Οταν ο συντροφος εμφανιζει καταθλιψη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40

    Οταν ο συντροφος εμφανιζει καταθλιψη!

    Ειμαι σε μια σχεση εδω και 7 χρονια και οπως ολες τις σχεσεις ειχαμε τα πανω και τα κατω μας αλλα υπηρχε παντα πολυ αγαπη.Ο συντροφος μου τον τελευταιο καιρο οπως μου δηλωσε μετα απο συζητησεις που ειχαμε αισθηματα απεραντου κενου και θλιψης.Δεν τον ικανοποιει τιποτα νιωθει τασεις να τα παρατησει ολα και να φυγει οτι δεν εχει κανενα ενδιαφερον.Σωματικα εχει αδυνατισει και παρουσιαζει ανορεξια και εντονη κοπωση. Δεν εχει συμβει καποιο περιστατικο στην ζωη του απλα αρχισε να νιωθει ετσι οτι δεν εχει νοημα η ζωη του οτι δεν εχει καταφερει κατι.Νιωθει ενοχες για μενα οτι με ταλαιπωρει οτι δεν μπορει να μου προσφερει συντροφικοτητα και αγαπη απλα και μονο γιατι ειναι κενος.Με τρομαζει αυτη η κατασταση ειναι μολις 26 χρονων και λεει οτι νιωθει γερος .Πως να το αντιμετωπισω πως να φερθω? Στη τελευταια μας συζητηση τον ρωτησα μην φταιει η σχεση μας ξαι μου απαντησε οτι δεν ξερει το μονο που νιωθει ειναι λυπη.Θελει να παει σε ψυχολογο και τον παροτρυνω και εγω αλλα η κατασταση με εχει επηρεασει και αρχιζω να καταρεω και εγω τι νακανω δεν ξερω!

  2. #2
    καταρχήν καλώς ήρθες μαρίνα...

    να σε ρωτήσω κάτι?
    υπάρχει κάποιος λόγος που είστε 7 χρόνια μαζί και δεν προχωράτε σε κάτι άλλο, τύπου γάμος?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    μονο οικονομικος κυριως αν και καναμε σχεδια γαμου!Δεν ειμασταν απο τα ατομα που θεωρουσαμε το γαμο απαραιτητο δεν το βιαζαμε.Πιο πολυ ο συντροφος μου ανοιγε την συζητηση !

  4. #4
    ξέρεις γιατι στο λέω?
    επειδή μπορεί να φυτοζωεί στην ίδια και στην ίδια κατάσταση, μπορεί να μην είναι πια ευτυχισμένος, αλλάνα μη μπορεί να φύγει γιατί νιώθει υπεύθυνος για σένα και τα χρόνια που είστε μαζί και προκειμένου να μη σε πληγώσει, να καταπιέζεται....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    marina7,

    καλως ηρθες κ απο μενα! Η ιστορια σου μου θυμιζει την δικη μου, στην ιδια μαλιστα ηλικια που ειναι κ ο συντροφος σου. Εγω θα σου ελεγα καταρχην ενα μπραβο που εισαι διπλα του κ τον στηριζεις. Κατα δευτερον ειναι σχεδον αδυνατον το να μην επηρεαζεσαι κ εσυ απο την κατασταση του αγαπημενου σου. Οπως κι αν ειναι ο ανθρωπος μας, ειναι μοιραιο να επηρεαζομαστε (αλλα μεχρι ενα σημειο ειναι η αληθεια, υγιες).

    Εγω θα σου ελεγα το συντομοτερο δυνατο να δει εναν ψυχοθεραπευτη. Μπορει οπως λες να μην εχει γινει τιποτα σπουδαιο στο σημερα, ωστε να εξηγει μια ανημπορια ή μια καταθλιψη, ομως οταν εχουν μαζευτει πραγματα απο το χθες αρκει κατι πολυ μικρο για να πυροδοτησει κατι που ειναι ηδη μεσα μας.

    Ειλικρινα ευχομαι καλη δυναμη κ στους 2 σας!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ειχαμε οντως περασει δυσκολα χρονια και αυτος ιδιαιτερα σε επαγγελματικο επιπεδο περασε σταδια ανεργιας και γενικα ειχαμε οικονομικα προβληματα και ειχε επελθει καποια ρηξη αλλα αγιαπομασταν και το παλευαμε.Τον αγαπω πολυ αλλα δεν ξερω τι να κανω ως προς την συμπεριφορα μου που να μην θεωρηθει αποπνικτικη πως να τον προσεγγισω .Ειμαι ετοιμη να αντιμετωπισω την οποια κατασταση απλα το θεωρω αδικο να χωρισουμε και οχι απο φοβο μοναξιας απλα γιατι ξερω οτι υπαρχει αγαπη και εγνοια .

  7. #7
    μαρίνα, δεν σε ξέρω, δεν ξέρω γιατί, όμως μου βγαίνει πως η ριζα του θέματος είναι στη μεταξύ σας σχέση.
    Τελείως άκυρο βέβαια, γιατί δεν έχεις γράψει κάτι, αλλά έτσι νιώθω.
    Τον βλέπεις διατεθειμένο να πάει σε ψυχολόγο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Να πω μονο εδω, πως εχοντας περασει καταθλιψη - αν υποθεσουμε πως ο συντροφος σου περναει καταθλιψη πραγμα που απευχομαι- η ριζα ειναι σπανιοτατα μια σχεση μας με τον συντροφο μας. Αλλα παει πιο βαθια....κ πιο παλια. Θεματα οπως η ανεργια κ η οικονομικη ανασφαλεια ερχονται να πυροδοτησουν πολυ καλα ενα ασχημο ψυχολογικο υποβαθρο κ μπορουν να το ταρακουνησουν για τα καλα. Ειχα κι εγω παρομοια θεματα ανεργιας την περιοδο που εγινε μεσα μου το μπαμ. Η ερωτικη σχεση μπορει να δρασει καταλυτικα. Μπορει να βοηθησει πολυ η στηριξη σου Μαρινα. Φυσικα μπορει να μην ξερεις το "πως" να το κανεις αλλα στην πορεια μπορεις να προσπαθησεις. Ο δρομος για τον ψυχολογο ειναι μια καλη αρχη οσο δυσκολη κι αν φανταζει. Σιγουρα δεν ειναι μια ευκολη αποφαση, σχεδον ποτε....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    Να πω μονο εδω, πως εχοντας περασει καταθλιψη - αν υποθεσουμε πως ο συντροφος σου περναει καταθλιψη πραγμα που απευχομαι- η ριζα ειναι σπανιοτατα μια σχεση μας με τον συντροφο μας. Αλλα παει πιο βαθια....κ πιο παλια. Θεματα οπως η ανεργια κ η οικονομικη ανασφαλεια ερχονται να πυροδοτησουν πολυ καλα ενα ασχημο ψυχολογικο υποβαθρο κ μπορουν να το ταρακουνησουν για τα καλα. Ειχα κι εγω παρομοια θεματα ανεργιας την περιοδο που εγινε μεσα μου το μπαμ. Η ερωτικη σχεση μπορει να δρασει καταλυτικα. Μπορει να βοηθησει πολυ η στηριξη σου Μαρινα. Φυσικα μπορει να μην ξερεις το "πως" να το κανεις αλλα στην πορεια μπορεις να προσπαθησεις. Ο δρομος για τον ψυχολογο ειναι μια καλη αρχη οσο δυσκολη κι αν φανταζει. Σιγουρα δεν ειναι μια ευκολη αποφαση, σχεδον ποτε....
    βέβαια, εδώ δεν μιλάμε για διαγνωσμένη κατάθλιψη, αφού ο άνθρωπος δεν έχει παει καν στο γιατρό.

    Πριν χρόνια, ενας φίλος μου είχε σχέση έξι χρόνων με μια κοπέλα και ενώ ήθελε να χωρίσει δεν μπορούσε με τίποτα να της το πει γιατί δεν είχε ουσιαστικά προβλήματα μαζί της. Δεν έβρισκε δηλαδή "κατι" για να φύγει από τη σχέση. Συζητούσαμε για μήνες αυτό το θέμα, εκείνος είχε πέσει πολύ, αδιαφορούσε για όλα, ήταν δυστυχισμένος αλλά δεν έβρισκε το κουράγιο να της το πει.
    Ενιωθε τυψεις γιατί η κοπέλα του είχε φερθεί με τον καλύτερο τρόπο.
    Αυτό τον έκανε όλο και χειρότερα σε βαθμό να λέει πως έχει πέσει σε κατάθλιψη.
    Κάποια στιγμή έκανε το μεγάλο μπαμ και έφυγε, αλλά έκανε πολύ καιρό να συνέλθει......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ναι αλλα, το οτι δεν παει στον γιατρο, δεν ειναι καμια αποδειξη για το οτι ειναι υγιης...

    σε καθε περιπτωση, αν ειναι προθυμος να παει σε εναν ψυχοθεραπευτη, δεν προκειται να την αποκτησει εξ αυτου την καταθλιψη...
    η την εχει, η δεν την εχει.
    μονο καλο θα του κανει και θα τον βοηθησει να ξεδιαλυνει τις σκεψεις του, ειτε το προβλημα προερχεται απο την σχεση, ειτε απο πολλες πηγες..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    @Γενικά
    Γιατί για κάθε πρόβλημα που φέρει η ζωή, η οποία είναι γεμάτη προβλήματα και δοκιμασίες στο διάβα της, η "λύση" υποτίθεται πως είναι ο ψυχοθεραπευτής;

    Η ανθρώπινη θέληση, η ψυχική δύναμη, η αισιόδοξη στάση, η νικηφόρα νοοτροπία, η αυτοπεποίθηση, η μη εγατάλειψη, η θετική συμπεριφορά και τόσα ακόμα ιδιαίτερα χαρίσματα που έχει ο άνθρωπος δεν είναι ικανά;

    @marina7,

    Συνέχισε να στηρίζεις τον σύντροφό σου φροντίζοντας παράλληλα και την δική σου διάθεση. Δείξτου ότι τον θέλεις στιβαρό και κυρίως προσπάθησε να του μεταδώσεις πως αυτό, το οφείλει πρωτίστως προς τον εαυτό του.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    Εστιασα στη σχεση μας γιατι εμπλεκομαι εγω.Ο ιδιος ομως μου μιλησε οτι αυτο το κενο το νιωθει για τα παντα . Ηταν παντα εσωστρεφης ανθρωπος και δεν μοιραζετε τα προβληματα με την οικογενεια του ( εκει υπαρχει ενα θεμα , υπηρχαν παντα προβληματα ) ουτε με φιλους. Ηταν ανθρωπος που ελεγε τη γνωμη του και αν ηθελε να χωρισουμε ξερω οτι θα το ελεγε.Λεει οτι δεν τον γεμιζει τιποτα ουτε δουλεια ουτε οι παρεες τα βλεπει ολα σαν αγγαρεια , ανουσια ,ενθουσιαζετε για λιγο και μετα παλι πεφτει!Ηταν ανθρωπος επιρεπης στο θυμο οχι στην οργη και ξερω πως αν η σχεση μας ηταν η αιτια και μονο θα ειχε νευρα θυμο θα μαλωναμε .Τωρα υπαρχει μονο απαθεια για ολα εχει παρατησει τα χομπι του και νιωθει ενοχες, αισθηματα αποτυχιας και χαμηλη αυτοεκτιμηση.Αυτο που με νοιαζει στην τελικη ειναι να ειναι καλα με η χωρις εμενα .Ελπιζω να παει σε γιατρο τελικα οπως μου υποσχεθηκε το μονο που μπορω να δωσω ειναι στηριξη χρονο και αγαπη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by marina7 View Post
    Ειμαι σε μια σχεση εδω και 7 χρονια και οπως ολες τις σχεσεις ειχαμε τα πανω και τα κατω μας αλλα υπηρχε παντα πολυ αγαπη.Ο συντροφος μου τον τελευταιο καιρο οπως μου δηλωσε μετα απο συζητησεις που ειχαμε αισθηματα απεραντου κενου και θλιψης.Δεν τον ικανοποιει τιποτα νιωθει τασεις να τα παρατησει ολα και να φυγει οτι δεν εχει κανενα ενδιαφερον.Σωματικα εχει αδυνατισει και παρουσιαζει ανορεξια και εντονη κοπωση. Δεν εχει συμβει καποιο περιστατικο στην ζωη του απλα αρχισε να νιωθει ετσι οτι δεν εχει νοημα η ζωη του οτι δεν εχει καταφερει κατι.Νιωθει ενοχες για μενα οτι με ταλαιπωρει οτι δεν μπορει να μου προσφερει συντροφικοτητα και αγαπη απλα και μονο γιατι ειναι κενος.Με τρομαζει αυτη η κατασταση ειναι μολις 26 χρονων και λεει οτι νιωθει γερος .Πως να το αντιμετωπισω πως να φερθω? Στη τελευταια μας συζητηση τον ρωτησα μην φταιει η σχεση μας ξαι μου απαντησε οτι δεν ξερει το μονο που νιωθει ειναι λυπη.Θελει να παει σε ψυχολογο και τον παροτρυνω και εγω αλλα η κατασταση με εχει επηρεασει και αρχιζω να καταρεω και εγω τι νακανω δεν ξερω!
    Μην το επιτρέψεις στον εαυτό σου, κάποιος από τους δυο πρέπει να είναι δυνατός...
    Φρόντιζε τον με μικρές εκπλήξεις και λεπτομέριες σαν να είναι τα πρώτα σας ραντεβού και περίμενε να δεις πως θα κυλήσουν τα πράματα με τον ψυχολόγο
    να είσαι δυνατή και εύχομαι να γίνουν όλα καλύτερα από πριν.
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Oταν ενας ανθρωπος σκεφτεται τον ψυχολογο ή ακομα ακομα ο συντροφος του του προτεινει μια επισκεψη σε εναν ειδικο συντρεχουν "καλοι" λογοι για κατι τετοιο. Δεν ειναι απαραιτητη μια διεγνωσμενη καταθλιψη...η συγχιση ομως, το αισθημα κενου, η απαθεια,η ελλειψη ευχαριστησης απο οποιαδηποτε πηγη ζωης κ δημιουργικοτητας, η παραιτηση απο ολα για μενα ειναι καλοι λογοι για να δει καποιος εναν ειδικο. Λογικο ειναι καποιος που εχει ολα αυτα τα συμπτωματα Μαρινα, να μην μπορει να χαρει ουτε τη σχεση του κ να μην μπορει να λειτουργησει ουτε εκει.
    Η στηριξη σου, ο χρονος και η αγαπη οπως λες ειναι τα καλυτερα στηριγματα για να βοηθηθει! Για μενα εχει σημασια κ να του λες πώς τον βλεπεις. Οχι επικριτικα, μα ειλικρινα κ σταθερα. Ο ανθρωπος μας οντας ισως ο πιο δικος μας ανθρωπος αποτελει κ τον καλυτερο καθρεφτη μας. Αυτη εικονα που παιρνει απο σενα μπορει να του δωσει μια καλυτερη κ πιο ολοκληρωμενη εικονα που μπορει να συντελεσει στο να παρει βοηθεια απο ειδικο. Κ να δει πιο καθαρα τον εαυτο του.
    Last edited by Sofia; 01-09-2011 at 22:22.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    @Γενικά
    Γιατί για κάθε πρόβλημα που φέρει η ζωή, η οποία είναι γεμάτη προβλήματα και δοκιμασίες στο διάβα της, η "λύση" υποτίθεται πως είναι ο ψυχοθεραπευτής;

    Η ανθρώπινη θέληση, η ψυχική δύναμη, η αισιόδοξη στάση, η νικηφόρα νοοτροπία, η αυτοπεποίθηση, η μη εγατάλειψη, η θετική συμπεριφορά και τόσα ακόμα ιδιαίτερα χαρίσματα που έχει ο άνθρωπος δεν είναι ικανά;
    Για τον πολυ απλο λογο οτι τα χαρακτηριστικα που αναφερεις δεν διακρινουν καθε ανθρωπο για πολυ σοβαρους λογους. Κ για να τα αποκτησει ή να τα ανακτησει- αν υποθεσουμε οτι τα ειχε καποτε- χρειαζεται να βρει τροπους που μπορει να αγνοει απο μονος του.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Όταν ο συντροφος έχει σεξουαλικο πρόβλημα
    By strawberry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2018, 13:02
  2. Replies: 58
    Last Post: 24-12-2011, 10:24
  3. Replies: 2
    Last Post: 24-10-2010, 01:15
  4. οταν οι ειδικοι μιλανε για την καταθλιψη....
    By krino in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 25-02-2009, 17:20
  5. Ο σύντροφος μου πάσχει από διαταραχή πανικού
    By myr1302 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-09-2007, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •