ΤΡΟΧΑΙΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: ΤΡΟΧΑΙΟ

  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68

    Exclamation ΤΡΟΧΑΙΟ

    παιδια γεια σας σας γραφω για δευτερη φορα....ειχα καποιες κρισεις πανικου σας ανεφερα τους φοβους μου για την υγεια μου οτι κατι εχω την προηγουμενη φορα που σας εγραψα,τωρα γιναν ολα χειροτερα.....την πεμτη επαθα ενα τροχαιο με τρεις φιλες μου δεν ηταν πολυ ασχημο αλλα εγω χτυπησα το κεφαλι μου..λιγο...μoυ εκαναν εξετασεις αξονικη με κρατησαν μεσα και μ αφησαν σημερα...μου ειπαν οτι πειραχτηκε λιγο ο αυχενας.....ειμαι σπιτι μου αυτην την στιγμη και νιωθω να ποναει το κεφαλι μου να ζαλιζομαι οτι ζεστενεται η μια πλευρα μου...αν δεν κανω μαγνητικη δεν θα ηρεμισω νομιζω οτι κατι εχω στο κεφαλι....οτι πειρακτικε κατι οτι θα παθω ανευρισμα κατι.....δεν ειμαι καλααααα φοβαμαι πολυ
    Last edited by anikiti; 29-08-2011 at 12:58.

  2. #2
    nigimiva, αυτό που περνάς είναι όντως πολύ δύσκολο. Χρειάζεσαι βοήθεια, είναι πολύ ψυχοφθόρο να το περνάς μόνη σου. Μπορείς να πας στο νοσοκομείο, να πεις στους γιατρούς ότι έχεις διαταραχή πανικού και να μιλήσεις ανοιχτά για τους φόβους σου κι αυτά που φοβάσαι ότι θα σου συμβούν. Αν θέλεις να κάνεις κι άλλες εξετάσεις, να κάνεις. Είναι πολύ βοηθητικό να ξέρει ο γιατρός ότι έχεις διαταραχή πανικού και να σου αποκλείει αυτά που φοβάσαι ότι θα συμβούν. Και μετά μπορείς να απευθυνθείς σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Μπορείς να έχεις κι ένα άτομο του κοντινού περιβάλλοντός σου μαζί σου, κάποιον με τον οποίο ΕΣΥ αισθάνεσαι καλά και άνετα και που νιώθεις ότι σε νοιάζεται και σε καταλαβαίνει. Μην το αφήνεις άλλο να σε τρώει. Κάνει κάτι τώρα, μην το αναβάλλεις άλλο, είναιο κρίμα να βασανίζεις τον εαυτό σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    ολη η οικογενεια μου ειναι διπλα μου...κ μου εξηγουν οτι δεν μπορει να χω τπτ αλλα εγω δεν πειθομαι μπορεις να με καταλαβεις...οι γιατροι στο νοσοκομειο ηταν τοσο αδιαφοροι που με το ζορυ μου καναν αξονικη....τι μπορω να κανω λες να παω σε ψυχολογο?

  4. #4
    Το νοσοκομείο φαντάζομαι ότι θα ήταν δημόσιο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, πίστεψέ με, έχω βασανιστεί κι εγώ μ' αυτά... Κι εγώ δεν είχα και τόσο τη δική τους στήριξη. Γνώμη μου είναι να μιλήσεις στους δικούς σου, αφού σε καταλαβαίνουν. Εξήγησέ τους τι είναι αυτό, δειξ' τους πληροφορίες σχετικά με τη διαταραχή πανικού (στο google άμα ψάξεις μπορείς να βρεις πάρα πολλά site) γιατί καμιά φορά μόνο να τους περιγράψεις εσύ δεν αρκεί. Αν κάποιος δεν ξέρει, δεν μπορεί τόσο καλά να καταλάβει. Καλό θα ήταν πρώτα να κάνεις μια επίσκεψη σε κάποιον γιατρό ιδιώτη ή σε κάποιο ιδιωτικό νοσοκομείο (γιατί κακά τα ψέματα, στην Ελλάδα αν δεν πληρώσεις σε αντιμετωπίζουν όπως αντιμετώπισαν κι εσένα-στην καλύτερη περίπτωση). Αν έχεις και τη στήριξη των δικών σου είναι ακόμα καλύτερα. Είναι πολύ πολύ σημαντικό να σε καταλαβαίνουν, να μην σε κρίνουν αρνητικά γι' αυτό. Είναι πάρα πολύ σημαντικό. Αφού μιλήσεις πρώτα με γιατρό που θα κάνει σωστά τη δουλειά του και θα ξέρει από την αρχή ότι έχεις διαταραχή πανικού και πεις ό,τι σε ανησυχεί, μετά μπορείς να πας σε έναν ψυχολόγο, αλλά όχι όποιον να'ναι, κάποιον που να ειδικεύεται σ' αυτά τα θέματα. Όλοι οι ψυχολόγοι έχουν ειδικότητες και καμιά φορά για να μην χάσουν τα λεφτά, σε κρατάνε κι ας μην είσαι της ειδικότητάς τους. Για οτιδήποτε χρειαστείς, εμείς θα είμαστε εδώ.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    σ ευχαριστω παρα πολυ αληθεια.....αυτο θα κανω....ισως ετσι ηρεμησω.......

  6. #6
    Quote Originally Posted by nigimiva View Post
    σ ευχαριστω παρα πολυ αληθεια.....αυτο θα κανω....ισως ετσι ηρεμησω.......
    Τίποτα, δεν χρειάζεται να μ' ευχαριστείς. Ξέρω πάρα πολύ καλά πόσο άσχημο είναι. Αν χρειαστείς κάτι άλλο, πες μας. :-)

  7. #7
    εχω παθει 2 τροχαια ασχημα και στα 2 χτυπησα τον αυχενα και διαφορα αλλα. Δεν θα φανει τιποτα παραπανω στην μαγνιτικη απο την αξονικη. Ολοι οσοι τρακαρουν ακομα και 5 χλμ χτυπανε λιγο τον αυχενα γιατι τρανταζεται. Θλαση ονομαζεται και για λιγο καιρο θα εχεις ενοχλησεις. Οτι και να εχεις παθει φαινεται στην αξονικη.Μην ανησυχεις. Εχω και γω κρισεις πανικου εδω και 1 χρονο. Θα σε συμβουλευα να μην κανεις αλλες εξετασεις αν θες γραψε μου τι λεει η αξονικη το πορισμα να στο εξηγησω. Τωρα για τις κρισεις πανικου θα σου ελεγα να μιλησεις σε καποιο ψυχολογο να δεις για πιο λογο τις εχεις. Εγινε κατι που να σε ταραξε τον τελευταιο καιρο ή κατι που εχει γινει στο παρελθον και σε στεναχωρησε πολυ και τωρα προσφατα κατι στο ξυπνησε?? Αν καταλαβεις απο που προερχονατι και κατσεις και γραψεις τι φοβασαι και το εξηγεις με λογικη στο εαυτο σου θα νοιωσεις καπως καλυτερα στο εγγυωμαι. Οτι θες στειλε μου μηνυμα να μιλησουμε, και μην φοβασαι για το θεμα του αυχενα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    αχ ρε παιδια πραγματικα αυτο το forum ειναι πολυ καλο και ωοηθαει παρα πολυ......σας ευχαριστω πολυ ολουσ

  9. #9
    Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις τίποτα, η επιπλέον εξέταση θα διώξει τις ανησυχίες σου για να μπορέσεις πιο εύκολα να πας μετά στον ψυχολόγο. Θα έχεις ξεκαθαρίσει 100% ότι δεν έχεις κάτι οργανικό. Αλλά καλύτερα να αφήσουμε έναν γιατρό να το κάνει αυτό, κανείς δεν μπορεί απο'δω να πάρει τέτοια ευθύνη. Επίσης, ο ψυχολόγος έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο να σε κάνει να ψάχνεις τον εαυτό σου, ακόμα κι αυτά που εσύ έχεις καλύψει και πιστεύεις ότι όλα είναι τέλεια. Θα σε καθοδηγήσει με τον πιο μαλακό τρόπο. Γι' αυτό ένας ειδικός κάνει καλύτερη δουλειά απο μας.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    ναι σιγουρα ετσι ειναι εχω σημερα ραντεβου με μια ψυχολογο ελπιζω πραγματικα να νιωσω καλυτερα και μερα με την μερα να τα ξεπερασω ολα

  11. #11
    Οκ. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Ελπίζω να είναι της ειδικότητάς της, έτσι;

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    αυτο δεν το ξερω τι εννοεις?ψυχολογοσ ειναι

  13. #13
    Είναι αυτό που σου έγραψα και πιο πάνω.

    "...μετά μπορείς να πας σε έναν ψυχολόγο, αλλά όχι όποιον να'ναι, κάποιον που να ειδικεύεται σ' αυτά τα θέματα. Όλοι οι ψυχολόγοι έχουν ειδικότητες και καμιά φορά για να μην χάσουν τα λεφτά, σε κρατάνε κι ας μην είσαι της ειδικότητάς τους".

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by kalina View Post
    Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις τίποτα, η επιπλέον εξέταση θα διώξει τις ανησυχίες σου για να μπορέσεις πιο εύκολα να πας μετά στον ψυχολόγο. Θα έχεις ξεκαθαρίσει 100% ότι δεν έχεις κάτι οργανικό. Αλλά καλύτερα να αφήσουμε έναν γιατρό να το κάνει αυτό, κανείς δεν μπορεί απο'δω να πάρει τέτοια ευθύνη. Επίσης, ο ψυχολόγος έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο να σε κάνει να ψάχνεις τον εαυτό σου, ακόμα κι αυτά που εσύ έχεις καλύψει και πιστεύεις ότι όλα είναι τέλεια. Θα σε καθοδηγήσει με τον πιο μαλακό τρόπο. Γι' αυτό ένας ειδικός κάνει καλύτερη δουλειά απο μας.

    αυτο για τον ψυχολογο αμα πετυχεις καλο ποσο σωστο ειναι! ειχα βρει μια καλη κοπελα ψυχολογο επαρχια αλλα ειναι αθηναια και εδω εχει ιατρειο που πληρωνεις!
    μαλλον πρεπει να ξαναπαω συντομα ..
    το σοκ που περασες ηταν μεγαλο αυτο με το τροχαιο πρεπει να πας και εσυ και σιγουρα δεν θα εχεις κατι παραπανω με το προβλημα υγειας σου αφου δεν σου ειπαν τπτ αλλα αν θες μονο για να ηρεμησεις εσυ και τπτ αλλο πας σε ιδιωτη..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    παιδια πηγα σημερα στην ψυχολογο η οποια ειναι ψυχοδραματιστρια ψυχοθεραπευτρια...πραγματι� �α ακομα απο τν πρωτη φορα μ εκανε κ ενιωσα πολυ καλυτερα...κ μου ειπε οτι η λυση δεν ειναι τα χαπια κ μπορουμε να τα αντιμετωπισουμε ολα με τν δυναμη της ψυχης μας

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τροχαίο δυστύχημα
    By aimilia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 18:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •