δεν ξέρω τι με πιάνει ώρες ώρες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 75
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202

    δεν ξέρω τι με πιάνει ώρες ώρες

    πίστευα ότι έχω την τέλεια σχέση, όμως ο φίλος μου, που κάθε μέρα μου λέει πόσο με αγαπά, που κάθε φορά που κάνω πατάτα με συγχωρεί, που κάθε φορά που προβληματίζομαι συζητά, πριν από λίγο καιρό που ήταν στην πόλη του κ είχε βγει με τους φίλους του, ψιλοσούρωσε. έτυχε να έχω ανάγκη να του μιλήσω κ αυτός ήταν κάπως αποσυντονισμένος, εγώ εκνευρίστηκα γιατί πίστευα ότι με γράφει, αυτός άρχισε να αμύνεται και μετά από δυο ώρες έφτασε σε σημείο να μου πει "ώχου και γιατί κάθε φορά που έχεις ζόρι πρέπει να μιζεριάζω και εγώ;". την άλλη μέρα το πρωί τα ξαναβρήκαμε και έχει περάσει καιρός από τότε, πήγαμε διακοπές, ήρθε στην εξοχή μαζί μου, όμως από τότε νιώθω περίεργα. με προβληματίζει το ότι βγαίνει με τους φίλους του μέχρι αργά, παρόλο που πάντοτε του είχα εμπιστοσύνη και που ξέρω ότι κάθονται σε κάτι πλατείες και λένε ανέκδοτα, δεν ξενυχτάνε δλδ σε μπαρόκλαμπα. τώρα άρχισε να με προβληματίζει το ότι μου είπε ότι θα μείνει και μερικές μέρες του σεπτεμβρίου στην πόλη του γιατί θέλει να τον δει η υπερήλικας γιαγία, ο πατέρας του που λείπει συνέχεια, και κάτι συγγενείς από την αμερική. το συζητήσαμε πιο πριν βέβαια και είπα κ εγώ οκ, αλλά μέσα μου με τρώει που θα είμαι εντελώς μόνη. τέλος, αναρωτιέμαι (εντελώς πρόωρα και ανούσια) τι σκοπό έχει μαζί μου, αν με θέλει πραγματικά, γιατί πχ θα μπορούσε να με καλέσει στο εξοχικό του για κάποιες μέρες, αν ήθελε να με δει, αλλά αυτό το έκανε μόνο αφότου εξέφρασα κάποιο παράπονο και δεν είμαι σίγουρη ότι το ήθελε πραγματικά. μου το είπε δυο φορές από τότε όμως εγώ δεν πάω, γιατί δεν ξέρω αν το κάνει επειδή ουσιαστικά το θέλει ή επειδή του το ζήτησα. σιχαίνομαι τη σκέψη ότι θα είμαστε άλλον ένα μήνα μακριά, και ότι ίσως να βγαίνει με τους φίλους του κάθε βράδυ και να κάθονται μέχρι τις 4 έξω. πιο πολύ νευριάζω επειδή σκέφτομαι ότι δεν σέβεται την ανησυχία μου. γιατί εγώ δεν του το έκανα ποτέ αυτό, να χτυπάω στην ανασφάλειά του. αυτός γιατί μου το κάνει; το ξέρω ότι δεν δικαιολογείται ανησυχία, απλώς θέλω επιβεβαίωση, πέρα από αυτή που μπορεί να μου δώσει ο οποιοσδήποτε. το αγόρι μου μου φέρεται εξαιρετικά, και άλλες στη θέση μου θα πετούσαν από τη χαρά τους. έχουμε προσαρμόσει ο ένας την καθημερινότητά του στου άλλου, έχουμε κοινά όνειρα και φιλοδοξίες. φοβάμαι όμως πολύ, μην πάνε όλα στράφι. όχι τόσο από το πως θα τα φέρει ο καιρός, αλλά κυρίως επειδή με πιάνει αυτή ή ανησυχία και τείνω να κάνω ανώριμες παρορμητικές κινήσεις που οδηγούν μόνο σε τσακωμούς και στεναχώριες.

    το θέμα δεν είναι αυτός, αλλά εγώ. ανησυχώ για τα πάντα. γιατί; αισθάνομαι να έχω κουραστεί από όλα, αισθάνομαι να βαριέμαι (το μισώ), αισθάνομαι μόνη. θέλω να μείνω εντελώς μόνη, αλλά δεν μπορώ, δεν θέλω να στεναχωρήσω τους γονείς μου, φεύγοντας για να συλλογιστώ τα υπαρξιακά μου. για μένα αξίζει πιο πολύ να μην στεναχωρηθεί κανένας από αυτούς που αγαπώ, γιατί αρκετά τους έχω πρήξει όλους με τα βλακώδη θέματα που με απασχολούν νυχθημερόν.

    επιτέλους θέλω να αισθανθώ σιγουριά για κάτι. πχ για τον εαυτό μου.
    σόρρυ για το κατεβατό, έχω και πονοκέφαλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πρώτα απ' όλα, πόσο καιρό είστε μαζί; Γιατί λες ότι οι αμφιβολίες σου είναι πρόωρες και ανούσιες; Κι αν είναι έτσι, προσπαθείς να καταλάβεις από που προέρχεται αυτή η πρόωρη ανασφάλεια; Αφού έτσι κι αλλιώς έχετε κάνει διακοπές μόνοι σας και φαίνεται ότι δίνετε χρόνο και οι δυο στην σχέση σας. Προς τι η τόση ανασφάλεια; Μήπως υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες αυτόν τον καιρό που σε κάνουν να αισθάνεσαι έτσι; Όλοι έχουμε τις φάσεις μας, μην στεναχωριέσαι και μην νιώθεις ενοχές. Απλά, προσπάθησε να καταλάβεις γιατί συμβαίνει αυτό και μην κάνεις το παιδί να αισθάνεται άσχημα. Έτσι κι αλλιώς στα πάρκα την βγάζει και όχι στα μπαρόκλαμπα :p
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    είμαστε μαζί λιγότερο από χρόνο αλλά ήμασταν φίλοι αρκετό καιρό πιο πριν. πάντοτε μου έδειχνε αγάπη και αφοσίωση, δεν μπορώ να φανταστώ πιο αξιόπιστο άνθρωπο, ειδικά σε αυτή την ηλικία. λέω τις αμφιβολίες μου πρόωρες και ανούσιες γιατί σκέφτομαι σε ορίζοντα δεκαετίας. με έχουν πιάσει τα υπαρξιακά και δεν μ αφήνουν. πως θα καταλήξω; θα είναι ευτυχισμένη η ζωή μου; τι θα κάνω, ποια είναι η σωστή κίνηση;
    σκέφτομαι από τώρα για κάτι που δεν μπορώ να προβλέψω με τίποτα.
    οι άλλοι παράγοντες είναι ανησυχία με το διάβασμα και φόβος γιατί θα επιστρέψω στο ίδιο περιβάλλον που ήμουν και θα βλέπω αυτές που με πλήγωσαν. δεν θέλω να υποστώ διασυρμό και δεν θέλω να μπαίνω στο χώρο εργασίας και να νιώθω άβολα. θέλω να απολαύσω τα χρόνια που έρχονται ξένοιαστη. αλλά δυστυχώς δεν ξέρω ΠΩΣ να είμαι ξένοιαστη.
    Ανασφαλής δεν ήμουν στην αρχή της σχέσης μας. ήμουν περήφανη για τον εαυτό μου. Μετά από τον τρόπο που μου φέρθηκαν οι "φίλες" έχω αρχίσει να ψάχνομαι πολύ και να νιώθω ανασφάλεια επειδή ο φίλος μου ήταν ο μόνος με τον οποίο μοιραζόμουν τις στενοχώριες μου. ίσως φοβάμαι ότι τον έχω πρήξει ή ότι θα τον χάσω. δεν ξέρω..

  4. #4
    Καλησπερα....μηπως εχεις κρεμαστει επανω του κ εχει αρχισει να νιωθει οτι πνιγεται??Μηπως θελει λιγο χωρο??
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    καλησπέρα! μπορεί, τι να πω. η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει μόνη, μόνο αυτόν έχω. αλλά δεν μου έδωσε ποτέ την εντύπωση ότι ασφυκτιά. ελπίζω να βάλω τη ζωή μου σε μια τάξη σύντομα, γιατί δεν αντέχω άλλο έτσι. προσπαθώ εννοείται να μην τον ζαλίζω, ήδη σταμάτησα να του λέω καθετί που μου έρχεται στο μυαλό για τις παρέες κλπ. πραγματικά με στήριξε και δεν του αξίζει άλλο πρήξιμο. κ εγώ η ίδια βαρέθηκα να τα λέω δλδ.
    ίσως πάλι να μην πιστεύω στην τύχη μου που έχω έναν τέτοιο άνθρωπο. σε κάθε περίπτωση φοβάμαι ότι θα τα θαλασσώσω. και ειλικρινά δεν θέλω καθόλου. θέλω να νιώθει χαλαρός μαζί μου, όχι καταπιεσμένος.
    για να το πετύχω πλήρως πρέπει να ανεξαρτητοποιηθώ εντελώς. για αυτό θέλω να μείνω μόνη, μακριά από γονείς και μακριά από αυτόν. να ανακαλύψω τι τρέχει με μένα σε τελική ανάλυση!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Στο περιβάλλον εργασίας σου τι είχε συμβεί δηλαδή; Είχες καυγάδες με συναδέλφους;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    όχι, το θέμα με τις φίλες που διάβασες.. η μία από τις δυο βρίσκεται στον ίδιο χώρο και φοβάμαι μήπως αισθάνομαι αμήχανα όταν θα τη βλέπω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γιατί σκέφτεσαι σε βάθος δεκαετίας; Είναι πολύ κακό αυτό και δημιουργεί πολλά προβλήματα. Δεν μας αφήνει ν' ανασάνουμε. Στο επισημαίνω, γιατί και γω το κάνω και βλέπω πόσο λάθος είναι και επιβαρύνει την ψυχολογία μου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    έλα μου ντε, γιατί; φοβάμαι να ζήσω το τώρα. συνεχώς σχεδιάζω το επόμενο βήμα, και έχω εκτροχιαστεί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    γιατί ρωτάςςςς;;;;; :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    χεχε! Το να σκέφτεσαι μακροπρόθεσμα είναι κάτι νομίζω που έχει να κάνει και με την ωριμότητα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    είμαι μόλις 20 λοιπόν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ε τότε, κακώς σκέφτεσαι έτσι. Έχεις μιλήσει ποτέ με ψυχολόγο για τέτοιου είδους θέματα; Πιστεύω θα βοηθούσε.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στις σκέψεις και στα όνειρά μου..
    Posts
    202
    σε ψυχίατρο παρακαλώ
    βοήθησε και θα βοηθήσει
    αλλά τώρα είναι περίοδος διακοπών :(

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. sos ωρες κοινης υσηχιας
    By nvincible4EVER in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 79
    Last Post: 05-05-2012, 15:11
  2. οι πρωτεσ ωρες ενοσ μωρου......οταν ενα μωρακι γεννιεται...
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 03-09-2010, 20:59
  3. ποσες ωρες τη μερα κοιμαστε?
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 12-10-2009, 14:05
  4. Ωρες στο φορουμ
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2008, 16:15
  5. πόσες ώρες τη μέρα κοιμάστε?
    By iwanna25 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 25
    Last Post: 03-06-2007, 11:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •