ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    4

    ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ. Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΣΟΒΑΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΝΘΟΥΣ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΠΟΝΗ ΑΣΘΕΝΙΑ. ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΝΤΑΘΗΚΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΛΙΜΑΚΩΘΗΚΑΝ. ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ, ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΚΘΕΣΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΥΓΑ ΜΑΣ (ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ) , ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ MAIL ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠ ΟΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟΜΕΡΗ ΚΑΥΓΑ ΟΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΡΙΞΑ ΕΣΤΕΙΛΕ ΑΝΩΝΥΜΟ MAIL ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΜΕ ΔΥΣΦΗΜΙΣΕΙ. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΕΚΕΙΝΗ. ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.
    ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΕ ΚΑΥΓΑ. ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΝΑ ΜΗ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΟΥΝΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΩ . ΕΓΩ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΤΟ Σ/Κ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΜΕ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ. ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΦΕΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΝ ΤΗΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΓΙΑΤΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΟΚΑΡΕ ΚΙΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΟ ΑΡΝΕΙΤΑΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΑΦΟΥ ΟΝΤΑΣ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΝΘΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΤΡΕΛΟ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ. ΜΙΛΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΕΙ.
    ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ;
    ΤΙ ΕΧΕΙ? ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ 'Η ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ?
    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΜΗΠΩΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ (ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΑ) ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ?
    ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ?
    ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Γεια σου και καλως ηρθες στο φορουμ.
    Κατ\'αρχην πως εβγαλες το πωρισμα οτι ειναι μανιοκαταθλιψη;
    Απο εκει και περα αφου θες να την βοηθησεις θα πρεπει να την πεισεις να μιλησει με εναν ψυχιατρο και σε περιπτωση που δεν δεχτει,να μιλησεις στους γονεις της για ολα οσα εχουν συμβει μεταξυ σας και τα προβληματα που σου δημιουργησε στην δουλεια σου.
    Αν οντως ειναι μανιοκαταθλιψη και παιρναει επεισοδια μανιας ισως να θελει λιγο χρονο για να θυμηθει(αυτο ειχε συμβει και σε μενα).
    Παντως ειναι δ.διαταραχη ή οχι, πρεπει να την δει γιατρος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    Πρέπει να έχεις πάντα κατά νου οτι ακόμη δεν έχει επίγνωση τησ κατάστασης της οπότε μην κλαίς μπροστά της γιατι δεν μπορεί να καταλάβει το γιατι κλαις! Αυτο κάνανε σε μένα με αποτέλεσμα να κάνω διάφορους συνειρμους στο μυαλό μου με αποτέλεσμα να μπερδεύομαι! Για παράδειγμα είχα συνδυάσει τουσ δακρυσμένουσ ανθρώπους με κάτι μεταφυσικό!!Νόμιζα οτι μόνο εγώ έβλεπα τα δάκρυα τους και κάτι τέτοια!!
    ΠΟΛΥ σημαντικό μην κλαίς μπροστα της!!!
    Σίγουρα με κάποιο τρόπο πρέπει να δει κάποιο ειδικό!!Δεν μπορεις να είσαι σίγουρος οτι είναι διπολική !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    4
    Ευχαριστώ κατ αρχήν για τις απαντήσεις. Συγνώμη αλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω quote ή reply.
    Εχεις δίκιο δεν πρέπει να κλαις. Φοβήθηκα πάρα πολύ όμως. Πανικοβλήθηκα.
    Εχετε δίκιο επίσης δεν ξέρω αν είναι διπολική. Δεν ξέρω. Αυτό θέλω να μάθω τι άλλο μπορεί να είναι. Μερικές στιγές σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερα να καταλαβω ότι απλά είναι παλιάνθρωπος και να χωρίσουμε αλλά δεν είναι έτσι.
    Εκείνο που ξέρω είναι ότι έχει ένα υπερβολικό θυμό τον οποίο προσωποποιεί δυστυχώς και εναντίον μου. Κατα καιρούς τα τελευταία 2 χρόνια μου έχει επιτεθεί με προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για όλα σχεδόν τα μέλη της οικογενειάς μου χωρίς προφανή λόγο. Έχει επιτεθεί και στο φιλικό μου περιβάλλον. Φαίνεται σαν να λειτουργεί σε ένα συγκρουσιακό κόσμο όπου αυτή έχει πάντα δίκιο και πρέπει να συγκρούεται με όλους γιατί την αδικούν.
    Στην δουλειά της που τα πράγματα δεν πηγαίνουν καλά (χωρις δική της ευθύνη πάντως) θα υπάρχει κάποιος που θέλει να της βάλει εμπόδια και τον οποίο θα πρέπει να αντιμετωπίσει.
    Νομίζω ότι έχω να κάνω με ένα \"ανασφαλές υπερεγώ\".
    Θα πρέπει επίσης να σας πω ότι μετά απο το τελευταίο επεισόδιο αποφάσισα και επισκέφτηκα και εγώ γιατρό γιατί αισθάθηκα πια ενετελώς αδύναμος να το χειριστώ. Ξέρω ότι θα χρειαστεί να το δουλέψω κι εγώ και κυρίως να διορθώσω εγώ κάποια πράγματα. Μερικές φορές αισθάνομαι ότι αν εγώ ήμουν πιο δυνατός και μπορούσα να βάλω κάποια όρια όσο ήταν νωρίς. Ισως να μη φτάναμε εκεί που φτάσαμε μετά.
    Συγνώμη που φλυαρώ αλλά είναι πολύ δύσκολο να μιλήσω στα κοντινά μου πρόσωπα γι όλα αυτά.

    Originally posted by Kat14
    Πρέπει να έχεις πάντα κατά νου οτι ακόμη δεν έχει επίγνωση τησ κατάστασης της οπότε μην κλαίς μπροστά της γιατι δεν μπορεί να καταλάβει το γιατι κλαις! Αυτο κάνανε σε μένα με αποτέλεσμα να κάνω διάφορους συνειρμους στο μυαλό μου με αποτέλεσμα να μπερδεύομαι! Για παράδειγμα είχα συνδυάσει τουσ δακρυσμένουσ ανθρώπους με κάτι μεταφυσικό!!Νόμιζα οτι μόνο εγώ έβλεπα τα δάκρυα τους και κάτι τέτοια!!
    ΠΟΛΥ σημαντικό μην κλαίς μπροστα της!!!
    Σίγουρα με κάποιο τρόπο πρέπει να δει κάποιο ειδικό!!Δεν μπορεις να είσαι σίγουρος οτι είναι διπολική !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    Τελικά ο γιατρος που επισκέφθηκες τι σου είπε?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    4
    Τον γιατρό το επισκέφτηκα το απόγευμα πριν από το επεισόδιο
    Εκείνο που μου είπε ήταν το ότι μιλούσα πιο πολύ για την σχέση μου και την κοπέλα μου παρά για τον εαυτό μου και ότι αυτός είναι που πρέπει ισως να δω κατάματα.

    Μου είπε επίσης (επειδη ανεφερα και εγώ το παράδειγμα) το προφανές ότι αν πας να σώσεις κάποιον που πνίγεται κατα πάσα πιθανότητα θα πνιγείς κι εσύ. Η μόνη ελπίδα είναι να ξυπνήσει το δικό του ένστικτο επιβίωσης. Ή αλλιώς να την σώσει κάποιος ειδικός ο οποίος και την εκπαίδευση έχει και την απόσταση και δύναμη να την \"πιάσει από τα μαλλία\" για να την σώσει.

    Βρε συ κατ μου συγνώμη που σε ρωτάω αλλά εσύ ίσως να ξέρεις. Είναι δυνατόν να έχασε τον έλεγχο, να έστειλε τέτοιο μήνυμα για να με εκθέσει (με είχε απειλήσει κι ολας ότι θα το κάνει) και μετά από μια ολόκληρη εβδομάδα να γίνει αυτό και να μη θυμάται τίποτα;
    Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο πιο σημαντικό. Η κοπέλα μου αναρωτιέται συνεχώς γιατί δεν θέλω να μιλάμε όταν είμαι στη δουλειά μου. Λέει ότι εμείς δεν είχαμε μαλώσει. Θα σου εκμυστηρευτώ κάτι. Επειδή είχε μεσολαβήσει η ένταση, τόση ένταση, εγώ μαγνητοφώνησα την συνομιλία μας στο κινητό μου που με απειλεί ότι θα θα μου δείξει θα μου κάνει κλπ.
    Τι να κάνω όταν με ρωτάει επίμονα και μου λέει ότι δεν έχει συμβεί τίποτα; Να της βάλω να ακούσει τον εαυτό της να μου επιτίθεται; Να με απειλεί;
    Θα την τρελάνω εντελώς ή το σοκ μπορεί να της κάνει κακό;




    Originally posted by Kat14
    Τελικά ο γιατρος που επισκέφθηκες τι σου είπε?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    4
    Νομίζω πάντως ότι δεν θα ρισκάρω με το μυαλό της. Θα συμβουλευτώ ξανά και τον ειδικό σε 10 ημέρες που έχω Ρ/Β.
    Ωρες ώρες ανησυχώ μήπως εγώ είμαι που παραλογίζομαι. Αν δεν είχα το ηχογραφημένο να το ακούω ίσως να μη πίστευα τον εαυτό μου

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •