LADOSE - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 15 FirstFirst ... 31112131415 LastLast
Results 181 to 195 of 224

Thread: LADOSE

  1. #181
    Μαρα, καλο κ το ζολοφτ αλλα οχι τοσο οσο νιωθω το λ. Βεβαια ειναι κ θεμα δοσολογιων, με το ζ. επαιρνα 100. τωρα νομιζω παιρνω την ανωτατη στο λαντοζ. Βεβαια η προσπαθεια π εκανα με το μυαλο μου ψυχοθ. κτλ τελικα ειναι ενα απο τα κλειδια για αυτο βελτιωση. Εχω κουραστει απο οοοολοοοοο αυτο, τουλαχιστον λεω ας βρω ενα κεντρο,ενα σημειο,να μην εχω εξαρσεις ... ουτοπικο ναι...
    τι να γινει... ετσι ειμαι...
    το μεγαλυτερο αγκαθι ειναι οτι πανω που στρωνω....ξανα τρωω μια απογοητευση και δωωωωωως τουυυυ παλι.
    Το μονο που θελω ειναι επιτελους να ξεπερναω τις ηττες πιο γρηγορα. σνιφ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μαρα, καλο κ το ζολοφτ αλλα οχι τοσο οσο νιωθω το λ. Βεβαια ειναι κ θεμα δοσολογιων, με το ζ. επαιρνα 100. τωρα νομιζω παιρνω την ανωτατη στο λαντοζ. Βεβαια η προσπαθεια π εκανα με το μυαλο μου ψυχοθ. κτλ τελικα ειναι ενα απο τα κλειδια για αυτο βελτιωση. Εχω κουραστει απο οοοολοοοοο αυτο, τουλαχιστον λεω ας βρω ενα κεντρο,ενα σημειο,να μην εχω εξαρσεις ... ουτοπικο ναι...
    τι να γινει... ετσι ειμαι...
    το μεγαλυτερο αγκαθι ειναι οτι πανω που στρωνω....ξανα τρωω μια απογοητευση και δωωωωωως τουυυυ παλι.
    Το μονο που θελω ειναι επιτελους να ξεπερναω τις ηττες πιο γρηγορα. σνιφ.
    100 παίρνω και εγώ, σερτραλιν.
    Και ομολογώ ότι μια ηρεμία στο κεφάλι μου, επιτέλους, αρχίζω να τη νιώθω.
    Ενα χαλαρωμα στο τεντωμα του σχοινιου...
    Είμαι περιεργη να δω στις 40 μερες πως θα είμαι, ουτε μηνα δεν εχω κλείσει...

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Hθελα να πω οτι συμπληρωσα 36 μερες με το σερτραλιν, δεν μπορω να πω οτι νιωθω κατι συγκλονιστικα ιδιαιτερο ή τη διαθεση μου συγκλονιστικα ανεβασμενη. Δεν ημουν και στα down μου πριν το ξεκινησω, μονο μια τρελη ένταση στο κεφαλι ειχα, λες και είχα μια ορχηστρα με τυμπανα να βαρανε συνεχως, και 100% αδυναμια συγκεντρωσης-εστιασης.
    Τωρα νιωθω ηρεμια στο κεφαλι μου, ησυχια μπορω να πω, οχι απολυτη, αλλά καμια σχεση με το χαλι πριν!
    Και μπορω να εστιασω με λιγη προσπαθεια/πιεση, αλλα βαριεμαι τρελα...
    αυτα...

    Εσεις που ξερετε απο αντικαταθλιπτικά, σας φαινεται κατι περιεργο? επειδη θα παω στο γιατρό να του πω τα καθεκαστα

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νομιζω μαρα πως ειναι ακομα νωρις..εγω την μεγαλη διαφορα κ το μπαμ το ενιωθα παντα μετα τις 45 μερες...δωσε του λιγο ακομα χρονο..σε εχει πιασει αλλα δεν εχει κανει ακομα το μπαμ το καλο..δλδ να εχεις κ διαθεση κ ορεξη για ζωη..
    ειναι ντοπα ομως, αυτο διαπιστωνω...οτι τωρα που δεν παιρνω τιποτα...δεν ξερω τι θα μου ξημερωσει απολυτα..ενω με το αντικαταθλιπτικο ειχα παντα ορεξη..βεβαια εξακολουθουσα να κουραζομαι κ να ξαπλωνω οπως κ τωρα κ να θελω να κοιμαμαι κλπ..αλλα γενικα ειχα συνεχεια καλη διαθεση..ειχα δλδ νορμοθυμια που φαινοταν.
    τωρα χωρις το αντικταθλιπτικο καποιες μερες εχω κ κατι μελαγχολιουλες..
    αν κ αργοτερα μετα τον πολυ καιρο χρησης κ με το αντικαταθλιπτικο θα εχεις κ τις μελαγχολιες σου..
    παντως δωσε χρονο ειναι νωρις ακομα..αλλες φορες θελει κ 2 μηνες να σταθεροποιηθει η κατασταση.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    ανξιους πόσα μγ έπαιρνες και ήσουν μονίμως χαρούμενη;
    Εγώ περίπου 24 μέρες στα 20μγ και μπορώ να πω πως είμαι καλύτερα σιγά σιγά ομως ...

    Περιμένω και περαιτέρω βελτίωση...

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Γειά σας κι απο μένα..
    Κατάθλιψη κι εγω απο την εφηβεία μου, απο φαρμακα είχα δοκιμάσει το λαντοζ,και το ζαναξ..
    Το ζαναξ είναι παρεξηγημένο φαρμακο, και δυστυχώς οι γιατροί πολλές φορές αποκρύπτουν την αλήθεια για το κερδος..
    Ακόμα και σε απλό αγχος γράφουν αντικαταθλιπτικά διότι εχουν πολλαπλάσιο κόστος, και άλλες προμήθειες..
    Τ αγχολυτικά ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ οτι προκαλούν σε θεραπευτικές δοσολογίες εξάρτηση και δεν κόβονται, αφού το ζάναξ το επαιρνα και το σταματαγα για μεγάλα διαστήματα ,σταδιακά, χωρις κανένα πρόβλημα ποτέ.
    Απλώς ξαναερχόταν το αγχος.
    Επαιρνα για 1 χρόνο και βάλε 1 μλ και το σταματησα ,πολύ σταδιακά, το αγχος και οι πανικοι ξαναηρθαν μετα απο κανα 2 μηνο, το ξαναρχισα εφτασα το 1,5 μλ το ξαναεκοψα, πάλι δυστυχώς μετά απο κανα μήνα επανηλθε το αγχος αλλά οχι οι πανικοί που σημαίνει οτι απλά η ζωή μου είναι κακή και το χρειάζομαι..

    Για ποιο λόγο να είναι μια ουσία εθιστική και οι άλλες οχι?
    Σύμφωνα λοιπόν με ξενες σελίδες που είχα διαβάσει τα αντικαταθλιπτικά είναι ακόμα και περισσότερο εθιστικά απ τα αγχολυτικά αφού δρούν σε πολύ περισσότερα τμήματα του εγκεφάλου και επηρεαζουν πολλά περιφερειακά όργανα οπως στομαχι,μεταβολισμο,κινητι κοτητα εντέρου..Ασε που επηρεάζουν πολύ περισσότερο το ισοζύγιο των νευροδιαβιβαστών.

    Ενας καρδιοπαθης που εχει αναγκη το χαπι του η ενας διαβητικός η ενας σχιζοφρενής,δεν είναι εθισμένος σωματικά, αλλά αιτιολογικά αφού το προβλημά του απαιτεί λύση που διδεται μέσω του φαρμάκου.

    Και το λαντόζ μετα απο εναμισι χρονο οταν το σταματησα αρχισαν πάλι όλα να ξαναερχονται στο εξάμηνο ομως.
    Δεν ειχα κάνει ψυχοθερααπέια και δεν ειχα λυσει μάλλον τα θεματά μου.
    Οι βενζοδιαζεπίνες θέλουν ορθή χρήση και παρακολουθηση απο ειδικό,και η αλπραζολάμη είναι μία απ τις καλύτερες ουσίες για την αντιμετωπιση των πανικων, και η μεσή δοσολογία που θεωρείται θεραπευτική είναι 2-3 μλ...
    Η κατάχρηση και η συνεχής αυξηση της δοσολογίας χωρις την επιβλεψη ειδικού μπορεί να φερει "τεμπελιασμα " του νευροδιαβιβαστή GABA και θέλει πολύ σταδιακή μείωση και αλλαγή με κάτι που εχει μεγαλύτερο χρονο ημιζωής.

    Το να παιρνεις ενα φαρμακο μια στο τόσο δεν κάνει σταθερά επίπεδα στο αίμα και άρα δεν ειναι θεραπευτική η χρήση του.
    Ρωτήστε εντιμα εναν καλό γιατρό και θα σας πεί την αλήθεια..
    Ακόμα και μεγάλες δοσεις αντικαταθλιπτικών αν κοπούν απότομα φέρνουν ακόμα και σαλταρίσματα,όλα τα φαρμακα κοβονται σταδιακά ωστε να επανερχεται ο οργανισμός μέσω των ομοιοστατικών μηχανισμων.

    Θα ξανάρχιζα το λαντοζ αλλά θυμάμαι μ είχε τρελάνει στο αγχος στην αρχή..μετά απο 2 μήνες με βοηθησε πολύ,αλλά το ζαναξάκι επίσης..

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    ανξιους πόσα μγ έπαιρνες και ήσουν μονίμως χαρούμενη;
    Εγώ περίπου 24 μέρες στα 20μγ και μπορώ να πω πως είμαι καλύτερα σιγά σιγά ομως ...

    Περιμένω και περαιτέρω βελτίωση...
    μονο 20mg επαιρνα παντα..δεν εχω ανεβει ποτε στα mg.
    γενικως με επιανε καλα το φαρμακο μετα τις 45 μερες...κ στις 60 νιωθεις την καλη διαφορα!
    θελει χρονο..υπαρχουν αλλες περιπτωσεις που θελουν πιο πολλα mg.
    δινουν μεχρι κ 40mg.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω παντως το λαντοζ το εκοβα αποτομα μια ζωη κ μια χαρα ημουν...υποτροπη εκανα παντα οταν συνεβαινε κατι ..πχ κατι βραβατο οπως χωρισμος, θανατος κλπ.
    δεν ειχα ποτε προβλημα απο την αποτομη διακοπη αντικαταθλιπτικου.
    κ τωρα 11/5 μου τα εκοψε αποτομα..αφου πρωτα βεβαια πηρα ρεμερον μαζι με λαντοζ μετα εκοψε το λαντοζ, εμεινα μονο με το ρεμερον κ μετα αποτομα κοπηκε κ το ρεμερον.

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Και εγώ γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την απότομη διακοπή...
    Μετά είχα πρόβλημα...
    Θεωρούμαι πλέον κατηγορία ισόβιας χορήγησης αντικαταθληπτικών αφού κάθε φορά που τα κόβω μετά από 1-1,5 μήνα υποτροπιάζω ξανά...

    Γενικά όμως απαντώ σε μεγαλύτερες δόσεις ποτέ σε χαμηλές...
    Τώρα είμαι μεν με 20μγ λαντόζ αλλά έχω και 10μγ σίπραλεξ ...

    Το σιπραλεξ το έχω μόνιμα σαν βάση σε κάθε αλλαγή για να μην πέσω πολύ...
    Σαν μονοθεραπεία όμως ακόμα και στα 20μγ δεν με έπιανε αρκετά ενώ το λαντόζ φαίνεται να δουλεύει πολύ καλύτερα

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ γω αυτης της γνωμης ειμαι..με το αντικαταθλιπτικο νιωθω οτι ειμαι καλυτερος ανθρωπος γενικα..σκεφτομαι πιο ηρεμα..ειμαι πιο ανετη..νομιζω οτι καποια στιγμη θα το χρειαστω παλι..
    δεν μου αρεσει η σκεψη μου αυτον τον καιρο..ολο περιτριγυριζει σε βλακειες που με χαλανε..
    οποτε καλυτερα να παιρνεις κατι ισοβια παρα αυτο το πραμα..
    δεν με ενδιαφερει προκειμενου να ειμαι καλα..κανω τα παντα.

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Δεν έχω τύψεις πια που τα παίρνω...
    Τύψεις του στυλ "είμαι αδύναμος να το ξεπεράσω" κτλ...

    Τα παίρνω τελείως τυπικά όπως παλιά έπαιρνα τα χάπια για το άσθμα...

    Κάτι λέιπει κάποια διαταραχή υπάρχει και την εξισορροπούν....

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Δεν έχω τύψεις πια που τα παίρνω...
    Τύψεις του στυλ "είμαι αδύναμος να το ξεπεράσω" κτλ...

    Τα παίρνω τελείως τυπικά όπως παλιά έπαιρνα τα χάπια για το άσθμα...

    Κάτι λέιπει κάποια διαταραχή υπάρχει και την εξισορροπούν....
    ετσι ακριβως σκεφτομαι κ νιωθω κ εγω..

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    με το αντικαταθλιπτικο νιωθω οτι ειμαι καλυτερος ανθρωπος γενικα..σκεφτομαι πιο ηρεμα..ειμαι πιο ανετη..νομιζω οτι καποια στιγμη θα το χρειαστω παλι..
    δεν μου αρεσει η σκεψη μου αυτον τον καιρο..ολο περιτριγυριζει σε βλακειες που με χαλανε..
    οποτε καλυτερα να παιρνεις κατι ισοβια παρα αυτο το πραμα..
    δεν με ενδιαφερει προκειμενου να ειμαι καλα..κανω τα παντα.
    Αnxious, σε επιπεδο σκεψης, καθαρης κρισης, μνημης, πώς είσαι?
    δεν ειχες ποτε προβλημα ε?
    γιατι εχω με το αγχος και κατι μαζεμενα που περασα προσφατα ξεχνουσα μεχρι που αφησα τα κλειδια μου ενα λεπτο πριν.

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post

    Εσεις που ξερετε απο αντικαταθλιπτικά, σας φαινεται κατι περιεργο? επειδη θα παω στο γιατρό να του πω τα καθεκαστα
    Συμφορα Συμφορουμιτες , ο γιατρος μου , ενας πολυ εντιμος ανθρωπος , τομολογησε , διοτι ξερει οτι δεν τα χαβω , ομολογησε λοιπον , οτι κανενα εκ των αντικαταθλιπτικων , δεν εχει τετοια δραση ωστε να γινεις καλα , μουπε ο ανθρωπος , ' δεν με συμφερει αυτο που θα σου πω , αλλα αν δεν βαλεις το χερακι σου , να προσπαθησεις να βρεις την διαθεση ( που να την βρω ? ) θα διαιωνιζεται η κατατασταση , θαρχεσαι δω , να σου γραφω κανα ζανξ , και κανα αντικαταθλιπτικο , και δεν θαλλαζει τιποτα ' , ταδε εφη ψυχιατρος , εντιμος οποτε μην περιμενετε κατι απο φαρμακα , μουγραψε τωρα και το ντιμυροξ ., για να μην φυγω και με αδεια χερια , αλλα αυτη ειναι η πραματικοτητα , 15 χρονια παιρνω αντι/κα , και οτι καταφερα , μονο ιδαις προσπαθειες , βαλτε το καλα στην κεφαλα σας , και να δειτε αποτελεσμα , σε λιγους μηνες κανει fade out ....................

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    βαλτε το καλα στην κεφαλα σας , και να δειτε αποτελεσμα , σε λιγους μηνες κανει fade out ....................
    η διαθεση δεν με ενδιαφερει. Διαθεση εχω!
    Τα κλειδια μου να θυμάμαι που τα αφησα θελω...

Page 13 of 15 FirstFirst ... 31112131415 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •