Ελπίδα ή ψυχολόγος; Προσπάθεια ή εγκατάλειψη; - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 113 of 113
  1. #106
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Μην κανεις καταχρηση του τιτλου του Παιδαγωγου απο την στιγμη που δεν εισαι! Σε επαγγελματικο επιπεδο,Παιδαγωγος ειναι αυτος που εχει σπουδασει την επιστημη της Παιδαγωγικης και οχι αυτος που διδασκει καποιο αθλημα!
    Τόσο μεγάλη ανοησία; Καμία σύνδεση με την λογική και την παιδεία;

    Pathetic!

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Δεν μπορούμε εμείς να σου πούμε ποιος είναι ο "σωστός τίτλος", αν και όπως άνοιξε η ΜΕ&Ι το θέμα της, Inspirational Videos θα ήταν μια χαρά τίτλος.

    Όσο για το αρχικό σου post στο οποίο μας προτρέπεις να τοποθετηθούμε...

    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Ο ειδικός ποτέ δεν έβλαψε, όμως πολλούς ανθρώπους τους βλάπτει η νοοτροπία, το να εναποθέτουν το πρόβλημά τους στους ειδικούς, εγκαταλείποντας τις απαιτούμενες προσπάθειες που μπορούν να κάνουν, πριν φτάσουν εκεί.
    Υποκειμενικά, συμφωνώ. Αντικειμενικά, διαφωνώ.
    Δεν ξέρω περιπτώσεις από το φόρουμ, αλλά γνωρίζω άτομο που αναζήτησε ψυχολόγο επειδή καυγάδισε με κάποιον που της άρεσε. Κατά την προσωπική μου γνώμη, ψύλλου πήδημα και drama queen κατάσταση. Η ίδια όμως δεν ξέρω πως αισθανόταν, και τι άλλο προϋπήρχε από πίσω. Ίσως το πιο διάσημο που έχω πει ποτέ σε αυτό το φόρουμ, είναι ότι δεν είμαστε μέντιουμ να γνωρίζουμε τη διάθεση κανενός. Δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε την όλη ιστορία ενός ανθρώπου από ένα φόρουμ, πόσο μάλλον τα όρια του καθενός.

    Προσωπικά μου έχει συμβεί ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ να έχω περάσει τα μύρια όσα κατά τη διάρκεια της ημέρας και να έχω κρατήσει πρόσωπο και την ψυχραιμία μου, και να ξεσπάω με μανία και κλάματα βίας επειδή έχυσα λίγο χυμό στον πάγκο της κουζίνας (πραγματικό συμβαν!). Συν τοις άλλοις, οι "ειδικοί" που λέμε, έχουν τον τίτλο για κάποιο λόγο, και ξέρουν να χειριστούν πάμπολλες καταστάσεις. Άλλοι θάβουνε τα πάντα μέσα τους. Άλλοι πάνε στους φίλους τους για βοήθεια, άλλοι πάνε στον ψυχολόγο: και οι 2, σε περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει ψυχολογική ασθένεια, τα ίδια πράγματα συμβουλεύουν. Το θέμα είναι ότι ο φίλος δεν μπορεί ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ να διακρίνει μια απλή φάση μελαγχολίας από την κλινική κατάθλιψη, ένα μανιακό ξέσπασμα λόγο πίεσης από ένα μανιακό επεισόδιο λόγο διπολικής διαταραχής. ΕΚΕΙ είναι που ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να επεμβαίνει ο ειδικός.

    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Η δύναμη που έχει ο άνθρωπος είναι ανυπολόγιστη και απίστευτη. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που ακόμα και οι ειδικοί έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά, και τελικά ο άνθρωπος διαψεύδει κάθε γνωμάτευση και νικά.
    Είναι εξίσου πολλές οι περιπτώσεις όπου οι ειδικοί λένε ότι υπάρχει ελπίδα, αν και μικρή, αλλά ο ασθενής δεν τα καταφέρνει ή δεν αντέχει τη θεραπεία ή εγκαταλείπει. Άσε που πάμπολλα ατυχήματα συμβαίνουν επειδή ακριβώς τα εμπλεκόμενα μέλη υπερεκτιμούν τη δύναμή τους.

    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Βλέπω κατά κόρον μέσα στο φόρουμ, την προτροπή επίσκεψης σε σύμβουλο ψυχική υγείας για κάθε τι (!) ενώ απουσιάζουν τα μηνύματα αισιοδοξίας και η παραίνεση σε θετική στάση και νικηφόρα διάθεση. Η έκφραση και η παροχή ΕΛΠΙΔΑΣ.
    ΕΔΩ είναι που ενίσταμαι, εντός εκτός και επί τα αυτά.
    Έχω πολύ περισσότερο χρόνο από εσένα στο φόρουμ, και έχω διαβάσει άπειρα posts που ξεχειλίζουν από αισιοδοξία, ελπίδα, ενθάρρυνση, συμβουλές και αγνή, απλή αγάπη για τον συνάνθρωπο. Έχω γράψει και η ίδια κάμποσα από αυτά, και πάντα, ακόμα και αν η απάντησή μου παραθέτει ένα αρνητικό ή μια άσχημη πιθανή εξέλιξη, ξεκινάω (και βλέπω και τους περισσότερους να κάνουν το ίδιο) λέγοντας καλή τύχη, μακάρι να σου έρθουν όλα καλά και αυτό που μαντεύω και περιγράφω παρακάτω να μην επαληθευτεί, αλλά έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Οι απαντήσεις των περισσότερων μελών είναι με παραίνεση σε θετική στάση, ακόμα και αυτές που εσύ διαχωρίζεις διότι προτρέπουν σε αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας, ΔΕΝ δίνονται σε στυλ "άστο, μόνος σου δεν έχεις καταφέρει τίποτα, δεν αξίζει να προσπαθείς άλλο, πήγαινε δες κανέναν ειδικό" αλλά με αισιοδοξία ότι αυτός ο ειδικός θα προσφέρει ελπίδα και βοήθεια περισσότερη από όσο μπορούμε εμείς εδώ.

    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας, που δεν γνωρίζουν να αλλάξουν ούτε το λάστιχο στο αυτοκίνητό τους. Γιατί; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΠΟΤΕ. Γιατί έμαθαν πως όταν χρειαστεί, θα τους το αλλάξει ο πατέρας, ο φίλος, η οδική βοήθεια ή ο καλός οδηγός που θα σταματήσει για βοήθεια...
    Συμφωνώ. Υπάρχουν άνθρωποι που βασίζονται κυρίως στους άλλους για πράγματα που θα μπορούσαν οι ίδιοι να χειριστούν. Υπάρχουν άνθρωποι που, όταν τους καεί μια λάμπα, πανικοβάλλονται και καλούν ηλεκτρολόγο, πριν δοκιμάσουν να την αλλάξουν μόνοι τους. Και εδώ που είμαι, υπάρχουν και κακομαθημένα σκατόπαιδα που τους ξελασπώνει ο μπαμπάκας τους στα πάντα.

    Όμως το να αλλάξεις τον εαυτό σου είναι πολύ πιο δύσκολο από μια οποιαδήποτε πράξη που περιορίζεται σε απομνημονευμένες κινήσεις. Παράλληλα, υπάρχουν και άνθρωποι αδύναμοι στη μνήμη ή ατζαμήδες, που δεν μπορούν να αλλάξουν το λάστιχό τους. Αν και γενικά συμφωνώ με τη λογική "μην τρέχεις για βοήθεια σε άλλους πρωτού προσπαθήσεις ο ίδιος να βοηθήσεις τον εαυτό σου", δεν μπορώ να κρίνω κανέναν που το κάνει, εφόσον δεν γνωρίζω τίποτα από την ιστορία τους.

    Και ξαναλέω, σίγουρα δεν μπορώ να συμμεριστώ τον ισχυρισμό σου ότι, σε αυτό το φόρουμ, τα μέλη προτρέπονται με τη μία να αναζητήσουν ψυχολογική υποστήριξη από επαγγελματίες, χωρίς να δεχτούν συμπαράσταση, προτροπές, ενθάρρυνση και ελπίδα. Δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις όμως, και σίγουρα ο ψυχολόγος κάποιου που είναι υπό φαρμακευτική αγωγή έχει σαφέστατα πιο σφαιρική όψη και μπορεί να προσφέρει πολύ πιο στοχευμένη βοήθεια.
    Last edited by DissolvedGirl; 02-09-2011 at 21:05.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Οταν κάποιος που ανήκει στην κατηγορία ΑΜΕΑ δεν εγκαταλείπει, που σαφώς είναι πιο επιρρεπής και στην κατάθλιψη και στην άρνηση και στην παράδοση, είναι πολύ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ μνμ για κάθε άνθρωπο που πέφτει.

    Τόσο απλά.
    μα κι εσύ αναφέρθηκες πιο συγκεκριμένα στην κατάθλιψη. τέσπα ο καθένας μιλάει για τις προσωπικές του εμπειρίες. η λου και η σοφία και κάποια άλλα παιδιά έχουν υποφέρει από κατάθλιψη οπότε γι' αυτό θα μιλήσουν.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Τόσο μεγάλη ανοησία; Καμία σύνδεση με την λογική και την παιδεία;

    Pathetic!
    Αξιομνημονευτη απαντηση! Ευγε!
    Τι εγινε? Αποδειχθηκε οτι ψευδεσαι και οικειοποιησαι τιτλους που φυσικα δεν κατεχεις κι απαντας με τις γνωστες σου ad hominem επιθεσεις?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Επειδή ακριβώς σκέφτομαι δομημένα και κάθε τοποθέτησή μου, συνοδεύεται από επιχειρήματα, θα σου γράψω πως

    Α. Δεν ξέρω από που προκύπτει, έρευνα - στατιστική ή απλά πιθανολόγηση, ότι 8 στους 10 εδώ πάσχουν από κατάθλιψη .Και η επισκεψιμότητα (ενδιαφέρον) και η θεματολογία και η συμμετοχή στο φόρουμ της κατάθλιψης, δεν συνηγορεί με τον συλλογισμό σου "8 στους 10".
    Θα ειχες δικιο, στην περιπτωση που εγραφα οτι 8 στα 10 ατομα στο φορουμ εχουν καταθλιψη. Αλλα δεν εγραψα αυτο. Αντιθετα εγραψα "επειδη πολυ απλα η καταθλιψη αφορα ισως τα 8 στα 10 μελη με ψυχολογικα θεματα σε αυτον τον χωρο" .

    Αμα συγκρινεις την επισκεψιμοτητα της κατηγοριας καταθλιψης με ολες τις υπολοιπες ..διαταραχες γενικα, θα δεις οτι ειναι δευτερη αμεσως μετα τις φοβιες και το αγχος. Το 8 στα 10 ισως ειναι υπερβολη οντως, δεν το εβγαλα με καμια μαθηματικη εξισωση , παρολα αυτα ελαβα υποψη μου οτι λιγο πολυ σχεδον ολοι μας εχουμε φοβιες και αγχη λογω της καθημερινοτητας που μας πνιγει , τον καθεναν για τον δικο του λογο. Παρολα αυτα στην καταθλιψη συνηθως η κατασταση ειναι πιο σοβαρη , τουλαχιστον ως προς τις επιπτωσεις παντα.


    Εσυ συγκρινες 2 κατηγοριες ομως που δεν συγκρινονται απλα. Με την ιδια λογικη και τα Γενικα θεματα επειδη εχουν τα πιο πολλα θεματα και ποστς , αυτο δειχνει οτι στο φορουμ ειμαστε σχεδον ολοι ..γενικοι.


    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Πουθενά και σε καμία αναφορά μου, ΔΕΝ σύνδεσα τα βίντεο με την κατάθλιψη!
    Το συνδεσες ομως , και μαλιστα οσο πιο φανερα μπορουσες ακομα και απο τον ιδιο τον τιτλο, με ψυχολογικα θεματα. Και η καταθλιψη ειναι ενα ψυχολογικο θεμα. Δηλαδη αμα σου ελεγε καποιος οτι ειναι διπολικος και δεν τον βοηθαει, θα του ελεγες οτι δεν μιλησες για διπολικους? Αν ενας με κρισεις πανικου παλι σου ελεγε δεν τον βοηθαει, θα του ελεγες πως δεν μιλησες για κρισεις πανικου? Μιλησες για ψυχολογικα θεματα , και τα μελη εδω μιλησαν για ψυχολογικα θεματα επισης.

    Καταλαβαινω οτι μαλλον ηθελες να δωσεις ελπιδα σε κοσμο και να βοηθησεις , παρολα αυτα δεν καταφερνεις πολλα με τον συγκεκριμενο αυτο τροπο.

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Eγω νομιζω πως η ντισολβντ δε χρεiαζοταν να τα γραψει ολα αυτα. Η υπογραφη της τα λεει ολα.

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Eγω νομιζω πως η ντισολβντ δε χρεiαζοταν να τα γραψει ολα αυτα. Η υπογραφη της τα λεει ολα.
    πολυ ωραια υπογραφη πραγματι!

    οντως, αν εισαι σοφος, κ το καταλαβεις οτι εχεις κανει λαθος, θα το παραδεχτεις, γιατι οχι?

    αν εισαι πονηρος, κ το καταλαβεις, δε θα θελεις/μπορεις να το παραδεχτεις οτι εκανες λαθος, οποτε, πονηρος ων, θα σκαρφιζεσαι δικαιολογιες!

    αν εισαι ηλιθιος, σε αυτη την περιπτωση αποκλειεται να το καταλαβεις οτι εκανες λαθος, οποτε θα επιμενεις οτι εισαι σωστος!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #113
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Το κατά τα άλλα ενδιαφέρον αυτό θέμα κλειδώνεται μιας και το μέλος Seduction έχει αποκλειστεί από το φόρουμ οπότε δεν θα ήταν έντιμο να συνεχίζεται ένας διάλογος στον οποίο ο θεματοθέτης δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί.

    Θέλω ακόμη με την ευκαιρία αυτής της ανακοίνωσης που κάνω να ενημερώσω πως τυχόν θέματα και μηνύματα που αφορούν τον Seduction και τον αποκλεισμό του, θα διαγράφονται από τη διαχείριση προς προστασία ενός αποκλεισμένου μέλους, έτσι όπως και στο παρελθόν έπραξα, σε όσους αποκλεισμούς έχουν γίνει σε αυτή την κοινότητα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την κατανόηση και την ανταπόκριση στο μήνυμα μου.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-2010, 00:04
  2. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 22:46
  3. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 19:20
  4. Μια προσπαθεια...just another blog.
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2007, 12:58
  5. Σε εγκατάλειψη η ψυχική υγεία
    By cpcool in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-2006, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •