Άβυσσος η ψυχή...του άντρα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 26 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 385
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by julias View Post
    keep Walking ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Να ξερεις πάντως οτι δυστυχώς στην Ελλάδα οι καρεκλες στα πανεπιστημια δεν τριζουν ευκολα..
    Δεν ειμαι πολυ σιγουρος για αυτο....ξερεις τι λενε οσο πιο ψηλα εισαι...τοσο με μεγαλυτερο παταγο θα σκασεις κατω. Φερσου διπλωματικα , μην φανει οτι τον απειλεις αλλα δωστου να καταλαβει οτι δεν σηκωνεις πολλα -πολλα και κοιτα μηπως μπορεις να ελιχθεις για αλλου με αλλον καθηγητη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Quote Originally Posted by julias View Post
    .... ποση ευχαριστηση μπορει να αντλει ενας ΄αντρας απο την μη-συναινεση της γυναίκας? Πόσο αρρωστημενο ειναι αυτο? Πόσο αξιολύπητο ειναι για εναν άντρα να αναγκάζεται να πιεσει για να βρει κάποια?...
    Επίσης, ακόμη και στις περιπτώσεις που υπάρχει συναίνεση, αναρωτιέμαι τι εισπράττει βαθύτερα (και δεν αναφέρομαι στην σεξουαλική ευχαρίστηση) ένας άνθρωπος ο οποίος γνωρίζει πολύ καλά, ότι όλο αυτό έχει ως αφετηρία τη θέση του, το κύρος του κ.λπ.
    Μου είχαν δημιουργηθεί σχετικές "απορίες" σε διάστημα που κινούμουν σε παρόμοιους χώρους με αυτούς που αναφέρεις...
    Παρατηρούσα, ρωτούσα, προβληματιζόμουν και ακόμη... απορώ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by ME&I View Post
    μου εχει συμβει κατι παρομοιο αλλα στην πρακτικη μου...τον απειλησα οτι θα τον κανω βουκινο σε όλο το γραφειο, οτι θα ελεγα τα παντα στη γυναικα του κ ας μη με πιστευε κανεις τους..ειδε οτι γυαλισε το ματι μου κ θα εφτανα στα ακρα κ δεν με ξαναενοχλησε, επισης πηρα ενα ωραιοτατο 5!
    Ακριβως! Τετοια τυπακια ειναι θρασυδειλα! Μονο με απειλες καταλαβαινουν!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    οι καμερεσ δε θα πιασουν σε ενα ενδεχομενο δικαστηριο αλλα μιλα καλου κακου με εναν αστυνομικο μηπωσ τον παγιδευσετε καπωσ να σου πει τι αποδειξεισ χρειαζονται κλπ

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Δουλεύοντας (ένας από τους τομείς των σπουδών και της εργασίας μου) απο το 1992 με Ομοσπονδίες, συλλόγους, ενώσεις γυναικών, (αλλά και με μεμονωμένες περιπτώσεις), που έχουν υποστεί διάφορων τύπων εγκλήματος κατά της γενετήσιας ελευθερίας τους (μεταξύ αυτών και βιασμό) δηλώνω κατηγορηματικά πως:

    To ΟΧΙ είναι όχι. Μετά απ' αυτό, οποιαδήποτε προσπάθεια είτε με χρήση σωματικής βίας είτε με απειλή σπουδαίου και άμεσου κινδύνου, εξαναγκάζει άλλον σε συνουσία ή σε άλλη ασελγή πράξη, (ή σε ανοχή της) είναι βιασμός.

    Το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο και απαιτεί απόλυτες θέσεις, τόσο στην αντιμετώπισή του όσο και στην συζήτηση περί αυτού. Κάθε τι που υπερβαίνει την συναίνεση είναι κατακριτέο και κάθε τι που ξεπερνά το δυσάρεστο της ενόχλησης σύμφωνα με την αρχική μου πρόταση, είναι καταδικαστέο.
    -

    Προσωπικά αδιαφορώ για το αν είναι άρρωστος ο θύτης (αρσενικό ή θηλυκό). Χρειάζεται αντιμετώπιση με θάρρος από το θύμα και ΑΜΕΣΗ καταγγελία στις αρχές (Αστυνομικό τμήμα ή Εισαγγελέα υπηρεσίας). Αν οι κατάλληλες υπηρεσίες τον κρίνουν άρρωστο, ας του παράσχουν την απαραίτητη βοήθεια, αλλά σε κάθε περίπτωση με πλήρη απαγόρευση και εποπτεία για τυχόν επανάλειψη του φαινομένου.

    .............

    Τώρα σχετικά με την περίπτωση που αναφέρεις η γνώμη μου είναι πως, αν έστω και ως βάσιμη υποψία έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί να επαληφθεί ή ότι θα έχεις υστερόβουλη αντιμετώπιση απ' αυτόν πλέον, ενημέρωσε την πρυτανική αρχή και ζήτα αλλαγή καθηγητή.

    Αν θεωρείς ότι πήρε το μάθημα του, και ότι κατάλαβε πλήρως την ΑΡΝΗΣΗ σου, και ότι μπορείς να συνεχίσεις μαζί του, "δοκίμασέ" το.

    Δεν χρειάζονται απειλές. Το ένστικτό σου χρειάζεται να ακούσεις και να πράξεις ανάλογα.
    Σε κάθε περίπτωση με αποφασιστηκότητα και αυτοπεποίθηση.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by gus1973 View Post
    Επίσης, ακόμη και στις περιπτώσεις που υπάρχει συναίνεση, αναρωτιέμαι τι εισπράττει βαθύτερα (και δεν αναφέρομαι στην σεξουαλική ευχαρίστηση) ένας άνθρωπος ο οποίος γνωρίζει πολύ καλά, ότι όλο αυτό έχει ως αφετηρία τη θέση του, το κύρος του κ.λπ.
    Μου είχαν δημιουργηθεί σχετικές "απορίες" σε διάστημα που κινούμουν σε παρόμοιους χώρους με αυτούς που αναφέρεις...
    Παρατηρούσα, ρωτούσα, προβληματιζόμουν και ακόμη... απορώ
    Η θεση ενός άντρα, το κυρος του, το μυαλό του, αποτελουν το είναι του. Δεν θα με ενοχλουσε να μου την επεφτε στα ισια, ακομα και που ειναι σε θεση εξουσιας, ΑΛΛΑ να με ρωτουσε πρωτα. Έλεος!!
    Έχω άποψη για τον ποιον θέλω!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Δουλεύοντας (ένας από τους τομείς των σπουδών και της εργασίας μου) απο το 1992 με Ομοσπονδίες, συλλόγους, ενώσεις γυναικών, (αλλά και με μεμονωμένες περιπτώσεις), που έχουν υποστεί διάφορων τύπων εγκλήματος κατά της γενετήσιας ελευθερίας τους (μεταξύ αυτών και βιασμό) δηλώνω κατηγορηματικά πως:

    To ΟΧΙ είναι όχι. Μετά απ' αυτό, οποιαδήποτε προσπάθεια είτε με χρήση σωματικής βίας είτε με απειλή σπουδαίου και άμεσου κινδύνου, εξαναγκάζει άλλον σε συνουσία ή σε άλλη ασελγή πράξη, (ή σε ανοχή της) είναι βιασμός.

    Το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο και απαιτεί απόλυτες θέσεις, τόσο στην αντιμετώπισή του όσο και στην συζήτηση περί αυτού. Κάθε τι που υπερβαίνει την συναίνεση είναι κατακριτέο και κάθε τι που ξεπερνά το δυσάρεστο της ενόχλησης σύμφωνα με την αρχική μου πρόταση, είναι καταδικαστέο.
    -

    Προσωπικά αδιαφορώ για το αν είναι άρρωστος ο θύτης (αρσενικό ή θηλυκό). Χρειάζεται αντιμετώπιση με θάρρος από το θύμα και ΑΜΕΣΗ καταγγελία στις αρχές (Αστυνομικό τμήμα ή Εισαγγελέα υπηρεσίας). Αν οι κατάλληλες υπηρεσίες τον κρίνουν άρρωστο, ας του παράσχουν την απαραίτητη βοήθεια, αλλά σε κάθε περίπτωση με πλήρη απαγόρευση και εποπτεία για τυχόν επανάλειψη του φαινομένου.

    .............

    Τώρα σχετικά με την περίπτωση που αναφέρεις η γνώμη μου είναι πως, αν έστω και ως βάσιμη υποψία έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί να επαληφθεί ή ότι θα έχεις υστερόβουλη αντιμετώπιση απ' αυτόν πλέον, ενημέρωσε την πρυτανική αρχή και ζήτα αλλαγή καθηγητή.

    Αν θεωρείς ότι πήρε το μάθημα του, και ότι κατάλαβε πλήρως την ΑΡΝΗΣΗ σου, και ότι μπορείς να συνεχίσεις μαζί του, "δοκίμασέ" το.

    Δεν χρειάζονται απειλές. Το ένστικτό σου χρειάζεται να ακούσεις και να πράξεις ανάλογα.
    Σε κάθε περίπτωση με αποφασιστηκότητα και αυτοπεποίθηση.
    Πώς θα καταλάβω οτι κατάλαβε πλήρως την άρνηση μου? Τί μου λεει οτι δεν θα το επαναλάβει ξανά και με χειροτερες συνεπειες για μενα?

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    julias έχεις επαφή με τους άλλους δύο της τριμελής επιτροπής;
    Αν δεις ότι κάποιος από αυτούς είναι προσεγγίσιμος και διαθέσιμος για ρήξεις ίσως να μπορείς να απευθυνθείς...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by gus1973 View Post
    julias έχεις επαφή με τους άλλους δύο της τριμελής επιτροπής;
    Αν δεις ότι κάποιος από αυτούς είναι προσεγγίσιμος και διαθέσιμος για ρήξεις ίσως να μπορείς να απευθυνθείς...
    Οι αλλοι δυο της τριμελης επιτροπης ειναι 2 γεροι, 65 και 68 χρονών, ο ενας ξάδελφος του. θεωρεις οτι εχω ελπιδες?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Πώς θα καταλάβω οτι κατάλαβε πλήρως την άρνηση μου? Τί μου λεει οτι δεν θα το επαναλάβει ξανά και με χειροτερες συνεπειες για μενα?

    Η "σχεση σας" η επαγγελματικη δεχτηκε βαρυ πληγμα σαφως. Δεν μπορεις να εχεις τετοια πραγματα στο μυαλο σου και να σε αποσπουν απο το εργο σου. Και φυσικα δεν μπορεις να το εμπιστευτεις.
    Απο κει και περα το κατα μετωπον επιθεση...δεν ξερω εαν βοηθησει. Μπορει να τον βλαψει , αλλα μαλλον θα βλαψει και σενα γιατι δεν ζουμε σε μια ουτοπικη κοινωνια.

    Καλο ειναι να αλλαξεις κλιμα με αλλον καθηγητη κλπ. δεν μπορω να ξερω τι δυνατοτητες εχεις πανω σε αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Υ.Γ. Μετα και απο αυτα, σκεφτομαι σοβαρα να αρχισω μαθηματα αυτοάμυνας!
    Απαραίτητα, όχι μόνο για την αντιμετώπιση δυσάρεστου περιστατικού και αποφυγή πιθανού κινδύνου, αλλά και για την αίσθηση αυτοπεποίθησης που προσφέρουν. Μπορείς να εγγραφείς σε μια σχολή (προσφέρει και πολύ καλή εκγύμναση) ή να παρακολουθήσεις ειδικά σεμινάρια Αυτοάμυνας.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Να ευχαριστησω, για τα πμ που εχω λαβει απο αντρες του φορουμ, για συμπαρασταση. Τελικά υπάρχουν ΑΝΤΡΕΣ. Ευχαριστώ παιδιά!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Οι αλλοι δυο της τριμελης επιτροπης ειναι 2 γεροι, 65 και 68 χρονών, ο ενας ξάδελφος του. θεωρεις οτι εχω ελπιδες?
    Και ο πρυτανης?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Ο πρυτανης, δεν ξερω. Να φτασω στον Πρυτανη?
    Πάντως με απειλες δεν μπορω να λειτουργήσω, ουτε με καμερες. Δεν ξερω και με αλλαγη καθηγητή αν θα γινει κατι. Πρεπει να το ρωτήσω. Πάντως φοβαμαι, δεν σας κρύβω!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Απαραίτητα, όχι μόνο για την αντιμετώπιση δυσάρεστου περιστατικού και αποφυγή πιθανού κινδύνου, αλλά και για την αίσθηση αυτοπεποίθησης που προσφέρουν. Μπορείς να εγγραφείς σε μια σχολή (προσφέρει και πολύ καλή εκγύμναση) ή να παρακολουθήσεις ειδικά σεμινάρια Αυτοάμυνας.
    Για σχολή δεν εχω χρόνο, εχω πολλες υποχρεωσεις!! Για κατι πιο συντομο, ομως, σαν σεμιναριο, μου ειναι απαραιτητο νομιζω. Άντε να βρω τώρα..

Page 2 of 26 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. ψυχη μου μονη
    By σανυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 14-04-2010, 03:58
  2. τι ψυχή είσαι;
    By Helena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 22-01-2010, 18:10
  3. ΨΥΧΗ
    By dimitriskai in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2009, 16:49
  4. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου....
    By blDaizy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 16-05-2008, 14:40
  5. Εγκέφαλος ή ψυχή;
    By aliento in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 08-02-2008, 01:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •