ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6

    ΑΝΧΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ

    Τον τελευταίο καιρό, νιώθω πως δεν μπορώ να ανταπεξέρθω στις καθημερινές μου υποχρεώσεις. Δεν έχω όρεξη να βγω έξω, να φάω, να κάνω πράγματα που μου άρεζαν ούτε καν να πάω διακοπές. Πρώτη φορα στην ζωή μου και οι διακοπές φέτος ήταν κάτι το εντελώς ξένο. Νιώθω ένα μεγάλο βάρος όλη την ώρα και το μόνο που μπορώ να κάνω οποιαδήποτε στιγμή είναι να βάλω τα κλάματα. Χωρίς να γίνει κάτι. Νιώθω μια μεγάλη θλίψη και πιστευω οφείλεται στο άνχος της δουλείας. Δεν μπορώ να ησυχάσω στιγμή. Όταν η σκέψη μου αφείνεται ελεύθερη πάει πάντα ο νους μου στο κακό και με πιάνει ταχυπαλμία. Ίσως με κανα δυο ποτάκια να στρωνουν λίγο τα πράγματα αλλα δεν μπορώ να το κάνω και συνέχεια.... Το ερώτημα μου είναι τι μπορεί ένας ψυχολόγος να κάνει; Ξέρω ότι δεν θα πρεπε να αντιδρώ έτσι, ότι εφοσον εχω την υγεία όλα παλέυονται, αλλά είναι κάτι που δεν μπορώ να το κουμαντάρω. Το να κάτσω και να πω τον πόνο μου πως μπορεί να αλλάξει την κατάσταση; Και πως μπορεί κάποιος που δεν ζει τα άνχη μου να με συμβουλέψει;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    χαπια! χαπια χαπια εκει θα καταληξεις εκτος και αν ξυπνησεις

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    εδω μεσα λυση παντως δεν θα βρεις. αυτοι που ειναι εδω μεσα με αγχος παιρνουν 5 χαποια την ημερα (διαφορετικα) τι περιμενεις να σου πουν?

  4. #4
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    εδω μεσα λυση παντως δεν θα βρεις. αυτοι που ειναι εδω μεσα με αγχος παιρνουν 5 χαποια την ημερα (διαφορετικα) τι περιμενεις να σου πουν?
    εσύ γιατί εισαι ακόμη εδώ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    χαπια! χαπια χαπια εκει θα καταληξεις εκτος και αν ξυμνησεις
    Όπως ξύπνησες εσύ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    εδω μεσα λυση παντως δεν θα βρεις. αυτοι που ειναι εδω μεσα με αγχος παιρνουν 5 χαποια την ημερα (διαφορετικα) τι περιμενεις να σου πουν?
    Όσοι είναι εδώ μέσα δεν παίρνουν χάπια, ούτε έχουν απαραίτητα κάποια πάθηση.
    Σταμάτα να κάνεις προβολή του προβλήματός σου στους άλλους. Είναι φανερό ότι κάτι σου συμβαίνει και βρίσκεσαι σε παροξυσμό θυμού, αλλά μη γίνεσαι γελοίος!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Όσοι είναι εδώ μέσα δεν παίρνουν χάπια, ούτε έχουν απαραίτητα κάποια πάθηση.
    Σταμάτα να κάνεις προβολή του προβλήματός σου στους άλλους. Είναι φανερό ότι κάτι σου συμβαίνει και βρίσκεσαι σε παροξυσμό θυμού, αλλά μη γίνεσαι γελοίος!
    ειναι και ψυχολόγοι απο πανω με τηλεπαθεια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by efifou View Post
    Τον τελευταίο καιρό, νιώθω πως δεν μπορώ να ανταπεξέρθω στις καθημερινές μου υποχρεώσεις. Δεν έχω όρεξη να βγω έξω, να φάω, να κάνω πράγματα που μου άρεζαν ούτε καν να πάω διακοπές. Πρώτη φορα στην ζωή μου και οι διακοπές φέτος ήταν κάτι το εντελώς ξένο. Νιώθω ένα μεγάλο βάρος όλη την ώρα και το μόνο που μπορώ να κάνω οποιαδήποτε στιγμή είναι να βάλω τα κλάματα. Χωρίς να γίνει κάτι. Νιώθω μια μεγάλη θλίψη και πιστευω οφείλεται στο άνχος της δουλείας. Δεν μπορώ να ησυχάσω στιγμή. Όταν η σκέψη μου αφείνεται ελεύθερη πάει πάντα ο νους μου στο κακό και με πιάνει ταχυπαλμία. Ίσως με κανα δυο ποτάκια να στρωνουν λίγο τα πράγματα αλλα δεν μπορώ να το κάνω και συνέχεια.... Το ερώτημα μου είναι τι μπορεί ένας ψυχολόγος να κάνει; Ξέρω ότι δεν θα πρεπε να αντιδρώ έτσι, ότι εφοσον εχω την υγεία όλα παλέυονται, αλλά είναι κάτι που δεν μπορώ να το κουμαντάρω. Το να κάτσω και να πω τον πόνο μου πως μπορεί να αλλάξει την κατάσταση; Και πως μπορεί κάποιος που δεν ζει τα άνχη μου να με συμβουλέψει;
    Ό,τι και να σου πούμε, δεν θα καταλάβεις πώς μπορεί να αλλάξει κάτι, αν δεν το δοκιμάσεις.
    Οι ψυχοθεραπευτές (ψυχολόγοι ή ψυχίατροι) είναι εκπαιδευμένοι να σε καθοδηγούν με τέτοιον τρόπο, ώστε να καταφέρνεις -εφόσον το θέλεις κι εσύ - να χειρίζεσαι και να λύνεις τα προβλήματά σου. Δεν είναι απαραίτητο να έχουν ζήσει τα άγχη σου (που μπορεί να έχει συμβεί και αυτό) για να σε βοηθήσουν. Μη συγχέουμε την ψυχοθεραπεία με τη φιλία.
    Με την ίδια λογική, ένας γυναικολόγος θα ήταν αδύνατο να θεραπεύσει κάποιο πρόβλημά μας, όντας μάλιστα άντρας. Δεν ισχύει όμως κάτι τέτοιο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by panosjohnson View Post
    ειναι και ψυχολόγοι απο πανω με τηλεπαθεια
    Μερικά πράγματα είναι ολοφάνερα, που δεν χρειάζεται ούτε ψυχολόγος να είσαι, ούτε τηλεπαθητικές ικανότητες να έχεις.
    Αλλά, ποτέ μην αποκλείεις τίποτα. Μπορεί να ισχύουν και τα δύο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Πολλά μπορεί να κάνει ένας ψυχολόγος για να αντιμετωπιστούν οι κρίσεις άγχους.Είναι ειδικευμένοι και είναι η δουλειά τους τέτοια,ασχέτως αν έχουν ζήσει τέτοιες καταστάσεις ή όχι.Κανένας ψυχολόγος δεν έχει ζήσει όλα αυτά για τα οποία δίνει συμβουλές,όμως είναι η δουλειά του και ξέρει πως θα το κάνει.Μπορεί να σε συμβουλέψει καταλήλλως και να σου πει να κάνεις κάποια πράγματα τα οποία εσύ δεν είσαι σε θέση ούτε μπορείς να τα σκεφτείς και γενικά να βρει διάφορους τρόπους αναλόγως με τη βαρύτητα του άγχους σου για να το αντιμετωπίσει.Όσο για τα χάπια που είπαν παραπάνω τα παιδιά δεν είναι απαραίτητα(και αυτά τα γράφει ο ψυχίατρος όχι ψυχολόγος)μόνο αν το κρίνει απαραίτητο.Υπάρχει και η ψυχοθεραπεία.Σίγουρα η επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο θα σε βοηθίσει παραπάνω απ'ότι μπορείς να βοηθίσεις μόνη τον εαυτό σου.Καλή τύχη!!
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    18
    efifou καλησπέρα,

    Πήγαινε σε ψυχολόγο και μη το καθυστερείς ούτε στιγμή.
    Εφόσον βλέπεις ότι δεν μπορείς να το ξεπεράσεις μόνη σου ζήτα βοήθεια δεν είναι ντροπή.
    Όταν χαλάει το αυτοκίνητό σου το πας στο συνεργείο. Δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου και ζητάς βοήθεια. Έτσι είναι κι εκεί.
    Ο ψυχολόγος θα σου κάνει ένα ψυχογράφημα και θα καταλάβει τι παίζει.
    Δοκίμασε την Γνωσιακή συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία. Είναι από τις πιο αποτελεσματικές και σύντομες σε διάρκεια. (10 - 15 συνεδρίες)

    Εγώ έχω ξεκινήσει πρόσφατα, μόλις 2 συνεδρίες.
    Δεν έχω δει κάτι ακόμα γιατί δεν έχει ξεκινήσει η θεραπεία. (Χρειάζονται 2-3 συνεδρίες στην αρχή για να σου πάρει το ιστορικό)

    Διάβασε λίγο για τη γνωσιακή και θα καταλάβεις τι παίζει.
    Επικεντρώνεται στο τώρα και όχι σε παιδικά τραύματα όπως η κλασική ψυχοθεραπεία.
    Κάθε σκέψη έχει αντίκτυπο στην ψυχή και στο σώμα.
    Από μια λανθασμένη σκέψη μπορεί να πυροδοτηθεί αλυσίδα ψυχικών αντιδράσεων.
    Ο ψυχολόγος θα σε μάθει να σκέφτεσαι σωστά και θα επαναπροσδιορίσεις πολλά πράγματα.
    Από ότι έχω διαβάσει και ρωτήσει άτομα που έχουν κάνει είναι εξαιρετική μέδοδος και με μεγάλη επιτυχία.
    Στη σημερινή συνδρία θα ξεκινήσει η κανονική θεραπεία. Ελπίζω να πάει καλά.

    Για να επανέλθω.
    Αν βλέπεις ότι δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις μόνη σου ζήτα βοήθεια.
    Μόνο καλό μπορεί να σου κάνει.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6
    sa eyxaristw polu gia tis sumvoules!!!!!!!!tha to dokimasw elpizw suntoma!!!!!!!!

Similar Threads

  1. κοινωνικο ανχος
    By xmark in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-07-2010, 19:23
  2. πιεση και ανχος
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 30-04-2010, 18:00
  3. σεροξατ κ ανχος
    By MADRAGORAS in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-04-2010, 19:23
  4. Ανχος και στομαχι
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2010, 03:08
  5. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 19:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •