LADOSE - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 15 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 224

Thread: LADOSE

  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εκανα κ απο αυτο...κ πολλα χρονια μαλιστα..νταξ..δεν με εσωσε κιολας...εντελως..καλο μου κανε..αλλα φησε υπολλειματα.
    Η ψυχοθεραπεία σου άφησε υπολείμματα;
    Δηλαδή δεν συζήτησες τα πάντα με τον ψυχοθεραπευτή σου;

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    14 χρονια εκανα..εννοειται οτι ελεγα τα παντα..σαν δευτερος εαυτος μου ηταν...απλα ξεπερασα απειρα πραματα αλλα εμεινε η καταθλιψη που κ που που ερχεται σε ασχημα γεγονοτα..τουλαχιστον περιοριστηκε μεχρι εκει....εκατομμυρια εδωσα..θα ειχα χτισει σπιτι με πισινα κ play room..αστα.!

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    14 χρονια εκανα..εννοειται οτι ελεγα τα παντα..σαν δευτερος εαυτος μου ηταν...απλα ξεπερασα απειρα πραματα αλλα εμεινε η καταθλιψη που κ που που ερχεται σε ασχημα γεγονοτα..τουλαχιστον περιοριστηκε μεχρι εκει....εκατομμυρια εδωσα..θα ειχα χτισει σπιτι με πισινα κ play room..αστα.!
    Αρα πιστεύεις ότι η ψυχολόγος σου δεν ήταν τόσο καλή,ώστε να σε απαλλάξει από τα πάντα ή έχεις και μία έμφυτη/οργανική τάση να παρουσιάζεις κατάθλιψη;

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    επισκευθηκα εναν γιατρο πριν κανα μηνα τον οποιο πληρωσα αδρα..κ μου ειπε ο ανθρωπος οτι μετα απο κανα 2 χρονο θεραπειας με ενα αντικαταθλιπτικο καλο ειναι να κοβεται κ να μπαινει καποιο αλλο πχ τυπου μινιτραν..σε πολυ χαμηλη δοση για συντηρηση κ μονο..
    δεν πιστευω οτι τα φαρμακα τα αντικαταθλιτικα τα συνηθιζει ο οργανισμος..δεν ξερω γιατι αλλα δεν το πιστευω αυτο γιατι εχω παρει σε 5 διαφορετικα επεισοδια λαντοζ κ τις 5 φορες με επιασαν εξαιρετικα...αλλο αν καποιος πχ μετα πεθανε κ επαθα εγω ταρακουλο..εκει τι να σου κανει το οποιοδηποτε φαρμακο..
    δοκιμασε το το λαντοζ...δεν κανει κακο..αλλα να ξερεις οτι για 40 μερες το χειλακι σου δεν θα γελασει...φερνει τρομερη απαιχτη ταραχη! στρες υπερβολικο κ φουλ αυπνια..
    κ αυτο επειδη μαζευει την σεροτονινη σου ακομα κ την ελχιστη που μπορει να εχεις..την κραταει..κ μετα απο 45 μερες την απελευθερωνει στο φουλ κ κει μετα ερχεται η αγχολυση κ εισαι ηρεμος κ γαληνιος..
    α!
    Εδω μιλαει η πειρα , εμου και του φιλιου μελους , που εχουμε φαειταντικαταθλιπτικα με το κουταλι , αν θελετα ακουτε , αν οχι , καλως ,,,,,,,,,,15 χρονια και πλεον παιρνουμε αντικαταθλιπτοκα , λες να μην ξερουμε τι κανει το καθενα ? καλυτερα νακουτε , εχουμε , εγω και το φιλιο μελος , τεραστίαν πειρα , ξερουμε κι απο κοκτεηλς , δυστυχως , δεν ειναι γνωσεις για τις οποιες εισαι υπερηφανος , αν με τσιταρει το λαντοζ , βαζω και λιγο σεροξατ , που μονο απαθεια και υπνο προκαλει , τις δοσεις , μονο εκ πειρας ,τις μαθαινεις , και το ξαναλεω , δεν ειμαι υπερηφανος για τις γνωσεις αυτου του ειδους , που εχω αποκομισει , αλλα με τα χρονια , ολο και μαθαινεις πραματα , που κανουν obsolete τον γιατρο , περιεργο φαινεται τωρα , αλλα δεν ειναι .................................................. .......................

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ειναι η προσωπικοτητα μου τετοια..πλεον δεν εχω τιποτα παθολογικο..ετσι εκριναν οι γιατροι.
    απλα αντιδρω ετσι στα ασχημα γεγονοτα..αλλοι κλαινε..αλλοι μεθανε..αλλοι βριζουν..εγω πεφτω σε απεραντη καταθλιψαρα.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εδω μιλαει η πειρα , εμου και του φιλιου μελους , που εχουμε φαειταντικαταθλιπτικα με το κουταλι , αν θελετα ακουτε , αν οχι , καλως ,,,,,,,,,,15 χρονια και πλεον παιρνουμε αντικαταθλιπτοκα , λες να μην ξερουμε τι κανει το καθενα ? καλυτερα νακουτε , εχουμε , εγω και το φιλιο μελος , τεραστίαν πειρα , ξερουμε κι απο κοκτεηλς , δυστυχως , δεν ειναι γνωσεις για τις οποιες εισαι υπερηφανος , αν με τσιταρει το λαντοζ , βαζω και λιγο σεροξατ , που μονο απαθεια και υπνο προκαλει , τις δοσεις , μονο εκ πειρας ,τις μαθαινεις , και το ξαναλεω , δεν ειμαι υπερηφανος για τις γνωσεις αυτου του ειδους , που εχω αποκομισει , αλλα με τα χρονια , ολο και μαθαινεις πραματα , που κανουν obsolete τον γιατρο , περιεργο φαινεται τωρα , αλλα δεν ειναι .................................................. .......................
    ξερω ξερω...κ γω τα κανω αυτα ρε..εννοειται οτι μονος σου μπορεις καλυτερα..εγω αυτο πιστευω..
    αν παρεις λαντοζ το πρωι..το βραδακι μπορεις πριν κλεισεις ματακια να παρεις μισο ρεμερον, ή σεροξατ ή μινιτραν..κ το πρωι δεν νιωθεις τζιτα..
    μπορεις βεβαια να παιρνεις κ λιγο ζαναξ αντι να παρεις αλλο ενα αντικαταθλ τυπου σεροξατ μαζι με το λαντοζακι..χαιρωψ πολυ κ γω τα ξερω..τα χω φαει κ γω στη μαπα..
    τοσα χρονια ασχολουμαι με ολα αυτα..κατι εχω μαθει..
    κοιτα..το μισο ρεμερον το βραδι οταν το παιρνα ξυπναγα χωρις πρωινη φρικη..ηρεμη κ μαι χαρα..κ απο δω κ στο εξης δεν ξαναπαω πουθενα..αν δω τα σκουρα..θα ξεκινησω κανα ρεμερον μισο τα βραδια για κανα 2 μηνο μεχρι να φυγει το στρες κ τελος..
    η αν δω οτι συνεχιστει θα παρω κ λαντοζ μαζι..
    εννοειται πως ο κλαθενας ειναι γιατρος του εαυτου του..τι να μας πουν οι γιατροι πια?τα ιδια κ τα ιδια?
    εγω φαντασου οποτε παω μου λεει..ε ξεκινα λαντοζ...ηταν αναγκη να ρθεις απο δω..αφου τα ξερεις, να πω οτι δεν τα ξερεις..κ γω απο 17 χρονων σε εναν ψυχιατρο ειμαι..
    κανε αυτο που εσυ νομιζεις καλυτερο για σενα..σιγουρα ξερεις καλυτερα απο τον καθενα.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Παιδιά το θέλω πολύ το ΚΙΚ αλλά με φοβήσατε λίγο με αυτά που λέτε πως το πρώτο διάστημα φέρνει πολλές παρενέργειες και δε το ξεκίνησα ακόμα...

    Βέβαια και για το σιπραλεξ τα ίδια μου έλεγαν αλλά έκανε παρενέργειες πολύ ήπιες (αναγούλα-υπνηλία) για καμια 10 μέρες μόνο...

    Με 20μγ σίπραλεξ μου έιπε να το ξεκινήσω στα 10μγ...

    Ελπίζω πως το σιπραλεξ θα με κρατήσει μην κανω αυτοκτονικο΄τητα...

  8. #83
    Εμενα τσιτωμα τυπων πανικου δε μου εφερε, μ ψιλο θυμησε βεβαια φασεις χωρις αγωγη που ολο κατι εψαχνα να κανω σαν γιατρεια. Στο πεπτικο ειχα θεμα....τελικα ειναι καθε οργανισμος πως κ τι.

    πανο ξεκινα κ αμα φρικαρεις παρε γιατρο. Α, σκετο φαρμακοθεραππεια ναι δεν κανει κατι, θελει κ συμβουλο κ αλλαγες στη ζωη ... αλλα αμα σε εχει κανει η νοσος κουρελι μονο αλλαγες δεν σκεφτεσαι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν μου εκανε ποτε κρισεις πανικου το λαντοζ..ποιος μιλησε για κρισεις?
    το λαντοζ απλα φερνει στρες κ τσιτα τον πρωτο καιρο..ανησυχια ..δλδ αν εισαι ηδη χαλια χωρις αυτο..οταν το ξεκινησεις, απλα νιωθεις το ιδιο χαλια.ουτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο.
    ετσι λειτουργει κ ετσι θα κανει δουλεια..σημαινει οτι πιανει κ οτι λειτουργει.γι αυτο σας ειπα οτι παιρνει ολη τη σεροτονινη που εχεις την μαζευει, οποτε εκει νιωθεις στρες, κ σου την ξαναδινει απλοχερα μετα τις 40 μερες.
    τα SSRI ετσι λειτουργουν..ολα μα ολα ομως.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ξερω ξερω...κ γω τα κανω αυτα ρε..εννοειται οτι μονος σου μπορεις καλυτερα..εγω αυτο πιστευω..
    μπορεις βεβαια να παιρνεις κ λιγο ζαναξ αντι να παρεις αλλο ενα αντικαταθλ τυπου σεροξατ μαζι με το λαντοζακι..χαιρωψ πολυ κ γω τα ξερω..τα χω φαει κ γω στη μαπα..
    τοσα χρονια ασχολουμαι με ολα αυτα..κατι εχω μαθει..
    η αν δω οτι συνεχιστει θα παρω κ λαντοζ μαζι..
    εννοειται πως ο κλαθενας ειναι γιατρος του εαυτου του..τι να μας πουν οι γιατροι πια?τα ιδια κ τα ιδια?
    εγω φαντασου οποτε παω μου λεει..ε ξεκινα λαντοζ...ηταν αναγκη να ρθεις απο δω..αφου τα ξερεις, να πω οτι δεν τα ξερεις..κ γω απο 17 χρονων σε εναν ψυχιατρο ειμαι..
    κανε αυτο που εσυ νομιζεις καλυτερο για σενα..σιγουρα ξερεις καλυτερα απο τον καθενα.
    Mπραβο , μπραβο , ανξιους , να ερθεις στο κλαμπ μας , που ανταλλασουμε εμπειριες για φαρμακα , κοκτεηλς , ξερουμε κι εμεις τα παντα γυρω απο την φαρμακολογια , δυο ειμαστε , εξ ισου γνώστες με σενα , κι εγω τον ψυχιατρο τον εχω να μου γραφει τα ζαναξ , αν κι εχω παιδικο φιλο παθολογο , πολυ καλο γιατρο , εχει κανει το μεταπτυχιακο του στην καταθλιψη , το ντοκτορα , δεν ξερω , αλλα μου γραφει κι αυτος ζαναξ ...................... απ τα 17 πας σε ψυχιατρο ? μικρη θασαι ,εγω πηγαινω απ τα 40 , τωρα 54 ειμαι , αλλα μελετω τα περι φαρμακων ..................σημερα αρχισα το λαντοζ , 20αρι , με ολιγον σεροξατ γαρνιτουρα on the side , μην εχουμε εκνευρισμους .................παντως , το 99 που τοπαιρνα για 10 μηνες , με πολυ λαιτ κτθλψη , δεν παρατηρησα κατι , εκανα και διακοπες στο εξοχικο μου , μονο σεξ. ανικανοτητα μουφερε , η οποια παρηλθε μετα των 20 ημερων μετα την διακοπη του ...........

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλα εκανες κ το ξεκινησες..μονο που θα πρεπει για 5 μερες να παρεςι μισο των 20mg, και μετα απο την 1 εβδομαδα να ανεβασεις στα 20..να γινει λιγο smooth η εισαγωγη σου στο φαρμακο..
    καλα εκανες κ παιρνεις σεροξατ..αν κ εγω θα το επαιρνα με ρεμερον καλυτερα που εχει ιδιαιτερη αγχολυτικη δραση αμεση..μπορεις επισης μαζι με το λαντοζ, μολις το παιρνεις δλδ αμεσως να μπουκωνεις κ ενα ζαναξακι γαι το στρες. ετσι δεν προκειται να νιωσεις το στρες του λαντοζ κ πολυ..
    δεν ειμαι μικρη..ειμαι 37 χρονων κ ολα τα χρονια μπουκωνω χαπες που κ που.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Α, εισαι 37 , μαλιστα , πολλα χρονια στο κουρμπετι των αντθ/κων ..................... τωρα το πηρα , 20αρακι , το ρεμερον με τιποτα , μου ανοιγει την ορεξη τρομερα , το σεροξατ οχι , μακαρι να μπουκωνωμουνα ενα ζαναξακι , 7-8 μπουκωνωμαι /μερα , βλεπεις , οταν ημουν αδαης , επεσα σενα γιατρο , που μουγραφε ζαναξ για χορταση , επι 7 χρονια , και εθιστηκα ........................ αμα γραψω εδω ποσα ζαναξ εχω αποθεμα , θα με κλεισουν μεσα ......ανανεωνω ημερομηνιες ληξεως ,,,,,,,,,,,,,,, πηρα χθες την pfeizer hellas , και τους ρωτησα , ποτε θα βγαλετε την επομενη παρτιδα ζαναξ με ληξη περα του 7/18 ( αυτη κυκλοφορει τωρα ) , με ρωτανε , απο φαρμακαποθηκη παιρνετε ? οχι , ιδιωτης ειμαι , αλλα εχω πολλες συνταγες προς εκτελεση ' , ' εχετε πολλες συνταγη προς εκτελεση ? " ( απορημενη ) , ' ναι , γιατι περιεργο σας φαινεται ' ? , εεεεε , οχι , αλλα δεν μας λενε πότε ερχται η επομενη παρτιδα ' , 'καλα ,ευχαριστω ' ..........βεβαια επαιρνα απο την τηλ. γραμμη που εχω αποκρυψη , εννοειται .......

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    καλα εκανες κ το ξεκινησες..μονο που θα πρεπει για 5 μερες να παρεςι μισο των 20mg, και μετα απο την 1 εβδομαδα να ανεβασεις στα 20..να γινει λιγο smooth η εισαγωγη σου στο φαρμακο..
    καλα εκανες κ παιρνεις σεροξατ..αν κ εγω θα το επαιρνα με ρεμερον καλυτερα που εχει ιδιαιτερη αγχολυτικη δραση αμεση..μπορεις επισης μαζι με το λαντοζ, μολις το παιρνεις δλδ αμεσως να μπουκωνεις κ ενα ζαναξακι γαι το στρες. ετσι δεν προκειται να νιωσεις το στρες του λαντοζ κ πολυ..
    δεν ειμαι μικρη..ειμαι 37 χρονων κ ολα τα χρονια μπουκωνω χαπες που κ που.
    Και εμένα έτσι μου είπε η γιατρός μου μια βδομάδα στα 10μγ μετά 20μγ...
    Ακόμα το χω στην άκρη και δε το ξεκίνησα...

    Το σιπραλεξ δε μου έκανε περισσότερο άγχος όταν το χα ξεκινήσει γιατί ήμουν ήδη ΧΑΛΙΑ...

    Γενικά τα ssri Mac λένε πως πιάνουν μόνο την βαριά κατάθλιψη ...

    Εγώ το σιπραλεξ το χω πάντα σαν βάση, δεν το παίρνω παροδικά, 10μγ, γιατί με χουν στην κατηγορία της ισόβιας χρήσης ssri's οπότε όταν είπα στην γιατρό μου πως δεν είμαι και τόσο καλά απλά αρκέστηκε στο να μου πει να βάλω και 2ο αντικαταθληπτικό το ladose...

    Μετά μου είπε η άλλη λύση είναι κάποια αντιψυχωσικά που ενισχύουν τα αντικαταθληπτικά...
    Μου πε για το Abilify που ενισχύει την δράση των ssri's και είδα μια διαφήμιση του στο youtube πως τα πλασάρουν στο εξωτερικό και αηδίασα:

    https://www.youtube.com/watch?v=WrtXLgXpOw8

    Το έχουνε παρακάνει γενικά στο εξωτερικό...

    Δεν είναι καραμέλες ρε αδέρφιαααααααααααααα...

    Η κατάθλιψη θέλει να βρεις την ρίζα της όχι να κουκουλώνεις τα συμπτώματα συνεχώς...

    Άντε ένα ssri κουτσά στραβά μερικοί το πήραμε για να βρούμε την δύναμη ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ και να ΤΙΣ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ...

    Αλλά έχοντας αλλάξει σχεδόν όλα τα ssri's πλην ladose, μερικά snri's, ρεμερόν και αναφρανίλ και έχοντας δοκιμάσει ζάναξ, τρανξεν και λεξοτανίλ συν σχεδόν όλα τα φυτικά αγχολυτικά-αντικαταθληπτικά κατάλαβα πως ΑΝ δεν είμαστε πρόθυμοι να κάνουμε και μόνοι μας πράγματα κανένα χάπι δε θα μας κάνει έτσι...

    Τα χάπια απλά θα μειώσουν τα συμπτώματα και τα ψυχοσωματικά για να κάνουμε τα βήματα ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ οχι άπονα όμως...

    Τα βήματα και οι αλλαγές πάντα πονάνε...
    Μας ξεβολεύουν..

    Και εγώ είμαι και καταθλιψη εκ γεννετής κληρονομική προδιάθεση και γενικα΄μεγάλη ιστορία και όμως μετά από τόσες δοκιμές κατάλαβα πως δεν θα ΄ρθει το χάπι να με τραβή΄ξει απλά θα βουλώσει λίγο "τα αυτιά" και "τις φωνε΄ς" που σου λένε πως δεν πμορείς, δεν αξίζει, δεν έχει νόημα κτλ...

    Αν είχα αφεθεί 100% στους γιατρούς θα ήμουν τώρα με 4-5 φάρμακα μαζί...

    Το λαντοσάκι το θέλω και γιατί λέει για βουλιμία και γενικά είμαι πολύ πολύ λαίμαργος ...

    Δεν ξε΄ρω απλά με τάραξε η διαφήμιση του abilify και ο τρόπος που φτάσαμε να αντιμετωπίζουμε τα αντιψυχωσικά ...

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αντιψυχωσικο δεν εχω παρει ποτε..δεν μου εχει ποτε δοθει..για το στρες αρκουμαι στα "απλα" ζαναξ,ρεμερον,λεξοτανιλ..
    με τρομαζουν κ μονο που τα ακουω τα αντιψυχωσικα..τρελλαινομαι ..παιζει κ να σαλταρω αν αρχισω κ το παιρνω.
    κ γιατι να το παρω στην τελικη...αφου παιρνω 1 τεταρτο ρεμερον σε στρες κ ανακουφιζομαι αμεσα..οποτε γιατι να το παρω?
    επιπλεον αυτο το αναφρανιλ...με τρομαζει η λεξη κ μονο..δεν ξερω γιατι...αλλα μου θυμιζει σχιζο.
    αναφρανιλ...ακου ονομα..που βρηκαν να δωσουν..

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παναγιωτη , η διαφημιση με κουφανε , οι ανθρωποι τα εχουν για m&m ' s !!! ναι , το ξερω αυτο , οτι τα ssri s ενδυκεινται μονο για βαριες καταθλιψεις ..............παντως , εχει περασει κανα διωρο , απο την ωρα που πηρα το 20αρι λαντοζ , ουτε φωνη , ουτε ακροαση , αμα δω βουλιμια ομως κομμενο ........ ησυχος ειμαι παντως ............

Page 6 of 15 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •