LADOSE - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 15 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 224

Thread: LADOSE

  1. #46
    Μεχρι τον πρωτο μηνα Μαρα βαλε τουλαχ 35 μερες μπορει να δεις διαφορες παρενεργειες ( νυστα, πονοκεφαλοι, ξηροστομια, κινησιολογικα πιο χαλαρη και διαφορα άλλα ) ... αλλά οσο τις παλευεις με χιουμορ και δεν ειναι φυσικα ανυποφορες κανε απλα υπομονη. Εγω με το λαντ ειχα φοβερες ναυτιες που δεν το περιμενα με την καμια. Ε μετα απο ενα μηνα περασε. Εχει κουπι το θεμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Oχι, αυτο ειναι το περιεργο...χαχα
    Σημερα το απογευμα ημουν ξαπλωμενη με δυνατη ημικρανια, και με ναυτιες. Το χαπι το πηρα κατα τις 10 το πρωι, ειναι δυνατον να νιωθω έτσι 6-7 ωρες μετα? για αυτο ειπα για τη ζεστη...
    Νιιωθω πολυ πιο χαλαρη και ηρεμη ΑΛΛΑ το πληρωνω με την ημικρανια και με ενα φοβο που μου προεκυψε απο το πουθενα οτι δεν μπορω να κανω τιποτα γιατι είμαι εξαιρετικα αδυναμη...
    Eμ , γι αυτο τα λενε φαρμάκια , και δεν κατατασσονται ποτε στα αγαπημενα μας ..........................πες μου , παγωτο σοκολατα , αυτο μαλιστα ( με τα cookies ) ........

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Oχι, αυτο ειναι το περιεργο...χαχα
    Σημερα το απογευμα ημουν ξαπλωμενη με δυνατη ημικρανια, και με ναύτες. ...
    ...
    Ησουν ξαπλωμενη με ναύτες ? και τι εγινε , τι εγινε ? ελα , πες ............

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    χαχα εισαι πονηρουλης!!!!
    ναυτΙΕΣ εγραψα, οχι ναυτες! παραποιείς τα λεγομενα μου...
    Last edited by Mara.Z; 24-06-2016 at 11:30.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΚΑΛΑ Ττις πρωτες μερες με το λαντ..κοντεψα να πεσω απο το παραθυρο..εβλεπα το μπαλκονι κ γλυφομουν κ σωστου τρεμουλα..κ δωστου στρες κ τρεμουλα εξω να μην μπορω να περαπτησω..μολις εκλεισα την 45η μερα...ολα υπεροχα!!αξιζει τον κοπο για μενα κ την αναμονη.αλλα θελει πολλη υπομονη κ πολλα ζαναξ στην αρχη.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    χαχα εισαι πονηρουλης!!!!
    ναυτΙΕΣ εγραψα, οχι ναυτες! παραποιείς τα λεγομενα μου...
    Eιμαι ατακτουλης ..........Μara .Z;................

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΚΑΛΑ Ττις πρωτες μερες με το λαντ..κοντεψα να πεσω απο το παραθυρο..εβλεπα το μπαλκονι κ γλυφομουν κ σωστου τρεμουλα..κ δωστου στρες κ τρεμουλα εξω να μην μπορω να περαπτησω..μολις εκλεισα την 45η μερα...ολα υπεροχα!!αξιζει τον κοπο για μενα κ την αναμονη.αλλα θελει πολλη υπομονη κ πολλα ζαναξ στην αρχη.
    έχω δουλειες εξω και αναρωτιεμαι "να βγω ή να μην βγω"...
    μου εχει καρφωθει ο φοβος οτι ειμαι αδυναμη και θα καταρρευσω εξω...
    θελω να πιστευω οτι αυτη η θεραπεια εχει καποια διαρκεια, αρχη-μεση-τελος, δεν θελω να πιστεψω οτι θα το παιρνω μια ζωη...

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    6
    Καλησπέρα παιδιά.Εγώ πρώτη φορά πήρα ladose 20mg πριν 2 χρόνια ( μείζον κατάθλιψη )και μετά απο λίγες μέρες είδα καλό,με ανέβασε γιατί ήμουν βαλτωμένος εντελώς.Μετά το σταμάτησα γιατί έπαιρνα άλλα φάρμακα ( μου έφτανε το zyprexa γιατί με βοηθούσε τότε και στην θλίψη αλλά πριν λίγο καιρό έπεσα πάλι πολύ και είπα να το ξαναπάρω.

    Το έπαιρνα για έναν περίπου μήνα ( ξέχνούσα κάποιες δόσεις ) και το μόνο που μου έκανε ήταν να μου δημιουργήσει περισσότερη θλίψη σε αβάσταχτο βαθμό και να έχω αυτοκτονικούς ιδεασμούς και έτσι το σταμάτησα.Εδώ και λίγες μέρες είμαι πάλι άσχημα από θλίψη και δεν ξέρω αν πρέπει να το ξανααρχίσω η όχι.Έχω πάρει διάφορα αντικαταθλιπτικά άλλα το μόνο που μου έκανε καλό ήταν το ladose την πρώτη φορά και είχε αποτέλεσμα.Αλλά αν το ξαναπάρω και με ρίξει πολύ το φοβάμαι γιατί είμαι ήδη σε μεγάλη θλίψη.

    Τι λέτε να κάνω?Να πω στην ψυχίατρο μου να το ξαναρχίσω?Τελευταία φορα με έριξε σε μεγάλη θλίψη αλλά την πρώτη φορά με βοήθησε πολύ.Μήπως έπρεπε να περιμένω παραπάνω?Δεν άντεχα την θλίψη που μου έβγαζε για αυτό το σταμάτησα.Νομίζοντας πως αυτή τη φορά δεν θα έπιανε μάλλον.Αλλά απο την άλλη πως την πρώτη φορά με έπιασε?Δεν ξέρω τι να κάνω?Να πω στην ψυχίατρο μου να τα πάρω και να κάνω υπομονή?Είναι δυνατόν το συγκεκριμένο φάρμακο να μην σε πιάσει την δεύτερη φορά?Τι μου προτείνετε?

    Λειτουργεί και σε εσάς τον πρώτο καιρό έτσι κι αν ναι σε πόσο καιρό σας έφυγαν αυτά τα συμπτώματα?

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Νομίζω πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου!
    Κανείς μη-γιατρός δεν μπορεί να σου δώσει μια έγκυρη απάντηση!
    Και φυσικά μην πειραματιζεσαι μονος σου με δοσεις και χάπια, θέλουν προσοχή! πιστά τις οδηγίες του γιατρού.
    Κανε και καμια γυμναστικουλα με πρόγραμμα!

    Εγώ συμπληρωσα μια βδομαδα τωρα με το sertraline και νιώθω το κεφάλι μου ηρεμο, επιτελους, μετα από χρονια. Δεν μπορω να πω οτι ένιωθα ιδιαίτερη θλίψη, την έχω κουκουλώσει πάρα πολύ καλά! αλλά με είχε πιάσει μια τρελή υπερένταση στο κεφάλι λες και βαραγαν τυμπανα στο μυαλό μου. Με αποτέλεσμα να μην μπορω να κάνω απλές δουλειές, ακόμα και το να γραψω τι χρειαζεται να ψωνισω από το σουπερ μαρκετ με κουραζε/πιεζε.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MiniWorld View Post

    Λειτουργεί και σε εσάς τον πρώτο καιρό έτσι κι αν ναι σε πόσο καιρό σας έφυγαν αυτά τα συμπτώματα?
    Τοχω συζητησει το θεμα αυτο με μελος , βαθυ γνωστη των αντικαταθλιπτικων , που κι εγω ειμαι , δυστυχως ........τα αντικαταθλιπτικα , αν βρεις καποιο που σε πιανει , για καμποσο καιρο , απο 1 εως 5 μηνες , κανουν δουλεια , και μαλιστα μεγαλη ενιοτε , οπως σεμενα το σεροξατ , υστερα ομως , για καποιον αγνωστο λογο , σε ριχνουν στην συντηρηση , παιρνω 12 χρονια αντ/κα , λογιων λογιων , το αλλο μελος παραπανω , και εχουμε καταληξει σε αυτο το συμπερασμα , αμφοτεροι ....................ισως τα συνηθιζει ο οργανισμος , δεν ξερω , παντως , ετσι γινεται παντα ομως ..............μην εχετε αυταπατες .......οι γιατροι δεν περαδεχονται τετοιο πραμα , οταν τους στριμωξεις , το ριχνουν στο τυχαιο, του τυπου ' δεν ηταν το αντικαταθλιπτικο που σουκανε δουλεια , απλα ετυχε ' , τους συμφερει να πουν την αληθεια ?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αν βρεις καποιο που σε πιανει , για καμποσο καιρο , απο 1 εως 5 μηνες , κανουν δουλεια , και μαλιστα μεγαλη ενιοτε , οπως σεμενα το σεροξατ , υστερα ομως , για καποιον αγνωστο λογο , σε ριχνουν στην συντηρηση
    συντήρηση τί εννοείς? εφ'όρου ζωής??

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    συντήρηση τί εννοείς? εφ'όρου ζωής??
    Eννοω οτι αν σε πιασει ενα αντ/κο καλά , ας πουμε ενα 60% - 65% βελτιωση ( εμενα με ειχε πιασει το σεροξατ το 2010 ενα 80% , δλδ ημουν ' καλα ' , για 3 μηνες ) , μετα παρελευση Χ μηνών , πεφτει στο 20-30% , αυτο το απακαλω ' συντηρηση ' , δεν ειπα εφ ορου ζωης , εννοουσα οτι απλως δεν εισαι χαλι μαυρο , το ιδιο συνεβη με αλλο αντ/κο στο φιλιο γνωστη μελος ..................

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eννοω οτι αν σε πιασει ενα αντ/κο καλά , ας πουμε ενα 60% - 65% βελτιωση ( εμενα με ειχε πιασει το σεροξατ το 2010 ενα 80% , δλδ ημουν ' καλα ' , για 3 μηνες ) , μετα παρελευση Χ μηνών , πεφτει στο 20-30%

    δηλαδή μειωνεται η δραστικοτητα του, οκ...Τι συμπτώματα είχες??

    Εγω δεν ένιωθα τη φοβερη και τρομερη θλίψη που με ρίχνει τεζα γιατί γενικά σαν ιδιοσυγκρασία είμαι πολύ δραστηρια, φουλ στην ενέργεια! απλά ολη αυτη η ενεργεια μετατραπηκε σε υπερενταση στο κεφαλι μου, και δεν μπορούσα να ηρεμησω με την καμία. Να συγκεντρωθω να κανω καμια δουλεια χωρις πιεση ουτε λογος. Ξεχνουσα πανευκολα με το παραμικρό, λες και είχα παθει αλτσχαιμερ... Να κρατώ τα κλειδια μου και στο επομενο λεπτο να μη θυμαμαι που τα έχω αφήσει...
    Το κορμί με τη γυμναστική χαλαρώνει, το μυαλό όμως είναι πάρα πολύ δυσκολο να ηρεμησει...Το παλαιψα τα τελευταια 3 χρονια, χωρίς φάρμακα, δοκιμασα όλους τους δυνατους τροπους, δεν απεδωσε ιδιαίτερα τίποτα. Ζαναξ παίρνω 3-4 μήνες το χρόνο, με αυξομειούμενη δόση, με υποδειξη γιατρού, αλλά κι αυτό απλά με βοηθάει να κοιμάμαι πιο βαθια, τιποτα άλλο.
    Το σερτραλιν να δουμε τι δουλίτσα θα κάνει, πάντως ηδη το κεφαλι μου το νιωθω ηρεμο, εφυγαν τα ταμπουρλα χαχα...

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ε , ναι μειωνεται κατα πολυ η δραστικοτητα του , καταθλιψη εχω , δεν εχω αλλη συμπτωματολογια , μου φτανει η σκαταθλιψη !!! συμπτωματα κτθλψης ρωτας ? ποικιλουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο , εγω κοινωνικη αποσυρση , λαιτ αγχος , ανηδονια , δλδ διαθεση για τιποτα , δυσκολια συγκεντρωσης να διαβασω ενα βιβλιο , μονιμο αισθημα κοπωσης ...............δεν εχω μελαγχολικη διαθεση , ουτε πτωση αυτοπεποιθησης , ουτε λυπη , ουτε αισθηματα ενοχης .......................η γυμναστικη ειναι το καλυτερο αντ/κο .........

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Εγω μονο δυσκολια συγκεντρωσης, σε σημειο να νιωθω οτι το μυαλο μου εχει διασκορπιστει σε χιλια κομματια... ΤΡομερη υπερενταση στο μυαλό, αταξια στη σκεψη, λες και γινοταν πολεμος στο κεφαλι μου.
    Και αφου εβλεπα οτι δουλεια δεν κανω, μονιμες επαναλαμβανομενες σκεψεις του τυπου που πάω? θα αποτυχω κλπ. Και φυσικα έπεσα σε αδρανεια...
    Τουλαχιστον τωρα με μια βδομαδα που το παιρνω, εχει ηρεμησει το κεφαλι μου, μπορω να κοιμαμαι μεσημερι χωρις να γινομαι κομματια μετά.

Page 4 of 15 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •