LADOSE
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 224

Thread: LADOSE

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    21

    LADOSE

    ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....απο τα πιο συνηθισμενα αντικαταθλιπτικα πια!η φλουοξετινη χρησιμοποιειται ευρυτατα ειτε για ψυχαναγκασμους,ειτε για καταθλιψη,ειτε για βουλιμια...

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    stratos,
    τι έχεις να μας πεις για τον λόγο για τον οποίο ρωτάς?

    ΥΓ. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις πολλές σχετικές αναφορές.
    http://www.e-psychology.gr/forum/misc.php?action=search
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    21
    τα χρησιμοποιω καιρο τωρα και θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει καποιο προβλημα με την διαρκεια που τα χρησιμοποιω (1.5 χρονος), αν πρεπει να τα σταματησω . Τα περνω γιατι με πιανουν συχνα κρισις πανικου και με τα λεγομενα του τεως ψυχολογου μου εχω και αγοροφοβια. Ευχαριστω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by Alkmeon
    .....απο τα πιο συνηθισμενα αντικαταθλιπτικα πια!η φλουοξετινη χρησιμοποιειται ευρυτατα ειτε για ψυχαναγκασμους,ειτε για καταθλιψη,ειτε για βουλιμια...
    Πάνω σε αυτό Αλκμέον που αναφέρεις και σχετικά με τη βουλιμία σου μεταφέρω κάτι που μου είπε γιατρός (παθολόγος) σχετικά με τα Ladose και θα ήθελα να τη γνώμη σου: μου είπε ότι υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιοι γιατροί τα χορηγούν σε άτομα χωρίς κάποια ψυχική πάθηση σε γυναίκες για να τους ελατώσει την όρεξη και να αδυνατίσουν!! Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει. Θα ήθελα όμως αν γνωρίζεις να μου πεις αν το Ladose ελατώνει την όρεξη. Ο βασικότερος λόγος που το διέκοψα ήταν ότι μου είχε κόψει κατά πολυ την όρεξη για φαγητό. Ισχύει κάτι τέτοιο από την εμπειρία που έχεις (αναφέρομαι στο αν ελατώνει την όρεξη);

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    21
    εμενα μια φορα μου ανοιξαν την ορεξη και πηρα κιολας 12 κιλα ! ! !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Stratosdr, δηλαδή δεν είμαι η μόνη!

    Κι εμένα μου άνοιξαν την όρεξη...όχι τίποτα το τρομερό, αλλά κατά τη διάρκεια που τα παίρνω έβαλα βάρος και το διατήρησα ...

    Και πια ... αισθάνομαι πείνα ... σχεδόν κανονικά νομίζω...

    Πόσα mg παίρνεις τη ημέρα? (Νομίζω ότι κατέχω το ρεκόρ με 70mg. Όμως με αυτή τη δοσολογία φαίνεται να \"έπιασαν\". Τα έχω ξεκινήσει από τον Ιανουάριο.)

    Alkmeon, αλήθεια \'κόβονται΄σε κάποια φάση ή θα τα παίρνουμε για χρόνια? Κι ύστερα ... δεν κάνουν τίποτα περίεργο στο συκώτι (φαντάζομαι πως κι αυτά εκεί μεταβολίζονται...)?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Περί αγοραφοβίας και κρίσεων πανικού μιας και το ανέφερε ο φίλος μας ο Στράτος......ποιά έχουν στατιστικά αποτελεσματική δράση......τα ladose που παίρνει .........ή τα seroxat που παίρνουν αρκετοί άλλοι όπως και εγώ άλλωστε για τα ίδια προβλήματα???
    Προσωπικά εμένα τα seroxat ούτε αύξησαν , αλλά ούτε και μείωσαν την όρεξη για φαγητό.........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    παιδια εγω ειχα παρει και τα δυο για μισο χρονο περιπου.πιστευω ουι και τα δυο με βοηθησαν.καπως.γιατι εξακολουθω να μην εχω απαλαγει απτο χρονιο αγχος.κιλα εβαλα καποια λιγα με το σεροξατ παντως....aggelika πως εισαι κοπελα μου?70mg ηλαδη ποσα χαπια ειναι?φιλια σε ολους.εγω ενα χρονο και κατι ειχα παρει χαπια.τα σταματησα για να μην παθω καμια εξαρτηση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Zoe μου, 3,5 χάπια είναι... Όλοι λένε πως είναι πολύ... αλλά μια χαρά αισθάνομαι (σε λογικά πλαίσια εννοώ) και η κατάθλιψη φαίνεται να αποτελεί παρελθόν... :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    απτα συμπτωματα που ειχες ασταθεια,τρεμουλα και τα αλλα ειδες καμια βελτιωση?φιλακια κοπελα μου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    κοιτα Αλεξ για μεν την καταθλιψη & τις ιδεοψυχαναγκ.διαταραχες εχουμε πολυ καλα αποτελεσματα,αλλα για τις βουλιμικες κρισεις απ οτι λενε&τα παιδια εδω εχουμε αντιφατικες ενδειξεις....Οτι το δινουν για β.κ το δινουν,το ζητημα ειναι αν υπαρχει στατιστικα σημαντικη βελτιωση!Δεν μπορω να πω μετα βεβαιοτητος!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Zoe μου, είμαι σε γενικές γραμμές πολύ καλά ... αλλά δε θεωρώ ότι μόνο τα χάπια βοηθήσανε.

    Έχω πια κανονικό βάρος, έχω καλές εξετάσεις αίματος, κοιμάμαι σχετικά καλά κι έχω ξεκουραστεί αρκετα... Η υπόταση μου δημιουργεί ακόμα μια μικροσύγχυση (με το ζόρι φτάνει 8 η μεγάλη...) αλλά ... δεν έχω καμία σχέση με το παρελθόν. :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Aggelika, την δοσολογία σου την έδωσε ο γιατρός ή τα παίρνεις από μόνη σου;

    Έχεις κάποια παρενέργεια;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Μιχάλη, ίσως να μη το έθεσα και σωστά...

    Από τον Ιανουάριο είμαι σε συνεδρίες. Από τότε ξεκίνησα τα ladose και προοδευτικά αυξάναμε τη δόση (εννοείται σε συνεννόηση με το γιατρό!) μέχρι να φτάσω σε αυτή τη δοσολογία με την οποία είδα και αποτέλεσμα.

    Εννοείται πως τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι \"καραμέρες\". Από μόνη μου μόνο παυσίπονο ίσως να πάρω κι αυτό ... αφού διαβάσω ολόκληρο το φυλλάδιο με τις οδηγίες και σιγουρευτώ πως όλα είναι εντάξει!

    Παρενέργειες ... λόγω της δοσολογίας ... δεν έχω. Από την αρχή οι όποιες δυσκολίες μου παρουσιάστηκαν ήταν κυρίως από την έναρξη της χρήσης των αντικαταθλιπτικών... Σήμερα δε αντιμετωπίζω τίποτα περίεργο.

    Εξηγώ... κανονικά -λένε- θα έπρεπε να είχα ίσως προβλήματα με τον ύπνο , υπερένταση και τα σχετικά. Ο γιατρός μου όμως είναι ενήμερος για τις όποιες ιδιαιτερότητες της υγείας μου , οπότε ... ακόμα κι η συγκεκριμένη δοσολογία από τον οργανισμό μου είναι ανεκτή.

    Η υπόταση που ανέφερα πριν είναι (και) κληρονομική κι είναι κάτι με το οποίο \"έχω μάθει να ζω\" εδώ και χρόνια . Δε συνδέεται με την όποια αγωγή (ως παρενέργεια εννοώ) , αλλά επηρεάζει την επιλογή κάποιων φαρμάκων π.χ. δε θα πάρω κάποιο ηρεμιστικό.

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •