Χρήμα και Ευτυχία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

    Χρήμα και Ευτυχία.

    Το τελευταίο καιρό το σκέφτομαι πολύ αυτό το θέμα.
    Απο τη μια σκέφτομαι οτι θα ήμουν αφάνταστα ευτυχισμένη με ενα σπιτι σε επαρχία, εναν σύντροφο αρκεί να είμασταν αγαπημένοι, με τα βασικά, ούτε πολυτέλειες, ούτε υπερβολές.
    Απο την άλλη όμως παω στο άλλο άκρο, σκέφτομαι πως θα μπορούσα να γίνω άπληστη με τα υλικά αγαθά και τα χρήματα, να έχω και να θέλω κι άλλα ή να μπορώ να βγάλω κι άλλα.
    Όταν με τη 2η σκέψη νιώθω λίγο άσχημα (γιατί δεν είναι λογική σκέψη) τότε γυρνάω στη 1η.
    Όλα αυτά τα σκέφτομαι φυσικά άσχετα απο την οικονομική μου κατάσταση, και μόνο τα σκέφτομαι.
    Σίγουρα τα χρήματα δε φέρνουν την ευτυχία, αν το σκεφτώ λογικά γιατί καποια στιγμή θα πεθάνω και ότι και να έχω θα μείνει πίσω, δε θα το παρω και στον τάφο μου. Φέρνουν όμως μια προσωρινή ευχαρίστιση-ικανοποίηση ίσως. Γενικά ταλαντεύομαι. Εσάς ποια η γνώμη σας για το χρήμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Το χρήμα συμβάλλει στο να είμαστε ικανοποιημένοι από την ζωή μας μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο πιστεύω. Όταν η έλλειψη χρημάτων σου στερεί ακόμα και τα πιο βασικά αγαθά τότε είναι πολύ φυσικό και αυτονόητο ότι δεν θα είσαι ευτυχισμένος.

    Το υποτιμώ το χρήμα αρκετά και δεν θα πάλευα ποτέ ν' αποκτήσω περισσότερα και ειλικρινά απορώ με αυτούς που παλεύουν νυχθημερόν για να το αποκτήσουν. Είναι για λύπηση πιστεύω και η ειρωνία είναι ότι αυτοί δεν έχουν και χρόνο μετά για να το ξοδέψουν λολ (μα τι λολ)!


    Τώρα αν μου έδινες 1.000.000 ευρώ δεν θα σου έλεγα πάρτα πίσω! χεχε! Εννοείται ότι μ' αρέσει πολύ να μπορώ να ταξιδεύω για παράδειγμα και να καλοπερνάω στα καλύτερα ξενοδοχεία του κόσμου. (ένας λόγος για τον οποίο θα ήθελα να έχω περισσσότερα χρήματα είναι αυτός)


    Γι' αυτό και όποτε υπάρχει τζακ ποτ στο τζόκερ τρέχω να παίξω! Έχει και πλάκα αν το καλοσκεφτείς, μετράω και τις πιθανότητες και ρωτάω τον προποτζή ποιο είναι το καλύτερο σύστημα! :)


    By the way, τώρα θυμήθηκα που στο ιταλικό λόττο μια φορά κληρώνονταν 134.000.000 ευρωπουλάκια! Έφευγε κόσμος ακόμα και από δω για να πάνε να παίξουν. Αλλά νομίζω εκείνο το παιχνίδι ήταν πολύ πιο δύσκολο από πλευράς πιθανοτήτων.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το παλιο καιρο οι ανθρωποι κυνηγαγαν την τροφη τους για να επιζησουν. Τωρα με τον ιδιο τροπο κυνηγανε το χρημα. Σαφως ειναι ενας βασικος παραγοντας. Μπορεις να δουλευεις νυχθημερον για να συντηρησεις εσενα ή και την οικογενεια σου , χωρις να σου μενει καθολου προσωπικος χρονος.
    Εαν το καλοσκεφτεις δουλευοντας 8 ωρες την ημερα ποσο μεγαλο κομματι καταναλωνεις απο την ζωη σου , για αυτο πολλοι προσπαθουν να κανουν κατι που τους αρεσει κιολας.
    Οταν ξερω γω με 10 δολλαρια μπορεις να αγορασεις ενα εμβολιο το οποιο μπορει να σωσει μια ανθρωπινη ζωη καταλαβαινεται για τι μιλαμε.
    Και φυσικα υπαρχουν οι εχοντες και κατεχοντες που εχουν πολυ περισσοτερα απο τους πολλους , αλλα αυτοι ειναι πολυ λιγοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    το χρημα δεν φερνει την ευτυχια, αλλα κανει την δυστυχια πιο διασκεδαστικη :)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εγω ειμαι ενα πλουσιοπαιδο με αρκετα λεφτα ΔΙΚΑ ΤΟΥ στη τραπεζα, απο προηγουμενες δουλειες, κομπινες, παρανομιες. κι ενω σκοπευα να τα επενδυσω αυτα τα λεφτα καπου, ανοιγωντας μια επιχειριση και κατι δικο μου, τελικα δε το κανω λογο της οικονομικης καταστασης που βρισκεται η χωρα. οτι κι αν ανοιξεις εδω θα παει χαμενο και θα καταστραφεις. οποτε μιζεριαζω κι εγω ζωντας σε αθλιες συνθηκες, για να συμπαρασταθω σε οσους πραγματικα βασανιζονται και δεν εχουν να φανε. και δεν κανω κατι τετοιο επειδη τους λυπαμε, αλλα απλα επειδη μισω και σιχαινομαι απιστευτα πολυ τη ζωη και δε θελω να χαιρομαι. οταν το ξεπερασω αυτο παιζει να παρω τη γυναικα μου και να φυγω στο εξωτερικο (αν δεν εχω προλαβει να πεθανω μεχρι τοτε). οποτε ναι, το χρημα φερνει σιγουρια κι ασφαλεια, κι αυτα μετατρεπονται σε χαρα κι ευτυχια. αναλογα ομως πως θα τα χρησιμοποιησεις. το ιδιο ισχυει και για ολα σχεδον στη ζωη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Δουλευω τρια χρονια τωρα...ουσιαστικα απο τοτε που τελειιωσα τις σπουδες...εχω την τυχη να μου εχουν παραχωρισει σπιτι οι γονεις οποτε οτι βγαζω το τρωω σε εμενα :P . Σε αυτα τα τρια χρονια εχω βγαλει οτι καταναλωτικο απωθημενο ειχα! Ρουχα, ηλεκτρονικα, gadgets, ταξιδια, καταφερα και πηρα το αμαξι των ονειρων μου. Μην φανταστειτε οτι εχω ξοδεψει μια περιουσια απλα εχω κανει εξυπνες αγορες. Το θεμα ειναι οτι αυτη την στιγμη νιωθω οτι εβγαλα το αχτι μου...δεν ζηταω μια περιουσια στην ζωη μου απλα αυτο που θελω ειναι να μπορω να εχω μια δουλεια που να μου προσφερει τα χρηματα που χρειαζομαι να κανω περιπου την ζωη που κανω χωρις να σκεφτομαι πολλα πολλα και σημαντικοτερο να μου δινει τον χρονο που χρειαζομαι να τα χαρω. Τι να την κανω την καρριερα και τα λεφτα αμα δεν εχω χρονο για τιποτα.

    Απο εκει και περα τι να τα κανεις ολα αυτα αμα δεν εχεις ανθρωπους διπλα σου να τα χαρεις. Παρα πολλοι ζαμπλουτοι πεθαναν μονοι ή εφτασαν σε ασχημη κατασταση λογω μοναξιας. Το εχω καποιες στιγμες και εγω αυτο το θεμα...ωρες ωρες νιωθω κενος και οτι δεν εχω συνεχεια παρεα να χαρω κατι...απο την αλλη οταν νιωθω ασχημα υπαρχουν και αυτα τα αψυχα υλικα τα οποια μας προσφερουν μια παρεα(υποκαταστατο)...μια ανακουφηση...ετσι το βλεπω εγω...

    Παντως και μια βιλα να μου εδιναν στις μπαχαμες με πισινα και τα παντα αμα δεν ειχα παρεα μετα απο λιγο δεν θα την παλευα...

    Καλα τα λεφτα αλλα ειναι απαραιτητο να συνδιαζονται με καλη παρεα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    συμφωνω απολυτα μαζι σου τζιμη
    κι εγω ακριβως αυτης της λογικης ειμαι.
    κι επισης ξοδευα ανεκαθεν οτι εβγαζα μεχρι δεκαρας, αν και δουλευω ΠΟΛΛΑ περισσοτερα χρονια.
    το χρημα πρεπει να κυκλοφορει :Ρ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Athens
    Posts
    407
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω απολυτα μαζι σου τζιμη
    κι εγω ακριβως αυτης της λογικης ειμαι.
    κι επισης ξοδευα ανεκαθεν οτι εβγαζα μεχρι δεκαρας, αν και δουλευω ΠΟΛΛΑ περισσοτερα χρονια.
    το χρημα πρεπει να κυκλοφορει :Ρ
    Bασικα εγω λεω οτι στηριζω την οικονομια! Κραταω ζωντανη την αγορα...χεχε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το χρημα δεν φερνει την ευτυχια, αλλα κανει την δυστυχια πιο διασκεδαστικη :)

    πετυχημένο!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    εχετε ιδεα απο ζαμπλουτους τσιγγουνηδες;κακομοιρηδες και δυστυχισμενοι ειναι, αλλα εκει μυαλο δεν βαζουν.πλουσιος διχως οικογενεια αγοραζει την μπυρα απο το σουπερ μαρκετ και την πινει στο παγκακι γιατι ειναι βλεπεις πιο οικονομικα ετσι.
    θα ηθελα να ειχα τοσα χρηματα ωστε να μπορω κατ΄αρχην να μην εξατρωμαι οικονομικα απο κανεναν και να μπορω να εχω μια ποιοτικη ζωη...ενα ταξιδακι οταν θα θελησω και ενα ποσον για μια ωρα αναγκης.
    ευτυχια δεν φερνει το χρημα ειναι γεγονος απλα μπορει να κανει την ζωη μας πιο ευκολη και να λυσει πολλα προβληματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    γιωτα
    πιστεψε με, ξερουμε...
    προσφατα, ενας ΠΑΜΠΛΟΥΤΟΣ εβραιος επιχειρηματιας, γνωστος μου, το εβραιος δεν ειναι ρατσιστικο, πιστεψτε με. απλα δεν ειναι ανεκδοτο για τους εβραιους η τσιγγουνια, ειναι πολιτισμικο τους στοιχειο απ οτι εχω εγω διαπιστωσει. ετσι τους μεγαλωνουν.
    ο συγκεκριμενος κυριος που σας λεω, εχει επιχειρησεις, κανει παραλληλα και ...δανεισμο χρηματων, δεν ξερει τι εχει.
    ανοιξε προσφατα ενα μεγαλο μαγαζι και μετα το ανοιγμα εβγαλε εξω το προσωπικο του να τους κερασει.
    την επομενη μερα τους ανακοινωθηκε οτι το ποσο για το τραπεζωμα θα κρατηθει απ τον μισθο τους!!!!!

    μιλαμε οτι γελαει ολη η θεσσαλονικη με αυτη την ιστορια..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    χαχαχαχα ειναι για γελια και για κλαματα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    axxaxaxaxa δεν παιζεται ο τυπος!! Εγω εχω μια θεια + θειο + ξαδερφη μοναχοπαιδι, που εχουν μεγαλη περιουσια, μεγαλες συνταξεις, και η ξαδερφη παιρνει καλα λεφτα στο δημοσιο, θα μπορουσε να πηγαινει καθε μηνα στο Μπαλι για ηλιοθεραπεια και να μη δουλευει ποτε, αλλα αντιθετως σαν χθες την θυμαμαι που πριν κατι χρονια χτυπιοταν πανω στο τιμονι του αυτοκινητου της γιατι δεν ειχε μαθει νωριτερα οτι δικαιουται εισιτηρια θεατρου απο την Εργατικη εστία και ειχε χασει 5 χρονια που δουλευε επι 15 ευρο το χρονο το εισιτηριο. Ειχε αναψοκοκκινησει! ΕΠισης, καποτε στην ασφαλεια του αυτοκινητου της, γιατι τυχαινε ο πατερας μου και θειος της να ειναι ασφαλιστης, της ειχαν χρεωσει 1,5 ευρο παραπανω, και περνανε τον πατερα μου απο την ασφαλεια τηλ και του λεγανε η κυρια ταδε μας κανει μεγαλη φασαρια για ενα λαθος, τους ειχε παρει 20 τηλεφωνα για να παρει το 1,5 ευρο, ακουγεται τραβηγμενο αλλα ειναι αληθεια!! ΕΠισης οι θειοι μου αυτοι κοβουν την χαρτοπετσετα στη μεση οταν τρωνε στο τραπεζι για οικονομια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Και για να μην ειμαι αχαριστη, να πω οτι μου κανανε δωρο οταν περασα στο πανεπιστημιο δυο συρματινα μανταλακια που πιανουν σημειωσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Α εχω και αλλο, και στα βαφτισια του πρωτοτοκου γιου της ξαδερφης μου τις προσκλησεις τις εκτυπωσανε στον εκτυπωτη τους.

    πωπω εχω τοσα πολλα με δαυτους να σας λεω ολη μερα. Νομιζω οτι ειναι οι πιο τσιγκουνηδες ανθρωποι στον πλανητη, και ναι, εχω την τυχη να ειναι συγγενεις μου.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εύκολο χρήμα πατώντας επί πτωμάτων (Ντοκιμαντέρ)
    By TasosAthens in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-2011, 14:44
  2. Χρήμα & ο Θεός από την έναρξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2010, 14:34
  3. Ευτυχία ...........
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 31-01-2008, 00:08
  4. Ψέματα, χρήμα και Seroxat: Ένα νέο ιατρικό σκάνδαλο;
    By decipher in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 11-01-2008, 04:36
  5. Replies: 19
    Last Post: 12-11-2007, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •