SOS - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 92

Thread: SOS

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Μην τον ρωτησεις για αντιψυχωσικα εφοσον εχεις διαπιστωσει οτι δεν σε βοηθουν.Ρωτα αν θα σε βοηθουσε ενα ηπιο αγχολυτικο..Και κανε το συντομα..Μην καθεσαι να βασανιζεσαι και να δοκιμαζεις αλλο τον εαυτο σου,αφου ειναι ετσι η κατασταση σου.Ειναι κριμα.
    Last edited by niah; 31-08-2011 at 04:16.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Athens
    Posts
    36
    ναι!διαβαζα γιαυτο και ειχα πεσει πανω σε ενα αρθρο που λεει οτι λεγεται'purely obsessional' δηλαδη οτι λειπουν οι καταναγκασμοι η γινονται χωρις να το καταλαβαινουμε,ακομα και αυτο το οτι ειμαστε σε ενα φορουμ η οταν γουγκλαρεις τα συμπτωματα ειναι και αυτο καταναγκασμος,ακομα και κατι μικρα γινονται αυτοματα,τωρα παρατηρω οτι ο αριθμος που πλενω τα χερια μου ειναι υπερβολικος,το καλυπτα με το να σκεφτομαι'τα χερια μου ειναι ιδρωμενα και κολλανε,η εχω προκαταληψη με το παπουτσι οταν ειναι αναποδο,δεν εδινα σημασια γιατι η μανα μου λεει συνεχεια οτι μου το εχει κολλησει η γιαγια μου).Την επομενη βδομαδα αρχιζω,ειχαμε σταματησει για το καλοκαιρι,θα του το πω αλλα θα πεσει ματσ στο σπιτι,οπως ειπα οι γονεις μου(ειδικα η μανα μου)δεν θελει να ακουσει(ο αδερφος μου ειχε προβλημα με χρηση ναρκωτικων γενικα ολο το σοι της μανας μου εχει ιστορικο με εξαρτησεις και νομιζει οτι μπορω να εθιστω)να μου πεις ειμαι ενηλικας πλεον,κανω οτι θελω,αλλα με το προβλημα μου αναγκαστικα ειμαι κολλημενη μαζι τους,μεσ'το σπιτι συνεχεια εγω θα τα ακουσω..παντως σε ευχαριστω πααααρα πολυ καιρο ειχα να ανοιχτω και να εισπραξω τοσα πολλα.Παλιοτερα μπορουσα να μιλησω εστω στο ιντερνετ αλλα μετα απο πολλους ιντερνετικους τραμπουκισμους μου κοπηκε και αυτο.Αυτο με το οτι προκαταβαλουμε τον εαυτο μας ειναι σα 'self fulfilling prophecy'(συγνωμη δεν μου ερχεται στα ελληνικα)οντως..δειχνουμε ετσι στους αλλους?Ξερω πως αν νοιωσω οτι θα κομπλαρω μπροστα σε καποιον και δεν θα μπορω να μιλησω,οντως θα μου κανει παραπονα οτι δεν μιλαω πολυ,δηλαδη θα συμβει αυτο που φοβαμαι(ενω αλλες φορες μου βγαινει αλλιως μιλαω ασταματητα και δειχνω υπερβολικα χαρουμενη..ενω δεν ειμαι για να κρυψω το αγχος μου),αλλα το οτι νοιωθω οτι φαινομαι περιεργη στον αλλο?Αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει,εγω το θεωρω φυσικα δεδομενο,αλλα δεν μου εχει πει καποιος κατι συγκεκριμενο(θα ηταν και αγενεια μαλλον)π.χ.μπαινω σ'ενα φαρμακειο(ειναι προσφατο γιαυτο)και δεν μπορω να κοιταξω την φαρμακοποιο,σχεδον ξεχνω πως μιλανε,ενω ηξερα τι ηθελα,δεν θυμαμαι πως να το εκφρασω,τι λεξεις να χρησιμοποιησω,μπαινω σ'ενα χωρο,ενας απλος χωρος οπως αυτος του δωματιου μου και επειδη ειναι ανθρωποι που δεν γνωριζω,νοιωθω λες και ανεβηκα σε σκηνη να βγαλω λογο!Νοιωθω εκεινες τις στιγμες λες και εχουν γιγαντοοθονες παντου,που με δειχνουν και ολοι βλεπουν καααθε λεπτομερεια πανω μου,ετσι οι κινησεις που αλλοτε θα βγαιναν ελευθερα και αυθορμητα,βγαινουν αναλογα με αυτο το απαισιο συναισθημα..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by MrsCasablancas View Post
    κοιταζομαι 1 ωρα η και παραπανω την ημερα στον καθρεφτη,οταν σκεφτομαι καποια που δεν χωνευω μετα νομιζω πως μοιαζω σε αυτη,δεν ξερω καν πως ειμαι,αν εβλεπα την φυσιογνωμια μου σε καποια αλλη δεν θα με αναγνωριζα,στις φωτογραφιες βγαινω σα τερας,ακομα και απο καθρεφτη σε καθρεφτη νομιζω πως φαινομαι διαφορετικη,εκαψα τα μαλλια μου επειδη προσπαθουσα να τα ξανθυνω μονη μου απο μικρη,επειδη με ταραζε η ιδεα να εχω σκουρα μαλλια,οταν εβλεπα μαυρη ριζα ηθελα να αυτοκτονησω,το τελευταιο χρονο φοβαμαι και γω οτι ειμαι λεσβια,ενω ξερω οτι ειμαι μια ασεξουαλικη που εχει ερωτευτει αγορια.το γεγονος οτι δεν ειμαι μπιμπο (και ουτε θελω να ειμαι)με κανει να νοιωθω 'απ'εξω',μου ειναι πολυ δυσκολο να μιλησω με θηλυκια γιατι νοιωθω πανασχημη και αρρενωπη μπροστα της και συνεχεια κανω βασανιστηρια στο μυαλο μου υποβαλλοντας τον σε τεστ π.χ. δεν μπορω να δω τηλεοραση που να δειχνει μια ωραια(και μονο ωραιες δειχνει..τηλεοραση ειναι)και σκεφτομαι'για κοιτα την,πες μου τι νοιωθεις ε?ε?αν ησουν μπροστα της θα μπορουσες να της μιλησεις?θα γινοσασταν φιλες?γιατι οχι?ε?πες μου?' κατι σα ναζιστικες μεθοδοι..καθε μερα γινεται αυτο ολη μερα,ακομα και οτι ειμαι παιδοφιλη(δεν μπορω ουτε να τα γραψω,με σιχαινομαι),νομιζω πως αν κοιταζω παιδακι,το κοιταζω 'περιεργα' η αυτο σκεφτοντε οι γονεις τους.α και ολη αυτη η καταπιεση γιατι εχω κοινωνικη φοβια και ιδεοψυχαναγκασμους και επειδη εχω 0 φιλους,πρεπει να παρω μπροστα γιατι δεν αντεχω αλλο την μοναξια.
    αυτο με το δεν σε αναγνωριζεις σε καθρευτη το χω πολλα χρονια και με βασανιζει κ μενα! καθομαι ωρα μπροστα και με τσιμπαω η με πιανω κ κλεινω ματια μετα μπας κ με φανταστω σαν τριτος αλλα δεν μπορω γτ ενω με βλεπω εχω την ανικανοποιητη αισθηση πως δεν με βλεπω και δεν καταλαβαινω πως ειμαι και πως δεν εχω αυρα. τι ειναι αυτο?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    niah θες να πεις πως πραγματικά έχεις ακούσει κανένα που να έχει θεραπευτεί εντελώς απ' αυτό? γιατί εγώ δεν έχω και απελπίζομαι ακόμη περισσότερο. ούτε θέλω να πίνω φάρμακα. θεωρώ πως δεν είναι αρμόδια για να μου φύγουν αυτό που έχω. και ακόμα κάτι..στην ΙΔΨ μπορεί κανείς να σκεφτεί ότιδηποτε το παράλογο και το παρανοϊτικό? για παράδειγμα, μπήκα και διάβασα ότι η συνείδηση φύλου του κάθε ατόμου γίνεται στα 3 με 4 έτη του. μετά αν είναι αγόρι ντύνεται όπως τα αγόρια, παίζει με αγορίστικα παιχνίδια..αν είναι κορίτσι θέλει κούκλες, θέλει ροζ και τέτοια..και εγώ έτσι ήμουν. πάντα να ντυθώ πριγκίπισσα, πάντα να θέλω τις κούκλες μου, πάντα να ονειρεύομαι τον πριγκιπά μου! .. όταν νόμιζα ότι έχω στραβή μύτη είπα "πρέπει να δουλέψω να μαζέψω λεφτά και να πάω να κάνω πλαστική" θέλω να σου πω ότι τόσο πολύ το πίστευα που ήθελα μέχρι και πλαστική να κάνω και το σκεφτόμουν συνέχεια. μετά όμως μου έφυγε και τώρα που έχω μια άλλη ιδέα στο μυαλό μου λέω ότι η μύτη μου μια χαρά είναι και τέτοια. και γι' αυτό φοβάμαι..μήπως πω θα πάω να αλλάξω φύλο τόσο πολύ που το πιστέυω. και επειδή διάβασα στο ιντερνετ ότι ένας άντρας ήθελε να πηγαίνει με γυναίκα που να έχει πέος(στην αρχή παραξενεύτηκα, τι είναι αυτό πάλι? είπα), μετά είπα μήπως είμαι κ γω έτσι? γυναίκα αλλά με πέος? και δεν μου βγαίνει με τίποτα από το μυαλό. α και επειδή ενώ είμασταν καφέ με τις φίλες μου έλεγαν ότι ο στοματικός αρέσει πολύ στους άντρες άκουσα αυτή τη φωνή σαν μου έλεγε "να γίνεις και εσύ άντρας για να το απολαμβάνεις κι εσύ" αφου δεν ξέρω πως νιώθουν οι άντρες γιατί το σκέφτηκα αυτό? και συνεχώς σκέφτομαι "γιατί το σκέφτηκα? επειδή θέλω όντος να γίνω? επειδή θέλω όντος να το απολαμβάνω? " και δεν ξέρω. γίνεται πριν ένα μήνα να ήθελα να αλλάξω τα έπιπλα του δωματίου μου σε ροζ και άσπρο και τώρα να λέω δεν ξέρω και να τρελένομαι? γίνεται ενώ έκανα δίαιτα να χάσω κανά δυο κιλά και να έβαφα συνεχώς τα νύχια μου και να ρωτώ απο δω και από κει για να κάνω και course και για να πιάσω 2ο δίπλομα στην αισθητική τώρα να λέω δεν ξέρω και δεν θέλω να κάνω τίποτα γιατί είμαι άντρας ή γιατί είμαι ερμαφρόδιτη ή γιατί θέλω να είμαι άντρας. ήθελα να πιάσω και πτυχίο πάνω στο latin γιατί από μικρή μου άρεσε πολύ ο χορός και πήγαινα μάλιστα. τώρα είναι όλα κλειστά. σαν να με βάζουν φυλακή και μουν θα μείνεις εκεί κλεισμένη για πάντα. ας πούμε τώρα σου γράφω "κλεισμένη" και η απαίσια σκέψη ή φωνή μέσα μου μου λέει "κλεισμένος" και εγώ επιμένω "κλεισμένη" αλλά επιμένει κι αυτό . . . .

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αμα ειχες πεος θα το βλεπες τι λες τωρα? μιλανε για τρανσεξουαλ. κοριτσι μ γλυκο πειραματισου λιγο αντι να βασανιζεσαι!

    επισης ολες αυτες οι ανησυχιες σου ειναι λογικες ολοι μπορει να τις ειχαμε πανω κατω! εχεις καποια ταλεντα νιωθεις πως δεν μπορεις να τα αξιοποιησεις και σου φερνουν τα πανω κατω σαν να μην ανηκεις πουθενα! δεν ειναι ετσι ομως εισαι 19 δν εχεις βρει τον δρομο σ ακομα!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    αμα ειχες πεος θα το βλεπες τι λες τωρα? μιλανε για τρανσεξουαλ. κοριτσι μ γλυκο πειραματισου λιγο αντι να βασανιζεσαι!

    επισης ολες αυτες οι ανησυχιες σου ειναι λογικες ολοι μπορει να τις ειχαμε πανω κατω! εχεις καποια ταλεντα νιωθεις πως δεν μπορεις να τα αξιοποιησεις και σου φερνουν τα πανω κατω σαν να μην ανηκεις πουθενα! δεν ειναι ετσι ομως εισαι 19 δν εχεις βρει τον δρομο σ ακομα!
    τον δρόμο μου πριν να πάθω κρίση πανικού μια χαρά τον είχα βρει..πίστε4έ με..είμουν πολύ σίγουρη για τις επιλογές μου..δεν γίνεται σαν είσαι οκ μετά από μια κρίση πανικού να λες είμαι λεσβία ή ακόμα χειρότερα θέλω να αλλάξω φύλο..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    σε σοκαρε η κριση πανικου! γιατι σε σοκαρε δεν ξερω. σαν να ταρακουνηθηκε ο εγκεφαλος σου. ομως αντι να αναρωτιεσαι εγω θα σ λεγα να πειραματιστεις σεξουαλικα..............εγω το κανα παντως και ειμαι οκ
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    σε σοκαρε η κριση πανικου! γιατι σε σοκαρε δεν ξερω. σαν να ταρακουνηθηκε ο εγκεφαλος σου. ομως αντι να αναρωτιεσαι εγω θα σ λεγα να πειραματιστεις σεξουαλικα..............εγω το κανα παντως και ειμαι οκ
    δηλαδή?τι ενωείς?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    να δοκιμασεις να πας με γυναικα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    να δοκιμασεις να πας με γυναικα
    δεν υπάρχει περίπτωση. αφού δεν είναι επιθυμία μου γιατί να το κάνω?
    νομίζω ότι κάποιος που είναι ομοφυλόφιλος το επιθυμεί, άσχετα αν ντρέπεται να το πει και το κρύβει, το επιθυμεί γιατί ερωτεύεται

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Οπως σου λεει η μπροκεν τα περισσοτερα αν οχι ολα απο αυτα ειναι σ εναν βαθμο λογικες σκεψεις που παιρνουν απ το μυαλό ολων κι οταν εισαι σε τετοια κατασταση τους δινεις μια υπερβολικη διασταση υπεραναλυοντας τις.Αν δεν ειχες αυτο το αγχος και δεν ενιωθες ετσι,μπορει να τα σκεφτοσουν και να γελουσες..
    Και μονο εδω μεσα να κοιταξεις σε παλαιοτερα μνματα θα δεις οτι πολλα παιδια τα εχουν καταφερει σε πολυ σημαντικο βαθμο..Και η ντιπ περπλ που μας μιλουσε παλιοτερα αν θυμασαι και αλλοι..ας μην αρχισω να λεω ονομαστικα..Νιωσε αισιοδοξα..μπορεις να τις περιορισεις αρκει να προσπαθησεις και να θελεις πολυ.
    Ολους αυτους τους προβληματισμους σου κατσε να τους συζητησεις με το γιατρο σου και ακουγε τον προσεκτικα..Μην εισαι τοσο απολυτη σε περιπτωση που χρειαστει να παρεις φαρμακα αρκει να ειναι τα καταλληλα..εμενα με εχουν βοηθησει μειωνοντας μου σε πολυ μεγαλο βαθμο το αγχος..
    Σου ξαναλεω δεν χρειαζεται να βαζεις στον αντιποδα τα ροζ,την αισθητικη και το βαψιμο νυχιων για να επιβεβαιωνεσαι..ακομα κι αυτο το πραγμα ειναι ψυχαναγκασμος..Ο μονος λογος που δεν εισαι λεσβια ειναι γιατι απλουστατα δεν εχεις θελησει σεξουαλικα ή ερωτευτει γυναικα,κι οχι επειδη θελεις ροζ επιπλα για το δωματειο σου.Οσες φορες εχεις ερωτευτει στη ζωη σου, ηταν αντρας..ετσι δεν εχεις πει?..Λοιπον,μην το ψαχνεις παραπανω απο εκει και περα,ουτε χρειαζεται να πειραματιστεις για να το καταλαβεις..
    Οπως ακριβως ειχες πεισει τον εαυτο σου οτι εχεις στραβη μυτη χωρις να εχεις, τα ιδια παιχνιδια σου παιζεις και τωρα σε σχεση με τον σεξουαλικο σου προσανατολισμο.και τοτε αυτη η "φωνουλα" σου λεγε "εχεις στραβη μυτη" ..."εισαι ασχημη"..ετσι δεν ειναι?
    Μην καθεσαι νσ βσσανιζεσαι αλλο.Βρες εναν εμπιστο ειδικο να του πεις ολους αυτους τους προβληματισμους σου και να του ζητησεις λυσεις γι αυτους..
    Και ηρεμησε..οκ?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    όταν μου μιλάς και μου λες ότι δεν έχω τίποτα και ότι είναι όλα μες το μυαλό μου ηρεμώ κάπως! αλλά είναι πολύ δύσκολο!
    εγώ θέλω να μου πει ο γιατρός ότι θα θεραπευτώ εντελώς! και έτσι μου είπε απλά ότι πρέπει να κάνω υπομονή.
    και ναι πάντα ερωτευόμουν άντρες. αφού σκέψου ότι παλαιότερα ενώ τα σκεφτόμουν αυτά, φαντασιώσεις είχα μόνο με άντρες!
    και ναι έτσι μου έλεγε αυτή η φωνούλα, έχεις στραβή μύτη και είσαι άσχημη, έχεις μεγάλο κεφάλι και είσαι ασσύμετρη, και τώρα μου λέει είσαι άντρας, ή θέλεις να γίνεις άντρας, ή θέλεις μόνο να έχεις το πέος του για να ικανοποιήσε, ενώ αν δεν είχα διαβάσει αυτό που είχε γράψει εκείνος και στην αρχή μου φαινόταν παράξενο, ίσως να μην το σκεφτόμουν. και αν δεν έλεγα στον εαυτό μου ότι καλύτερα να σκέφτομουν περί σεξουαλικού περιεχομένου παρά ότι έχω μεγάλο κεφάλι, τότε είχα ακόμη περισσότερες πιθανότητες να μην μου καρφωθεί . ..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    MrsCasablanca: κι εγω πιστευω οτι ολα αυτα συνδεονται αρικτα με την αποψη και τα ματια των τριτων..Κι οχι με την αποψη που οντως μπορει να εχουν,αλλα αυτο που φοβομαστε εμεις ως παθανη αποψη τους για μας (κι εκει αρχιζουμε και κανουμε ολοκληρα σεναρια).Οποτε εγω τουλαχιστον,θελω οπωσδηποτε να λυσω και αυτο το θεματακι..να μην με ενδιαφερει τοσο πολυ τι μπορει να σκεφτεται ή πως μπορει να με κρινει ενας τριτος,την στιγμη που εγω ξερω τι ειμαι και τι δεν ειμαι..Δεν ξερω πως το βλεπεις εσυ..
    Ειναι λογικο οι γονεις σου και ποσο μαλλον η μητερα σου, που οπως λες εχει αντιμετωπισει τετοιες καταστασεις, να ανησυχουν για τα φαρμακα..Αν ομως προκειται για ενα φαρμακο που μπορει να σε βοηθησει σ εναν βαθμο γιατι θα πρεπει να κατσεις να βασανιζεσαι?..κι εγω ειμαι της αποψης να μην μπλεξεις με εθιστικα φαρμακα..γι αυτο και σου κανα λογο για ηπιο αγχολυτικο..Σε καθε περιπτωση ρωτησε το γιατρο σου,κι αν εχεις ενστασεις σε κατι να του τις εκφρασεις αμεσα για να τις συζητησετε..
    Ευχομαι ολα να πανε καλα σε ολες μας..και γραφετε εδω ωστε να βρισκουμε και να μοιραζομαστε τροπους που μας βοηθουν να προχωρουμε απ αυτα τα ανουσια και ανυποστατα ουσιαστικα κολληματα.

    ΥΓ Μην καθεσαι να ξεψειριζεις τον εαυτο σου μονη σου, σε τι εισαι ψυχαναγκαστικη και σε τι δεν εισαι..Ολοι οι ανθρωποι απ αυτην την αποψη εχουν συμπεριφορες που μοιαζουν ψυχαναγκαστικες (οπως τον επανειλημμενο ελεγχο οτι κλειδωσαν την πορτα ή οτι εκλεισαν τα ματια της κουζινας π.χ.). Ψυχαναγκαστικο γινεται κατι οταν φτανει σε σημειο να γινεται εμμονη και να μειωνει την ποιοτητα της ζωης σου και να καταλαμβανει πολυ χρονο και χωρο μεσα σε αυτη..Οταν δεν σε αφηνει να ζησεις φυσιολογικα με λιγα λογια..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αρα δεν εχεις ερωτικη επιθυμια για γυναικα οποτε μην σκας! το για την ασχημια, το χουμε ολες. ρωτα εμενα που με βλεπω καθρευτη και κλαιω. νομιζω πως ειμαι παχουλη και θελω να κανω ριποαναροφηση. η μη αποδοχη της εξωτερικης μας εμφανησης καλλυπτει πιο βαθεια προβληματα...ειναι κατι σαν αντιπερισπασμος
    I m a Good Person With Bad Attitude

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by niah View Post
    MrsCasablanca: κι εγω πιστευω οτι ολα αυτα συνδεονται αρικτα με την αποψη και τα ματια των τριτων..Κι οχι με την αποψη που οντως μπορει να εχουν,αλλα αυτο που φοβομαστε εμεις ως παθανη αποψη τους για μας (κι εκει αρχιζουμε και κανουμε ολοκληρα σεναρια).Οποτε εγω τουλαχιστον,θελω οπωσδηποτε να λυσω και αυτο το θεματακι..να μην με ενδιαφερει τοσο πολυ τι μπορει να σκεφτεται ή πως μπορει να με κρινει ενας τριτος,την στιγμη που εγω ξερω τι ειμαι και τι δεν ειμαι..Δεν ξερω πως το βλεπεις εσυ..
    Ειναι λογικο οι γονεις σου και ποσο μαλλον η μητερα σου, που οπως λες εχει αντιμετωπισει τετοιες καταστασεις, να ανησυχουν για τα φαρμακα..Αν ομως προκειται για ενα φαρμακο που μπορει να σε βοηθησει σ εναν βαθμο γιατι θα πρεπει να κατσεις να βασανιζεσαι?..κι εγω ειμαι της αποψης να μην μπλεξεις με εθιστικα φαρμακα..γι αυτο και σου κανα λογο για ηπιο αγχολυτικο..Σε καθε περιπτωση ρωτησε το γιατρο σου,κι αν εχεις ενστασεις σε κατι να του τις εκφρασεις αμεσα για να τις συζητησετε..
    Ευχομαι ολα να πανε καλα σε ολες μας..και γραφετε εδω ωστε να βρισκουμε και να μοιραζομαστε τροπους που μας βοηθουν να προχωρουμε απ αυτα τα ανουσια και ανυποστατα ουσιαστικα κολληματα.

    ΥΓ Μην καθεσαι να ξεψειριζεις τον εαυτο σου μονη σου, σε τι εισαι ψυχαναγκαστικη και σε τι δεν εισαι..Ολοι οι ανθρωποι απ αυτην την αποψη εχουν συμπεριφορες που μοιαζουν ψυχαναγκαστικες (οπως τον επανειλημμενο ελεγχο οτι κλειδωσαν την πορτα ή οτι εκλεισαν τα ματια της κουζινας π.χ.). Ψυχαναγκαστικο γινεται κατι οταν φτανει σε σημειο να γινεται εμμονη και να μειωνει την ποιοτητα της ζωης σου και να καταλαμβανει πολυ χρονο και χωρο μεσα σε αυτη..Οταν δεν σε αφηνει να ζησεις φυσιολογικα με λιγα λογια..
    με λίγα λόγια ούτε μένα με αφήνει να ζω φυσιολογικά ..

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •