ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ...HELPPP!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ...HELPPP!!!!

    Καλησπερα σε ολους!Εδω και 1 βδομαδα περιπου ταλαιπωρουμαι απο πονους στο στηθος,με χτυπανε κυριος στο αριστερο μερος και πισω στην πλατη αρκετα καθως και στο αριστερο χερι!Νιωθω ωρες ωρες αισθημα παλμων,δυσπνοια,εξαψεις και ταχυκαρδιες...νομιζω πως θα μεινω στον τοπο!Να τονισω πως κανω βαρη στο γυμναστηριο και τρεχω αρκετα στο διαδρομο χωρις καποιο προβλημα τοσο καιρο!Ειχα κανει τριπλεξ πριν 8 μηνες και ενα καρδιογραφημα πριν κανα 5μηνο χωρις να δειξουν τπτ απολυτως...να σημειωσω πως ειμαι 25 χρονων!Πασχω απο γενικευμενο αγχος και κρισεις πανικου εδω και 4 χρονια,σημερα μαλιστα αλλαξα θεραπεια,ο ψυχιατρος μου αντικατεστησε το σεροξατ(οτι χειροτερο εχω παρει,το επαιρνα ενα εξαμηνο δεν ειδα καμια βελτιωση και εβαλα και 10 κιλα) με λαντοζ(40mg τη μερα συν 3 zanax του 1mg σπαστα μεσα στη μερα).Αν ειχα καποιο προβλημα στην καρδια δεν θα το εδειχναν και τοτε οι εξετασεις??Ανησυχω παρα πολυ,νομιζω πως θα παθω εμφραγμα και δεν θα προλαβω να παω καν στο νοσοκομειο...με εχει κυριεψει ο φοβος,δεν ξερω τι να κανω!

  2. #2
    thanasisGR
    Guest
    όπως λες έχεις διαταραχή πανικού 4 χρονια.. έχεις πιστέψει μέσα σου ότι όλα αυτά που νιώθεις οφείλονται στο έντονο άγχος σου?

    μην το κανεις σαν και εμενα και εσύ... που πήγα 27 φορες σε καρδιολόγο μέσα σε 4 βδομάδες.. χαχα

    άμα είχες κάτι θα το έδειχνε στο τρίπλεξ άρα τι ανήσυχης??

    το πρόβλημα σου είναι καθαρά κλασσικό συμτομα άγχους... τους πόνους που λες τους είχα και εγώ.. και είναι καθαρά από άγχος... ξέχασε το.. δεν έχεις τίποτα δεν χρειάζεται να τρέχεις συνεχεια σε γιατρούς..

    το έχω πέραση και εγώ αυτό.. και δεν μπορούσα το βραδυ να κοιμηθώ από τον πόνο.

    ξεκολα δεν εχεις τιποτα...

  3. #3
    πιθανότατα όλα προέρχονται από το άγχος...αλλά μπορείς να πάρεις τηλέφωνο ένα καρδιολόγο μια φορά να ρωτήσεις τη γνώμη του, γιατί δεν είναι κάποιος ειδικός να σου πει σε ένα forum είσαι οκ μην ανησυχείς...
    πάντως για να καθησυχαστείς συνήθως στο έμφραγμα ο πόνος εμφανίζεται μετά από άσκηση και όταν κάθεσαι περνάει..
    επιπλέον μπορείς να πεις σε ανθρώπους με τους οποίους έχεις επαφή ότι αν πάθεις κάτι να σου δώσουν ασπιρίνη...ή να έχεις πάνω σου μία αν αυτό σε ηρεμεί, γνωρίζοντας ότι αν πάθεις κάτι θα έχεις την ασπιρίνη μαζί σου για πρώτες βοήθειες....
    που βέβαια οι πιθανότητες είναι ελάχιστες αφού λογικά προέρχεται απ το άγχος...κι επίσης ο ψυχίατρος σου είναι γιατρός, οπότε ξέρει να σου πει για το έμφραγμα και να σε καθησυχάσει....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    68
    αχ να ξερες ποσες φορες πηγα στο γιατρο νομιζοντας οτι πεθαινω κ οτι παθαινω εμφραγμα.....αλλα τελικα τπτ κ σημερα το επαθα...ελιωνα πεθαινα...αλλα ειμαι εδω κ σου μιλαω.....αυτο το μυαλο μας ποσα μπορει να κανει...αλλα η θεληση μας ποσα περισσοτερα?

  5. #5
    thanasisGR
    Guest
    το μυστικό είναι να το ξεχάσεις αυτό τον φόβο.. και η καλύτερη επιλογή που σου προτείνω είναι ο διαλογισμός.. προσπάθησε να χαλάρωσης... δεν θα πάθεις τίποτα.

    ρίξε μια ματια πως να κανεις διαλογισμό!

    http://www.meditationguru.com/greekaudio.html

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    το μυστικό είναι να το ξεχάσεις αυτό τον φόβο.. και η καλύτερη επιλογή που σου προτείνω είναι ο διαλογισμός.. προσπάθησε να χαλάρωσης... δεν θα πάθεις τίποτα.

    ρίξε μια ματια πως να κανεις διαλογισμό!

    http://www.meditationguru.com/greekaudio.html
    εσυ βρε θανασακο διαλογιζεσαι?εχεις τρελανει τον κοσμο με την γιογκα το ρεικι και το μπρικι!
    εσυ εχεις δει καμια καλυτερευση με ολα αυτα?γιατι εμενα προσωπικα δεν μου δινεις τετοια εντυπωση!

  7. #7
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    εσυ βρε θανασακο διαλογιζεσαι?εχεις τρελανει τον κοσμο με την γιογκα το ρεικι και το μπρικι!
    εσυ εχεις δει καμια καλυτερευση με ολα αυτα?γιατι εμενα προσωπικα δεν μου δινεις τετοια εντυπωση!
    ναι και τα λέω και τα ξαναλέω.. γιατί εγώ από τον διαλογισμό κατάφερα να σταματήσω τα ηρεμιστικά..

    μπορεί το άγχος να παραμένει αλλα όσο πιο πολύ διαλογισμό κανεις, μειώνεις το άγχος τις φοβίες και τις αρνητικές σκέψης..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Και καθεσαι χαλαρος στο γραφειο (που δεν εχει δουλεια) και διαβαζεις κανενα αθλητικο και τσουπ..

    http://www.contra.gr/Soccer/Cyprus/D...s.1347358.html

    και αρχιζουν οι σκεψεις παλι..
    11/12/2006

  9. #9
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by George_ View Post
    Και καθεσαι χαλαρος στο γραφειο (που δεν εχει δουλεια) και διαβαζεις κανενα αθλητικο και τσουπ..

    http://www.contra.gr/Soccer/Cyprus/D...s.1347358.html

    και αρχιζουν οι σκεψεις παλι..
    loOl !!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    10
    Thanasi mpika sto link pou dimosiefses gia ton dialogismo tha to efarmoso, na do an exei apotelesma se mena.

    Eimai 30 xronon kai eimai arketa agxodis, se oli mou ti zoh eimoun ana koritsi pou agxonotan se diskoles h protognores katastaseis. Sta 26 mou ekana gnostikh se psixologo, pragmatika me vohthise na xerepaso tis kriseis panikou pou eixa , giati esthanomoun polles fores oti tha patho kanena emfragma. Ola afta ta xronia exo paei polles fores se kardiologo exo kanei iperixous polles fores logo tou oti eimoun kai basketballistria, pote den mou vrikan kati. parolla afta opote eimai fortismeni psihologika me pianoun ta psixosomatika mou kai kirios me themata kardias.
    Molis xthes vgike apo to nosokomeio h mana mou ,h opoia ekane agioplastiki eixe stenosi artirias kai olo afto to agxos mou vgenei tora kai esthanome oti tha patho ego kanena efragma tora. Me vlepo na episkeptome kardiologo gia chek up.

    Pantos paidia na xerete oti meta tis episkepsis se psihologo gia tin gnostiki opou tha xediplothei h prosopikotita sas , o idios sas o eaftos brosta sta matia sas ,kai siniditopoihsete ta lathoi pou kanete me to olo thema ton skepseon kai to ti mas prokalei olo afto to agxos,ego siniditopoihsa oti nai ontos eimai poli xazi pou ftano sta oria tou panikou. Parola afta den simenei oti pote xana den tha mas simvei, apla tha beis stin diadikasia na boreis na skefteis ti sou prokalei agxos kai na iremiseis.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σε ολους!!dok,προσπαθησα να διαβασω το μηνυμα σου αλλα ειναι πολυ κουραστικα τα greeklish!!!!!Αυτο που λες για τον ψυχολογο,το πιστευω & εγω!Αυτες οι φοβιες δεν ξερω ποσο κρατανε,αλλα ειναι βασανιστηκες!!Εγω εκτος απ τις καθημερινες αρρυθμιες που με ταλαιπωρουν εχω & αλλες ενοχλησεις στην καρδια που σαν αποτελεσμα εχουν τον καταραμενο φοβο......καθε ενοχληση νομιζω οτι ειναι & διαφορετικη,ξερετε εσεις.....!Ασε που καθε φορα,το πρωτο που σκεφτομαι ειναι να παω στον καρδιολογο μηπως δεν "προλαβω".......αλλα εχω δωσει ενα σωρο λεφτα σε ολα αυτα!!ΟΥΦ!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ΡΑΝΗ πως τα πας εσυ με τις αρρυθμιες ?? Καιρο εχουμε να τα πουμε. Δεν προλαβαινω τωρα να μιλησουμε, θα τα πουμε αλλη στιγμη, επιμενουν κ εχεις ψυχοσωματικα?? Ευχομαι ολα να πανε καλα !!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Τιποτα δεν εχει αλλαξει κοπελα μου.....ζω μ αυτες!!Και υπαρχουν επισης "τσιμπηματα",πονακια,κτλ...... ..τι να πεις.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Ανησυχω παρα πολυ,νομιζω πως θα παθω εμφραγμα και δεν θα προλαβω να παω καν στο νοσοκομειο...με εχει κυριεψει ο φοβος,δεν ξερω τι να κανω!
    Μα γιατι ανησυχεις?
    Ακομα *χτυπα ξυλο* και να ειχες οντως με ιατρικες αποδειξεις και οχι με προσωπικες σου θεωριες(!!!) θεμα με την καρδια σου, νομιζεις θα προλαβαινες να πας στο νοσοκομειο? Αν σε χτυπησει σε χτυπησε. τελος , δε μπορεις να κανεις κατι για αυτο. Οποτε γιατι αγχωνεσαι για κατι που ειναι περα απο τις δυνατοτητες σου οπως και να εχει?
    Δηλαδη ο αλλος που οντως εχει προβλημα με την καρδια του με ιατρικες αποδειξεις , πρεπει να σαλταρει ή να ζησει μια ζωη τιγκα στο αγχος?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Φίλε,όλα αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις είναι εκδήλωση ψυχοσωματικών από το άγχος..Έτσι είχα αρχίσει και εγώ και πήγαινα στα νοσοκομεία και δεν έβρισκαν κατι παθολογικό.Τα φάρμακα θα σε βοηθήσουν να τα ξεπεράσεις!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 14:16
  2. ΦΟΒΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2010, 23:26
  3. φόβος
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 23-06-2008, 19:30
  4. PEDIA HELPPP
    By jimis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2008, 00:39
  5. φοβος
    By psychology in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •