ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ...HELPPP!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σε ολους!!Εδω & 2 μερες εχω κατι τσιμπηματα πανω ακριβως απ το στηθος αλλα οχι στην μερια της καρδιας,απ την δεξια.Τι ειναι σ αυτο το σημειο?Εχει σχεση η δεξια μερια με την καρδια?Ειναι σαν μικρα πονακια που πανε & ερχονται.Το ξερω ρε παιδια οτι ο φοβος δημιουργει μονιμη εστιαση του μυαλου στο συγκεκριμενο αλλα εσεις μπορειτε να καταλαβετε......περιμενω.....

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    10
    Συγγνωμη για τα greeklish Ρανη. Ναι ψυχολογος καλος αλλα μετα απο αυτον τι? Ετσι ειναι θελει πολυ προσωπικη δουλεια. Ειμαι σε μια περιοδο που πιεζομαι πραγματικα, με τα παιδια η οικογενεια , ειναι ευτυχια αλλα και παρα πολυ αγχος. Πριν ενα μηνα πήγα καρδιολογο γιατι ειχα στρεσαριστει παρα πολυ και οταν βρισκομαι σε τετεοια κατασταση εχω αυτες τις καταραμενες εκτακτες συστολες. Αυτο το αισθημα οτι σταματαει η καρδια.οοουυυφφφφφ...... Για παρα πολυ καιρο ειχαν σταματισει η μου συναιβαινε πολυ σπανια , εχει τωρα 2 μηνες περιπου με εχουν ταραξει. οποτε οπως καταλαβαινετε πηγα καρδιολογο. Φυσικα ειχα ταχυπαλμια , προσπαθουσε ο ανθρωπος να με ηρεμισει αλλα που , εγω εκει speed ;-) .... μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι και οτι αυτες οι εκτακτες συστολες δεν ειναι ανησυχιτικο , αλλα πρεπει να χαλαρωσω. ΠΟιο πολυ το ψυχολογο μου εκανε παρα τον καρδιολογο ο ανθρωπος , να ΄ναι καλα...
    Παιδια πρεπει να ηρεμισουμε , να το παρουμε αποφαση δεν γινετε να μας τρωει το αγχος ειναι τραγικο , ο κοσμος εχει τοσα προβληματα και εμεις για το τιποτα μασ πιανει πανικος. Καλη ειμαι στο να τα λεω εεεεε? Στην πραξη ομως χαλια ;-(

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    10
    Ρανη στην δεξια πλευρα ???????????? αν συνεχισεις να το σκεφτεσε θα σε πιασουν και στην αριστερη και στο κεντρο και παντου , ασε ξερω και γιαυτο σου απανταω. Θα σου πω κατι που πολλες φορες το εφαρμοζω. οταν αισθανεσε κατι το οποιο σε τσιμπαει, σε σουβλαει, η τελος παντων οτιδηποτε, κανε πως δεν υπηρξε ποτε προσπαθησε το για μια βδομαδα και θα δεις οτι θα σταματισει να σε ενοχλει... Εγω ειμαι σε αυτη τη φαση τωρα αγνοω τις διαφορες ενοχλησεις ηδη μερικα απο αυτα εχουν εξαφανιστει... θα κανουμε αυτο το πειραμα μαζι και θα λεμε τα νεα μας βδομαδα με τη βδομαδα οκ ?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ετσι οπως τα λες ειναι dok,θελει να προσπαθεις να παιρνεις το μυαλο σου απο αυτους τους φοβους,αλλα ειναι δυσκολη προσπαθεια!!Εχθες το βραδυ πηγα να βηξω & οπως ημουν ανασκελα στο κρεβατι μ επιασε ενας δυνατος πονος στην καρδια σαν μαχαιρια,απο εκεινη τη στιγμη & για 3 ωρες περιπου επρεπε να ημουν ακινητη γιατι με την παραμικρη κινηση με πιανε αυτος ο πονος-σουβλια στην καρδια!Τι να ηταν,σας εχει τυχει?

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    10
    Εμενα μου τυχαινουν καμια φορα, οταν παιρνω βαθια ανασα , στο δεξι στηθος στο κεντρο ακριβως μια διαπεραστικη σουβλια, σαν να με χτυπαει ρευμα καπως ετσι το νιωθω. Προσφατα πηγα και σε γυναικολογο για ελεγχο μαστων και σε καρδιολογο. οποτε προσπαθω οταν συμβαίνει να μη το δινω σημασια και οντως εχει μειωθεί και η συχνοτητα και η ενταση του πονου αυτού κατα πολυ.. Παντως ψυχοσωματικα πολλες φορες μας ταλεπωρουν χωρις να υπαρχει πραγματικη αιτία. Οταν η μανα μου ειχε σημαδια απο την καρδια της , και τελικα οντως εκανε μπαλονακι , απο το αγχος μου για την ηγεία της και απο φοβο , ειχα τα ιδια συμπτωματα που μου περιεγραφε η ιδια. Οταν σταματησα να τα δινω σημασια εφηγαν και τα συμπτωματα. Ξερω οτι δεν μπορεισ πολες φορες να ελεγξεις το μυαλό σου , τις κακες σκεψεισ που ερχοντε απο το πουθενα. Πρεπει ομωσ να βρουμε αυτή τη δυναμη. Προσπαθησε μεσα στη μερα σου να ασχολησε με διαφορα πραγματα , γεμησε τη μερα σου ωστε να απασχολεισ παντα το μυαλό σου με κάτι.λίγο γυμναστική λίγο με κάποιο χόμπι. Αυτό είναι το καλυτερο φαρμακο κα εχεισ τον εαυτό σε σε εγρήγορση. Μη παθεις και καμια υπρκόποση σε λογικά πλέσια :-). Οταν Είσαι σπίτι και δεν εχεις τι να κανεισ κανε καποια χειροτεχνία , ξεκίνα πλέξιμο, εχει στο youtube μαθήματα πλεξίματος, ζωγραφικής . Ειμαι σε αυτή τη Φάση Ράνη και βλέπω οτι με βοηθάει παρα πολυ, θα παω μεσα στη βδομαδα να γραφτω γυμναστήριο. Δεν ξερω αν εχεις ακούσει για την μέθοδο Silva ( control mind) γίνοντε ανα διαστήματα κάποια σεμινάρια, εχω ακούσει οτι βοηθάει πολλούς. Αν ακούσεις κάτι πές μου.....

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 13:16
  2. ΦΟΒΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2010, 22:26
  3. φόβος
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 23-06-2008, 18:30
  4. PEDIA HELPPP
    By jimis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2008, 23:39
  5. φοβος
    By psychology in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 19:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •