gilie story...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: gilie story...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249

    gilie story...

    Kalispera eimai i gilie, elpizw na mi peirazei pou grafw greeklish...alla me boleuoun kalutera...

    eimai 28 xronwn exw upsos 1.73

    i istoria mou xekinaei prin apo 10 xronia otan eimoun uperbari kai den eixa kanei kamia sxesi stin efibiki mou zwi kai eniwtha xali mauro...

    eimoun panta paxouli alla meta ta 18 paraegine to kako...eftasa ta 120 kila kai piga prwti fora se diaitologo sta 21 mou...itan kali diaitologos alla egw barethika na kanw tin diaita kai enas xadelfos mou eipe oti xerei mia kopela pou kanei emetous kai oti einai polu kali idea auti ktl... ekana liges fores alla den ekana suxna...1 fora ton mina... to Kalokairi tou 2002 apofasisa na xasw ola ta perita mou kila kai epitelous sta 23 na parw tin monaxiki zwi mou sta xeria mou...kai tin exasa entelws apo ton elegxo mou...exasa 50 kila se 6 mines kanontas emetous...eimoun paneutuxis...de me enoiaze pou ekana emetous, de me enoxlouse! ekana sxeseis...gnwrisa enan kouklo...kai kathe xrono enw sunexiza tous emetous eperna kai 5 kila...pantreutika...eimai exeretika petuximeni stin douleia mou kai dieuthinw arketa atoma alla den exw ton tropo na stamatisw tous emetous...

    Fetos ton Mai piga se mia diaitologo kai akomi paw, 1 mina den ekana emetous alla tous teleutaious 4 kanw pali sxedon kathe mera... ton stoxo mou ton blepete sto sticker...alla 28 me 33 kila...alla panw ap'ola thelw na kopsw tous emetous...

    exw taxukardies, arithmies, pono sto stomaxi (kapoies fores), duskolia stin anapnoi...auta...nomizw...ta dontia mou ta xw swsei plenontas ta kathe fora meta ton emeto i xeplenontas ta me listerine otan eimai ektos spitiou...auta...

    gia peite kamia sumbouli... exw anaferei ston antra mou oti to ekana sto parelthon alla den tou xw pei gia poso kairo kai oti xanaxekinisa...ntrepomai polu...
    eperna a

  2. #2
    Ειμαι σιγουρη οτι δεν μπορει κανενας να σου πει με ποιον τροπο θα ξεφυγεις απο αυτο. Δεν υπαρχουν ετοιμες συνταγες... Η αλλαγη ξεκιναει απο μεσα.. Γιατι ποναει λοιπον το μεσα;; Γιατι μια κοπελα ικανη, εξυπνη, πετυχημενη να πληγωνει ετσι τον εαυτο της;; Προσπαθησε να επικεντρωθεις στην αιτια του προβληματος σου και οχι στο συμπτωμα. Θα μπορουσε να σε βοηθησει και καποιος ψυχολογος σε αυτο. Εχεις απευθυνθει ποτε;

    Ο αντρας σου απ'οτι καταλαβα δεν γνωριζει για την σημερινη κατασταση. Πιστευω οτι θα ηταν καλο να του μλησεις. Ετσι θα μπορεσει και αυτος να σε στηριξει, να συζητησετε για'σενα, να μην νιωθεις μονη και αποκλεισμενη διπλα του.

    Θες πραγματικα να ξεφυγεις απ'αυτο η μηπως προς το παρον σε βολευει η λυση του εμετου; Αν το θες με ολη τη δυναμη σου θα το καταφερεις κινοντας γη και ουρανο. Ολα γινονται και ολα απο το μυαλο ξεκινανε! Εισαι η μονη που μπορεις να βοηθησεις τον εαυτο σου! Δεν εξαρταται απο κανεναν αλλο, ολη η δυναμη ειναι στα χερια σου. Αν την χρησιμοποιησεις θα απελευθερωθεις! Γιατι αυτο το βημα να μας παιρνει τοσο χρονο και κοπο;...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7
    gilie γεια
    θα συμφωνήσω με την Ελίνα οτι πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να συζητήσεις αυτό που αντιμετωπίζεις με κάποιον ειδικό . Ο διαιτολόγος δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει και πολλά. Αν μπόρεσες μια φορά να το περιορίσεις θα τα καταφέρεις και πάλι και ακόμα καλύτερα. Μην σταματάς να πιστέυεις οτι μπορείς να νικήσεις αυτό που σου συμβαίνει
    για τα δόντια σου βοηθάει λίγο σόδα μετά τον εμετό για να εξουδετερώνει τα οξέα ή οδοντόκρεμα με σόδα. Για το βούρτσισμα κάποιοι γιατροί λένε να μην το κάνουμε αμέσως μετά το εμετό γιατί τρίβουμε τα δόντια με τα οξέα του στομάχου και χειροτερεύουμε την διάβρωση.
    να προσέχεις τον εαυτό σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    kialimera!!!!

    euxaristw gia tis apantiseis, auti tin stigmi apolaumanw to quaker mou kai skeftomai oti einai mia nea arxi gia mena

    se phyhologo me esteile i diaitologos mou apo tin 1 kiollas ebdomada giauto kai egrapsa oti ton Mai den ekana emetous alla meta tis elega psemata...zw se eparxia kai uparxei mono enas psyhologos kai ntrepomai na xanapaw giati oloi pisteuoun oti ta paw kala...exw apofasisei na to palepsw moni mou kai an den ta kataferw pali tha paw xana ston psuxologo kai tha tou pw tin alitheia...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    kalispera...auto to topic mallon tha ginei to imerologio mou....tha xarw na grapsete kai sus kamia sumbouli...

    blepw tin xelonitsa mou kai skeftomai "tha se paw sto epomeno louloudaki suntoma"...an kanw emeto tha allaxw zwaki...etsi gia na mou deixnei poso kairo katafera na kratisw to idio zwaki...den ekana emeto simera...bebaia frontisa na min meinw oute stigmi moni mou, ekana tin diaita tis diaitologou kai aisthanomai ligotero afudatwmeni, ase pou den ponaei to kefali mou, tetoia wra ponouse to kefali mou giati kata tis 2-3 eixa kanei emeto...ta kila pou thelw na xasw einai polla alla de menoiazei oso kairo kai na mou parei...den tha agxwthw oute tha piestw...tha ta xasw siga siga kai as mou parei kai 1 xrono.... o epomenos stoxos mou einai na niwsw kala, na niwsw ugeiis kai na meinw egkuos :)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    27
    Καλησπερα,gilie! Κανω κι εγω εμετους καθημερινα εδω κι ενα χρονο μετα απο βουλιμικα επεισοδια. Οι φορες που σταματησα να τρωω υπερβολικα και να εχω βουλιμικα ηταν οι φορες που απαγορευσα στον εαυτο μου να κανει εμετο!Με υποχρεωνα να μεινω με τον πονο και το φουσκωμα του στομαχιου και φυσικα με τις ΠΟΛΥ παραπανω θερμιδες..!Πρεπει να υποστεις τις συνεπειες των πραξεων σου,ελεγα στον εαυτο μου!!Καθετι εχει το κοστος του,δε μπορει να τρωω σαν βοδι και μετα να κανω εμετο για να επανορθωσω.ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ειναι!Φαι-εμετος-αρνητικα συναισθηματα-φαι!!!Καπου πρεπει να τον σπασουμε παιδια και νομιζω πως το πιο ευκολο ειναι ο εμετος!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    korina mou kalispera kai apo mena, exeis na xaseis kila, theleis na xaseis kila (uparxei diafora) i apla thes na kratiesai adunati (asxeta apo to thema emetos)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    gilie καλώς ήλθες στο eatingdisorders.gr
    Θερμή παράκληση, όχι greeklish σε αυτό το φόρουμ.
    Η ανάγνωση καθίσταται δύσκολη και η αναζήτηση θεμάτων από επόμενους επισκέπτες, αδύνατη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    ok λοιπόν...θα υποστείτε την ανορθογραφία μου :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    καλησπέρα και πάλι,

    ούτε σήμερα έκανα εμετό...βέβαια πάλι απέφυγα να μείνω μόνη μου...φοβάμαι τη μέρα που θα χρειαστεί να μείνω μόνη μου μεσημέρι...φοβάμαι οτι θα κάνω πάλι εμετό...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    110
    Χαιρομαι που εισαι αποφασισμενη να το ξεπερασεις και που θες να νιωσεις καλα gilie.Θελω πολυ να σε βοηθησω για τους εμετους, αλλα εχω βουλιμια μη εκκαθαριστικου τυπου. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν ειναι κατι που φευγει αμεσως, θα εχεις μερες που δεν θα κανεις εμετο αλλα και μερες που θα κανεις.Οποτε ακομη και αν γινει αυτο που φοβασαι ειναι ενταξει, δεν σημαινει οτι απετυχες.Οσον αφορα τα κιλα, η ευτυχια δεν εξαρταται απο το ποσο ζυγιζεις, εχει να κανει με το τι πιστευεις για τον εαυτο σου και εχω γνωρισει ατομα που δεν ειναι αδυνατα και ομως αποδεχονται τον εαυτο τους, χωρις να τους απασχολουν τα κιλα τους.Αυτους προσπαθω να φερνω στο μυαλο μου οταν με απασχολει και εμενα η εικονα του σωματος μου.Παντως σε καταλαβαινω με τον φοβο γιατι κατι αναλογο ενιωθα εγω για τα βουλιμικα μου επεισοδια.
    Συμφωνω και εγω με την ελινα και fragisko για τον ψυχολογο, και οταν αντιμετωπιζεις κατι τετοιο προεχεις εσυ και οχι οι αλλοι.Δεν ειναι κακο να λεμε πως δεν μπορουμε να τα καταφερουμε ολα και πως εχουμε προβληματα, προσωπικα η μανα μου αρχισε να ασχολειται με εμενα και να με φροντιζει μετα την βουλιμια οταν παραδεχτηκα οτι δεν ημουν καλα, οποτε ισως να μην ειναι τοσο φοβερο να μαθουν οι στενοι σου ανθρωποι οτι δεν εχεις την εχεις ξεπερασει.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7
    gilie γεια σου και παλι. προσπάθησε να σκεφτεις κάποια στιγμή που θα είσαι μόνη σου δύο τρία πράγματα που μπορείς να κάνεις την ώρα που θα σου έρθει η διάθεση να κάνεις βουλιμία ή έμετο και που μπορεί να σου αποσπάσουν την προσοχή. να θυμάσαι οτι εχθρός σου δεν είναι ουσιαστικά ο εμετός αλλά η βουλιμία. ϊσως αν έχεις σκεφτεί πως να αποσπάς την προσοχή σου για λίγο να βοηθήσει να φύγει η επιθυμία για βουλιμία. Καμιά φορά αυτό βοηθάει
    Κουράγιο
    φραγκίσκος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    πραγματικα Φραγκισκο μου ειναι οπως τα λες

    σκεψου οτι εγω δεν τρωω αυτα που υπαρχουν στο σπιτι

    παω στο super market σε τυροπιταδικα κτλ...τεσπα θα προσπαθήσω...στο παρελθόν εχω εστιασει στο να μη μπορω να παω να παρω διαφορα αλλα δεν ειναι λυση μονιμη αυτή...

    σ'ευχαριστω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    GILIE Καλως ηρθες και απο εμενα!!!!
    Τωρα που μας βρηκες ,και σου αρεσε η παρεα μας ,ελπιζω να σου κανουμε καλο και σιγα σιγα να κοψεις και τους εμετους ,και ετσι η ζωη σου να ειναι κομπλε σαν το γιαουρτακι,μια και ολα τα αλλα οπως μας τα περιγραφεις πανε πολυ καλα!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    ήδη είμαι καλύτερα και έχω συμφιλιωθεί με το στικερ μου...τώρα έχω ενθουσιαστεί με την δίαιτα...ξερω οτι κάποια στιγμή θα βαρεθώ και θα κουραστώ και και και αλλά το ζητούμενο μου είναι τότε να κρατήσω τις υποσχέσεις μου στον εαυτό μου, αυτή τη στιγμή με ενδιαφέρει πρωτα να κόψω τους εμετούς και μετά να χάσω κιλά...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •