου;
    Εφτασα στο 10 ειδα
    ...............

    σκρολαρα μετα κατω και νομιζα οτι δεν κατεθεσες αποψεις....λαθος μου.

    Απο κει και περα...δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα...η αποψη μου ειναι οτι μου θυμιζει κοσμοπολιταν....μα ακριβως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    1. Υπάρχουν ανοργασμικές γυναίκες; οχι

    2. Μπορεί να απολαύσει μια γυναίκα την σεξουαλική επαφή αν δεν επέλθει οργασμική κορύφωση; Απ ότι λένε, ναι

    3. Εχουν όλες οι γυναίκες σημείο G;Οι περισσότερες είναι στο ψάξιμο

    4. Γιατί απασχολεί τόσο πολύ τους άνδρες o οργασμός των συντρόφων τους;Γιατί έχουν κάλο στον εγκέφαλο

    5. Γιατί οι γυναίκες προσποιούνται οργασμό;Γιατί επίσης έχουν κάλο στον εγκέφαλο

    6. Oλες οι γυναίκες μπορούν να κάνουν squirting; Θεωρητικά ναι, αλλά who cares

    7. Είναι η κολπική ή η κλειτοριδική αίσθηση κορύφωσης η εντονότερη; είναι τα μήλα πιο νόστημα ή οι πατάτες;

    8. Σε σχέση με τις παρακάτω αναφορές δυο μελών…
    ..Μπορεί να υπάρξει οργασμική κορύφωση χωρίς επαφή; (να βιώσει η γυναίκα οργασμό χωρίς κολπικό η κλειτοριδικό ερεθισμό)Ετσι λένε οι φήμες!

    9. Mπορεί μια γυναίκα να μπερδέψει την προοργασμική φάση με τον οργασμό; αν είναι 16-17 μάλλον

    10. Yπάρχουν άλλοι τρόποι (εκτός του κολπικού και κλειτοριδικού ερεθισμού) που φέρουν την γυναίκα σε οργασμικη κορύφωση;Τι λες ρε φίλε! ασφαλέστερο είναι να χορεύεις μπρέικ ντάνς σε ναρκοπέδιο από το να χαϊδολογάς γυναίκα, μπορεί να σου σκάσει πυροτέχνημα σχεδόν από οπουδήποτε:rolleyes:
    ..........................................

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    hi εμενα μ χει πει ουρολογος οτι ουτε σημειο τζι υπαρχει ουτε 2 ειδη οργασμων..προφανως ο οργασμος ειναι ενας δλδ απο κλειτορίδα..
    οσο για το αν απασχολει αντρες και γυναικες αυτό ειναι φυσικο κ επομενο οχι σαν μερικους που χεστηκαν πρεπει κ 2 να απολαμβανουν το σεξ
    ανοργασμικες γυναικες ισως εχουν πολλα κομπλε3 η δεν εχουν γ..θει καλα

Similar Threads

  1. Πόνος αντί για οργασμός
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2010, 00:09
  2. 2 ερωτησεις
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-08-2010, 02:46
  3. Γυναικείος-Ανδρικος Εγκέφαλος Υπάρχουν διαφορές?
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 22-01-2010, 01:33
  4. κολπικός οργάσμος και ταυτόχρονο κλάμα
    By sakis83 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 07-11-2008, 11:27
  5. Αγχωλιτικα και οργασμος.
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 29-08-2008, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •