Εναντια στην επιθυμεια για σεξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270

    Εναντια στην επιθυμεια για σεξ

    Θεωρειται φυσιολογικο καποιος εφηβος να μην θεωρει σωστο να κανει ερωτα με γυναικα γιατι ειναι εναντια στις αρχες του?
    Μην με ρωτησετε ποιες ειναι οι αρχες του απλα υποθετικα μιλαω
    σκεφτεται οτι καποιος νεος ειναι κατα του σεξ διοτι δεν συμφωνει με την πραξει
    ειναι λογικο η οχι??
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Μου φένεται ότι φταίει η οικογένια σε αυτό.. και όχι δεν μου φαίνεται φυσιολογικό
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    134
    η επιθυμια για σεξ ερχεται οταν καποιος ανθρωπος μας γεμιζει..εχουν προηγηθει πολλα αλλα και ο ερωτας ειναι το επιστεγασμα ολων αυτων,,βεβαια συμβαινει και το αντιθετο..οκ.αλλα???ειναι νορμαλ..ετσι χυμα χωρις συναισθημα??
    οποτε αυτος ο νεος ισως δεν εχει βρει αυτο το ατομο ακομα
    και δεν εχει "παλεψει" με τα θελω του..
    γτ πολλα πραγματα ανατρεπονται εκει που δεν τα περιμενουμε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    glafkos ο νεαρός έχει φυσιολογικά ορμές αλλά αντιστέκεται λόγω των αρχών του ε?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θεωρω οτι δεν ανηκει στο μεσο ορο ... απο κει και περα δεν υπαρχει απαντηση. Αν σκεφτεις οτι για να υπαρξει ο ανθρωπος ειναι αναγκασμενος να ζευγαρωσει τοτε θα μπορουσες να πεις οτι αντιβαινει στην φυση αλλα και αυτο δεν θα ηταν επαρκη απαντηση.

    Ειναι αυτο που ειναι...ολοι ακολουθουμε μια πορεια και εχουμε να ζησουμε ενα πεπερασμενο χρονικο διαστημα. Σε γενικες γραμμες θα μπορουσες να πεις να περασουμε καλα το χρονο που εχουμε. Αλλα ουτε αυτο ειναι ορθη απαντηση. Ο καθενας εχει τις δικες του προτεραιοτητες.

    Σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι δεν ειναι καλο για αυτον...δεν θα του βγει σε καλο , αλλα δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    yparxoyn αρχες που ειναι εναντια στο σεξ ; ακομα και για μοναχισμο να παει , δεν ειναι αναγκη ναναι παρθενος πχ ,,,Ποιες αρχες δηλαδη ;;;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αυτο το θεμα οσο κι αν φαινεται απλο στην απαντηση, σηκωνει αναλυση. οι αποψεις μου αυτη τη στιγμη ειναι χωρισμενες στα δυο. σαυτο που συμβαινει και σαυτο που θα πρεπε να συμβαινει αλλα δε συμβαινει. ή αλλιως αυτο που προσταζει η φυση, κι αυτο που μας εχει καταντησει η κοινωνια που επιβαλλεται πανω στη φυση.

    το τι προσταζει η φυση νομιζω ολοι το καταλαβαινουμε. ο αντρας γεννιεται με το πουλακι, το πουλακι μπαινει στη τρυπουλα, κι ετσι εχουμε την αναπαραγωγη και τη διαιωνιση του ειδους μας. μεχρι εδω καλα. λογο των πολλων πληροφοριων και της περιπλοκοτητας (και ισως αλλων συνομοσιων κατα της ανθρωποτητας) της κοινωνιας, πλεον εχουμε φαινομενα σαν αυτα που καταπατουν* τη φυση κι οδηγουν το ατομο ειτε να συμπεριφερεται σαν το αλλο φυλο (οι γκεϋ να θυληπρεπιζουν και οι λεσβιες να αντροφερνουν), ειτε να μην κανει καθολου σεξ για οποιοδηποτε λογο.

    καταλαβαινουμε ολοι πως εαν το πουλακι δε μπει στη τρυπουλα, τοτε ο αντρας χανει τον ρολο του, δεν εχει λογο υπαρξης (και η γυναικα αντιστοιχα αλλα το ερωτημα ηταν μονο για αντρα, ασε που οι περισσοτερες γυναικες εχουν μια ταση να ειναι bi). φυσικα επηρεαζεται και ψυχολογικα, αφου ειναι σαν να μην εχει ταυτοτητα. το γιατι καταντα να μη μπει εξαρταται απο πολλους παραγοντες, ειτε πουμε οι γυναικες ξεφτυλιστηκαν πλεον (το παιζουν δυσκολες, ή ειναι ευκολες και δεν ειναι σταθερες, γενικα εχουν μια ταση προς την αρνηση παντα και την υπερβολη) και δεν αξιζουν, ειτε πουμε φταιει η οικογενεια (οπως σωστα υπωθηκε απ'τη BloodyKate) μαζι και το περιβαλλον (να προσθεσω εγω). και καλα με την οικογενεια δε μπορεις να κανεις τιποτα, δε σου μαθαινουν επιτηδες ουτε καν τη χρηση προφυλακτικων (γιατι συνηθιζουν να αποφευγουν τη κουβεντα περι σεξ), το βαρος περναει στο σχολειο, κι αν ουτε κι εκει σε μαθουν, τοτε ειναι οτι τυχει κυριολεκτικα, πρεπει να παθεις για να μαθεις (κι αν δε παθεις μπορει να μεινεις και με την αγνοια ή να σχηματισεις λανθασμενη αντιληψη για τη πραγματικοτητα, οπως πιστευω εχει κανει κι ο φιλος μας).

    το περιβαλλον οπως ανεφερα κι αυτα που μαθαινουμε ειναι αυτο που μας "εγκαθιστα" την αντιληψη που εχουμε για τη πραγματικοτητα. αν μας μαθουν οτι το σεξ ειναι λαθος, κακο, αμαρτια, βια προς τις γυναικες, εκμεταλλευση ή οτι αλλο αρνητικο, ή ακομα κι αν δε "τυχει" και το παθουμε στην ωρα του, φυσικα και δε θα θελουμε να το κανουμε.

    η μεγαλυτερη αρρωστια που μπορει να δωσει μια γυναικα σε εναν αντρα παντως, πεφτωντας και η ιδια θυμα της πουστοποιημενης κοινωνιας, ειναι αυτο το πραμα που περιγραφει το τοπικ, που θελει τον αντρα ερμαιο, να σκεφτεται οτι το σεξ δεν ειναι αναγκη, αλλα κατι το οποιο πρεπει να αποφευγεται ή γινεται δυσκολα, σαν να ειναι απαγορευμενο, ή καμια πολυτελεια, το κατορθωμα κλπ.



    *καταπατουν ή οχι, γιατι απ'την αλλη μπορουμε να πουμε οτι και η ελευθερια μεστη φυση ειναι, και τελικα δε μας προσταζει τιποτα, οποτε το να μη κανουμε σεξ ή να γινουμε ολοι γκεϋ ειναι μια απ'τις επιλογες. απλα αν δε κανουμε σεξ με ατομα του αλλου φυλου, δε θα γεννηθουν αλλοι ανθρωποι μωρε, νταξ δε χαθηκε ο κοσμος, λολ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by path View Post
    yparxoyn αρχες που ειναι εναντια στο σεξ ; ακομα και για μοναχισμο να παει , δεν ειναι αναγκη ναναι παρθενος πχ ,,,Ποιες αρχες δηλαδη ;;;
    Σαφως και υπαρχουν αρχες...και τις καθοριζεις εσυ. Αλλος μπορει να πηγαινει στα μπουρδελλα για σεξ για την πλακα του για παραδειγμα και αλλος να μην τα πλησιαζει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    το σεξ ειναι μια απο τις ενστικτωδεις αναγκες του ανθρωπου οπως είναι η ανάγκη για τροφη, νερο, αέρα. αν δεν καληπτεις αυτες τις ανάγκες τοτε ο οργανισμος εχει προβλημα επιβίωσης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Αν όχι πρόβλημα επιβίωσης, σιγουρα όμως πρόβλημα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Θεωρω οτι δεν ανηκει στο μεσο ορο ... απο κει και περα δεν υπαρχει απαντηση. Αν σκεφτεις οτι για να υπαρξει ο ανθρωπος ειναι αναγκασμενος να ζευγαρωσει τοτε θα μπορουσες να πεις οτι αντιβαινει στην φυση αλλα και αυτο δεν θα ηταν επαρκη απαντηση.

    Ειναι αυτο που ειναι...ολοι ακολουθουμε μια πορεια και εχουμε να ζησουμε ενα πεπερασμενο χρονικο διαστημα. Σε γενικες γραμμες θα μπορουσες να πεις να περασουμε καλα το χρονο που εχουμε. Αλλα ουτε αυτο ειναι ορθη απαντηση. Ο καθενας εχει τις δικες του προτεραιοτητες.

    Σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι δεν ειναι καλο για αυτον...δεν θα του βγει σε καλο , αλλα δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος.
    ακριβώς. δεν ανήκει στον μέσο όρο, δεν είναι καλό για τον ίδιο.. αλλά όχι ότι πειράζει κάποιον άλλον εκτός από τον εαυτό του! ο καθένας κάνει τις επιλογές του και είναι δικιά του δουλειά!
    άλλωστε ποτέ δεν είναι πολύ αργά για σεξ.. και στα 70 του που λέει ο λόγος να το αποφασίσει. χεχεχε :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    το σεξ ειναι μια απο τις ενστικτωδεις αναγκες του ανθρωπου οπως είναι η ανάγκη για τροφη, νερο, αέρα. αν δεν καληπτεις αυτες τις ανάγκες τοτε ο οργανισμος εχει προβλημα επιβίωσης.
    πρόβλημα διαιώνισης ναι, επιβίωσης όχι

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by empar View Post
    πρόβλημα διαιώνισης ναι, επιβίωσης όχι
    καλα μείνε χωρις σεξ για ενα χρόνο να δουμε τι χαπια θα παίρνεις μετά

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Πολλοι άνθρωποι πάντως, για διάφορους λογους δεν κάνουν σεξ για πολυ καιρό. Δεν τους βλεπω να παιρνουν χάπια. Εγω δεν θα το άντεχα, αλλα άλλοι μπορουν, μην το γενικευουμε..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    Μια αναδρομη στο παρελθόν οπού κυριαρχούσε ο πουριτανισμός , έχει να μας υποδείξει πολλά .
    Κάποτε υπήρχε ο θεσμός της παρθενιάς , ειδικότερα στην επαρχία , προκειμένου να διαφυλαχθεί η καθαρότητα με την έννοια και τις διαστασεις που της έδιναν τότε πριν τον γάμο .
    Απο οτι ξέρω , ούτε τρελένονταν όμως , ούτε τα λεξοτανιλ γνώριζαν και πάσης άλλης φύσης ψυχοφάρμακου , εν αντιθέση με σήμερα που απολαμβάνουν με την σεξουαλική ''ελευθερία '' μας
    ως άνθρωποι απαλλαγμένοι απο ταμπου και ξεπερασμένες προκαταλήψεις και τα καταναλώνουμε σαν να είναι καραμέλες !!!

    Σάφως η υπερβολή κυριαρχούσε και τότε , όπως και σήμερα αλλά ως αντίποδας του φαινομένου .
    Υπάρχει ένα ρητό που λέει οτι όλες οι επαναστάσεις συνεβαλλαν στην δημιουργία ανθεκτικότερων μορφών σκλαβίας .
    Πολλές φορές αναρωτήθηκα εαν κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να ισχύει και για την σεξουαλική επάνασταση .
    Μήπως ήταν άλλο ένα μέσο για να οδήγηθούμε στην σκλαβιά των πάθων μας , και τον καυτηριασμό της συνείδησης μας ?
    Ξεκάθαρη απάντηση δεν μπορώ να δώσω σε αυτο και ειδικότερα μέσα απο ένα πόστ , καθότι οι πτυχές που εμπλέκονται είναι άπειρες,
    αυτό που γνωρίζω όμως είναι την ελευθερια στην οποιαδήποτε μορφή της ελάχιστοι άνθρωποι είναι αυτοι που μπορούν να την διαχειριστούν σωστά ,
    αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο σε μια ιδανική κοινωνία . Η κατάχρηση πάντα κέρδιζε έδαφος αργά η γρήγορα , και μετέπειτα ονόμαζοταν ως
    , ''επιλογή'' , ''φυσιολογικό'' η ακόμα χειρότερα ''δικαίωμα'' . Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα που θα μπορούσαν να δικαιώσουν τα λεγόμενα μου .

    Αποχή δεν συνεπάγεται ανωμαλία ούτε καταπίεση . Δείχνει επιλογή και δικαίωμα στην ελευθερία της απόφασης .
    Εαν ο ανθρωπος ως είδος είναι καθαρά υποκινούμενος απο ένα ένστικτο , τότε εγώ δεν θα ήθελα να είμαι ένας , γιατί δεν
    θα είχα καμμία διαφορά με τα ζώα , πέρα απο περίσσειες υποχρεώσεις και σκοτούρες .


    Λίγο προβληματισμος πριν απο οποιοδήποτε χαρακτηρισμο δεν θα έβλαπτε . Περιμένω τα ''κοτρώνια'' που θα μου εξαπολύσετε . ; ρ

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  2. ΕΓΩ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ - ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 08-04-2011, 17:21
  3. ουσιες εναντια στα αντιψυχωσικα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-2011, 22:45
  4. Στην γιαγιά
    By weird in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 23-01-2010, 03:42
  5. εναντια στο κατεστημενο!
    By κικη in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2006, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •