Ελπίδα ή ψυχολόγος; Προσπάθεια ή εγκατάλειψη; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 113
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα τι σχεση εχει αυτο τζουλια?
    η δουλεια σου, ειναι η ψυχοθεραπεια?
    κι εγω στη δουλεια μου μπορει να δειχνω πιγκουινους.
    εχει αυτο καμια ψυχοθεραπευτικη αξια?
    Εγω ρεμ, δεν τα δειχνω για ψυχοθεραπεια. Εγω τα δειχνω απλα για να τονισω την δυναμη της θελησης. Δεν ειμαι ψυχολογος!!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Οταν κάποιος που ανήκει στην κατηγορία ΑΜΕΑ δεν εγκαταλείπει, που σαφώς είναι πιο επιρρεπής και στην κατάθλιψη και στην άρνηση και στην παράδοση, είναι πολύ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ μνμ για κάθε άνθρωπο που πέφτει.

    Τόσο απλά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Σε μια ομιλια μου στο πανεπιστημιο της Αθηνας, περσι, για τα ατομα με ειδικες αναγκες, ξεκινησα παραθετοντας τα παραπανω βιντεο. Σιγουρα η δυναμη της θελησης ειναι απιστευτη, και ειναι μεσα μας. Κάποιες φορες ο ψυχολογος μας βοηθαει να την βρουμε...εκει ..μεσα μας. Δεν αναιρει την προσπαθεια μας. Η δυναμη ειναι μεσα μας!!
    και ποτε δεν ειπα οτι δεν χρειαζεται ο ειδικος. Ο ειδικος χρειαζεται οταν δεν μπορουμε να βρουμε την δυναμη που εχουμε, και μας βοηθαει να την ξεθαψουμε..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Μα τα βιντεο κλιπ ανθρωπους με ειδικες αναγκες δειχνουν, που αυτοι, αν και θα μπορουσαν να ειχαν παραιτηθει, δεν το εβαλαν κατω. Αυτο μονο εννοω!!
    Sorry, αλλα πολλα χρονια κινουμαι σε ακαδημαικους κυκλους, ειχα και εχω στενες σχεσεις με ατομα που κανανε και κανουνε διδακτορικα, που ηταν και ειναι ποστ ντοκ, εχω ακουσει ομιλιες και ομιλιες απο λεκτορες, καθηγητες κτλ κτλ, εδω και στο εξωτερικο και νεοτερους σου. Το πως μιλας και το τι λες εδω περα ειναι πολυ κατωτερου επιπεδου απο το πως εκφραζονται και διαλεγονται αυτοι, πως παρουσιαζουν επιχειρηματα κτλ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Εγω ρεμ, δεν τα δειχνω για ψυχοθεραπεια. Εγω τα δειχνω απλα για να τονισω την δυναμη της θελησης. Δεν ειμαι ψυχολογος!!
    αααααααααα μπραβο!!!
    εδω ομως μιλαμε γιαα τομα που εχουν αναγκη θεραπειας, οχι για μια φιλολογικη συζητηση για την ανθρωπινη θεληση.
    οποτε τι θεση εχουν τα βιντεο των ατομων με ειδικες αναγκες?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    είναι δίκοπο μαχαίρι... όταν φτάσεις σε σημείο να μην μπορείς να αντιμετωπίσεις κάποια πράματα στη ζωή σου υπάρχουν δυο δρόμοι ο ένας είναι εκει που αναλαμβάνουν οι ειδικοί και ο αλλος ειναι το νεβερ γκιβ απ
    επειδή δεν είμαστε όλοι τόσο σούπερμαν παίζει να αποτύχει παταγοδός το νέβερ γκιβ απ και να έρθεις αντιμέτωπος με τα χειρότερα
    καλύτερα να αναλαμβάνει ο ειδικός όταν δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε έστω και τα βασικά
    Συμφωνώ...

    Επίσης, αναρωτιέμαι μήπως συγκρίνουμε "ανόμοια" πράγματα;
    Η μάχη με κάτι πιο "υπαρκτό", πιο απτό ας πουμε και πιο οριστικό, είναι διαφορετική απο τη μάχη με μια κατάθλιψη ή ψύχωση.
    Δεν μπορώ καν να τα συγκρίνω, είναι ανόμοια...Ποιοτικά και ποσοτικά ανόμοια....
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    το θεμα ειναι οτι εαν μπορουσαμε βλεποντας αυτα τα βιντεο να παρουμε ολοι οση δυναμη χρειαζεται για να μπορεσουμε να αντιμετωπισουμε τα προβληματα μας που μπροστα σ΄αυτο που βιωνει ο ανθρωπος αυτος ειναι μηδαμινα, τοτε ολοι θα ειμαστε καλα.μαλλον απ΄οτι καταλαβαινω η Σοφια προσπαθει να σου πει οτι αγχωνεται καποιος ακομη περισσοτερο βλεποντας την τρομερη δυναμη αυτου του ανθρωπου ενω ο ιδιος δεν μπορει να παρει τα ποδια του οχι απο αναπηρια αλλα απο τον ψυχικο πονο που δημιουργει η καταθλιψη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Προσπαθω να καταλαβω την σκεψη σου. Βοηθησε με λιγο. Και εγω οταν τα εδειξα τα κλιπ στο πανεπιστημιο, τα εδειξα σε αρτιμελεις ανθρωπους για να τους δειξω οτι δεν πρεπει ποτε να εγκαταλειπουν την ελπιδα, γιατι ακομα και αυτοι που φαινομενικά δεν εχουν ελπιδα επειδη δεν ειναι αρτιμελεις, στην ουσια βρισκουν τη δυναμη μεσα τους..
    να σου πω. οταν περασα καταθλιψη ενα τετοιο βιντεο δεν ειχε να μου πει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Καμια ελπιδα ή δυναμη. Επισης, ειμαι σιγουρη πώς ενα ή 100 βιντεο σε ανθρωπους ή στην συντριπτικη πλειοψηφια αυτων, ενα βιντεο δεν μπορει κανει απο τιποτα εως σχεδον τιποτα. Το θεμα αισιοδοξια, δυναμη, κουραγιο δεν ειναι ενα τραγουδι που ακουγοντας το στο youtube θα μαθουμε να το αναπαραγουμε στη ζωη μας. Θελει πολυ δουλεια, προσπαθεια,ψαξιμο, επιμονη συνηθως μεσα απο τον δρομο της ψυχοθεραπειας και αλλων επικουρικων ισως μεθοδων κ πρακτικων για να φυγουμε απο κει.

    Δεν ειναι οτι εχουμε την επιλογη: ψυχολογος ή ελπιδα. Ειναι αδικο σαν διλημμα και μαλιστα η επισκεψη στον ειδικο προυποθετει αυτο ακριβως: την ελπιδα. Χωρις αυτην βαθια μεσα, δεν φτανεις ποτε στην πορτα του ειδικου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αααααααααα μπραβο!!!
    εδω ομως μιλαμε γιαα τομα που εχουν αναγκη θεραπειας, οχι για μια φιλολογικη συζητηση για την ανθρωπινη θεληση.
    οποτε τι θεση εχουν τα βιντεο των ατομων με ειδικες αναγκες?
    Πιστευω οτι αποδεκνυουν απλα οτι ο ανθρωπος οταν θελει, μπορει, και απο μονο του αυτο ειναι ελπιδοφορο. Αυτο δεν σημαινει οτι σε αναγκη θεραπειας, δεν χρειαζεται ο ειδικος. Και εγω στο παρελθον οταν πεθανε ο πατερας μου, χρειαστηκα ειδικό για να 'σηκωθω'. Όμως η θεληση ειναι θέληση!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    να σου πω. οταν περασα καταθλιψη ενα τετοιο βιντεο δεν ειχε να μου πει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Καμια ελπιδα ή δυναμη. Επισης, ειμαι σιγουρη πώς ενα ή 100 βιντεο σε ανθρωπους ή στην συντριπτικη πλειοψηφια αυτων, ενα βιντεο δεν μπορει κανει απο τιποτα εως σχεδον τιποτα. Το θεμα αισιοδοξια, δυναμη, κουραγιο δεν ειναι ενα τραγουδι που ακουγοντας το στο youtube θα μαθουμε να το αναπαραγουμε στη ζωη μας. Θελει πολυ δουλεια, προσπαθεια,ψαξιμο, επιμονη συνηθως μεσα απο τον δρομο της ψυχοθεραπειας και αλλων επικουρικων ισως μεθοδων κ πρακτικων για να φυγουμε απο κει.

    Δεν ειναι οτι εχουμε την επιλογη: ψυχολογος ή ελπιδα. Ειναι αδικο σαν διλημμα και μαλιστα η επισκεψη στον ειδικο προυποθετει αυτο ακριβως: την ελπιδα. Χωρις αυτην βαθια μεσα, δεν φτανεις ποτε στην πορτα του ειδικου.
    Σοφια μου, ειναι δυνατον ενα βιντεο να κανει κατι? Απλα σε ταξιδευει λιγο και σε γεμιζει αισιοδοξια και ελπιδα που οπως ειπες ειναι απαραιτητη για να χτυπησεις την πορτα του ειδικου, οταν δεν μπορεις, παρα τις προσπαθειες σου, να σηκωθεις..

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εδω ομως μιλαμε γιαα τομα που εχουν αναγκη θεραπειας
    !!! Την ανάγκη θεραπείας που έχει κάθε άτομο την ορίζουν μόνο οι ΕΙΔΙΚΟΙ θεραπευτές!

    Εδώ μιλάμε σε ένα φόρουμ ως μέλη του, και τονίζω, μια, κατά την γνώμη μου αρνητική, στάση, να υπάρχει παραίνεση για κάθε τι στον σύμβουλο ψυχικής υγείας! Επαναλαμβάνω, που είναι τα μηνύματα αισιοδοξίας και η παραίνεση σε θετική στάση και νικηφόρα διάθεση; Που είναι η έκφραση και η παροχή ΕΛΠΙΔΑΣ;

    @BloodyKate,

    Πως θα καταλάβει κάποιος ότι απέτυχε αν δεν προσπαθήσει υιοθετώντας θετική στάση και νικηφόρα διάθεση; Δλδ επειδή υπάρχει η δυνατότητα αποτυχίας, η πρόταση είναι να μην υπάρχει προσπάθεια;

    @γιώτα2

    Δεν ισχυρίστηκε κανείς πως μπορεί όλοι να πάρουν δύναμη από τέτοια παραδείγματα, κάποιοι/ες όμως μπορεί να μπορέσουν. Γιατί να υπάρχει αρνητική αντιμετώπιση;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αυτο προσπαθω να σου πω: αυτο που ειπε κ η γιωτα πιο πανω: οτι μπορει να μην σε γεμισει με αισιοδοξια, αλλα με ενοχες. πχ. οτι εισαι λιγος,ανεπαρκης κλπ
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    !!! Την ανάγκη θεραπείας που έχει κάθε άτομο την ορίζουν μόνο οι ΕΙΔΙΚΟΙ θεραπευτές!

    Εδώ μιλάμε σε ένα φόρουμ ως μέλη του, και τονίζω, μια, κατά την γνώμη μου αρνητική, στάση, να υπάρχει παραίνεση για κάθε τι στον σύμβουλο ψυχικής υγείας! Επαναλαμβάνω, που είναι τα μηνύματα αισιοδοξίας και η παραίνεση σε θετική στάση και νικηφόρα διάθεση; Που είναι η έκφραση και η παροχή ΕΛΠΙΔΑΣ;
    Εσυ τι προτεινεις σε εναν καταθλιπτικο?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26
    Συμφωνώ με την τοποθέτηση της Σοφίας. Αντιμετωπίζω κι εγώ χρόνια πρόβλημα υγείας, όχι βέβαια τόσο βαρύ όσο μια αναπηρία, και δεν νομίζω ότι συγκρίνεται επ ουδενί με τα του ᾽ψυχισμού᾽.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    εγω προσωπικα και αγχωθηκα και ενοχικα αισθανομαι που δεν μπορω να αντιμετωπισω τα δικα μου κατ΄αυτον τον ανθρωπο ασημαντα προβληματα.σιγουρα νοιωθω θαυμασμο για την δυναμη της ψυχης του αλλα και ενα κομπο στον λαιμο ή την δικη μου ανεπαρκεια και αδυναμια.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-2010, 00:04
  2. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 22:46
  3. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 19:20
  4. Μια προσπαθεια...just another blog.
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2007, 12:58
  5. Σε εγκατάλειψη η ψυχική υγεία
    By cpcool in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-2006, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •