ο ψυχιατρος μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201

    ο ψυχιατρος μου!

    οι περισσοτεροι ψυχιατροι ξερω οτι δινουν φαρμακευτικη αγωγη.. εχω χρονια που εχω ολα τα συμπτωματα καταθλιψης πλην της αυτοκτονιας!
    πριν κατι μηνες αποφασισα να επισκευτω εναν ψυχιατρο.. του ειπα ολα οσα με απασχολουν, πως νιωθω οτι ειμαι αγχωδης σε υπερβολικο βαθμο, αντικοινωνικη και πολλα τετοια ευχαριστα! η αληθεια ειναι οτι με βοηθησε αρκετα κ μου απλοποιησε λιγο τα πραγματα στο μπερδεμενο μου μυαλο.. αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι οταν του ζητησα να κανω για καποιο διαστημα ψυχοθεραπεια μου ειπε οτι δεν το εχω αναγκη για την ακριβεια μου ειπε: θα μπορουσα να σου πω να ερχεσαι καθε εβδομαδα να σου χορηγησω κ κανα φαρμακο αλλα δεν τα χρειαζεσαι απλα οταν νιωσεις οτι εισαι σε αδιεξοδο ξαναελα..
    Πηγα αλλη μια φορα και η αληθεια ειναι οτι βοηθηθηκα αρκετα..αυτη τη στιγμη θελω να ξαναπαω αλλα αδυνατω οικονομικα.
    αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν θελει να μου κανει ψυχοθεραπεια εστω καθε 15 ημερες και μου λεει οτι ειναι χασιμο χρηματων.. η ειναι πολυ τιμιος ή εγω δεν εχω πιθανοτητα να γλιτωσω απο αυτο το βουρκο οπότε σου λεει κριμα το κοριτσακι μη το ταλεπορω τζαμπα!
    τι πιστευετε, πειτε μου τη γνωμη σας! η αληθεια ειναι οτι πιο φυσικο μου φαίνεται να εχω κατι μη αναστρέψιμο παρα να ειναι τοσο τιμιος !!!!!!

    ευχαριστω πολυ
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ο ψυχιατρος σου κανει ψυχοθεραπεια? αυτο ειναι ενα ερωτημα. υποθετω πώς ξερεις πώς ολοι οι ψυχιατροι δεν κανουν.

    το αλλο που εχω να σου πω ειναι πώς καποιοι ψυχιατροι εχουν αυτη την αποψη. δλδ δεν υποστηριζουν την ψυχοθεραπεια ως ....θεραπεια.

    σε καθε περιπτωση ομως μπορεις να ζητησεις μια αλλη αποψη ή γιατι οχι να δοκιμασεις μονη σου ωστε να δεις αν η ψυχοθεραπεια σε βοηθαει ή οχι.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    ναι κανει ψυχοθεραπεια κ ψυχαναλυση, ξερω οτι οι ψυχιατροι κανουν ψυχαναλυση και ψυχοθεραπεια... και μαλιστα ξερω οτι θεωρουν τους ψυχολογους απλα συμβουλους.. επισης εχω ακουσει απο πολλα ατομα αλλα και απο ψυχιατρους οτι η ψυχοθεραπεια στον ψυχολογο μπορει να κρατησει και 8 χρονια ενω ο ψυχιατρος μπορει να σε βοηθησει (ειδικα εαν δεν εισαι βαριας μορφης περιπτωση) πολυ πιο αμεσα και σε μικρο χρονικο διαστημα..
    εχω παει και σε ψυχολογο.. επιφανη ψυχολογο με χρονια εμπειριας και διδακτορικο.. το θεμα ειναι οτι πολλες φορες έβγαινα απο το γραφειο με την ιδια διαθεση που εμπαινα κ αλλες παλυ χειροτερα... γενικα παρατηρησα οτι το πηγαινε πολυ αργα το ολο θεμα και μου διεγνωσε καταθλιψη και κοινωνικη φοβια, ο ψυχιατρος απο την αλλη μου ειπε οτι δεν εχω τιποτα απο αυτα, απλα ειναι δομημενα λαθος ο τροπος σκεψης μου.. με εκανε να δω τα πραγματα με αλλο ματι..

    πιστευω η ψυχοθεραπεια θα με βοηθησει πολυ, ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν καλο ψυχοθεραπευτη, τους ψυχολογους δεν τους εμπιστευομαι και λογο δικιας μου εμπειριας αλλα και απο αυτα που εχω ακουσει...

    οι ψυχιατροι απο την αλλη περνουν μπονους γραφοντας φαρμακα..οποτε δυσκολα και ασε που δεν θελω να παω σε αλλον

    απλα αυτο που εγραψα στο πανω κειμενο.. μου εκανε εντυπωση και φοβαμαι μηπως ειμαι υπερβολικα καθηλωμενη κ ειδε οτι δεν εχω ελπιδες να γινω καλυτερα.. :( λιγο χαζο ε!
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    ενας απ΄αυτους ειναι και ο δικος μου.οταν καποτε τον ρωτησα αν θα με βοηθουσε να παω σε ψυχολογο, μου ειπε αυτα ειναι βλακειες και μιλαμε για γνωστοτατο καθηγητη ψυχιατρικης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    γιωτα αν επιτρέπεται ποσο καιρο τον επισκεπτεσαι? κανεις κανονικα ψυχαναλυση? σε εχει βοηθησει καθολου? σου εδωσε φαρμακα?

    και εμενα αυτο μου ειπε
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    δεν τον επισκεπτομαι πια, ναι μου ειχε δωσει αντικαταθλιπτικα και τα οποια συνταγογραφουσε σε μεγαλες δοσεις και πανευκολα.κατα διαστηματα εγω πηγαινα σε ψυχολογο χωρις να του αναφερω τιποτε.εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενα συγκεκριμενο αντικαταθλιπτικο και αγχωλιτικο το εγραφε σε πολλους και νομιζω οτι εδω κατι γινεται με τις φαρμακευτικες και τα ποσοστα που παιρνουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    ω ναι.. εχω ακουσει απο γνωστο ψυχιατρο να λεει δύστυχος οι περισσοτεροι συναδερφοι μου κανουν διακοπες στη χαβαη με την ευλογια των φαρμακευτικών... όπως και οι γιατροι απο όλες τις αλλες ειδικότητες ειδικοτητες..
    ελπιζω να βελτιωθηκε η κατασταση σου... το κακο ειναι οτι μας βλεπουν αυστηρα σαν πελατες και οχι σαν ασθενεις οποτε δεν τους συμφερει να βοηθησουν αμεσα και δραστικά..
    τωρα εισαι καλα..ξεφυγες απο την καταθλιψη?
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    συγκεκριμενα ειχα διαγνωστει με αντιδραστικη καταθλιψη λογω συγκεκριμενων προβληματων και εχω προβλημα αϋπνιας.προσπαθω οσο μπορω να βοηθησω τον εαυτο μου, σταματησα τα αντικαταθλιπτικα και σκεφτομαι να βρω τροπους π.χ γυμναστηριο, χορο ωστε να μπορω να ξεφευγω απο το σπιτι και ν΄αλλαζω παραστασεις.τωρα αν τα καταφερω να το κανω θα δουμε.
    παντως με απλα πραγματα μπορω να νοιωσω χαρα απλα μου λειπουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    ψηφιζω χορο..
    και εγω να ξεφυγω απο το σπιτι προσπαθω...εχω πολους μηνες που δεν βγαινω σχεδον καθολου..
    σου ευχομαι να τα καταφερεις!!
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by ME&I View Post
    ναι κανει ψυχοθεραπεια κ ψυχαναλυση, ξερω οτι οι ψυχιατροι κανουν ψυχαναλυση και ψυχοθεραπεια... και μαλιστα ξερω οτι θεωρουν τους ψυχολογους απλα συμβουλους.. επισης εχω ακουσει απο πολλα ατομα αλλα και απο ψυχιατρους οτι η ψυχοθεραπεια στον ψυχολογο μπορει να κρατησει και 8 χρονια ενω ο ψυχιατρος μπορει να σε βοηθησει (ειδικα εαν δεν εισαι βαριας μορφης περιπτωση) πολυ πιο αμεσα και σε μικρο χρονικο διαστημα..
    εχω παει και σε ψυχολογο.. επιφανη ψυχολογο με χρονια εμπειριας και διδακτορικο.. το θεμα ειναι οτι πολλες φορες έβγαινα απο το γραφειο με την ιδια διαθεση που εμπαινα κ αλλες παλυ χειροτερα... γενικα παρατηρησα οτι το πηγαινε πολυ αργα το ολο θεμα και μου διεγνωσε καταθλιψη και κοινωνικη φοβια, ο ψυχιατρος απο την αλλη μου ειπε οτι δεν εχω τιποτα απο αυτα, απλα ειναι δομημενα λαθος ο τροπος σκεψης μου.. με εκανε να δω τα πραγματα με αλλο ματι..

    πιστευω η ψυχοθεραπεια θα με βοηθησει πολυ, ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις εναν καλο ψυχοθεραπευτη, τους ψυχολογους δεν τους εμπιστευομαι και λογο δικιας μου εμπειριας αλλα και απο αυτα που εχω ακουσει...

    οι ψυχιατροι απο την αλλη περνουν μπονους γραφοντας φαρμακα..οποτε δυσκολα και ασε που δεν θελω να παω σε αλλον

    απλα αυτο που εγραψα στο πανω κειμενο.. μου εκανε εντυπωση και φοβαμαι μηπως ειμαι υπερβολικα καθηλωμενη κ ειδε οτι δεν εχω ελπιδες να γινω καλυτερα.. :( λιγο χαζο ε!
    κατσε,γιατι με μπερδεψες:) καταρχην ουτε ο ψυχολογος ουτε ο ψυχιατρος επιτρεπεται να κανουν ψυχοθεραπεια χωρις να παρουν καποια συγκεκριμενη επιπροσθετη εκπαιδευση πανω σε καποια ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση (πχ. ψυχαναλυτικη, γνωσιακη, προσωποκεντρικη κ.α). ενας ψυχολογος μπορει να λειτουργει συμβουλευτικα, ναι, αλλα οταν δεν εχει αλλη εξειδικευση.

    Δεν καταλαβα επισης πώς ενας ψυχιατρος μπορει να βοηθησει πιο ευκολα κ γρηγορα εναν ασθενη, εκτος αν μιλαμε για την φαρμακευτικη αγωγη που μπορει να του δωσει κ οντως μπορει να ειναι ενα καλο στηριγμα. Ομως πιστευω οτι η αγωγη σε συνδιασμο με την ψυχοθεραπεια μπορει να δωσει ισως πιο "στερεα" και μακροπροθεσμα αποτελεσματα.

    Οπως κ να χει εγω νομιζω πώς κανενας δεν μπορει να πει αν εχεις ελπιδες παρα μονο εσυ. Κ ειναι κριμα η διαθεση σου να προσπαθησεις για κατι παραπανω να ανακοπτεται με οποιον τροπο...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    κατσε,γιατι με μπερδεψες:) καταρχην ουτε ο ψυχολογος ουτε ο ψυχιατρος επιτρεπεται να κανουν ψυχοθεραπεια χωρις να παρουν καποια συγκεκριμενη επιπροσθετη εκπαιδευση πανω σε καποια ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση (πχ. ψυχαναλυτικη, γνωσιακη, προσωποκεντρικη κ.α). ενας ψυχολογος μπορει να λειτουργει συμβουλευτικα, ναι, αλλα οταν δεν εχει αλλη εξειδικευση.

    Δεν καταλαβα επισης πώς ενας ψυχιατρος μπορει να βοηθησει πιο ευκολα κ γρηγορα εναν ασθενη, εκτος αν μιλαμε για την φαρμακευτικη αγωγη που μπορει να του δωσει κ οντως μπορει να ειναι ενα καλο στηριγμα. Ομως πιστευω οτι η αγωγη σε συνδιασμο με την ψυχοθεραπεια μπορει να δωσει ισως πιο "στερεα" και μακροπροθεσμα αποτελεσματα.

    Οπως κ να χει εγω νομιζω πώς κανενας δεν μπορει να πει αν εχεις ελπιδες παρα μονο εσυ. Κ ειναι κριμα η διαθεση σου να προσπαθησεις για κατι παραπανω να ανακοπτεται με οποιον τροπο...
    βασικα ο ψυχιατρος μου το ειχε γραμμενο στην ταμπελα του ιατριου του οτι κανει ψυχοθεραπεια...αρα φανταζομαι θα εχει το δικαιωμα...
    οσον αφορα το πως γινεται ενας ψυχιατρος να σε βοηθησει πιο γρηγορα και αποτελεσματικα ουτε εγω το γνωριζα.. αυτο που μου ειπε ο ιδιος ειναι οτι..οι ψυχολογοι δεν ειναι καν επιστημονες σπουδαζουν καποια θεωρια αλλα οχι επιστήμη μπορουν να δουλεψουν σαν συμβουλοι απλοι αλλα οχι να κανουν αποτελεσματικη ψυχοθεραπεια κ ψυχαναλυση.. με λιγα λογια οι ψυχολογοι ειναι κατι σαν νοσοκομοι και οχι γιατροι...
    η κολλητη μου πριν ενα μηνα ειχε αποφασησει να επισκεφθει ψυχολογο, το συζητησε με τον δικο της (γιατρος) κ της πρότεινε αν θελει να μη τραβηξει χρονια αυτη η κολονια καλυτερα να παει σε εναν καλο ψυχιατρο κ να κανει την ψυχοθεραπεια της εκει...
    σοφια αν θες ψαξτο για να βγαλεις τα συμπερασματα σου...
    πιστευω οτι μαλλον η χαμηλη μου αυτοπεποιθηση κ ο φοβος μου οτι δεν θα αλλαξω με κανει κ σκεφτομαι ετσι....οταν ολοι δινουν φαρμακα κ πιεζουν τους ασθενεις για περισσοτερες συνεδριες μου φανηκε κουλο ο δικος μου να ειναι τοσο χαλαρος!
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

Similar Threads

  1. Ψυχοθεραπευτής η ψυχίατρος;;;
    By Sehrazat in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-01-2015, 10:21
  2. ψυχολογος ή ψυχιατρος;
    By aleg in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 24-09-2011, 01:49
  3. ψυχιατρος στη θεσσαλονικη
    By kyknos25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 14-07-2011, 23:03
  4. Ψυχιατρος στη Θεσ/νικη.
    By LOSTRE in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2010, 12:33
  5. Ψυχολόγος ή Ψυχίατρος...;
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 17-08-2007, 19:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •