LADOSE - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415
Results 211 to 224 of 224

Thread: LADOSE

  1. #211
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μμμ εμενα το λαντοζ δεν μου φερε νευρα ουτε θυμο ουτε τιποτα..ρε παιδια..τελικα παιζει μεγλο ρολο ο οργανισμος!
    κ εχω κ νοσο graves που δημιουργει κ νευρα απο το πουθενα..μιλαμε τιποτα αρνακι..απλα αυτο που μου την εδινε με το λαντοζ ηταν οτι δνε μπορουσα να κλαψω..τιποτα ομως.
    δεν μελαγχολουσα ποτε! με κραταγε σε ενα επιπεδο..σαν να με ειχε κανει πιο κυνικη κ σκληρουτσικη.
    μου λειπει αυτο γιατι εγω εχω πλουσιο συναισθηματικο κοσμο κ ευαισθητο..κ με εχει κουρασει.
    πολυ με γουσταρα οπως ημουν με το λαντοζακι..
    τωρα προχτες ακουσα μια μπαλαντα στο ραδιοφωνο καθως οδηγουσα κ εβαλα τα κλαματα!
    ελεος! δεν με αντεχω ετσι..
    τεσπα..αυτο που περιγραφεις σχετιακ με τον ουρανο...εχω νιωσει το εξης..οταν κοιταω πολυ ωρα αστερια κλπ..με πιανει μια ζαλη κ μια αισθηση οτι ..σαν να εχω παθει αποπραγματοποιηση..σαν να γινονται τα αστερια 3d κ με εχει τρομαξει.
    πιθανον εκει φοβηθηκες πολυ..κ απο τοτε οποτε κοιτας ψηλα φοβασαι οτι θα το ξανανιωσεις..
    εγω στη θεση σου θα προσπαθουσα σιγα σιγα να εκτεθω σε ψηλοκοιταγμα(ωραια λεξη..) σταδιακα καθημερινα ωστε αυτος ο φοβος να μην παγιωθει! πολεμησε το τωρα που ειναι νωρις.

  2. #212
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα σχετικα με το λαντοζ, σας ετυχε ποτε επισοδειο υπερυπνιας με αυτο το φαρμακο η καποιο συνδιασμο του; εχει γενικα καιρο που εχω παρατηρησει πως μερικες μερες δυσκολευομαι πολυ να σηκωθω απο το κρεβατι, προχτες ειδικα κοιμηθικα κοντα κανα 16ωρο, εχει τυχει σε κανεναν σας αυτο; δλδ να μην θες να σηκωθεις

  3. #213
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Όχι υπνηλία...
    Εγώ είχα το παράδοξο δυσκολευόμουν απίστευτα να κοιμηθώ αλλά όντως όταν κοιμόμουν δε σηκωνόμουν με ΤΙΠΟΤΑ...

  4. #214
    εμενα με ντοπαρει, εχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως υπο συζητηση το μειωσω, για τον υπνο το ρεμερον ηταν κορυφαιο ...
    ομως μακαρι να μην ξανα χρειαστει να το λαβω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Καλά το ρεμερο΄ν ήταν............
    Ο καλύτερος ύπνος όλης μου της ζωής :_)

  6. #216
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    δυο μερες τωρα δεν το πηρα κ κοιμαμαι κανονικα, δεν ξερω αν θα μου βγει σε καλο η οχι παντως νιωθω καπως καλυτερα κ δεν κοιμαμαι το 70% του 24 ωρου

  7. #217
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Παιδιά πάντως εγώ το λαντόζ το έκοψα γιατί με έκανε όντως νευρικό και ευέξαπτο ενώ το σιπραλεξ δε μου το έκανε ακόμα και σε μεγάλες δόσεις ακόμα και πάνω από το μέγιστο του...

    Επίσης μου έφερε τρομερή αυπνία, πολύ ζωντανά όνειρα και ξύπναγα τελικά με φοβερές ημικρανίες αφού τα όνειρα ήταν ολοζώντανα...
    Έκοψα το ladose 10 μόλις μέρες μετά την έναρξη γιατί μου δημιούργησε πολύ έντονη διέγερση. Είχα κάποια προβλήματα άγχους αλλά μου δημιούργησε έντονες κρίσεις πανικού και αϋπνίες. Τώρα φοβάμαι να πάρω οποιοδήποτε αντικαταθλιπτικό

  8. #218
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Το λαντος ανήκει στην οικογένεια με τα χάπια που κάνουν κάποιον ευεξαπτο και οξύθυμο, προκαλεί νευρικότητα και αυξάνει την αγχώδη διαταραχή... Δεν μου φαίνεται περίεργο που δηλώνεις ότι σε έβγαλε αϋπνία

  9. #219
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by elenip View Post
    Έκοψα το ladose 10 μόλις μέρες μετά την έναρξη γιατί μου δημιούργησε πολύ έντονη διέγερση. Είχα κάποια προβλήματα άγχους αλλά μου δημιούργησε έντονες κρίσεις πανικού και αϋπνίες. Τώρα φοβάμαι να πάρω οποιοδήποτε αντικαταθλιπτικό
    Το κάθε αντικαταθλιπτικό έχει διαφορετικές ιδιότητες ακόμη κι αν ανήκει στην ίδια κατηγορία με κάποιο άλλο. Συζήτησε το με τον γιατρό σου να βρείτε μια άλλη λύση.

  10. #220
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    11

    Ladose

    Quote Originally Posted by elenip View Post
    Έκοψα το ladose 10 μόλις μέρες μετά την έναρξη γιατί μου δημιούργησε πολύ έντονη διέγερση. Είχα κάποια προβλήματα άγχους αλλά μου δημιούργησε έντονες κρίσεις πανικού και αϋπνίες. Τώρα φοβάμαι να πάρω οποιοδήποτε αντικαταθλιπτικό
    Καλησπέρα !ξεκινησα κ εγώ τα λαντοζ τα συμπτώματα μου ήταν ακραία ,κρίσεις πανικού ,ταχυκαρδίες ,ζαλάδες ,αναγούλες ,αστάθεια ,φόβος , βέβαια όλα αυτά τα είχα κ πριν το χαπι επειδή πάσχω απο αγχώδης διαταραχή ,μαζί με το λαντοζ επερνα κ ζαναξ το οποίο με έκανε ζόμπι !Οποτε όπως καταλαβαίνεις περνουσα δύσκολα κ ακόμη δλδ ! Άλλαξα σε σιπραλεξ εδώ κ 3 μέρες 0,5 πολύ μικρή δόση κ βλέπουμε πως γα πάει :( Δεν αντεχω άλλο να ξυπναω με φόβο ,δεν αντεχω άλλο να τρέμω να νομίζω ότι τρελαίνομαι ,φοβάμαι μήπως με χτυπήσουν πάλι παρενέργειες :( .Περνάω πολύ δύσκολα :( αν δεν είχα οικογένεια να μ φροντίζει δεν ξέρω τι θα είχε συμβει έχω χάσει 7 κιλά σε ελάχιστες μέρες

  11. #221
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    1
    Παιδιά καλησπέρα,είμαι καινούργιος στο φόρουμ...
    Κάνω μια περίληψη για μένα..
    Το 2011 είχα ένα τροχαίο με μηχανή και έκανα χειρουργείο στον πνεύμονα γτ μου τρύπησε,όταν όλα πήγαν καλά οι γιατροί δεν μου είπαν να το κοιτάξω με κάποιον ψυχολόγο για να μην μου γίνει μετατραυματικό σοκ..εν τέλη έπαθα μετατραυματικό σοκ , κρίσεις πανικού φοβερές..να τρέχω σε νοσοκομεία γτ νόμιζα ότι έχω κάτι στην υγεία μου,η ότι θα πάθω ξανά το ίδιο,κλπ κλπ...
    Πήγα σε ψυχολόγους και μπορώ να πω ότι δεν με βοήθησαν,οπότε είπα να α σε ψυχίατρο...εν τέλη μου εδώσε αγωγή..δεν θυμάμαι το αρχικό φάρμακο το επόμενο ήταν το dumyrox και μετά αλλάξαμε σε seroxat τα οποία τα παίρνω τώρα 4 χρόνια...
    Είχα παρενέργειες όπως χαμηλή λίμπιντο,πήρα κιλά μπορώ να πω με το φάρμακο αυτό...
    Είπα σιγά σιγά να τα κόψω διότι ένιωθα ότι πλέον δεν μου προσφέρουν κάτι παραπάνω,και έτσι μίλησα με τον γιατρό μου και το κάναμε μισό του μισού,πριν έπαιρνα μισό από το 30mg
    Πήγα εχθές λοιπόν να τα πούμε και να με δει γτ είχαμε να κάνουμε από κοντά 2 χρόνια συνεδρία,και του είπα μήπως το αλλάξουμε με κάτι πιο ελαφρύ η να το ελαττωσω κι άλλο,μου είπε λόγο της κατάστασης να το αφήσω λίγο για μετά το καλοκαίρι,δηλαδή σαν μια συντήρηση...
    Αλλά μου το άλλαξε σε ladose και να παίρνω από αυτό μισό από τα 20mg..
    Πιστεύεται θα έχω παρενέργειες με το ladose?άλλες ας πούμε?παρότι είναι στην ίδια κατηγορία?

  12. #222
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    δεν μου εκανε ποτε κρισεις πανικου το λαντοζ..ποιος μιλησε για κρισεις?
    το λαντοζ απλα φερνει στρες κ τσιτα τον πρωτο καιρο..ανησυχια ..δλδ αν εισαι ηδη χαλια χωρις αυτο..οταν το ξεκινησεις, απλα νιωθεις το ιδιο χαλια.ουτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο.
    ετσι λειτουργει κ ετσι θα κανει δουλεια..σημαινει οτι πιανει κ οτι λειτουργει.γι αυτο σας ειπα οτι παιρνει ολη τη σεροτονινη που εχεις την μαζευει, οποτε εκει νιωθεις στρες, κ σου την ξαναδινει απλοχερα μετα τις 40 μερες.
    τα SSRI ετσι λειτουργουν..ολα μα ολα ομως.
    Για σένα λειτούργησε έτσι το Ladose γιατί σε μένα και κρίσεις πανικού προκάλεσε και ένα σωρό άλλες παρενέργειες. Αναγκάστηκα να το κόψω και τώρα φοβάμαι να πάρω το οτιδήποτε

  13. #223
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    1
    γεια, σκεφτομαι να ξεκινησω σε πειραματικο σταδιο τη χορηγηση la dose απαλλαγμενη-ναι το ξερω ειναι λαθος- απο συνταγη γιατρου.ποια θα ηταν η συνιστωμενη δοσολογια ημερησιως?

  14. #224
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    20mg , αλλα εξατομικευεται ......

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •