Βλέπετε κάποιο νήμα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Βλέπετε κάποιο νήμα;

    χρειάζεται τόλμη να σας γράψω για όλα αυτά, θα το προσπαθήσω..
    Οι Ιντριγκες
    Πρώτη περίπτωση: γυμνάσιο, χούντα, πέφτω θύμα, χωρίς να είμαι πολιτικοποιημένη, ενός καθηγητή φασιστ. σκέτο. Κοντεύουν να με διώξουνε από όλα τα γυμνάσια της χώρας. Με τη βοήθεια κυρίως δυο καθηγητών και του γυμνασιάρχη, δικαιώνομαι.
    Ο ένας από αυτούς καθηγητής αυστηρότατος, τον έτρεμαν και οι πιο άγριοι μαθητές.
    Ενας από τον οποίο ποτέ δεν περίμενα βοήθεια, ενώ ο άλλος, ο κουλτουριάρης που αργότερα έκανε καριέρα σε προοδευτικό κόμα, με χαντάκωσε.

    Κολλέγιο. Μια παρέα από κορίτσια από την τότε Ζιμπάμπουε μου έκαναν τη ζωή πατίνι.
    Μια μέρα με φωνάζει η διεύθυνση, με παει στον όροφό μας και μου δείχνει τις τουαλ.
    Ητανε βουλωμένες με χαρτί υγείας κι από πάνω είχανε χέσει.Και οι 4 ισχυρίζονται ότι με είδανε να το κάνω. Με γλυτώνει το γεγονός, ότι πέρασα αλλού τη νύχτα και όχι στην εστία και πήγα κατευθείαν στο μάθημα. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα έβαλαν μαζί μου.
    Στον ίδιο όροφο εναντίον μου μια Περσίδα, η οποία ζήλευε φοβερά μια ελληνίδα φίλη μου. Μου λεει μια μέρα, αν σταματήσεις να κάνεις παρέα στην Δ. θα γίνουμε οι καλύτερες φίλες. Δεν δέχτηκα. Το απόγευμα φέρνει τη διεύθυνση στο δωμάτιό της και τους δείχνει τον τοίχο που ήτανε λεκιασμένος από κόκκινο κρασί. Ισχυρίστηκε πως μπήκα στο δωμάτιό της με ένα μπουκάλι κρασί και το έσπασα στον τοίχο της.
    Τότε εγώ δεν έπινα καν κόκα-κόλα, μόνο νεράκι της βρύσης. Καθότι γκώμενα του διευθυντή τα πράγματα αγριεύουν πολύ. Ο διαχειριστής της εστίας μου στέκεται και λεει πως είμαι άτομο ήρεμο, επίσης μια από τις 4 αφρικανές που ντράπηκε για την ίντριγκά τους. Από τότε η περσίδα μου κάνει για μήνες τον βίο αβίωτο.

    Τελειώνω τις σπουδές μου και ερχόμαστε σε αυτήν την πόλη. Ξεκινάμε μια πολύ καλή καριέρα, αλλά εγώ πέφτω θύμα του κοιν. λειτουργού. Δικαιώνομαι από τις γερμ. αρχές, αλλα τα παρατάω από απογοήτευση.

    Αγοράσουμε σπίτι σε ένα συγκρότημα, στο οποίο ζούνε 3 κακοήθεις γυναίκες. Δεν έχουνε τίποτα εναντίον μου, αλλά μισούνε την Κ. Η Κ. είναι σε όλα της τέλεια, γεναιόδωρη, έξυπνη, καλή, με μόρφωση και χρήμα. Προσπαθούνε να μου βάλουνε διαβάλματα εναντιά της, αλλά συνεχίζω να της κάνω παρέα και να την στηρίζω.
    Βάζουνε τα παιδιά τους να κάνουνε κόλαση τη ζωή του γιου της Κ., ένα καλό και φρόνιμο αγοράκι. Τι δεν του έκαναν; Τελικά η Κ. και τρεις άλλες οικογένειες ωραίων ανθρώπων πουλάνε τα σπίτια τους, φεύγουνε και γλυτώνουνε. Μένω εγώ εδώ μόνη μου και δεν φαντάζεστε τι περνώ.

    Με αφορφή το γεγονός ότι ξανάπεσα θύμα φέτος δυο φορές στη δουλειά, αν και 18 χρόνια δουλεύω σαν Ιάπωνας, βγήκαν όλα πάλι στην επιφάνεια.
    Δικαιώθηκα ναι μεν στη δουλειά, αλλά νιώθω απογοήτευση.

    Σας έγραψα τις πιο βαριές μορφές μόμπιγκ και ίντριγκας που πέρασα. Πέρασα κι άλλες. Ενιωθα καμιά φορά σαν να ζω σε βιβλίο του Κάφκα.

    Είναι κάτι στον χαρακτήρα μου που με καθιστά θύμα τέτοιων βιωμάτων; Είναι απλά κακές συμπτώσεις;

  2. #2
    Να προσθέσω πως άνθρωποι επιστήμονες άθεοι, που βλέπανε τι περνώ μου λέγανε, τι να σου πω, δεν βρίσκω λόγια για τον άδικο πόλεμο που σου κάνουνε, εκτός από το " από τον Θεό να το βρούνε"

    Κάτι κάνουμε πάντα λάθος. Θεία άτεκνη, την οποία βοηθούσαμε χρόνια γιατί βοήθησε τον άνδρα μου που έμεινε ορφανός στην εφηβεία, αφήνει την κληρονομιά της σε μια φιλοζωική εταιρεία και σε έναν μακρινό συγγενή της πάμπλουτο (Για να καταλάβετε το πόσο, μας έλεγε ότι η γυναίκα του ξοδεύει κάθε μέρα 500 Ευρώ για το σκυλάκι τους). Εξακολουθούμε να τη βοηθάμε παρόλα αυτά, γιατί δεν έχει κανέναν άλλο. Αλλά τώρα η βοήθεια δεν γίνεται από συμπάθεια ή αγάπη, αλλά από ένα "πρέπει", ένα δεν "επιτρέπεται να αδιαφορούμε, γιατί είναι ανήμπορη"
    Ρε σεις παιδιά, χάσαμε το τρένο μήπως της μοντέρνας κοινωνίας, είμαστε μήπως αφελή άτομα, δεν ξέρω....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    πραγματικα
    δεν βλεπω καμια συνδεση η συναφεια μεταξυ των περιστατικων που περιγραφεις...

  4. #4
    Επειδή αν ρωτήσεις 10 ανθρώπους, δύσκολα θα βρεις κάποιον να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο θα πρέπει μάλλον να ψάξεις στον εαυτόν σου, να βρεις τι είναι εκείνο το κάτι που σε μπλέκει σε τέτοιες καταστάσεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Το θέμα είναι πού επικεντρώνεται κάποιος, στα θετικά ή στα αρνητικά στη ζωή του.
    Αν αρχίσω κι εγώ να αραδιάζω ό, τι άσχημο και περίεργο μου έτυχε στη ζωή μου ως τώρα, και μόνο αυτό, θα γράψω κανένα κατεβατό. Αλλά είναι μόνο αυτά που μου έχουν συμβεί?
    Δε συνηθίζω να στέκομαι στα αρνητικά και να δίνω τόση σημασία, αυτό είναι όλο.

    Μερικούς τους αρέσει να το παίζουν θύματα, είναι και ο τρόπος τους να επιβιώνουν.
    Εμένα πάλι, καθόλου. Και αποφεύγω τέτοιου είδους ανθρώπους. Η εμπειρία μου μου έχει δείξει να μην τους εμπιστεύομαι.

  6. #6
    γι αυτόν ακριβώς τον λόγο (επειδή ακούγονται παράλογα) κι εγώ ποτέ δεν τα συζήτησα με κανέναν. Εξω έβγαινα πάντα θετική, μέχρι τις τελευταίες καταστάσεις στη δουλειά μου, από τότε κάτι έσπασε μέσα μου απέναντι στους ανθρώπους, άρχισα να τους αποφεύγω. Η ανωνυμία εδώ μέσα με βοηθάει να εκφραστώ χωρίς να ντρέπομαι πολύ. Ποτέ μου δεν θα τολμούσα να τα γράψω, αν ήτανε γνωστή η ταυτότητά μου, από τον φόβο της γελοιοποίησης.
    Και πάλι ντρέπομαι όμως λιγάκι. Νιώθω την ντροπή και την ενοχή ενός θύματος που κάπου μέσα του πιστεύει πως κατά βάθος αυτό ευθύνεται για όλες τις ήττες του. Ευχαριστώ όμως για τις απαντήσεις σας.

  7. #7
    εννοείται επίσης ότι για τις εκάστοτε περιπτώσεις υπάρχουν μαρτυρίες ανθρώπων που τις έζησαν από κοντά, αυτή π.χ με τον κοιν. λειτουργό, αφού αρχικά μπερδεύτηκε μαζί του και μια ελλ. δικηγόρος, μετά το μετάνιωσε και αυτή η ίδια με ενημέρωσε για τις ενέργειές του εναντίον μου, ζητώντας μου συγνώμη. Την συγχώρησα. Ισως όμως είμαι πολύ μεγάλη σε ηλικία και τα βιώματά μου απλά να απέχουνε από τις δικές σας εμπειρίες. Σόρρυ!

  8. #8
    επίσης εννοείται ότι δεν δέχομαι εύκολα την αδικία, το μόμπιγκ, τον ρατσισμό, τον εθνικισμό.
    Σε μια στάση υπογείου μετρό, δυο τύποι με ξυρισμένα κεφάλια και μπότες την χωνότανε σε έναν μαύρο. Γύρω στα 30 άτομα είδαν την σκηνή, αλλά γύρισαν τα κεφάλια τους αλλού για να μην βρούνε τον μπελά τους. Κι εγώ τα έκανα από φόβο επάνω μου (πόσο μάλλον που είμαι και αλλοδαπή), αλλά τηλεφώνησα στην αστυνομία και μετά άρχισα να προσπαθώ να μαζέψω -μάταια- μερικούς να βοηθήσουνε τον μαύρο. Ευτυχώς η αστυνομία έφτασε αρκετά γρήγορα. Από τα (γύρω) στα 31 άτομα εκεί κάτω, κανείς δεν έκανε, εκτός από εμένα, την εμπειρία να τον βρίσουνε χυδαία οι νεοναζί, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ δεν ήμουνα στα καλά μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    νοσταλγία, διαβάζοντας το πρώτο σου ποστ δν ήξερα τί είναι ακριβώς αυτο που ψάχνεις να μάθεις.
    όπως σου είπαν κ παραπάνω, αν ο καθενας μας πιάσει να βρει τί του έχει τύχει στη ζωή του, θα βρει ένα κάρο πράγματα.
    γνωρίζω ανθρώπους που τους έχουν συμβεί τραγικά πράγματα κ πιστεψε με είναι οδυνηρά.
    πάντα βέβαια είμαι της άποψης πως κάπου έχουμε βάλει κ μεις το χεράκι μας.
    έχουμε κάνει δλδ κάποιες επιλογές ή κινήσεις που ήταν λάθος.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    ναι, το μεγαλύτερο ποσοστό των κακων στιγμών στη ζωή μας, είναι αποτέλεσμα δικών μας λανθασμένων κινήσεων.
    Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθεί κάποιος, τόσο το καλύτερο.
    Το εύκολο είναι να το ρίχνουμε στους άλλους. Το έξυπνο είναι να το ρίχνουμε σε μας.
    Μόνο έτσι ξυπνάμε και "βλεπουμε" με καθαρότερο μάτι την όποια κίνηση πάμε να κάνουμε.

  11. #11
    Βρε παιδιά είναι κρίμα να το θέτετε έτσι το θέμα. Ο φίλος, φίλη Ζερβγκ είπε, πως αν ρωτήσεις 10 ανθρώπους θα σου πούνε πως δεν έζησαν τέτοια πράγματα.
    Αν ρωτήσεις 10 ανθρώπους κανείς δεν θα σου πει ότι τον βίασε καθολικός παπάς-καθηγητής σε ένα ακριβό και πολύ καλό σχολείο της Ρώμης ή σε ακριβό οικοτροφείο στην Προβηγγία, αλλά συνέβει σε φίλους μου.Αυτό δεν είναι επιχείρημα.
    Στη δική μου περίπτωση ισχύει το εξής: δεν μπορώ με τίποτα να κάνω πως δεν βλέπω. Ενδεχομένως κάποια άλλη να ήτανε πιο έτοιμη να προσαρμοστεί σε μερικές καταστάσεις, να πω π.χ εμένα τι με νοιάζει η Κ. άστην να της κάνουνε μόμπιγκ, αρκεί ναχω εγώ εδώ την ησυχία μου. Δεν ΑΝΤΕΧΩ την ΑΔΙΚΙΑ.
    Η κοινωνία στην Ελλάδα, την οποία νομίζω τουλάχιστον ότι γνωρίζω αρκετά, γιατί μεγάλωσα στην Ελλάδα, αν και πριν ...αιώνες, είναι μια κοινωνία που έχει ελάχιστη σχέση με τις κοινωνίες της βόρειας Ευρώπης, οι οποίες,
    είναι (οι κοινωνίες και όχι τα κράτη πρόνοιας), πολύ πιο πρακτικές, ανταγωνιστικές, εχθρικές, συμφεροντολογικές και εγωιστικές, εδώ τα πιο πολλά πράγματα γίνονται με τον αγκώνα. Στην Ελλάδα έχουμε (νομίζω, αλλά ακούω και άλλες γνώμες) το ακριβώς αντίθετο φαινόμενο. Το κράτος είναι σκληρό, αλλά η κοινωνία εύσπλαχνη. Ελπίζω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βάζουνε τα παιδιά τους να κάνουνε κόλαση τη ζωή του γιου της Κ., ένα καλό και φρόνιμο αγοράκι.
    Δεν ξερω πολλους γονεις που θα βαζαν τα παιδια τους να κανουν κολαση τη ζωη αλλου παιδιου!!!!!!! Και να υπακουσουν.

    Κατι δεν κολλαει δεν νομιζεις?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Ειλικρινά με φέρνεις σε μεγάλη αμηχανία. Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Τα δικά μου παιδιά δεν θα υπάκουαν ποτέ.
    Αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Καμιά σχέση όμως δεν έχει η δική μας χαβαλέ, ελεύθερη ανατροφή με αυτήν των Γερμανών.
    Το κοριτσάκι αυτό είχε (τώρα μεγάλωσε) ένα τεράστιο ταλέντο να βρίσκει "συμμάχους" άλλα παιδάκια, μόνη της ποτέ δεν τολμούσε να κάνει κάτι και μπορούσε πάντα με όποιο άλλο παιδάκι βρισκότανε να το στρέψει ενάντια στο παιδί που διάλεξε -που διάλεξε η μητέρα της- να του κάνει το βίο αβίωτο.
    Στον Μ. πετούσανε πέτρες και του μάτωναν το κεφάλι, π.χ, ή τον έριχναν κάτω και τον τσαλαπατούσαν. Σε μας ερχότανε και με βρέχανε με νεροπίστολα, έφαγα πολλούς εξευτελισμούς και δεν θέλω καν να τους αναφέρω. Σήμερα είναι γνωστή όχι μόνο στο συγκρότημα, αλλά και στη γειτονιά και στην περιοχή και στο σχολείο η γυναίκα αυτή και η κόρη της σαν τις πιο ιντριγκάντηδες.
    Ελπίζω, εύχομαι και το λεω με απόλυτη ειλικρίνεια, αν κάνετε παιδιά να μην πέσουν ποτέ θύμα μόμπιγκ στη γειτονιά ή στα σχολεία τους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Ειλικρινά με φέρνεις σε μεγάλη αμηχανία. Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Τα δικά μου παιδιά δεν θα υπάκουαν ποτέ.
    Αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Καμιά σχέση όμως δεν έχει η δική μας χαβαλέ, ελεύθερη ανατροφή με αυτήν των Γερμανών.
    Το κοριτσάκι αυτό είχε (τώρα μεγάλωσε) ένα τεράστιο ταλέντο να βρίσκει "συμμάχους" άλλα παιδάκια, μόνη της ποτέ δεν τολμούσε να κάνει κάτι και μπορούσε πάντα με όποιο άλλο παιδάκι βρισκότανε να το στρέψει ενάντια στο παιδί που διάλεξε -που διάλεξε η μητέρα της- να του κάνει το βίο αβίωτο.
    Στον Μ. πετούσανε πέτρες και του μάτωναν το κεφάλι, π.χ, ή τον έριχναν κάτω και τον τσαλαπατούσαν. Σε μας ερχότανε και με βρέχανε με νεροπίστολα, έφαγα πολλούς εξευτελισμούς και δεν θέλω καν να τους αναφέρω. Σήμερα είναι γνωστή όχι μόνο στο συγκρότημα, αλλά και στη γειτονιά και στην περιοχή και στο σχολείο η γυναίκα αυτή και η κόρη της σαν τις πιο ιντριγκάντηδες.
    Ελπίζω, εύχομαι και το λεω με απόλυτη ειλικρίνεια, αν κάνετε παιδιά να μην πέσουν ποτέ θύμα μόμπιγκ στη γειτονιά ή στα σχολεία τους.

    Εαν ειναι γνωστη στην γειτονια...σαν η πιο "παλιοοικογενεια"...τοτε προκειται για προβληματικη οικογενεια. Το ιντριγκαντηδες δεν ξερω που κολλαει. Και ανεφερες οτι ζουνε τρεις κακοηθεις γυναικες...οποτε σκεφτηκα τρεις οικογενειες.
    Δεν υπαρχει καμμια ιντριγκα οταν σε σταμπαρουν ολοι ως "αντικοινωνικα στοιχεια"....λογω προβληματικης συμπεριφορας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by νοσταλγία View Post
    Βρε παιδιά είναι κρίμα να το θέτετε έτσι το θέμα. Ο φίλος, φίλη Ζερβγκ είπε, πως αν ρωτήσεις 10 ανθρώπους θα σου πούνε πως δεν έζησαν τέτοια πράγματα.
    Αν ρωτήσεις 10 ανθρώπους κανείς δεν θα σου πει ότι τον βίασε καθολικός παπάς-καθηγητής σε ένα ακριβό και πολύ καλό σχολείο της Ρώμης ή σε ακριβό οικοτροφείο στην Προβηγγία, αλλά συνέβει σε φίλους μου.Αυτό δεν είναι επιχείρημα.
    Στη δική μου περίπτωση ισχύει το εξής: δεν μπορώ με τίποτα να κάνω πως δεν βλέπω. Ενδεχομένως κάποια άλλη να ήτανε πιο έτοιμη να προσαρμοστεί σε μερικές καταστάσεις, να πω π.χ εμένα τι με νοιάζει η Κ. άστην να της κάνουνε μόμπιγκ, αρκεί ναχω εγώ εδώ την ησυχία μου. Δεν ΑΝΤΕΧΩ την ΑΔΙΚΙΑ.
    Η κοινωνία στην Ελλάδα, την οποία νομίζω τουλάχιστον ότι γνωρίζω αρκετά, γιατί μεγάλωσα στην Ελλάδα, αν και πριν ...αιώνες, είναι μια κοινωνία που έχει ελάχιστη σχέση με τις κοινωνίες της βόρειας Ευρώπης, οι οποίες,
    είναι (οι κοινωνίες και όχι τα κράτη πρόνοιας), πολύ πιο πρακτικές, ανταγωνιστικές, εχθρικές, συμφεροντολογικές και εγωιστικές, εδώ τα πιο πολλά πράγματα γίνονται με τον αγκώνα. Στην Ελλάδα έχουμε (νομίζω, αλλά ακούω και άλλες γνώμες) το ακριβώς αντίθετο φαινόμενο. Το κράτος είναι σκληρό, αλλά η κοινωνία εύσπλαχνη. Ελπίζω!

    αυτο που είπε ο/η ζερβγκ μαλλον δν το κατανόησες.
    ξαναδιάβασε το.

    επίσης εξακολουθω να μν καταλαβαίνω τι είναι αυτο που ψάχνεις?
    με 2 λογια μπορείς να το πεις?
    αναφέρεις συνεχώς περιστατικά αλλα δν καταληγεις καπου.
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 316
    Last Post: 16-07-2013, 00:26
  2. Θέλω να αρχίσω κάποιο χόμπι, καμία ιδέα?
    By papg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 01-07-2010, 02:53
  3. ψαχνετε καποιο τραγουδι απο διαφημιστικο?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-03-2010, 23:58
  4. Υπαρχει καποιο φαρμακο που σε βοηθαει να κοψεις το αλκοολ?
    By keep_walking in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 31
    Last Post: 10-08-2009, 20:02
  5. Eχετε καποιο τικ?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-2009, 10:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •