ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    2

    ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.....

    Έχω έναν αδερφό με ειδικές ανάγκες(νοητική υστέρηση για την ακρίβεια) ο οποίος λόγω της κατάστασης έχει πολλά νεύρα. Στα 22 μου τώρα και από τότε που μπορώ να θυμηθώ τον εαυτό μου το μόνο που ακουγόταν στο σπίτι ήταν φωνές και τσακωμοί, μέχρι που έφυγα απο το δωμάτιο μου και κοιμάμαι πλέον στο καναπέ για να έχω λίγο ησυχία.Το θέμα ειναι οτι έχω κουραστεί τόσο με την ολη κατάσταση που εχω χάσει τον εαυτό μου, νευριάζω χωρίς λόγο, τσακώνομαι με τους γονείς μου και με όλους χωρίς λόγο, κλαίω χωρίς λόγο.Ολοι μου λένε υπομονή, κανένας ομως δεν σκέφτεται εμένα σαν άνθρωπο ούτε καν οι γονείς μου.Δεν εχω άλλη υπομονή μέσα μου ούτε άλλο κουράγιο.Το σπιτι μου δεν το νοιωθω πια σπιτι μου.Μονο μακριά απο δω αισθάνομαι καλύτερα.Αλλα απο την αλλη νοιώθω άσχημα που αφήνω ολο το βάρος στους γονείς μου.Εχω πελαγώσει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    σε καταλαβαινω αγαπητε...το προβλημα του αδερφου σου ειναι τοσο μεγαλο στα ματια των γονιων σου(και πιο εμφανες) που εχουν δωσει εκει βαρυτητα και σε εχουν παραμελησει....Μπορω να καταλαβω τι περνας σαν παιδι χωρησμενων γονειων κατι ξερω.Αυτονομησου, φυγε απο το σπιτι χωρις να μαλλωσεις και ολα θα ερθουν παλι κ θα ισσοροπισουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    georks,

    λυπαμαι πολυ....φανταζομαι πώς θα ναι πολυ δυσβασταχτο το κλιμα στο σπιτι σου οπως το περιγραφεις. Πιστευω πώς ειναι πολυ λογικο να αισθανεσαι ετσι κουρασμενος...Ωστοσω θα θελα να σε ρωτησω αν εχεις αλλες δραστηριοτητες που σε βοηθουν να αποφορτιστεις εστω κ λιγο οπως πχ. δουλεια, σχολή, αθλητισμος...κλπ. Ή αν σκεφτεσαι να κανεις κατι ωστε να σε κρατα καποιες ωρες μακρυα απο το σπιτι και ταυτοχρονα να σου δινει ενεργεια....Εχεις φιλους, καποια σχεση ισως που να μπορεις να μιλας για οσα περνας?

    Τελος εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να μεινεις μονος σου? Μπορεις να το υποστηριξεις οικονομικα ολο αυτο?

    Καλως ηρθες:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    2
    τελείωσα πρόσφατα με τις σπουδές και από δουλειά ψάχνω στο full.Προς το παρόν είναι πρακτικά αδύνατο να φύγω. Αλλά πραγματικά, έχετε δίκιο, με τη πρώτη ευκαιρία θα το κάνω γιατί πραγματικά πρέπει να ησυχάσω λίγο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Georks, μεχρι να φυγεις προσπαθησε να κανεις ή να ανακαλυψεις πραγματα που σε χαλαρωνουν...καμια βολτα με φιλους, καποια εξοδο για ποτο ή καφε, ισως καποιο βιβλιαρακι, καμια ταινια....δλδ να "φυγεις" λιγο απο κει που εισαι τωρα....καλη δυναμη ευχομαι:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Similar Threads

  1. κουραστηκα
    By yiouli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-02-2011, 09:34
  2. κουράστηκα !!!!
    By kamelia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 29-01-2011, 21:45
  3. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
    By odyseas in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 29-09-2010, 18:37
  4. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
    By Anael in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 12
    Last Post: 27-04-2010, 13:08
  5. Κουράστηκα
    By Sofia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 24-12-2006, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •