Ενα υψηλο IQ (>120) είναι το ίδιο προβληματιο με ένα χαμηλο (<80) ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61

    Ενα υψηλο IQ (>120) είναι το ίδιο προβληματιο με ένα χαμηλο (<80) ?

    Εγω πιστευω πως ειναι εξισου προβληματικο. Εξου και η φραση ''μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι''.

  2. #2

  3. #3

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    ..........
    Last edited by Phoenix.S; 23-08-2011 at 13:12.
    there's too much blood in my caffeine system

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    α! τωρα το καταλαβα. ωραιο λινκ.
    there's too much blood in my caffeine system

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Απο μια συντομη αναγνωση του πρωτου λινκ, βγαινει το συμπερασμα οτι προσπαθουν να αποδειξουν οτι μπορει να εισαι ψυχασθενης ΚΑΙ εξυπνος, αλλα οχι οτι ολοι οι εξυπνοι ειναι ψυχασθενεις, που ειναι αβασιμο. Ειναι επιχειρημα τυπου οι γατες εχουν ποδια, ο Σωκρατης εχει ποδια αρα ο Σωκρατης ειναι γατα.

    Αλλωστε αυτοι με ΙQ κατω απο 80 εχουν σοβαρα λειτουργικα προβληματα, μεσα στην καθημερινοτητα τους, στο πως να φροντισουν τον εαυτο τους, που δεν εχουν αυτοι με πανω απο 120. Τα προβληματα αυτων με πανω απο 120 ισως να ειναι τυπου πιο εκλεπτυσμενα και διανοητικα, να αντιλαμβανονται καλυτερα απο τον μεσο ορο τον κοσμο, αλλα οχι κατι αλλο. Και τα λειτουργικα προβληματα των κατων των 80 πιστευω οτι ειναι πολυ βασικοτερα και ουσιαστικα.

    Αν θες να πεις μακαριοι οι καθυστερημενοι, πεστο, αλλα τους ρωτησες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    Εγώ που στην πρώτη γυμνασίου είχα 120 ανήκω σε αυτούς με 120> και τα προβλήματα που θα έχουν?
    there's too much blood in my caffeine system

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    damn πρεπει να ειμαι πανεξυπνος, απο εκει προερχεται η ανικανοτητα μου στα παντα, ακομα και στο να φροντισω τον ιδιο μου τον εαυτο μου, ε ?
    εξαρταται μωρε, εαν αυτος που εχει 80 νομιζει οτι ειναι εξυπνος, τοτε θα προβληματιζεται εξισου το ιδιο με καποιον που εχει 120 και ειναι οντως εξυπνος. το θεμα ειναι οτι μαλλον δε θα προβληματιζονται για τα ιδια πραγματα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ενα iq υψηλο ειναι χαρισμα. Απο κει και περα εαν ο ανθρωπος δεν ειναι ευτυχισμενος μπορει να το ριξει και μεχρι την....εξυπναδα του αλλα ειμαι βεβαιος οτι δεν θα ηθελε να εχει 80 iq.

    Ουτε νομιζω οτι αυτοι με 80 iq ειναι ευτυχισμενοι. "Μακαριοι οι φτωχοι τω πνευματι" και τριχες. Για τους τρελους ξερεις τι λενε ε? Οτι πλεουν σε πελαγη ευτυχιας...αλλοιμονο απο μας...ετσι λενε οι πολλοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τωρα που το ξανασκεφτομαι, η πολυ εξυπναδα σιγουρα ειναι πολλη προβληματικη ομως, γιατι δυσκολευεσαι να προσαρμοστεις και να προχωρησεις οπως οι υπολοιποι ανθρωποι, που λογικα ειναι κατωτερου IQ. οποτε στα ματια των πολλων σιγουρα θα δειχνεις και θα εισαι πολυ προβληματικος. η κοινωνια εχει χτιστει για να μπορουν να επιζουν οι ηλιθιοι και να προστατευει τους αδυνατους. υπαρχει και η γνωστη φραση που λεγα σε κατι παιδακια που το παιζαν εξυπνα παλια, το "απο το πολυ μυαλο νοσηλευεσαι στο Τζανειο (το νοσοκομειο)", λολ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    τωρα που το ξανασκεφτομαι, η πολυ εξυπναδα σιγουρα ειναι πολλη προβληματικη ομως, γιατι δυσκολευεσαι να προσαρμοστεις και να προχωρησεις οπως οι υπολοιποι ανθρωποι, που λογικα ειναι κατωτερου IQ. οποτε στα ματια των πολλων σιγουρα θα δειχνεις και θα εισαι πολυ προβληματικος. η κοινωνια εχει χτιστει για να μπορουν να επιζουν οι ηλιθιοι και να προστατευει τους αδυνατους. υπαρχει και η γνωστη φραση που λεγα σε κατι παιδακια που το παιζαν εξυπνα παλια, το "απο το πολυ μυαλο νοσηλευεσαι στο Τζανειο (το νοσοκομειο)", λολ.

    Γιατι το iq ειναι ενα χαρακτηριστικο απλως. Αλλο ειναι το θαρρος , αλλο η ζωντανια , αλλο η εργατικοτητα και η λιστα δεν εχει τελος. Χαρισματα ολα.
    Δεν σημαινει οτι εχεις υψηλο iq οποτε οκ...γεννηθηκες εξυπνος οποτε επιασες τη ζωη απο τα @@...ολα θελουν αγωνα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    συμφωνω! το υψηλο IQ ειναι αλλο ενα χαρακτηριστικο, πχ σαν το μεγαλο πεος. μπορει να το εχει ενας ανδρας αλλα να μη ξερει να το χρησιμοποιει καλα, να του παρουσιαζονται προβληματα κατα τη διαρκεια της πραξης, και γενικα πρεπει να μαθει να το χειριζεται! με τα παντα ολα ισχυει αυτο, πρεπει να εκτιμαμε αυτα που εχουμε, και να μαθουμε να τα χρησιμοποιουμε στο επακρον.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    Kρίμα που δεν είσαι πια στο forum για να κουβεντιάσουμε αυτό το θέμα. Ίσως αν εγγραφείς με άλλο όνομα. Αν ναι, το πρώτο που θα σε ρωτήσω είναι τι δείχνει το διάγραμμα; Ο άξονας y τι είναι; Αν υποθέσω ότι είναι ο "πληθυσμός" τότε δεν έχει έννοια η αναπαράσταση στο διάγραμμα αυτό των disorder...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Kρίμα που δεν είσαι πια στο forum για να κουβεντιάσουμε αυτό το θέμα. Ίσως αν εγγραφείς με άλλο όνομα. Αν ναι, το πρώτο που θα σε ρωτήσω είναι τι δείχνει το διάγραμμα; Ο άξονας y τι είναι; Αν υποθέσω ότι είναι ο "πληθυσμός" τότε δεν έχει έννοια η αναπαράσταση στο διάγραμμα αυτό των disorder...

    Για τον πληθυσμο:

    https://lh4.googleusercontent.com/-I...0Fs/s640/2.jpg

    https://lh5.googleusercontent.com/-5..._TY/s640/3.jpg

    https://lh4.googleusercontent.com/-H...2922-f0001.jpg
    Last edited by keep_walking; 25-08-2011 at 10:49.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν νομιζω οτι θα θελες john να συζητησεις πολλα μαζι του...απο την ερευνα που εκανε ιδου το συμπερασμα του :

    Ενα υψηλο IQ (>120) είναι το ίδιο προβληματιο με ένα χαμηλο (<80) ?

    Εγω πιστευω πως ειναι εξισου προβληματικο. Εξου και η φραση ''μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι''.


    lol

    Φυσικα περιττο να ρωτησεις σε ποια κατηγορια πιστευει οτι ανηκει...σε αυτους με πανω απο 120...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εγκλωβισμενη στο ιδιο μου το σπιτι...
    By mariadimitra in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-11-2010, 17:16
  2. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΟΛΙ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-10-2010, 09:23
  3. Τι είναι η αγάπη?Ολοι τον αντιλαμβάνονται το ίδιο?Καθενας αγαπάει διαφορετικα?
    By anemos_thir_13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 12-07-2010, 23:34
  4. Ξένοι στο ιδιο σπίτι
    By giota in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 18-11-2009, 10:48
  5. Replies: 3
    Last Post: 19-02-2008, 12:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •