Φοβάμαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    4

    Φοβάμαι...

    Γεια σας κι απο μένα. Αφού έψαξα ότι υπήρχε και δεν υπήρχε για την κατάθλιψη στο διαδικτυο κατάλαβα ότι οχι απλά την έχω αλλά την έχω φορέσει και κατάσαρκα. Ειμαι 48 χρονών (κλιμακτήριος), 2 χρόνια χωρισμένη απο γάμο 25 χρονων (κηδεία και μνημόσυνο μαζί), εργαζόμενη .....σε εκκρεμότητα (ανασφάλεια), οικονομική κατάσταση (χα!χα).

    Εδώ και 6 μήνες αλλαζε η διάθεσή μου προς το χειρότερο. Τις τελευταίες 20 μέρες έχω μουρλαθεί τελείως- κλαίω στα καλά καθούμενα, γίνομαι επιθετική, δεν χαίρομαι με τίποτα, δεν τρώω, δεν θέλω να ασχοληθώ καθόλου με τις δουλειές του σπιτιού, στροβιλίζομαι επι ώρες στο κρεββάτι για να κοιμηθώ, νοιώθω ότι κανείς δεν με αγαπάει, πως είμαι βάρος στους άλλους, ξεχνάω κ.α
    Σήμερα θα κλείσω ραντεβού με ψυχίατρο και τις πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη ραντεβού στο Αιγινήτειο μήπως μπορέσω να κάνω ψυχοθεραπεία εκεί. Είμαι πια μια άλλη που δεν την αντέχω ούτε εγώ. Φοβάμαι όμως. Θα μπορέσω να δώ ξανά τη ζωή αισιόδοξα να γίνω έστω ....περίπου αυτό που ήμουν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    ειναι μια περιοδος που βιωνεις οχι μονο εσυ και φυσικα οταν συμπιπτουν και δυσαρεστα γεγονοτα οπως ο χωρισμος, τα πραγματα ολα τα αισθανομαστε σε μεγαλυτερη ενταση.
    καλα θα κανεις να επισκεφτεις εναν ειδικο, θα σε βοηθησει σιγουρα να περασεις αυτην την μεταβατικη περιοδο ελπιζω συντομα.παντως η κλιμακτηρος, εχει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα συμπτωματα.

  3. #3
    Αν αξιολογούσα αυτά που βιώνω με το τρόπο που τα αξιολογείς και τα βλέπεις εσύ θα "φύγει" προ πολλού, όμως επιλέγω να υποβαθμίζω τα αρνητικά και να υπερτονίζω τα θετικά (αυτά πάντα υπάρχουν, αρκεί να ψάξεις για να τα βρεις), το αποτέλεσμα; καλύτερο από ότι μπορείς να φανταστείς.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    στον κόσμο μου
    Posts
    37
    στην κατάσταση σου να είσαι σίγουρη οτι έχουμε βρεθεί πολλοί απο μας κι όμως δεν είναι δύσκολο να επανέλθεις. Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι χρειάζεσαι την καθοδήγηση ενός ειδικού αλλά και την θέληση να το ξεπεράσεις. Θα σε συμβούλευα βέβαια να σποφύγεις όσο είναι δυνατόν την χρήση φαρμάκων έκτος βέβαια αν κρίνει ο ψυχίατρος οτι είναι απολύτως απαραίτητα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    4
    σ ευχαριστώ Γιώτα για την απάντηση σου. Πριν από λίγο έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα. Είμαι σίγουρη πώς η κλιμακτ'ηριος εντείνει τα συμπτώματα μιας και οι ορμόνες... πελαγοδρομούν. Πάντως γεγον'ος ε'ιναι οτι είχα υπερεκτιμήσει τις αντοχές μου.....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    4
    μεχρι προτινος έτσι λειτουργούσα κι εγω. ξαφνικα εγινε το μπαμ!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    4
    Εκλεισα ραντεβου για την αλλη εβδομαδα. Φανταζομαι ολα θα παρουν το δρομο τους....

Similar Threads

  1. φοβαμαι
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 31-10-2011, 05:18
  2. φοβαμαι.......
    By eftixoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-08-2008, 02:23
  3. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By φοβισμενη!!!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-12-2007, 20:27
  4. Φοβάμαι..
    By Στέλλα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 27-09-2007, 14:32
  5. φοβαμαι
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 18-07-2007, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •