Ελπίδα ή ψυχολόγος; Προσπάθεια ή εγκατάλειψη; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 113
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    αυτο προσπαθω να σου πω: αυτο που ειπε κ η γιωτα πιο πανω: οτι μπορει να μην σε γεμισει με αισιοδοξια, αλλα με ενοχες. πχ. οτι εισαι λιγος,ανεπαρκης κλπ
    Eνώ η παραίνεση σε ειδικό, δεν μπορεί να γεμίσει κάποιον με ενοχές; Οτι δλδ είναι λίγος και ανεπαρκής να τα καταφέρει μόνος του ή τουλάχιστον να προσπαθήσει;

    Τι είδους "λογική" είναι αυτή; Γιατι τέτοια στείρα μονομέρεια;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    αυτο προσπαθω να σου πω: αυτο που ειπε κ η γιωτα πιο πανω: οτι μπορει να μην σε γεμισει με αισιοδοξια, αλλα με ενοχες. πχ. οτι εισαι λιγος,ανεπαρκης κλπ
    Απο προσωπική εμπειρία, συμφωνώ.Έχοντας 2 άτομα με αναπηρία στο περιβάλλον μου και έχοντας η ίδια περάσει κατάθλιψη με φάρμακα/ψυχιάτρους/ψυχοθεραπευτές, ένιωθα λίγη, ανεπαρκής, εν τελει άχρηστη, ανίκανη, ηλίθια, που αυτοί την παλεύουν κι εγώ σέρνομαι...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ειτε θες να το πιστεψεις, ειτε οχι, η απαντηση ειναι η εξης! ΟΛΟΙ οι ανθρωποι ΔΕΝ μπορουν να τα καταφερουν μονοι τους!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    μην συγκρινεις ανομοια πραγματα.για αλλους μπορει να ειναι δυσκολο να χτυπησουν την πορτα του ειδικου και αλλοι παρακαλουν να ειχαν την δυνατοτητα να μπορουσαν.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    πιστευεις οτι οι ανθρωποι ΠΡΙΝ φτασουν στην πορτα του ειδικου δεν εχουν προσπαθησει μονοι τους? ξερεις κανεναν να τρελλαινεται απο τη χαρα του ξεκινωντας ψυχοθεραπεια???? τί να πω?

    αν θες, αν θες ξαναλεω, διαβασε τις εμπειριες ανθρωπων που γραφουν σ αυτον εδω τον χωρο και μετα τα ξαναλεμε....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Eνώ η παραίνεση σε ειδικό, δεν μπορεί να γεμίσει κάποιον με ενοχές; Οτι δλδ είναι λίγος και ανεπαρκής να τα καταφέρει μόνος του ή τουλάχιστον να προσπαθήσει;

    Τι είδους "λογική" είναι αυτή; Γιατι τέτοια στείρα μονομέρεια;
    Όταν έχεις κατάθλιψη, όχι, δεν σε γεμίζει ενοχές η παραπομπή σε ειδικό....Νιώθεις ανεπαρκής και τέλος, δεν κάνεις τίποτα.Γι΄αυτό το λένε "κατάθλιψη" ....
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    6
    Δεν καταλαβαίνω πρέπει να υπάρχει ειδικό βίντεο ή ομιλία ή επιστήμονας για να βοηθήσεις ψυχολογικά κάποιον. Η ελπίδα μπορεί να βρεθεί μέσα από ένα φίλο που θα του συμπαρασταθεί, απο τα παίδια του, από τον Θέο, από κάποιον με το ίδιο πρόβλημα, από κάποιον με μεγαλύτερο πρόβλημα, από τον ίδιο του τον εαυτό. Γιατί λοιπόν να μην είναι ο άνθρωπος σε αυτό το βίντεο αυτός που θα σου δώσει δύναμη να κατανοήσεις πραγματικά τη ζωή.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εγω να κανω μια ερωτηση στον σενταξιον.Γενικα,εχεις προσωπικη εμπειρια,δηλαδη εχεις περασει χρονο με ατομα που εχουν καταθλιψη;
    η ατομα που εχουν φοβιες;
    και οταν λεω προσωπικο επιπεδο εννοω να περνας καποιες ωρες μαζι τους την ημερα.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    τι σχεση εχουν οι ανθρωποι με αναπηριες με τους ανθρωπους που εχουν ψυχολογικα προβληματα?
    μα εχεις μπερδεψει σενταξιον την βουρτσα με την οδοντοβουρτσα!μπορει ενας που του λειπουν 2 χερια να ειναι πιο λειτουργικος στην ζωη του απο εναν που εχει βαρια καταθλιψη,σου κανει εντυπωση?ενας καταθλιπτικος νιωθει καθολικα αναπηρος και ναι χρειαζεται ψυχολογικη υποστηριξη ακομα και φαρμακευτικη!εγω πχ εχω κρισεις πανικου πρεπει να το παιξω ο σουπερ ηρωας?οχι χρειαζομαι μια καθοδηγηση απο εναν ειδικο.
    οταν σε ποναει το δοντι σου σενταξιον βλεπεις αυτα τα βιντεο και σου περναει η τρεχεις χωρις δευτερη σκεψη στον οδοντιατρο?

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    τι σχεση εχουν οι ανθρωποι με αναπηριες με τους ανθρωπους που εχουν ψυχολογικα προβληματα?
    μα εχεις μπερδεψει σενταξιον την βουρτσα με την οδοντοβουρτσα!μπορει ενας που του λειπουν 2 χερια να ειναι πιο λειτουργικος στην ζωη του απο εναν που εχει βαρια καταθλιψη,σου κανει εντυπωση?ενας καταθλιπτικος νιωθει καθολικα αναπηρος και ναι χρειαζεται ψυχολογικη υποστηριξη ακομα και φαρμακευτικη!εγω πχ εχω κρισεις πανικου πρεπει να το παιξω ο σουπερ ηρωας?οχι χρειαζομαι μια καθοδηγηση απο εναν ειδικο.
    οταν σε ποναει το δοντι σου σενταξιον βλεπεις αυτα τα βιντεο και σου περναει η τρεχεις χωρις δευτερη σκεψη στον οδοντιατρο?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Ρε παιδιά, λογικό είναι ότι ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά... σε άλλους αυτά τα βίντεο θα δώσουν κουράγιο (ή έστω ένα καλό κλάμα που θα τους αποφορτίσει κάπως), άλλους μπορεί να τους κάνει να νιώθουν ανίκανοι. Το ίδιο όμως συμβαίνει και με τις παραινέσεις σε ειδικούς. Εμένα πχ στα βάθη της κατάθλιψης, το να μου πείτε "ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δες ψυχολόγο, δεν είσαι καλά" με κάνει να νιώσω ακόμα πιο αδύναμη, ότι πλέον δεν έχω κανέναν έλεγχο στον εαυτό μου, ούτε καμιά ελπίδα/πιθανότητα να τον επανακτήσω, άρα τι νόημα έχει η ζωή (παραίτηση)... κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις, δεν είναι καλό να ρίχνουμε στην πυρά την μία πλευρά και να απενοχοποιούμε εντελώς την άλλη...
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    Εσυ τι προτεινεις σε εναν καταθλιπτικο?
    !!! Eγώ δεν είμαι ειδικός να προτείνω το ένα ή το άλλο σε κάποιον συνάνθρωπο μας καταθλιπτικό και φαντάζομαι πως θα συμφωνήσουμε πως και οι ειδικοί ΔΕΝ κάνουν διαγνώσεις μέσω φόρουμ και σύμφωνα με όσα παρουσιάζει το κάθε μέλος στα θέματα που ανοίγει.

    Ομως ως ένας ζωντανός άνθρωπος και ως επί πολλά χρόνια παιδαγωγός και επαγγελματίας της εκπαίδευσης ανθρώπων (από 5 έως 65 ετών) σε σωματικό / νοητικό και ψυχικό επίπεδο, μπορώ να παρουσιάζω τις απόψεις και τις θέσεις μου για αισιοδοξία, θέτική στάση ζωής και νικηφόρα διάθεση ή άρθρα ή video που υμνούν την ανθρώπινη θεληση και την ψυχική δύναμη του ανθρώπου.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    ο πατερας μου εκτος απο αναπηρος ειχε και ενα αλλο χρονιο προβλημα συν το γεγονος οτι εμεινε ορφανος και αποτους δυο γονεις, οποτε ξερω ποση δυναμη χρειαζεται, ομως ολοι δεν μπορουμε να ειμαστε τοσο δυνατοι.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Seduction View Post

    Ομως ως ένας ζωντανός άνθρωπος και ως επί πολλά χρόνια παιδαγωγός και επαγγελματίας της εκπαίδευσης ανθρώπων (από 5 έως 65 ετών) σε σωματικό / νοητικό και ψυχικό επίπεδο, μπορώ να παρουσιάζω τις απόψεις και τις θέσεις μου για αισιοδοξία, θέτική στάση ζωής και νικηφόρα διάθεση ή άρθρα ή video που υμνούν την ανθρώπινη θεληση και την ψυχική δύναμη του ανθρώπου.
    εσυ εισαι αυτος ο ανθρωπος?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    !!!@BloodyKate,

    Πως θα καταλάβει κάποιος ότι απέτυχε αν δεν προσπαθήσει υιοθετώντας θετική στάση και νικηφόρα διάθεση; Δλδ επειδή υπάρχει η δυνατότητα αποτυχίας, η πρόταση είναι να μην υπάρχει προσπάθεια;
    όπως σου είπα είναι μεγάλο ρίσκο αυτό που λες.. αν ήξερες 5 πράματα από ψυχολογία θα γνώριζες πως κάτω από κακές συνθήκες δεν παιζουν οι μαγκες με νέβερ γκιβ απ.

    όταν εγώ δεν μπορώ να ελεξω το θυμο μου και οταν δυσκολεύομαι να επικοινωνησω ή έστω να πάω να κάνω τα βασικα, να φάω να μιλήσω με ενα αθρωπο να πλυθώ εκεί θα δω τα βιντεάκια σου και θα κλαίω μέχρι την εβδόμη παρουσια
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-2010, 01:04
  2. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 23:46
  3. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 20:20
  4. Μια προσπαθεια...just another blog.
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2007, 13:58
  5. Σε εγκατάλειψη η ψυχική υγεία
    By cpcool in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-2006, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •