Τι ρόλο παίζει ο ψυχίατρος στη ζωή του ασθενή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499

    Τι ρόλο παίζει ο ψυχίατρος στη ζωή του ασθενή?

    Γεια σας, εδώ και ένα χρόνο περίπου με παρακολουθεί ψυχίατρος, έχω μπερδευτεί λιγάκι μαζί της, γιατί όσες φορές έχει ανοίξει το στόμα της μιλάει για φάρμακα, είτε για το πως νιώθω με τις παρενέργιες είτε να μου τα αλλάξει αν δεν μου αρέσουν και τέτοια... Στην καλύτερη περίπτωση την έχω πετύχει να γυαλίζει το μάτι της με αυτά που της λέω. Όπως καταλαβαίνετε είναι ανέκφραστη και αμίλητη. Εκτός και αν σταματήσω να μιλάω για πολύ ώρα (επειτηδες) οπότε μου κάνει ερωτήσεις του τύπου πως νιώθω γενικά και τέτοιες βλακείες. Δεν ξέρω αν είναι σωστό που έχω τις αμφιβολίες μου, δεν ξέρω αν είναι κάποιο συμπτωμα της κατάστασής μου... δεν ξέρω... Απλά σας παρακαλώ εσείς που ξέρετε πείτε μου αν είναι σωστή η στάση της ψυχιάτρου μου :)
    Σας ευχαριστώ!
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Δεν είναι όλοι οι ψυχίατροι έτσι.Κάποιο ασχολούνται μόνο με τη φαρμακευτική αγωγή, κάποιοι συζητάνε περισσότερο με τον ασθενή.
    Προσωπικά, όσα χρόνια έκανα ψυχοθεραπεία, πήγαινα σε έναν ψυχίατρο που έδινε βάρύτητα στην αγωγή-άλλωστε γι' αυτό πηγαινα.
    Το θέμα είναι εσύ τι θες απο τη γιατρό σου.Αυτή η στάση σε ενοχλεί;Θα προτιμούσες να μιλάς περισσότερο;Αν ναι, άλλαξε γιατρό.Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον 2 σε 1, δηλ. ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, αν και δεν είναι και πολλοί.
    Φυσικά υπάρχουν και ψυχίατροι που συζητάνε αρκετα με τον ασθενή-χωρίς να είναι αυτό ψυχοθεραπεία όμως.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Δεν είναι όλοι οι ψυχίατροι έτσι.Κάποιο ασχολούνται μόνο με τη φαρμακευτική αγωγή, κάποιοι συζητάνε περισσότερο με τον ασθενή.
    Προσωπικά, όσα χρόνια έκανα ψυχοθεραπεία, πήγαινα σε έναν ψυχίατρο που έδινε βάρύτητα στην αγωγή-άλλωστε γι' αυτό πηγαινα.
    Το θέμα είναι εσύ τι θες απο τη γιατρό σου.Αυτή η στάση σε ενοχλεί;Θα προτιμούσες να μιλάς περισσότερο;Αν ναι, άλλαξε γιατρό.Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον 2 σε 1, δηλ. ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, αν και δεν είναι και πολλοί.
    Φυσικά υπάρχουν και ψυχίατροι που συζητάνε αρκετα με τον ασθενή-χωρίς να είναι αυτό ψυχοθεραπεία όμως.
    Φυσικά και με ενοχλεί, εφόσον νιώθω σαν παλαβιάρα που μιλάει σε τοίχο. Άσε που χειροτερεύω ... στο νησί δεν έχει άλλο ψυχίατρο.
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Έχει μήπως ψυχολόγους;Μπορείς να πηγαίνεις σε αυτην για τα φάρμακα και να κάνεις παράλληλα και ψυχοθεραπεία.
    Την ψυχίατρο κάθε ποτε τη βλέπεις;
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Έχει μήπως ψυχολόγους;Μπορείς να πηγαίνεις σε αυτην για τα φάρμακα και να κάνεις παράλληλα και ψυχοθεραπεία.
    Την ψυχίατρο κάθε ποτε τη βλέπεις;
    2 φορές το μήνα περίπου τη βλέπω. Δεν ήξερα ότι μπορώ να πηγαίνω παραλληλα και σε ψυχολόγο! :) ευχαριστώ αυτό θα κάνω!!! έχει έρθει μια καινούρια ψυχολόγος εδώ ! :))))))))))))))))))
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    2 φορές το μήνα περίπου τη βλέπω. Δεν ήξερα ότι μπορώ να πηγαίνω παραλληλα και σε ψυχολόγο! :) ευχαριστώ αυτό θα κάνω!!! έχει έρθει μια καινούρια ψυχολόγος εδώ ! :))))))))))))))))))
    Όχι μονο μπορείς, αλλά είναι σχεδόν απαραίτητο! Δηλαδή οι ψυχολόγοι θα πεινάσουν :)))
    Καλή τύχη!
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Όχι μονο μπορείς, αλλά είναι σχεδόν απαραίτητο! Δηλαδή οι ψυχολόγοι θα πεινάσουν :)))
    Καλή τύχη!
    Σε ευχαριστώ !
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Απο τη στιγμη που αισθανεσαι οτι η ψυχιατρος σου δε σε ικανοποιει και δυστυχως ειναι η μονη που εχετε στην περιοχη σου,θα ηταν καλο να παρακολουθεις και συνεδριες με καποια ψυχολογο! Σιγουρα θα σου προσθεσει!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Απο τη στιγμη που αισθανεσαι οτι η ψυχιατρος σου δε σε ικανοποιει και δυστυχως ειναι η μονη που εχετε στην περιοχη σου,θα ηταν καλο να παρακολουθεις και συνεδριες με καποια ψυχολογο! Σιγουρα θα σου προσθεσει!
    έχεις δίκιο ALIA σε ευχαριστώ, θα δω πως θα κυλήσει το πρόγραμμα και αν δεν δω βελτίωση θα πάω και σε ψυχολόγο
    το λέω αυτό διότι στη σημερινή μας συνεδρία , μπορώ να πω πως ήταν καλύτερη από τις άλλες... συγνώμη βρε παιδιά που σας απασχόλησα με τη βιασύνη μου....
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    έχεις δίκιο ALIA σε ευχαριστώ, θα δω πως θα κυλήσει το πρόγραμμα και αν δεν δω βελτίωση θα πάω και σε ψυχολόγο
    το λέω αυτό διότι στη σημερινή μας συνεδρία , μπορώ να πω πως ήταν καλύτερη από τις άλλες... συγνώμη βρε παιδιά που σας απασχόλησα με τη βιασύνη μου....
    Μη ζητας συγγνωμη! Γι'αυτο ειναι το φορουμ! Ο,τι σε προβληματιζει...απλα γραφ'το!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

Similar Threads

  1. Οι ανθρωποι υιοθετουν το ρολο διαφορετικου χαρακτηρα αναλογα με την γλωσσα.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 05-08-2011, 14:00
  2. Replies: 7
    Last Post: 01-07-2011, 21:43
  3. Η ΖΩΗ ΣΕ ΡΟΛΟ ΑΝΤΙΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟΥ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 28-06-2011, 18:18
  4. ερωτευμενη με ασθενή με σχιζοφρενεια, πώς να φερθώ?
    By leco in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 22-03-2009, 13:55
  5. παιζει να το ξεπερασω?
    By katatonia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-12-2008, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •