Πολλά παραπάνω κιλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    6

    Πολλά παραπάνω κιλά

    Καλησπέρα, γράφω κι εγώ για το πολυσυζητημένο θέμα της παχυσαρκίας. Είμαι 18 χρονών φοιτήτρια (σε έναν μήνα 19) με ύψος 1.71 και κιλά ..95.4 (!). Ζυγίστηκα μόλις σήμερα μετά από 6 μήνες "άρνησης".

    Η αλήθεια είναι ότι ανέκαθεν είχα παραπάνω κιλά, αλλά τα 2 τελευταία χρόνια συνεχώς αυξάνονται. Σε κάποια φάση από 97 είχα φτάσει τα 78 -αν θυμάμαι καλά- με διατροφή, αλλά την παράτησα και τα πήρα όοοοολα. Το χειμώνα που ζυγίστηκα ήμουν πάλι 97 και τώρα, όσο παράξενο κι αν ακούγεται, ανακουφίστηκα με το 95.4 γιατί φοβόμουν για περισσότερα.

    Πάντως πέρασα μία δύσκολη ψυχικά περίοδο για την οποία προσπαθώ ακόμη πολύ και οι κοντινοί μου βλέπουν την "πρόοδο". Στο θέμα της εμφάνισης όμως νιώθω κάποιες φορές γεμάτη όρεξη για την αλλαγή και άλλες αδύναμη και ανίκανη να τα καταφέρω.

    Επίσης, πολλές φορές με επηρεάζει το γεγονός ότι δεν έχω κάνει ακόμη σχέση ούτε έρωτα και τώρα καταλαβαίνω πως το φαγητό είναι για 'μένα ίσως το ξέσπασμα.

    Αν έχετε συμβουλές, αντιρρήσεις, προτροπές, αποτροπές, είναι όλα καλοδεχούμενα.

  2. #2
    ρεντ...καλώς ήρθες καταρχήν...:)

    έχεις κοινωνική ζωή?
    βγαινεις, εχεις φίλες? υπάρχει κάποιος που να σου αρέσει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    6
    Σ' ευχαριστώ;)

    Έχω κοινωνική ζωή και ως προς το θέμα της παρέας πολύ έντονη. Έχω 3 πιο κοντινές φίλες και από 'κει και πέρα 2 μεγαλύτερες παρέες. Οι άνθρωποι που με περιτριγυρίζουν το θεωρούν ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά μου (το θέμα της επικοινωνίας).

    Βγαίνω και μόλις γύρισα από έναν σχεδόν μήνα διακοπών, ίσως γι' αυτό άρχισα να ανησυχώ γι' αυτά τα θέματα που κατά την διάρκεια των διακοπών δεν με απασχολούσαν σε μεγάλο βαθμό.

    Και ..δεν υπάρχει κάποιος που να μου αρέσει ή να είμαι ερωτευμένη.

  4. #4
    κοίτα, έχω σκεφτεί πολλές φορές πως το θέμα των κιλών, είναι καθαρά πως θέλουμε να βλέπουμε εμείς τον εαυτό μας.
    Εγώ πχ, έχω ένα όριο. Έχουμε το ίδιο ύψος σχεδόν, (είμαι 1.72) και όταν περάσω τα 70 κιλά είναι θέμα. Δηλαδή αρχίζω και βλέπω άσχημο το σώμα μου, ξεκινάω δίαιτα/γυμναστήριο ξαναπάω εκεί που θέλω και φτου και απ την αρχή.
    Στο λέω αυτό με το σκεπτικό, πως αν έχεις 25 κιλά παραπάνω, σου αρέσει ο εαυτός σου?
    Νιώθεις καλά μαζί σου?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    6
    Έτσι νομίζω. Δηλαδή ο λόγος που αμφιβάλλω γι΄αυτό είναι το ερωτικό θέμα. Βλέποντας τον εαυτό μου απ' έξω σκέφτομαι ότι γενικότερα παρ' όλη την "ισορροπία" που θεωρώ ότι έχω ως χαρακτήρας (μετριοφροσύνη) είναι ένα υπερβολικό στοιχείο που ίσως το εμφανίζω αμυντικά. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το δικαιολογήσω.

  6. #6
    Quote Originally Posted by redballoon View Post
    Έτσι νομίζω. Δηλαδή ο λόγος που αμφιβάλλω γι΄αυτό είναι το ερωτικό θέμα. Βλέποντας τον εαυτό μου απ' έξω σκέφτομαι ότι γενικότερα παρ' όλη την "ισορροπία" που θεωρώ ότι έχω ως χαρακτήρας (μετριοφροσύνη) είναι ένα υπερβολικό στοιχείο που ίσως το εμφανίζω αμυντικά. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το δικαιολογήσω.
    συγνώμη, δεν κατάλαβα..:)
    Είσαι ευχαριστημένη από την εικόνα σου?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    6
    Σε γενικές γραμμές είμαι εντάξει και δεν μου δημιουργεί κάποια ανησυχία, απλώς όταν σκέφτομαι τα ερωτικά θέματα σκέφτομαι με ανασφάλεια.

  8. #8
    Quote Originally Posted by redballoon View Post
    Σε γενικές γραμμές είμαι εντάξει και δεν μου δημιουργεί κάποια ανησυχία, απλώς όταν σκέφτομαι τα ερωτικά θέματα σκέφτομαι με ανασφάλεια.
    αν εσύ νιώθεις εντάξει, τότε ποιος ήταν ο σκοπός που άνοιξες το θέμα?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    6
    Ήταν λάθος μου η έκφραση "σε γενικές γραμμές είμαι εντάξει" (ενν. για τα παραπάνω κιλά) και ζητώ συγγνώμη γιατί μου αφιερώνεις το χρόνο σου. Έχω στο μυαλό μου παραδείγματα από περιόδους που δεν με απασχολούσε το θέμα των κιλών κι ένιωθα πολύ καλά με τις φιλικές και οικογενειακές σχέσεις που είχα. Επίσης έχω στο μυαλό μου ότι όταν αναρωτιέμαι για τα ερωτικά σκέφτομαι τα κιλά ή ξεσπάω στο φαγητό.

    Όταν γίνεται αυτό, λέω ότι θα μου έκανε πολύ καλό να αδυνάτιζα για την σωματική και ψυχική μου υγεία, αλλά μετά κάτι συμβαίνει και χάνω τον έλεγχο πάλι.

  10. #10
    Quote Originally Posted by redballoon View Post
    Ήταν λάθος μου η έκφραση "σε γενικές γραμμές είμαι εντάξει" (ενν. για τα παραπάνω κιλά) και ζητώ συγγνώμη γιατί μου αφιερώνεις το χρόνο σου. Έχω στο μυαλό μου παραδείγματα από περιόδους που δεν με απασχολούσε το θέμα των κιλών κι ένιωθα πολύ καλά με τις φιλικές και οικογενειακές σχέσεις που είχα. Επίσης έχω στο μυαλό μου ότι όταν αναρωτιέμαι για τα ερωτικά σκέφτομαι τα κιλά ή ξεσπάω στο φαγητό.

    Όταν γίνεται αυτό, λέω ότι θα μου έκανε πολύ καλό να αδυνάτιζα για την σωματική και ψυχική μου υγεία, αλλά μετά κάτι συμβαίνει και χάνω τον έλεγχο πάλι.
    γι αυτό σε ρώτησα για το αν νιωθεις καλά με σένα.
    καλώς ή κακώς οι περισσότεροι άντρες δεν ενθουσιάζονται με τις...ζουμερες γυναικες και έτσι μειώνεται το ποσοστό....:)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα, Ελλάδα
    Posts
    6
    Υπάρχει κάποια πρόταση για να χάσω έστω και με πολύ αργούς ρυθμούς τα παραπάνω κιλά. Σύμφωνα με μία ιστοσελίδα που βρήκα, θα έπρεπε να είμαι 62, οπότε έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    5
    αχ κοριτσακι μου η μονη λυση,δυστηχως ειναι η διατροφη εξ' αρχης και επειτα η γυμναστικη...δυστηχως δεν γινεται αλλιως και εχω περασει απο αυτο το σταδιο γι αυτο και στο λεω ετσι επειδη ξερω ποσο δυσκολο ειναι.. θα προτεινα μια διατροφη σχετικα πιο χαλαρη,εννοω με ενα πρωινο με δημητριακα ισως και 2% η 1.5%γαλα μια κουπα..μετα απο 2-3 ωρες 3 γαλοπουλες,μετα απο τρεις ωρες καποιο ψητο κρεατικο-ψσρι με σαλατα πρασινη,η ντοματοσαλατα αλλα οχι μεγαλη ποσοτητα(πρασινη οσο θελεις ομως)μετα απο δυο ωρες ενα τονο σε νερο,μετα απο 3 ωρες σαλατουλα,η γιαουρτακι,η οτι εφαγες μεσημερι,η ενα παξιμαδι με τριμμενη τοματα και λιιιιγο φετουλα...καπως ετσι,μη τρελαθεις κιολας και περπατημα,πολυ περπατημα και θα δεις γρηγορα αποτελεσματα.... :)

Similar Threads

  1. μπερδεμα με γνωστη ; ή κατι παραπανω ;
    By greek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2011, 06:28
  2. Παραπανησια κιλα !!!
    By multikara in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-06-2011, 23:43
  3. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ''ΚΑΜΕΝΗ''
    By BrokeN_DoLL in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 88
    Last Post: 02-06-2011, 18:02
  4. Ήθελα πολλά και μου ήρθαν παραπάνω
    By maria3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 17-04-2011, 15:15
  5. Πολλά κιλά και λίγο κούκου
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 23-06-2008, 08:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •