Δεν ξέρω τί έχω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2

    Smile Δεν ξέρω τί έχω!

    Καλησπέρα σας! Νέα στο φόρουμ( φρέσκια δηλαδή,μόλις γράφτηκα) σας βρήκα googlάροντας φράσεις όπως φοβίες-άγχος κλπ! Σύμφωνα με τον τίτλο δεν ξέρω ακριβώς τί έχω, μιας και έχω διάφορες φοβίες...Να ξεκινήσω λοιπόν..
    1) Αυτή τη στιγμή, 2.00πμ είμαι ξύπνια γιατί φοβάμαι να κοιμηθώ στο ίδιο μου το σπίτι(άκουσον άκουσον)...Μένω μαζί με τη μητέρα μου,οι 2 μας και τυχαίνει τα δωμάτια μας να είναι στις 2 άκρες του σπιτιού(και φοβάμαι ακόμη και τώρα)...Εννοείται μόνη μου δεν μπορώ να κοιμηθώ!! Να σημειώσω πως είμαι 23 χρονών..Σπούδασα 4 χρόνια εκτός, και τον πρώτο χρόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα, έμενα μόνη, κοιμόμουν μόνη μέχρι και θρίλερ έβλεπα μόνη και κοιμόμουν κανονικά! Έπειτα ξεκίνησα μια νέα σχέση όπου συνήθως έμενα τα βράδια στο σπίτι του φίλου μου και από τότε συνήθισα και δεν ξέρω,τι να πώ, με έκανε ίσως να νιώσω πιο ασφαλής? Τα επόμενα 3 χρόνια έμεινα με τη μητέρα μου..(Η σχέση κανονικά Σε αυτό το σημείο να αναφέρω πως σε αυτά τα χρόνια υπήρξε ένα περιστατικό όπου ήμουν μόνη στο σπίτι αργά χαράματα ξύπνια γιατί μιλούσα στο τηλέφωνο και έγινε ένας μικρός σχετικά σεισμός αλλά δυνατός από άποψη θορύβου και τρόμαξα αρκετά κι επίσης κάποια στιγμή ένα καλοκαίρι που λείπαμε από το σπίτι μπήκαν διαρρήκτες....Οπότε καταλαβαίνετε,2 γυναίκες μόνες χεσμεντέν με το συμπάθειο....Καθημερινά ακούμε και τόσα συμβάντα που ειλικρινά μου έρχεται να πετάξω τη τηλεόραση....
    2) Έχω το κλασσικό άγχος, είναι κλειστά τα μάτια της κουζίνας? Οι βρύσες? Κλείδωσα 4 φορές? Μπορεί να τα ελέγξω και από 10 φορές πριν φύγω από το σπίτι..Φοβάμαι μήπως το ξέχασε η μαμά μου(κανά 2 φορές την έχει πάρει ο ύπνος με το φαγητό στο μάτι) ή μήπως τα ανοιξαν καταλάθος τα ανήψια μου ή ακόμη κι εγώ και δεν το θυμάμαι!! Οπότε πλήρης έλεγχος στο σπίτι,είναι πια μια ρουτίνα!
    3) Εκτός του ότι φοβάμαι να οδηγήσω, φοβάμαι πια να είμαι και στη θέση του συνοδηγού...Αυτό πιστεύω πως οφείλεται σε ένα περιστατικό όπου καθόμουν συνοδηγός , βράδυ και ένας μ@@@@@ας ερχόταν κατά πάνω μας από το αντίθετο ρεύμα με αποτέλεσμα να βλέπω τα φώτα να έρχονται επάνω μου σαν τις ταινίες που βλέπεις ένα ασπρο φως και μάλιστα γλιτώσαμε στο παρα τσαφ...Υπήρχαν κάποιες ζημιές και θόρυβος αλλά αυτό που μου έχει μείνει είναι τα φώτα...Οπότε όταν βρίσκομαι σε αυτοκίνητο και είναι και βράδυ με λούζει κρύος ιδρώτας, είτε να μη τρακάρουμε είτε να μη πατήσουμε κανέναν!!Πίκρα σας λέω....Μόνο στα λεωφορεία είμαι κουλ!χαχχα!
    4) Μιας και είπα για αυτοκίνητο ε ας πάω και στα υπόλοιπα μέσα....χιχιχιιχ! Πρόσφατα ταξίδεψα στο εξωτερικό..Έχω ανέβει αρκετές φορές σε αεροπλάνο δεν έχω πρόβλημα,απλώς μόνο όταν κουνούσε στα κενά αέρος εκεί έκανα κάτι προσευχές και ήθελα να κλάψω...Αν θυμάστε πρόσφατα ηταν και το περιστατικό στη Νορβηγία με το μακελειό...Ε μιας και ήμουν στο εξωτερικό εκείνες τις ημέρες φοβόμουν στα τρένα στο μετρό ότι θα συμβεί κάτι παρόμοιο και σε μένα...Θα βγει δηλαδή ένας με όπλο και θα μας καθαρίσει όλους...
    5)Άγχος,άγχος,άγχος για το παραμικρό...Από το αν θα μου πετύχε το γλυκό, αν θα προλάβω το λεωφορείο, αν θα χτυπήσουν τα παιδιά, αν θα είναι καλά οι δικοί μου άνθρωποι και πάει λέγοντας....
    Έχω κουραστεί πάρα πολύ, αισθανομαι ότι σε 10 χρόνια θα πεθάνω εξαιτίας του άγχους μου...Είναι λίγες οι στιγμές που τις απολαμβάνω χωρίς να έχω έστω και μια έννοια το πίσω μέρος του μυαλού μου...Μου λείπουν τόσο πολύ αυτές οι στιγμές...Νιώθω πως οι μέρες περνάνε και εγώ ασχολούμαι με μ@@@@@ιες.... Δεν έβγαινα με τη παρέα μου που έμεναν στο κέντρο της πόλης ενώ εγώ σε προάστιο, γιατί φοβόμουν να μπω μετά το βράδυ μόνη μου σε ταξί...Μετά τις 9 δεν κυκλοφορώ μόνη στο δρόμο,αν και αυτό ακούγεται κάπως λογικό!!Νομίζω έχω και άλλα αλλά δεν μου έρχονται τωρα.... Σας παρακαλώ κάντε μου ένα κλικ να ξυπνήσω από αυτόν τον εφιάλτη........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Και γω που νόμιζα ότι δεν ξέρεις τι έχεις περιουσιακά!

    Ψυχαναγκαστικά μου ακούγονται όλα αυτά, αλλά σωστή απάντηση θα πάρεις μονάχα από έναν γιατρό. Εμένα μου κόπηκαν μαχαίρι με μια ολιγόμηνη θεραπεία.

    Νομίζω πάντως αξίζει να το παλέψεις με τον εαυτό σου αν και όσο μπορείς. Συνήθως σου εμφανίζεται σε περιόδους στρες (λόγω δουλειάς, σχολής ή ότι άλλο);
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    Το βράδι κάποιες φορές φοβάμαι να κοιμηθώ για να μην ξυπνήσω λόγω κρίσης πανικού. Το έχω πάθει να ξυπνήσω λόγω κρίσης πανικού και ήτανε δυσσάρεστο συναίσθημα. Η λύση είναι να κοιμάμαι και να λέω μέσα μου, "και τι έγινε;". Βέβαια στο θέμα του ληστή δε μπορείς να πεις "και τι έγινε;". Όμως μπορείς να σκεφθείς πως δεν είσαι η μόνη που αισθάνεται αυτή τη λογική ανασφάλεια. Ποιος δε φοβάται μη μπει κλέφτης το βράδυ; Σκέψου όμως πόσοι χάνουν τον ύπνο τους για αυτόν το λόγο. Πολλοί λίγοι. Άρα πρέπει να σκεφθείς μήπως υπερβάλεις και να αρχίσεις επίσης να κοιμάσαι μόνη σου. Οι φόβοι σχετικά με πόρτες και παράθυρα είναι κοινοί. Σε εμένα μου συμβαίνει στη δουλειά. Στο δικό μου σπίτι δε με πολυνοιάζει αν είναι κλειστά. Όμως στης δουλειά μου τις πόρτες και τα παράθυρα τα τσεκάρω πριν φύγω τόσες φορές που μια φορά έβαλα τα κλάματα από τα νεύρα μου. Δε γίνεται να βλέπω το παράθυρο κλειστό και να σκέφτομαι αν όντως είναι.
    Ο γιατρός μου είπε για ιδεοψυχαναγκασμό λόγω έλλειψης αυτοπεποίθησης και λόγω ανασφάλειας. Το δουλεύω λοιπόν με τις πόρτες και τα παράθυρα και λέω μέσα μου ¨"μία φορά θα τα τσεκάρεις, θα πιστέψεις στα ματάκια σου και θα φύγεις αμέσως χωρίς να γυρίσεις ξανά'"
    Έχω τύχει να είμαι σε αμάξι που πήγε και καρφώθηκε στον μπροστινό και μου άφησε το τρακάρισμα μελανιές στα πόδια. Το φιλοσόφισα κάτω από το πρίσμα της λογικής και όχι του συναισθήματος δλδ του φόβου. Πόσες φορές θα καταφέρει ο οδηγός του αυτοκινήτου που είμαι να σφηνωθεί στον μπροστινό; Λίγες μέχρι ελάχιστες (εννοείτε πως μιλάμε για οδηγό που είναι ΟΚ). Έτυχε μία φορά και δε σημαίνει πως θα τυχαίνει κάθε φορά. Κάπως έτσι δλδ τα πολεμάω

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. Δεν ξέρω τι έχω....
    By lilium87 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 29-06-2015, 18:43
  3. Δεν ξέρω τι έχω..
    By antonis9001 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 13-02-2011, 00:36
  4. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32
  5. Δεν ξέρω
    By jimjim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-12-2006, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •