ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    11

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

    Καλησπέρα/Καλημέρα σε όλους/ες

    διαβάζω πολύ καιρό το forum και θέλω μια απάντηση απο όλους όσουν έχουν κάποιο πρόβλημα.
    Για ποιό λόγο επιτρέπετε στον εαυτό σας να σπαταλάει τη μικρή του ζωή μένοντας παθητικός και χωρίς να είναι σε θέση να κάνει αυτά που θέλει πραγματικά;;;
    Προσωπική μου άποψη είναι οτι τις ψυχολογικές ασθένεις μπορεί να τις ξεπεράσει ο καθένας αν ψάξει μέσα του και έχει πραγματική θέληση. Δεν το υποστηρίζω αυτό επειδή είμαι \"στην απέξω\" αλλά επειδή έχω ζήσει πολλά πράγματα και έχω αφιερώσει άπειρες ώρες συζήτησης και σκέψης πάνω στο θέμα.
    Κάντε αυτό το μήνυμα όχι απλά μια αφορμή για να κάνουμε συζήτηση που θα συντηρήσει την κατάσταση αλλά αφορμή που θα την αλλάξει ριζικά.

    ΔΙΩΞΤΕ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΠΙΣΩ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ

    ΑΓΑΠΗΣΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΥΠΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ,ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝ ΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ-ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

    ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΕ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΣΩΣΤΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΑΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΨΥΧΟΛΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ. ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΟΧΙ ΣΕ ΙΑΤΡΕΙΟ

    ΒΡΕΙΤΕ ΚΙΝΗΤΡΑ. ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΘΕΛΕΤΕ. ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΙΣΩ. ΘΕΛΗΣΤΕ Α\'Υ\'ΛΑ ΚΑΙ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ ΚΑΙ ΠΑΛΕΨΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ Η\' ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΝΑ ΦΕΥΓΕΤΕ ΑΝΑ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ.

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ

    ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ, ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΦΩΝΟΥΛΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ. ΑΥΤΟΜΑΤΑ. ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΟΝΗ ΤΡΕΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ. Η ΜΟΝΗ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΦΩΝΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ. ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΗΝ. ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΤΕ ΤΗΝ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    σωστα,σωστα μην ξαναπατε σε ψυχολογους,μονο σε ψυχιατρους&ειδικοτερα σε παιδοψυχιατρους[ε τι;ειμαστε δια παιδια απο 0-100 ετων]οχι πως κανω διαφημιση ε;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    11
    ε αυτοί που έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα που οφείλεται π.χ. σε βιασμό κλπ μπορούν να πηγαίνουν σε ψυχίατρο εκεί είναι απαραίτητο αλλά αν κρατάει χρόνια η διαδικασία έχει χαθεί το παιχνίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ε αυτοί που έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα που οφείλεται π.χ. σε βιασμό κλπ μπορούν να πηγαίνουν σε ψυχίατρο εκεί είναι απαραίτητο αλλά αν κρατάει χρόνια η διαδικασία έχει χαθεί το παιχνίδι...
    Αυτοι που εχουν σοβαρο προβλημα κυριως οφειλεται σε οργανικα αιτια και τα πραγματα δεν ειναι καθολου απλα.
    Ειναι σαν να λες σε εναν διαβητικο σταματα να εισαι διαβητικος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Kostis, ευγενικό εκ μέρους σου να θέλεις να βοηθήσεις, πίστεψέ με όμως, ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλοικά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    11
    Originally posted by keep_walking
    ε αυτοί που έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα που οφείλεται π.χ. σε βιασμό κλπ μπορούν να πηγαίνουν σε ψυχίατρο εκεί είναι απαραίτητο αλλά αν κρατάει χρόνια η διαδικασία έχει χαθεί το παιχνίδι...
    Αυτοι που εχουν σοβαρο προβλημα κυριως οφειλεται σε οργανικα αιτια και τα πραγματα δεν ειναι καθολου απλα.
    Ειναι σαν να λες σε εναν διαβητικο σταματα να εισαι διαβητικος.
    Προφανώς αυτό που είπα είναι το ίδιο με αυτό που λες. Ότι αυτοί που έχουν σοβαρό πρόβλημα δεν μπορούν να βοηθήσουν τον εαυτό τους με κάποιον τρόπο οπότε αυτοί είναι αναγκαίο καλό να πάνε σε γιατρό :)

    Όσο για το ότι δεν είναι απλά τα πράγματα το γνωρίζω πολύ καλά και έχεις απόλυτο δίκιο! Έχω δικά μου πάρα πολλά να πω αλλά ο σκοπός μου είναι να μην μεταφέρω/προσθέσω τίποτα αρνητικό σε αυτό το ήδη φορτωμένο forum. Ήδη βοήθησα έναν απο εμάς όχι επειδή εγώ είμαι παντογνώστης αλλά επειδή βοηθάει πάρα πολύ να ασχοληθείς πραγματικά με κάποιον και όχι να του πεις τυπικές κουβέντες απο απόσταση...αλλά δυστυχώς αυτό δεν μπορείς να το κάνεις με όλους επειδή δεν υπάρχει χρόνος...πάντως είμαι σίγουρος οτι θα μπορούσαμε ο ένας να βοηθήσει τον άλλον αλλά επειδή σε αυτήν την κοινωνία αυτό δεν υπάρχει πρέπει να προσαρμοστούμε, όσο σκληρό κι αν είναι, στο να καλύπτουμε μόνοι μας τα κενά μας γιατί έτσι κι αλλιώς απο εμάς πρέπει να ξεκινήσει η βοήθεια ...

    Δε θέλω να σου πω λόγια μεγάλα
    παγώνει μες στο στήθος μου η φωνή
    μικρό μου ανθρωπάκι σε μια γυάλα
    ποιος να φωνάξει πια και τι να πει

    Δεν έχω να σου πω λόγια μεγάλα
    έχουνε όλα ειπωθεί από καιρό
    μα τίποτε δεν άλλαξε εδώ πέρα
    αν ήταν θα το ξέραμε και οι δυο

    ʼνθρωπε ανθρωπάκι μου μικρό
    στο ίδιο ανέκδοτο και εγώ
    μες στης σιωπής σου το θαλάμι

    Από το διπλανό κελί
    ένα μονάχα θα σου πω
    και ας το πάρει το ποτάμι

    ʼνθρωπε ανθρωπάκι μου μικρό
    μην περιμένεις πια εδώ
    κανείς δε θα \'ρθει να σε σώσει

    Ένα μονάχα θα σου πω
    ό,τι δεν πάρεις μοναχός
    κανείς δε θα \'ρθει να στο δώσει

    Δεν έχω να σου πω λόγια μεγάλα
    έχουν όλα ειπωθεί χίλιες φορές
    ο κόσμος δεν αλλάζει με κουβέντες
    δεν άλλαξε ποτέ με προσευχές

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προφανώς αυτό που είπα είναι το ίδιο με αυτό που λες. Ότι αυτοί που έχουν σοβαρό πρόβλημα δεν μπορούν να βοηθήσουν τον εαυτό τους με κάποιον τρόπο οπότε αυτοί είναι αναγκαίο καλό να πάνε σε γιατρό :)
    ε αυτοί που έχουν πολύ σοβαρό πρόβλημα που οφείλεται π.χ. σε βιασμό κλπ μπορούν να πηγαίνουν σε ψυχίατρο εκεί είναι απαραίτητο αλλά αν κρατάει χρόνια η διαδικασία έχει χαθεί το παιχνίδι...
    Ok απλως δεν το εθεσες σωστα.Για μερικους ο αγωνας με την ασθενεια οπως με ολες τις ασθενειες θα κρατησει για το υπολοιπο της ζωης τους.Για αυτο και ανεφερα ενα \"σωματικο\" παραδειγμα.Δεν εχει χαθει κανενα παιχνιδι κατα τη γνωμη μου ολοι αγωνιζομαστε ειτε υγιεις ειτε αρρωστοι απλως μερικοι ειναι πιο τυχεροι.
    Φιλικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    11
    Πολύ σωστά ;)

    απλά αναφέρομαι μόνο σε αυτά που μπορούν να ξεπεραστούν και αυτά πρέπει να ξεπερνιούνται και να προχωράς μπροστά . . .
    Για τα υπόλοιπα θα ήμουν παράλογος να αν έλεγα όλα αυτά.
    Στις σοβαρές περιπτώσεις δηλαδή εννοείται πως μόνο που παλεύεις την ασθένεια και ζεις έχεις κάνει παραπάνω απο τον αγώνα που σου αντιστοιχεί...

    Εννοείται πάντα φιλικά :)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    26
    H plaka einai oti olo to vradu skeftomoun auto...Ksereis, an exeis perasei auta pou exoume perasei emeis, den ksexnas pragmatika pote.Prin tria xronia eixa perasei mia krish psuxosikon sumptomaton, pisteua pos sto dromo milousan agnostoi gia mena.Epeita akouga apo to apenanti mpalkoni apo thleorash na me vrizoun...Ola auta krathsan sunolo enamish mhna.Exei perasei tosos kairos, kai genika ksexniemai stis suzhthseiskai otan vgaino alla otan gurizo spiti kai meno monh , ola gurizoun sto mualo mou, akomh pisteuo oti nai men oi agnostoi den anaferontan se mena,alla ontos kati eixe vgei-h htan na vgei- sth dhmosiothta..Kai ksereis, den exeis na ta suzhthseis me kanena peran tou psuxiatrou, afenos gia na mhn kouraseis tous filous me tis emmones sou, afeterou gia na mhn aporiutheis apo autous , opos mou sunevh se mia periptosh..
    Diavase sxetiko arthro sthn Kathimerinh ths Kyriakhs 1/10/06

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Κωστή, συγνώμη αλλά αυτά που μας λες τα ξέρουμε ήδη και τα έχουμε συζητήσει εδώ πολλές φορές.Ωστόσο εδώ μέσα υπάρχουν άτομα που πάσχουν από ασθένειες που είναι οργανικές και οι γιατροί και τα φάρμακα είναι απαραίτητα. Πρέπει να ήσουν καλός στην έκθεση πάντως!
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    11
    xa0x0axa0xa0x0a :D χαιρετισμούς arktos ;) συνεχίστε την προσπάθεια!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τις περισσότερες παροτρύνσεις που δίνεις....όμως αυτό το ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ....νομίζω ότι περιορίζει κάποιον απ το να αξιοποιήσει όλες τις προσφερόμενες πηγές βοήθειας.Είμαι υπέρ του να έχουμε ανοικτό μυαλό στο τι τελικά είναι ψυχικό πρόβλημα (και στο βαθμό που το ίδιο το πρόβλημα μας το επιτρέπει) αλλά οι περιορισμοί μην πάτε εκεί ή μην πάτε εδώ...μάλλον δεν συνάδουν με αυτήν την ανοιχτή θεώρηση.Θα έλεγα ότι και ο ψυχολόγος και ο ψυχίατρος και ο φίλος..ενδεχομένως ο πνευματικός μας....όλοι ίσως μπορούν να προσφέρουν κάτι που χρειαζόμαστε.ʼς αξιοποίησουμε κάθε διαθέσιμη πηγή....εεεε και όπου βρούμε τις λύσεις μας στην τελική.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    kostis...

    πόσο δίκιο έχεις ...

    αλλά ξέρεις πόσο καιρό και πόσα χάπια χρειάστηκα για να τα καταλάβω αυτά και να αρχίσω να τα εφαρμόζω?

    Στη θεωρία, πάντα τα έλεγα ... στη πράξη δεν μου έβγαιναν!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    11
    logopsyxos
    Μαζί σου!

    Το παρεξηγήσατε όλοι αυτό με τον ψυχολόγο. Αφού αναφέρω στη συνέχεια ότι το να μένεις χρόνια χωρίς να βρίσκεις λύση και απλά να σε κατευνάζουν τα φάρμακα μόνο κατακρίνω και αυτό μόνο στις περιπτώσεις που μπορούν να θεραπευτούν (συμπληρώνω τώρα).
    Γι\'αυτό λεω οτι η βοήθεια ξεκινάει απο εμάς. Απο εκεί και πέρα ας κάνουμε οτιδήποτε δυνατό και αποτελεσματικό υπάρχει στη διάθεσή μας.
    Ο ξάδερφός μου πήγαινε χρόνια σε ψυχολόγο, την πάλευε με φάρμακα, γινόταν χειρότερα στο σπίτι του και παρατούσε όλες τις δουλειές. Επειδή δεν ήμουν εδώ δεν το ήξερα αλλά τώρα δουλεύει δυο δουλειές και πήρε ρουχαλάκια, βγήκε, βρήκε κοπέλα, πήρε αυτοκινητάκι κλπ κλπ και τώρα δεν είναι πια βάρος αλλά βοηθάει τους άλλους...

    Aggelika
    Τώρα τα κατάφερες απο ότι καταλαβαίνω. Μου δίνεις μεγάλη χαρά! Μακάρι να τα ήξερα κι εγώ κάποτε. Ευτυχώς όμως δεν πήρα ποτέ φάρμακα. Θέλω να ακούω ωραία πράγματα.
    Πάρτε και άλλο ένα τραγουδάκι:

    TO ΓPAMMA
    Mουσική, στίχοι: Σωκράτη Mάλαμα

    Δεν θέλω πια να σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια
    σα νά \'ταν όλα ψέμματα στάχτες κι αποκαΐδια
    θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αγέρας
    θά \'χω το νού μου αδειανό,
    θά \'χω και πρίμο τον καιρό

    Δεν θέλω πιά να μου μιλάς για όσα έχεις ζήσει
    δε χάθηκε κι ο κόσμος πιά το τζάμι αν ραγίσει
    θέλω να \'ρθείς και να με βρείς, να κάτσεις να τα πούμε
    πως νιώθουμε παράφορα,
    πως ζούμε έτσι αδιάφορα

    Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις Kυριακές τα βράδια
    χωρίς αυτή τη σκοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

    Θέλω να φύγεις να σωθείς να πάψεις να γκρινιάζεις
    να ξεχαστείς στη διαδρομή πως ήσουν και πως μοιάζεις
    έτσι θα σ\' αγαπώ πολύ και θα σε βλέπω λίγο
    σαν μια γυναίκα μακρινή
    π\' αγάπησα πριν φύγω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Κοsti....κατάλαβα...η αναφορά σου δεν ήταν γενικά στους ψυχολόγους αλλά μάλλον στους αναποτελεσματικούς θεραπευτές...πράγμα που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.Πρίν κανένα χρόνο περίπου ....είχα γράψει εδώ ένα θέμα γύρω απ την ουσία της θεραπείας.....καταλήγοντας ότι στην ουσία ο θεραπευτής βρίσκεται μέσα μας και οι άλλοι παράγοντες (φάρμακα,γιατροί,ψυχολόγοι. ...πνευματικοί) στην καλύτερη περίπτωση μπορούν να αλληλεπιδράσουν μαζί του και να τον κινητοποιήσουν.Το αντικαταθλιπτικό χάπι...λχ...δεν είναι μια οντότητα που βρίσκεται μέσα στην τρελή χαρά....αλλά αλληλεπιδρά με οργανικούς παράγοντες που ευθύνονται για την μελαγχολία μας (πχ νευροδιαβιβαστές) και τελικά μέσω αυτής της αλληλεπίδρασης ο ίδιος ο οργανισμός αναπληρώνει τα ελλείματα του και βελτιώνεται η ψυχολογία μας.Θα μπορούσε ίσως (ανάλογα την περίπτωση) ένας παράγοντας υποκίνησής.....πχ ακόμα και μια ερωτική σύντροφος (υπογραμμίζω ανάλογα με την περίπτωση) να κινητοποιήσει μέσα μας τις ιαματικές διαδικασίες.ʼπ την άλλη πλεύρα....άν κανείς παραιτηθεί εντελώς ....και είναι κλειστός σε οτιδήποτε θα μπορούσε να τον βοηθήσει...λογικό είναι να μην βρίσκει αποτέλεσμα.Ειδικά σε αυτήν την \"κλειστότητα\" νομίζω οτι η φαρμακοθεραπεία είναι απαραίτητη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •