Βλέπετε κάποιο νήμα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    ....Αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Καμιά σχέση όμως δεν έχει η δική μας χαβαλέ, ελεύθερη ανατροφή με αυτήν των Γερμανών......


    Στον Μ. πετούσανε πέτρες και του μάτωναν το κεφάλι, π.χ, ή τον έριχναν κάτω και τον τσαλαπατούσαν. .......
    φανταζομαι οτι αστειευεσαι η υπερβαλλεις...
    σε ενα αστυνομοκρατουμενο κρατος σαν την γερμανια, αφησατε ενα παιδι να του ανοιξουν το κεφαλι και να το τσαλαπατουν?
    με μια απλη καταγγελια, οι γονεις του θα βρισκονταν ΠΟΛΥ ασχημα μπλεγμενοι.
    δεν σας περασε απ το μυαλο να καταγγειλετε το γεγονος και να σωσετε το παιδακι?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    φανταζομαι οτι αστειευεσαι η υπερβαλλεις...
    σε ενα αστυνομοκρατουμενο κρατος σαν την γερμανια, αφησατε ενα παιδι να του ανοιξουν το κεφαλι και να το τσαλαπατουν?
    με μια απλη καταγγελια, οι γονεις του θα βρισκονταν ΠΟΛΥ ασχημα μπλεγμενοι.
    δεν σας περασε απ το μυαλο να καταγγειλετε το γεγονος και να σωσετε το παιδακι?
    Ναι εχεις δικιο....και μαλιστα με τοσο "κακη φημη" παντου , γιατι δεν θα τα εκαναν μεμονωμενα...θα επρεπε να επεμβει το κρατος και να τους εχεις το λιγοτερο κοινωνικο λειτουργο μπαστακα απο πανω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #18
    νοσταλγια....έχω την αίσθηση πως προσπαθεις, (ματαίως βέβαια), να τραβήξεις την προσοχή.
    Μόνη σου είπες πως είσαι μια γυναίκα 50 χρονων. Μου φαίνεται αστείο να ανοίγεις θέματα για τις περιπέτειες σου ανα την υφήλιο και να συζητάμε για θεωρίες συνομωσίας σε γερμανικά σχολεία......

  4. #19

    Smile

    Ναι, είναι τρεις οικογένεις και σήμερα είναι και αυτή και οι άλλες δυο γνωστές.
    Αλλά άργησε ο κόσμος να τις καταλάβει.


    Λοιπόν να σας πω πως νιώθω πριν αποχωρήσω από το συμπαθητικό παρόλα αυτά Forum.
    Νιώθω σαν να είμαι μια γυναίκα που τη βίασαν. Αυτή παει στο δικαστήριο. Ο ένας δικαστής τη ρωτάει, καλά είσαι σίγουρη ότι δεν έκανες εσύ κάποια λάθος κίνηση; Μήπως τον προκάλεσες;
    Μήπως φορούσες κοντή φούστα, είχες ντεκολτέ;

    Ο άλλος δικαστής της λεει, καλά, τι μας λες εδώ πέρα, για ρώτα δέκα γυναίκες που περνάνε καθημερινά το ίδιο άλσος, καμία δεν τη βίασαν, πως έγινε αυτό σε σένα;

    Ο τρίτος δικαστής βρίσκει πράγματα που κατά τη γνώμη του δεν στέκονται, της λεει, μα καλά τον έβαλε η ίδια του η μητέρα να σε βιάσει; Δεν κολλάει αυτό.

    Κάποιος άλλος δικαστής πάλι της λεει, εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη στα θύματα, δεν είναι έμπιστα άτομα.

    Μιλάω μεταφορικά, κάπως έτσι νιώθω. Εύχομαι πάντως σε όλους σας καλή τύχη και καλή δύναμη στην πορεία σας και κάτι μπανάλ από αυτά που συνηθίζω, μετά τη βροχή βγαίνει πάντα ο ήλιος.

  5. #20
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Ναι, είναι τρεις οικογένεις και σήμερα είναι και αυτή και οι άλλες δυο γνωστές.
    Αλλά άργησε ο κόσμος να τις καταλάβει.


    Λοιπόν να σας πω πως νιώθω πριν αποχωρήσω από το συμπαθητικό παρόλα αυτά Forum.
    Νιώθω σαν να είμαι μια γυναίκα που τη βίασαν. Αυτή παει στο δικαστήριο. Ο ένας δικαστής τη ρωτάει, καλά είσαι σίγουρη ότι δεν έκανες εσύ κάποια λάθος κίνηση; Μήπως τον προκάλεσες;
    Μήπως φορούσες κοντή φούστα, είχες ντεκολτέ;

    Ο άλλος δικαστής της λεει, καλά, τι μας λες εδώ πέρα, για ρώτα δέκα γυναίκες που περνάνε καθημερινά το ίδιο άλσος, καμία δεν τη βίασαν, πως έγινε αυτό σε σένα;

    Ο τρίτος δικαστής βρίσκει πράγματα που κατά τη γνώμη του δεν στέκονται, της λεει, μα καλά τον έβαλε η ίδια του η μητέρα να σε βιάσει; Δεν κολλάει αυτό.

    Κάποιος άλλος δικαστής πάλι της λεει, εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη στα θύματα, δεν είναι έμπιστα άτομα.

    Μιλάω μεταφορικά, κάπως έτσι νιώθω. Εύχομαι πάντως σε όλους σας καλή τύχη και καλή δύναμη στην πορεία σας και κάτι μπανάλ από αυτά που συνηθίζω, μετά τη βροχή βγαίνει πάντα ο ήλιος.
    και γω σου εύχομαι να κοιτάξεις λίγο εσένα και σε σένα πριν αρχίζεις να μεταθέτεις όλες τις ευθύνες στους άλλους.
    Στο λέω πολύ φιλικα....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Ναι, είναι τρεις οικογένεις και σήμερα είναι και αυτή και οι άλλες δυο γνωστές.
    Αλλά άργησε ο κόσμος να τις καταλάβει.


    Λοιπόν να σας πω πως νιώθω πριν αποχωρήσω από το συμπαθητικό παρόλα αυτά Forum.
    Νιώθω σαν να είμαι μια γυναίκα που τη βίασαν. Αυτή παει στο δικαστήριο. Ο ένας δικαστής τη ρωτάει, καλά είσαι σίγουρη ότι δεν έκανες εσύ κάποια λάθος κίνηση; Μήπως τον προκάλεσες;
    Μήπως φορούσες κοντή φούστα, είχες ντεκολτέ;

    Ο άλλος δικαστής της λεει, καλά, τι μας λες εδώ πέρα, για ρώτα δέκα γυναίκες που περνάνε καθημερινά το ίδιο άλσος, καμία δεν τη βίασαν, πως έγινε αυτό σε σένα;

    Ο τρίτος δικαστής βρίσκει πράγματα που κατά τη γνώμη του δεν στέκονται, της λεει, μα καλά τον έβαλε η ίδια του η μητέρα να σε βιάσει; Δεν κολλάει αυτό.

    Κάποιος άλλος δικαστής πάλι της λεει, εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη στα θύματα, δεν είναι έμπιστα άτομα.

    Μιλάω μεταφορικά, κάπως έτσι νιώθω. Εύχομαι πάντως σε όλους σας καλή τύχη και καλή δύναμη στην πορεία σας και κάτι μπανάλ από αυτά που συνηθίζω, μετά τη βροχή βγαίνει πάντα ο ήλιος.

    Χμ αν αυτα χρησιμοποιεις για μεταφορες τοτε καταλαβαμε τι μας περιγραφεις....στο νημα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Ναι, είναι τρεις οικογένεις και σήμερα είναι και αυτή και οι άλλες δυο γνωστές.
    Αλλά άργησε ο κόσμος να τις καταλάβει.


    .....
    ποτε μην υποτιμας τον κοσμο.
    ακομα κι οταν αργει, στο τελος καταλαβαινει....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Mπορώ να σε ρωτήσω κάποια πράγματα για να καταλάβω και εγώ αλλά και οι άλλοι εδώ στο forum; Γράφεις:
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Θεία άτεκνη, την οποία βοηθούσαμε χρόνια γιατί βοήθησε τον άνδρα μου που έμεινε ορφανός στην εφηβεία, αφήνει την κληρονομιά της σε μια φιλοζωική εταιρεία και σε έναν μακρινό συγγενή της πάμπλουτο (Για να καταλάβετε το πόσο, μας έλεγε ότι η γυναίκα του ξοδεύει κάθε μέρα 500 Ευρώ για το σκυλάκι τους).
    Δεν καταλαβαίνω, πώς λες ότι άφησε την κληρονομιά της αφού ζει; Εννοείς έχει κάνει δημόσια διαθήκη;

    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Κολλέγιο. Μια παρέα από κορίτσια από την τότε Ζιμπάμπουε μου έκαναν τη ζωή πατίνι.

    Στον ίδιο όροφο εναντίον μου μια Περσίδα, η οποία ζήλευε φοβερά μια ελληνίδα φίλη μου. Μου λεει μια μέρα, αν σταματήσεις να κάνεις παρέα στην Δ. θα γίνουμε οι καλύτερες φίλες.
    Παρατηρώ να έχεις κάνει αρκετές παρέες με άτομα άλλης εθνικότητας. Γενικότερα να έχεις συναναστραφεί με άτομα από διαφορετικά περιβάλλοντα, κλπ. Επίσης κάτι σαν να έχεις γυρίσει και να έχεις γνωρίσει πολύ κόσμο. Και έχεις αναφέρει ότι και ο άνδρας σου είναι αλοδαπός. Είναι έτσι όπως το λέω, έχεις γυρίσει και συναναστραφεί με πολύ κόσμο; Πώς συνέβη αυτό; Λόγω συνθηκών (π.χ. κολλέγιο που αναφέρεις).

    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Στη δική μου περίπτωση ισχύει το εξής: δεν μπορώ με τίποτα να κάνω πως δεν βλέπω. Ενδεχομένως κάποια άλλη να ήτανε πιο έτοιμη να προσαρμοστεί σε μερικές καταστάσεις, να πω π.χ εμένα τι με νοιάζει η Κ. άστην να της κάνουνε μόμπιγκ, αρκεί ναχω εγώ εδώ την ησυχία μου. Δεν ΑΝΤΕΧΩ την ΑΔΙΚΙΑ.
    Προφανώς από αυτό και άλλα που έχεις γράψει, φαίνεται να υπάρχει το "δεν αντέχω την αδικία".

    Και σε άλλα μηνύματα (μάζεψα κάποια) φαίνεται να έχεις απογοητευτεί αρκετά. Οι λέξεις που χρησιμοποιείς είναι πολύ επεξηγηματικές.

    > Κουράστηκα να βγαίνω εκεί έξω και να βιώνω μόνο ήττες και αρνητικά, εγωισμούς, ζήλειες, συμφεροντολογισμό,
    > εκμετάλλευση, ανταγωνισμό, παραγκωνισμό, υποτίμηση, ρατσισμό, ρίξιμο, ψέματα, υποκρισία και αδιαφορία.

    > Πόσα δεν μάζεψα αυτά τα χρόνια μέσα μου, αυτές τις δεκαετίες, προσβολές, ρατσιμό, απαξίωση, προδωσίες φίλων,
    > φτυσίματα.

    > Και κάτι χαζό, είμαι αιγόκερος με ωροσκόπο παρθένο, μαι ζωή του καθήκοντος.

    Παλιά πίστευα στα ζώδια, μέχρι που άκουσα για μια μελέτη στην αγγλία, που χρησιμοποίησε ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεων και γάμων όλου του πληθυσμού. Δεν επιβεβαιώθηκε καμμιά σχέση μεταξύ ζωδίου και γάμων ή διαζυγίων. Από τότε σκέφτηκα τέλος με τα ζώδια.

    Αν κατάλαβα καλά μένεις στη Γερμανία, σωστά;

    Σημείωση: έχω την εντύπωση ότι και καταλαβαίνω και νιώθω τι έχεις περάσει. Δεν είπα τις δικές μου απόψεις για να κάνουμε μια συζήτηση πρώτα.
    Last edited by John11; 07-09-2011 at 23:39.

  9. #24
    νοσταλγία, μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η επικέντρωση σου σε αρνητικά περιστατικά της ζωής σου. Καλα όλη αυτη την περίοδο που περιγράφεις δε συνέβη τίποτα το θετικό? ή φτάνεις σ αυτό το σημείο επειδή η σκεψη σου έμαθε να γυροφέρνει στα αρνητικά και στο τέλος να χαρακτηρίζει όλο σου το είναι ως τετοιο? μου φαίνεται πως έμαθες να απομωνώνεις από τη ζωή σου συγκεκριμένα περιστατικά κατά προτίμηση αρνητικά και να τα αναγάγεις στο όλο, επειδή μ αυτό τον τροπο έμαθες δυστυχώς να σκέφτεσαι.
    το ότι ξεκίνησες μια πολυ καριέρα και αγορασες σπίτι κι αυτά στα αρνητικά τα βάζεις? πολλοί θα σε ζήλευαν γι αυτα!! γιατί τα υποτιμάς? οι πολύς εύστοχες και ωραίες συμβουλές και σκέψεις σου εδώ στο φόρουμ κάθε άλλο παρά εικόνα αρνητικού ή αποτυχημένου ανθρώπου δίνουν.
    είμαι σίγουρος ότι στη ζωή σου υπήρξαν και πάρα πολλά θετικά, απλά κοντεύεις να τα ξεχάσεις, τόσο τα έχεις φαινεται υποτιμήσει, βγάλε τα στην επιφάνεια και να τα σκέφτεσαι όλο και περισσότερο.
    μάθε να αντιμετωπίζεις ήρεμα τις καταστάσεις και τους ανθρώπους και να μην παίρνεις τόσο κατάκαρδα το καθε τι.
    γιάννης

  10. #25
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post

    Λοιπόν να σας πω πως νιώθω πριν αποχωρήσω από το συμπαθητικό παρόλα αυτά Forum.
    Νιώθω σαν να είμαι μια γυναίκα που τη βίασαν. Αυτή παει στο δικαστήριο. Ο ένας δικαστής τη ρωτάει, καλά είσαι σίγουρη ότι δεν έκανες εσύ κάποια λάθος κίνηση; Μήπως τον προκάλεσες;
    Μήπως φορούσες κοντή φούστα, είχες ντεκολτέ;

    Ο άλλος δικαστής της λεει, καλά, τι μας λες εδώ πέρα, για ρώτα δέκα γυναίκες που περνάνε καθημερινά το ίδιο άλσος, καμία δεν τη βίασαν, πως έγινε αυτό σε σένα;

    Ο τρίτος δικαστής βρίσκει πράγματα που κατά τη γνώμη του δεν στέκονται, της λεει, μα καλά τον έβαλε η ίδια του η μητέρα να σε βιάσει; Δεν κολλάει αυτό.

    Κάποιος άλλος δικαστής πάλι της λεει, εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη στα θύματα, δεν είναι έμπιστα άτομα.

    Μιλάω μεταφορικά, κάπως έτσι νιώθω. Εύχομαι πάντως σε όλους σας καλή τύχη και καλή δύναμη στην πορεία σας και κάτι μπανάλ από αυτά που συνηθίζω, μετά τη βροχή βγαίνει πάντα ο ήλιος.
    Κάτσε και διάβασε πολύ προσεκτικά αυτά που έγραψες σε αυτή την απάντησή σου και θα καταλάβεις τι ακριβώς σου συμβαίνει, έχει να κάνει με τον τρόπο που σκέφτεσαι και αντιδράς.
    και το παράδειγμα που χρησιμοποιείς θα ήταν ακριβές αν αντί για μια γυναίκα που την βίασαν μια φορά, ανέφερες μια γυναίκα που έχει υποστεί βιασμό σε περισσότερες από μια περιπτώσεις εντελώς άσχετες μεταξύ τους, οπότε ναι τότε λες δεν μπορεί η ίδια κάτι κάνει και το προκαλεί μάλλον.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 316
    Last Post: 15-07-2013, 23:26
  2. Θέλω να αρχίσω κάποιο χόμπι, καμία ιδέα?
    By papg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 01-07-2010, 01:53
  3. ψαχνετε καποιο τραγουδι απο διαφημιστικο?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-03-2010, 22:58
  4. Υπαρχει καποιο φαρμακο που σε βοηθαει να κοψεις το αλκοολ?
    By keep_walking in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 31
    Last Post: 10-08-2009, 19:02
  5. Eχετε καποιο τικ?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2009, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •