Τι να κανω για να σταματησω να ξερναω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    agnwstos kosmos
    Posts
    32

    Τι να κανω για να σταματησω να ξερναω?

    Καλησπερα σε ολους, με λιγα λογια σχεδον καθε μερα οποτε τρωω ξερναω, ακομα και λιγο να φαω παλι το ιδιο. ξερω για ποιο λογο γινεται αλλα δεν μπορω να τον αποβαλλω... γιατι πολυ απλα ειναι θεμα ψυχολογιας... με ριχνει ψυχολογικα το αγορι μου κα8ε μερα, με αποτελεσμα να στεναχωριεμαι και να αγχωνομαι. Δεν κοιμαμαι καλα, τρωω και ξερναω. Tα ξερει ολα αυτα, του τα εχω πει αλλα δεν το εχει δει σοβαρα το θεμα.
    Ενω οταν ειμαστε μαζι ειμαι μια χαρα σχεδον μεχρι να με ξαναριξει ο ιδιος. Το γιατι το αναφερω σε ενα θεμα που εχω ανοιξει στις σχεσεις. Θελω να σταματησω να ξερναω και δεν μπορω, προσπαθω να σκεφτω θετικα αλλα δεν γινεται, παλια μπορουσα να το κανω, τωρα πλεον οχι. thank you.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Δεν έχω καταλάβει ... αν προκαλείς τον έμετο ή σου συμβαίνει γιατί το στομάχι σου είναι χάλια λόγω ψυχολογίας...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    agnwstos kosmos
    Posts
    32
    Ψυχολογικα μου προκαλειται ο εμετος. Ακομα και να μην εχω φαει παλι ξερναω, υγρα βγαζω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Ε, βρε καλό μου, τα λένε αυτά ...
    Αυτό δεν είναι νευρική βουλιμία...

    Λογικά ... θα πρέπει να κατευθυνθείς προς τον πλησιέστερο παθολόγο για αρχή ...
    Κάποια θεραπεία θα σου προτείνει κι ίσως και κάποιες εξετάσεις...
    Τώρα , έχοντας διαβάσει και το άλλο σου ποστ, θα έλεγα ότι χρειάζεσαι και βοήθεια στο ψυχολογικό τομέα , αλλά ξεκίνα από έναν παθολόγο για το συγκεκριμένο σύμπτωμα και θα βρεθεί η άκρη...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    agnwstos kosmos
    Posts
    32
    Δεν μπορω να το κανω αυτο για το λογο πως μου συμβαινει αυτο καθε φορα που με γ.... ψυχολογικα το αγορι μου. Ευχαριστω παντως...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Το στομάχι είναι πάντα από τα \"εύκολα\" όργανα που πλήττονται από το άγχος , τη στενοχώρια και τα σχετικά...

    Αν σου λέω να πας σε κάποιο γιατρό, είναι γιατί αυτό που τώρα είναι περιστασιακό (με αφορμή το αγόρι σου ή ό,τι άλλο) μπορεί αργότερα να σου καταλήξει σε μόνιμο πρόβλημα.

    Ας μην αρχίσω να απαριθμώ τι μπορεί να προκαλέσει. Πάντως , μη το αφήνεις έτσι γιατί ο οργανισμός μας δεν είναι προγραμματισμένος για εμετικές κρίσεις κάθε τρεις και λίγο...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    agnwstos kosmos
    Posts
    32
    Το ξερω αυτο, η κατασταση με τον εμετο γινεται 2 μηνες τωρα και νιωθω τον οργανισμο μου να εξαντλειται... δεν ξερω για ποσο ακομα θα αντεξω....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    145
    Απογοητευμένη,

    η Αγγελική έχει δίκιο. Καλό είναι να πας να κοιτάξεις το στομάχι σου, γιατί αν όχι το άγχος, οι συχνοί έμετοι μπορούν να προκαλέσουν ζημιά. Ειδικά αν αυτό συμβαίνει παρατεταμένο χρονικό διάστημα. Το ξέρω, γιατί και μια φίλη μου είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα (και για παρόμοιους λόγους) και μετά είχε πρόβλημα στο στομάχι και ακολουθούσε θεραπεία.

    Σίγουρα όμως πρέπει να κάνεις κάτι και για το ψυχολογικό κομμάτι. Είτε αυτό είναι εσύ και το αγόρι σου να λύσετε το πρόβλημά σας μεταξύ σας, είτε αυτό είναι κοιτάξεις εσύ να βοήθησεις τον εαυτό σου. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο σε ρίχνει ψυχολογικά το αγόρι σου (κι ούτε είναι ανάγκη να μάθω). Αλλά η ίδια λες ότι δεν το παίρνει σοβαρά το θέμα. Φαίνεται ότι κάθεσαι και ανέχεσαι καταστάσεις που δεν σου κάνουν καλό, ούτε οργανικά ούτε ψυχολογικά. Μήπως είναι θέμα αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης? Γιατί σε ρίχνει ο φίλος σου? Γιατί το ανέχεσαι? Γιατί, εφόσον του έχεις μιλήσει για την επίδραση της συμπεριφοράς του επάνω σου και δε φαίνεται διατεθειμένος να αλλάξει κάτι, εξακολουθείς να το ανέχεσαι? Πιστεύεις αλήθεια ότι το αξίζεις?

    Το θέμα δε νομίζω ότι είναι να σκεφτείς θετικά στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το θέμα είναι να πράξεις θετικά, για τον εαυτό σου..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αγαπητή φίλη....σίγουρα το ότι \"καταπίνεις\" τόσα πράγματα ...είναι μια καλή αιτία για να θές να τα \"ξεράσεις\" κιόλας.Βεβαίως άν δεν χρησιμοποιείς για τις ψυχολογικές καταπόσεις (το στρές που καταπίνεις εξαιτίας του φίλου σου) τον ψυχολογικό \"εμετό\" (να αντιδράσεις δηλαδή σε επίπεδο συμπεριφοράς) ...διόλου απίθανο η ψυχή σου να εκφορτίζεται μέσω ενός βιολογικού εμετού.Όπως και να έχει το πράγμα όμως....πρέπει να σε δεί κάποιος γιατρός διότι τα εμέσματα έχουν έντονη οξύτητα (απ το γαστρικό υγρό) και αν είναι συχνά μπορούν να προκαλέσουν ζημιές στον οισοφάγο σου (οισοφαγίτιδες κτλ).Φαρμακευτικά αυτή η εξέλιξη σίγουρα μπορεί να προβλεφθεί....κι απο εκεί και πέρα συζήτησε και με κάποιον πιο αρμόδιο για θέματα ψυχικής υγείας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    αγαπητη απογοητευμενη, έμενα κάτι μου λέει πως ο οργανισμος σου απλά φωνάζει: \"χώρισε από αυτό τον άνθρωπο\" με τον δικό του τρόπο.μου έχει συμβεί και έμενα.χώρισα και βρήκα την υγειά μου. πολλές φορές έμεις μπορεί να εθελοτυφλούμε και να ανεχόμαστε καταστάσεις που δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε και που μας κάνουν κακό, αλλά ο οργανισμός μας δεν εθελοτυφλεί. το μόνο σωστό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να ακούσεις αυτό που σου λέει. αλλιώς το βλέπεισ, κάνεις κακό στον εαυτόσ ου, και σωματικά, και ψυχολογικά.υπάρχει κανενας τέτοιος λόγος;μήπως δεν αγαπάς τον εαυτό σου;τότε μην περιμένεις να εισπράξεις ενδιαφέρον και αγάπη απο το αγόρι σου!δεν υπάρχει περίπτωση!αποφασισε τι θες εσύ για τον εαυτό σου. εκεί έξω υπάρχουν χιλιάδες άντρες καλύτεροι, και κάποιοι θα σε αγαπήσουν για αυτό που είσαι, αν αγπήσει ςκι εσύ αυτό που είσαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    παντα υπαρχει κατι καλυτερο εκει έξω.το λεω και 8α το ξαναπω

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18
    Nai opws kai epishs kati xeirotero.....
    Carrie mhn eisai apolyth....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    makari na xera pou
    Posts
    305
    den ine apoliti.apla leei auto pou pisteuei.kai exei arketo dikio en meri apla ine pola pou den mporoume na ta xeroume kai diskolo na ta grapsei ola ena atomo otan anaferei to provlima tou.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    agnwstos kosmos
    Posts
    32
    Αγαπω αυτο που ειμαι, εχω αποδεχτει αυτο που ειμαι εδω και χρονια και εχω δεχτει αυτο που ειναι το αγορι μου απλα υπαρχουν ορια σε καποια πραγματα. Ο σκοπος ειναι να σταματησω να ξερναω αλλα το καταφερνω μονο οταν τα εχουμε καλα μαζι, δυστυχως ειναι το μονο που με διορθωνει στο προβλημα αυτο, δεν υπαρχει αλλος τροπος. Ξεσπαω με καθε προβλημα, με καθε δυσκολια, πανω στην υγεια μου, βεβαια κακως.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    12
    H ζωη μας ειναι πολυ μικρη και παρα πολυ πολυτιμη για να την ξοδευουμε σε τοσο μιζερες καταστασεις.Γυρνα την πλατη σου σε οτι σε αγχωνει τοσο μα τοσο πολυ.Αν ηταν καποιος που σ\'αγαπουσε θα ενδιαφεροταν για το προβλημα σου και θα σε παιρνε στα σοβαρα.
    Απλα δεν ενδιαφερεται.Ανοιξε την πορτα και φυγε μακρια τωρα που ειναι απλα το αγορι σου.
    Αλλιως θα ξυπνησεις καποια μερα,θα κοιταξεις πισω σου και θα ψαχνεις να βρεις τον εαυτο σου.Θα αναρωτιεσαι αν τοσο καιρο εισαι τρελλη η προβληματικη γιατι αυτο σου περασαν.
    Και συ απλα θα θες μονο ενα πραγμα.καποιον να σ\'αγαπαει,να σκυψει απο πανω σου με φροντιδα.Να κανεις μονο μια ερωτηση στον εαυτο σου;Αν το αγορι σου ειχε το ιδιο προβλημα με σενα εσυ πως θα τον αντιμετωπιζες,το ιδιο με αυτον;δε νομιζω.Δεν θα ηθελες ιδια αντιμετωπιση;Μαθε ν\'αγαπας και να φροντιζεις τον εαυτο σου και μαθε να το ζητας και αυτο απο τους γυρω σου.Και μαλλον οι εμετοι θα σταματησουν.
    Να εισαι καλα και να προσεχεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •