Ελπίδα ή ψυχολόγος; Προσπάθεια ή εγκατάλειψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 113
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507

    Ελπίδα ή ψυχολόγος; Προσπάθεια ή εγκατάλειψη;

    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    Oταν ενας ανθρωπος σκεφτεται τον ψυχολογο ή ακομα ακομα ο συντροφος του του προτεινει μια επισκεψη σε εναν ειδικο συντρεχουν "καλοι" λογοι για κατι τετοιο.

    Ο ειδικός ποτέ δεν έβλαψε, όμως πολλούς ανθρώπους τους βλάπτει η νοοτροπία, το να εναποθέτουν το πρόβλημά τους στους ειδικούς, εγκαταλείποντας τις απαιτούμενες προσπάθειες που μπορούν να κάνουν, πριν φτάσουν εκεί.

    Η δύναμη που έχει ο άνθρωπος είναι ανυπολόγιστη και απίστευτη.

    Είναι πολλές οι περιπτώσεις που ακόμα και οι ειδικοί έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά, και τελικά ο άνθρωπος διαψεύδει κάθε γνωμάτευση και νικά.

    Βλέπω κατά κόρον μέσα στο φόρουμ, την προτροπή επίσκεψης σε σύμβουλο ψυχική υγείας για κάθε τι (!) ενώ απουσιάζουν τα μηνύματα αισιοδοξίας και η παραίνεση σε θετική στάση και νικηφόρα διάθεση. Η έκφραση και η παροχή ΕΛΠΙΔΑΣ.

    Ειλικρινά απορώ

    Θαυμάστε ανθρώπινη θέληση ζωής.

    (Γεννήθηκε χωρίς χέρια και πόδια από ανεξήγητη ιατρικά αιτία. Στα 7 πέρασε κατάθλιψη και έκανε απόπειρα αυτοκτονίας. Στα 21 τελείωσε το πανεπιστήμιο, στα 23 ήταν ήδη επαγγελματίας ομιλητής με ομιλίες σε 25 κράτη 5 Ηπείρων με συνολικά πάνω από 3.000.000 ανθρώπους ως ακροατήριο...)

    http://www.youtube.com/watch?v=13N6g...layer_embedded

    Δείτε αυτή την ομιλία

    http://www.youtube.com/watch?v=yo_24_qTNac

    http://www.youtube.com/watch?v=6bL3GR4iAW0&feature=related

    μεταφράζω κάποια από τα σημεία κλειδιά

    "-Τοτε τι είναι αυτο που σε σταματά στην πραγματικότητα;
    TO MYAΛΟ ΣΟΥ
    Ο τρόπος που ΕΣΥ βλέπεις τη ζωή σου και το που πας θα καθορίσουν ποσο επιτυχημενος θα γίνεις στη ζωή

    Δεν έχω χέρια και πόδια. ΜΗΝ κοιτάς τι δεν έχεις, ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ
    και τότε πες εντάξει, αυτό είμαι
    ΜΗΝ περιορίζεσαι, λέγοντας μακάρι να είχα αυτό ή το άλλο
    μπορείς φυσικά να σκεφτείς όλα όσα σου λείπουν
    αλλά θέλω να σε ρωτήσω
    είναι στα αλήθεια αυτό δημιουργικό;

    OXI
    EΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ

    Η προοπστική έχει σημασία

    Δώστε στον εαυτό σας αξία

    Ακόμα και ολόκληρος ο κόσμος σε αποθαρρύνει, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ
    Το καταλάβατε;
    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΜΕΣ

    Aν μπορείτε να βρείτε έστω και ένα θετικό επάνω σας, τότε κρατηθείτε απ αυτό και προχωρείστε
    Και που πάμε;
    Mόλις δεις που βρίσκεσαι και τι θετικά στοιχεία έχεις, τότε κρατήσου από αυτά και ΠΡΟΧΩΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ

    Σταμάτα να σκέφτεσαι τις χαμένες ευκαιρίες, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ

    Η μέρα που πιστεύετε πως φτάσατε τις δυνατότητες σας, είναι η μέρα που ΔΕΝ τις φτάσατε
    Οι επιλογές που κάνουμε καλυτερεύουν ή χειροτερεύουν τη ζωή μας
    ΒΑΛΤΕ ΨΗΛΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ

    Τα μόνα όρια που έχω στη ζωή μου, είναι αυτά που βάζω εγώ
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ, Χ Ω Ρ Ι Σ ΟΡΙΑ

    Ολα έρχονται αν προχωράς μπροστά

    ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ, ΟΡΑΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ"

    Υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας, που δεν γνωρίζουν να αλλάξουν ούτε το λάστιχο στο αυτοκίνητό τους.
    Γιατί;
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΠΟΤΕ.
    Γιατί έμαθαν πως όταν χρειαστεί, θα τους το αλλάξει ο πατέρας, ο φίλος, η οδική βοήθεια ή ο καλός οδηγός που θα σταματήσει για βοήθεια...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αυτα που λες τα βρισκω τραγικα. και επικινδυνο να παραθετεις τετοια βιντεο! αγαπητε μου, ο ανθρωπος δεν μπορει παντα να βαζει υψηλους στοχους, καποιες φορες δεν χρειαζεται καν. και επισης δεν μπορει να ειναι παντα αισιοδοξος. δεν ξερω αν μπορεις να το καταλαβεις αυτο, αλλα οταν απαιτουμε απο καθε ανθρωπο να ειναι καπως,τον φορτιζουμε και δεν τον βοηθαμε.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Σε μια ομιλια μου στο πανεπιστημιο της Αθηνας, περσι, για τα ατομα με ειδικες αναγκες, ξεκινησα παραθετοντας τα παραπανω βιντεο. Σιγουρα η δυναμη της θελησης ειναι απιστευτη, και ειναι μεσα μας. Κάποιες φορες ο ψυχολογος μας βοηθαει να την βρουμε...εκει ..μεσα μας. Δεν αναιρει την προσπαθεια μας. Η δυναμη ειναι μεσα μας!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    αυτα που λες τα βρισκω τραγικα. και επικυνδινο να παραθετεις τετοια βιντεο! αγαπητε μου, ο ανθρωπος δεν μπορει να βαζει υψηλους στοχους, καποιες φορες δεν χρειαζεται καν. και επισης δεν μπορει να ειναι παντα αισιοδοξος. δεν ξερω αν μπορεις να το καταλαβεις αυτο, αλλα οταν απαιτουμε απο καθε ανθρωπο να ειναι καπως,τον φορτιζουμε και δεν τον βοηθαμε.
    Ποιό σημείο της τοποθέτησής μου βρήκες ως τραγικό και πολύ περισσότερο ως επικίνδυνο; (!!!) Μπορείς να το σημειώσεις και να παρουσιάσεις το γιατί;

    Είναι τραγικά και επικίνδυνα αυτά τα video clip που δίνουν ΕΛΠΙΔΑ και που πυροδοτούν την ανθρώπινη δύναμη; (!!!)

    Eπίσης που είδες να θέτω κάτι ως απαίτηση; Μια άλλη προοπτική παρουσιάζω. ΑΛΗΘΙΝΗ προοπτική. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ. Που υπάρχει, που συμβαίνει.

    Εγώ βρίσκω τραγική την έλλειψη αισιοδοξίας και την παραίτηση. Επίσης βρίσκω ΜΗ εποικοδομητική την παραίνεση στον ψυχολόγο για το κάθε τι, όταν ο άνθρωπος μπορεί να καταφέρει εκπληκτικά πράγματα αν δεν εγκαταλείψει.

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να υπάρχει αρνητισμός γι' αυτά τα εκπληκτικά video clip που αναδεικνύουν και εξυψώνουν την ανθρώπινη θέληση και δύναμη;

    Τόσο παραλογισμός;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οταν ενας ανθρωπος ειναι αδυναμος κ νιωθει ετσι, το να του παραθεσεις καποιον που αντικειμενικα βρισκεται σε δυσμενεστερη θεση, μπορει να τον κανεις να αισθανθει πιο λιγος απο οσος ειναι ή πιο ανεπαρκης. αυτο το χεις σκεφτει?

    επισης εχεις σκεφτει οτι η παραινεση σε επισκεψη σε ειδικο μπορει να συνεπαγεται ελπιδα οτι μπορει να ξεπερασει το προβλημα του? ή μηπως νομιζεις οτι ενα φορουμ απο μονο του ή ο οποιοσδηποτε στο φορουμ μπορει να γεμισει με ελπιδα εναν ανθρωπο πχ, με καταθλιψη κ να τον κανει να την ξεπερασει?

    αμα θελεις απαντησε μου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    αυτα που λες τα βρισκω τραγικα. και επικινδυνο να παραθετεις τετοια βιντεο! αγαπητε μου, ο ανθρωπος δεν μπορει παντα να βαζει υψηλους στοχους, καποιες φορες δεν χρειαζεται καν. και επισης δεν μπορει να ειναι παντα αισιοδοξος. δεν ξερω αν μπορεις να το καταλαβεις αυτο, αλλα οταν απαιτουμε απο καθε ανθρωπο να ειναι καπως,τον φορτιζουμε και δεν τον βοηθαμε.
    Σοφια τα βιντεο κλιπ αυτα ειναι διεθνως αναγνωρισμενα και οι άνθρωποι υπαρκτοι! Και αναδεικνυουν την δυναμη των ανθρωπων αυτών. Εγώ τα 'δειχνω' πολυ στην δουλεια μου!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    julias, ειπα εγω οτι οι ανθρωποι δεν υπαρχουν? ειπα εγω οτι δεν εχουν δυναμη? αλλα μιλας για ανθρωπους με ειδικες αναγκες. αν θες κανε τον κοπο να ξαναδιαβασεις τι γραφω κ τι εννοω....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Μα τα βιντεο κλιπ ανθρωπους με ειδικες αναγκες δειχνουν, που αυτοι, αν και θα μπορουσαν να ειχαν παραιτηθει, δεν το εβαλαν κατω. Αυτο μονο εννοω!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εγω παλι julias εννοω κατι αλλο: ειναι αλλο να τα δειχνεις αυτα τα βιντεο σε ανθρωπους με ειδικες αναγκες με κινητρο να τους δωσεις ελπιδα και ειναι αλλο, να τα παραθετεις ως ενδειξη δυνατοτητων του ανθρωπου σε εναν αρτιμελη ανθρωπο που εχει πχ. καταθλιψη λεγοντας του ουσιαστικα "κοιτα αυτος ποσα μπορει...." αρα μπορεις κι εσυ. και γιατι δεν μπορεις να εισαι αισιοδοξος, δυνατος κλπ κλπ.... Ειναι ακυρο,πώς να το κανουμε δλδ? ειναι πραγματα που δεν συγκρινονται κ γι αυτο γραφω οσα γραφω παραπανω.

    Κ ακομα πιο ακυρος ειναι ο ισχυρισμος : "ψυχολογος ή ελπιδα" λες και το ενα αναιρει το αλλο. αυτο λεω.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    οταν ενας ανθρωπος ειναι αδυναμος κ νιωθει ετσι, το να του παραθεσεις καποιον που αντικειμενικα βρισκεται σε δυσμενεστερη θεση, μπορει να τον κανεις να αισθανθει πιο λιγος απο οσος ειναι ή πιο ανεπαρκης. αυτο το χεις σκεφτει?
    !!! O Vujisic κάνει ομιλίες και (αν όχι κυρίως) σε ανθρώπους αδύναμους και η ουσία των όσων λέει, επικεντρώνεται στο: MPOΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ. ΔΕΣ ΜΕ ΚΑΙ ΔΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ. Τους δίνει ΕΛΠΙΔΑ. Τους παρακινεί. Τους δείχνει δρόμους. Τους δίδει θάρρος...
    Δεν τους κάνει να νιώθουν πιο λίγοι ή πιο ανεπαρκείς.

    Χρειάζεται μεγάλη και ιδιαίτερη σκέψη για να το καταλάβεις;

    επισης εχεις σκεφτει οτι η παραινεση σε επισκεψη σε ειδικο μπορει να συνεπαγεται ελπιδα οτι μπορει να ξεπερασει το προβλημα του? ή μηπως νομιζεις οτι ενα φορουμ απο μονο του ή ο οποιοσδηποτε στο φορουμ μπορει να γεμισει με ελπιδα εναν ανθρωπο πχ, με καταθλιψη κ να τον κανει να την ξεπερασει?
    Μα για το κάθε τι παραίνεση σε ειδικό; (!!!) Που είναι τα μηνύματα αισιοδοξίας και η παραίνεση σε θετική στάση και νικηφόρα διάθεση; Που είναι η έκφραση και η παροχή ΕΛΠΙΔΑΣ;

    αμα θελεις απαντησε μου.
    Αν θέλεις απάντησε μου και εσύ τώρα στα παραπάνω αλλά και σε όσα προσπέρασες. Τα επαναφέρω.

    Είναι τραγικά και επικίνδυνα αυτά τα video clip που δίνουν ΕΛΠΙΔΑ και που πυροδοτούν την ανθρώπινη δύναμη; (!!!)

    ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να υπάρχει αρνητισμός γι' αυτά τα εκπληκτικά video clip που αναδεικνύουν και εξυψώνουν την ανθρώπινη θέληση και δύναμη;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    είναι δίκοπο μαχαίρι... όταν φτάσεις σε σημείο να μην μπορείς να αντιμετωπίσεις κάποια πράματα στη ζωή σου υπάρχουν δυο δρόμοι ο ένας είναι εκει που αναλαμβάνουν οι ειδικοί και ο αλλος ειναι το νεβερ γκιβ απ
    επειδή δεν είμαστε όλοι τόσο σούπερμαν παίζει να αποτύχει παταγοδός το νέβερ γκιβ απ και να έρθεις αντιμέτωπος με τα χειρότερα
    καλύτερα να αναλαμβάνει ο ειδικός όταν δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε έστω και τα βασικά
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Σοφια τα βιντεο κλιπ αυτα ειναι διεθνως αναγνωρισμενα και οι άνθρωποι υπαρκτοι! Και αναδεικνυουν την δυναμη των ανθρωπων αυτών. Εγώ τα 'δειχνω' πολυ στην δουλεια μου!!!
    μα τι σχεση εχει αυτο τζουλια?
    η δουλεια σου, ειναι η ψυχοθεραπεια?
    κι εγω στη δουλεια μου μπορει να δειχνω πιγκουινους.
    εχει αυτο καμια ψυχοθεραπευτικη αξια?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    εγω παλι julias εννοω κατι αλλο: ειναι αλλο να τα δειχνεις αυτα τα βιντεο σε ανθρωπους με ειδικες αναγκες με κινητρο να τους δωσεις ελπιδα και ειναι αλλο, να τα παραθετεις ως ενδειξη δυνατοτητων του ανθρωπου σε εναν αρτιμελη ανθρωπο που εχει πχ. καταθλιψη λεγοντας του ουσιαστικα "κοιτα αυτος ποσα μπορει...." αρα μπορεις κι εσυ. και γιατι δεν μπορεις να εισαι αισιοδοξος, δυνατος κλπ κλπ.... Ειναι ακυρο,πώς να το κανουμε δλδ? ειναι πραγματα που δεν συγκρινονται κ γι αυτο γραφω οσα γραφω παραπανω.

    Κ ακομα πιο ακυρος ειναι ο ισχυρισμος : "ψυχολογος ή ελπιδα" λες και το ενα αναιρει το αλλο. αυτο λεω.
    Προσπαθω να καταλαβω την σκεψη σου. Βοηθησε με λιγο. Και εγω οταν τα εδειξα τα κλιπ στο πανεπιστημιο, τα εδειξα σε αρτιμελεις ανθρωπους για να τους δειξω οτι δεν πρεπει ποτε να εγκαταλειπουν την ελπιδα, γιατι ακομα και αυτοι που φαινομενικά δεν εχουν ελπιδα επειδη δεν ειναι αρτιμελεις, στην ουσια βρισκουν τη δυναμη μεσα τους..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    επειδή δεν είμαστε όλοι τόσο σούπερμαν παίζει να αποτύχει παταγοδός το νέβερ γκιβ απ και να έρθεις αντιμέτωπος με τα χειρότερα
    καλύτερα να αναλαμβάνει ο ειδικός όταν δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε έστω και τα βασικά
    σ ευχαριστω! ειπες με 2 προτασεις πραγματα που προσπαθω να πω με πιο πολλα λογια!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-2010, 00:04
  2. νεα προσπαθεια!
    By tomasliak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2009, 22:46
  3. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 19:20
  4. Μια προσπαθεια...just another blog.
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2007, 12:58
  5. Σε εγκατάλειψη η ψυχική υγεία
    By cpcool in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-2006, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •