φοβάμαι να πάρω φάρμακα. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 53
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    εγω με μερικα αντιψυχωτικα βουλωνει η μυτη μου επισησ αυτα τα φαρμακα δεν κανουν για ολουσ τουσ ανθρωπουσ καποιυσ τουσ κανουν κακο για τα τικ γενικα και το αγχοσ γιατροσ δεν ειμαι αλλα υπαρχει και το ριβοτριλ οπωσ επισησ υπαρχουν και καλυτερα αντιψυχωτικα απο το ζιπρεξα εσενα μαλλον δε σου κανει αυτο παρε αλλο επισησ πολυ μου τη σπαει που λεσ οτι αμα δεν το παιρνεσ θα πηγαινεσ στη κλινικη να πανε αυτοι που στο ειπαν στην κλινικη

  2. #32
    thanasisGR
    Guest
    Μαγικά Ταξίδια, ξέρω έχω ανοίξει πολλά topic τα έχω πει πολύ μπερδεμένα. μιας και ήμουνα αγχωμένος δεν ήξερα τι έγγραφα...

    απο Μαγικά Ταξίδια:
    <<συγκεκριμένα γράφεις ότι ανέβασες μέχρι 38,1 (όχι 39,8 που λες εδώ) >>

    ανέβασα μέχρι 38,1 αλλα το βραδυ έκανα 39,8 δεν το ανέφερα καθόλου αυτό στο άλλο topic..

    τώρα αυτό που εννοούσα ότι δεν μπορούσα να περπατήσω.. απλά είχα αυτή την αίσθηση και μια δυσκολία στο περπάτημα.. απλά εδώ το ανέφερα ότι ένιωθα παράλυτα τα πόδια μου.. γιατι μια τέτοια αίσθηση είχα..

    απο Μαγικά Ταξίδια:
    <<Διάβασα επίσης ότι αλλάζεις συχνά γιατρούς... καλό θα ήταν να σταθεροποιηθείς σε έναν ψυχίατρο που να εμπιστευτείς και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του... από ότι είδα τότε ετοιμαζόσουν να πας σε μία νέα ψυχίατρο; Πήγες; Αυτή σε παρακολουθεί τώρα; Κάνετε και συνεδρίες; >>

    τώρα πάω σe μια ψυχίατρο που είναι του ικα και σε έναν ιδιωτικό ψυχίατρο-νευρολόγο που και η 2 μου είπανε να ακολουθήσω θεραπεία με τα zyprexa.

    τώρα όσο αφορά το θέμα με τα zyprexa. έχω πάρει εδώ και 2 ώρες περίπου μισό από το μισό χαπάκι σχεδόν ένα ψίχουλο ήτανε.. και με το που το πήρα έβαλα θερμόμετρο και είδα ότι έχω 37,0 τώρα ακόμα όμως έχω 37,4 και νιώθω στο σώμα μου ένα κάψιμο.. να είναι ψυχοσωματικά όλα αυτά? μονο από την ιδέα δηλαδή ότι πυρά το χαπάκι να ανέβασα 37,4 ?

    και πάλι τα δέκατα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα έχω εδώ και 4 μήνες περίπου. μετά από αυτή την ελαφριά πνευμονια που έπαθα.. είναι βραχνιασμένη η φωνή μου και κάνω κάθε απόγευμα 37,5 το πολύ...

    τώρα πλέον δεν έχω άλλη επιλογή.. η θα υποφέρω η θα πάρω τα φάρμακα.. τελικά αποφάσισα να περνώ τα φάρμακα..

  3. #33
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by pad View Post
    εγω με μερικα αντιψυχωτικα βουλωνει η μυτη μου επισησ αυτα τα φαρμακα δεν κανουν για ολουσ τουσ ανθρωπουσ καποιυσ τουσ κανουν κακο για τα τικ γενικα και το αγχοσ γιατροσ δεν ειμαι αλλα υπαρχει και το ριβοτριλ οπωσ επισησ υπαρχουν και καλυτερα αντιψυχωτικα απο το ζιπρεξα εσενα μαλλον δε σου κανει αυτο παρε αλλο επισησ πολυ μου τη σπαει που λεσ οτι αμα δεν το παιρνεσ θα πηγαινεσ στη κλινικη να πανε αυτοι που στο ειπαν στην κλινικη
    μου λέει ο ψυχίατρος ότι αν τα πάρω μια εβδομάδα και δω ότι πραγματικά δεν τα αντεχω μονο τότε θα μου τα αλλάξει.. τα θεωρεί ότι είναι από τα καλύτερα για την θεραπεία μου.. τώρα όσο αφορά τις παρενέργειες μου λέει τις έβγαλα από το μυαλό μου.. ε όχι δεν είναι έτσι όμως...

    του το εξήγησα.. και περνώ μια ειρωνική απάντηση << και ζάχαρη να σου δίναμε θα μας έλεγες ότι είχες παρενέργειες... >> μου την έδωσε άσχημα εκκινεί την ώρα έτσι όπως το είπε.. και του απαντάω εγώ ειρωνικά <<δεν νομίζω πως η ζάχαρη θα μου προκαλούσε παρενέργειες..>>

    μπορεί όμως να έχουνε και δίκιο η γιατροί που λένε να το πάρω για μια βδομάδα να δω πως θα πάω..

  4. #34
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    τώρα όσο αφορά το θέμα με τα zyprexa. έχω πάρει εδώ και 2 ώρες περίπου μισό από το μισό χαπάκι σχεδόν ένα ψίχουλο ήτανε.. και με το που το πήρα έβαλα θερμόμετρο και είδα ότι έχω 37,0 τώρα ακόμα όμως έχω 37,4 και νιώθω στο σώμα μου ένα κάψιμο.. να είναι ψυχοσωματικά όλα αυτά? μονο από την ιδέα δηλαδή ότι πυρά το χαπάκι να ανέβασα 37,4 ?

    και πάλι τα δέκατα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα έχω εδώ και 4 μήνες περίπου. μετά από αυτή την ελαφριά πνευμονια που έπαθα.. είναι βραχνιασμένη η φωνή μου και κάνω κάθε απόγευμα 37,5 το πολύ...

    τώρα πλέον δεν έχω άλλη επιλογή.. η θα υποφέρω η θα πάρω τα φάρμακα.. τελικά αποφάσισα να περνώ τα φάρμακα..
    Τώρα αν σου πω ότι επί 17 χρόνια είχα καθημερινά δέκατα (37,1 έως 37,7)... και όταν λέμε καθημερινά, το εννοούμε... ! θα το πιστέψεις;; Μέχρι 37,3 αισθανόμουνα περδίκι (είχα συνηθίσει), από εκεί και πάνω γινόμουν σαν κοτόπουλο....
    Το τι ειδών και πόσους γιατρούς έχει περάσει το κορμί μου, ούτε που το φαντάζεσαι.. βρε με ψάχνανε από εδώ, με ψάχνανε από εκεί... τίποτα ! Βρε πάμε εξετάσεις και κόντρα εξετάσεις (οι γονείς μου με τρέχανε, 15 χρονών τα εμφάνισα περίπου), έχω ακούσει κι αν έχω ακούσει θεωρίες και υποθέσεις για το τι μπορεί να έχω.... αλλά κανένας δεν κατέληξε πότε, ούτε διορθωνόταν τίποτα...

    Τα σκασμένα τα δέκατα όμως σταθερά, καθημερινοί επισκέπτες μου! Αφού είχαμε πιάσει κολλητιλίκια

    Τελικά πέρασαν χρόνια και καιροί... και η πολυπόθητη αιτία βρέθηκε ... και το πρόβλημα λύθηκε....
    και η αιτία ήταν μία.... τα δέκατα όλαααααααα αυτά τα χρόνια ήταν ψυχοσωματικά !
    Ήταν αντίδραση του εαυτού μου στην θλίψη, στη στεναχώρια και μετέπειτα στη κατάθλιψη...
    Ναι, ναι.. κι όμως !

    Θα μου πεις τώρα και πως είμαι βέβαιη;
    Τώρα πια βάζω το χέρι μου στη φωτιά... για τον εξής λόγο...
    Μετά από ένα πολύ βαρύ καταθλιπτικό επεισόδιο που είχα (το τελευταίο μέχρι τώρα και για πάντα ελπίζω... ) το οποίο κράτησε κάποια χρονάκια, πήρα απόφαση να περιθάλψω τον εαυτό μου επιτέλους. Πήγα λοιπόν σε κάποιον ψυχίατρο (να είναι καλά ο άνθρωπος) και με τα πολλά κάποια στιγμή συνήλθα, γιατρεύτηκα, επανήλθα, επέστρεψα στη ζωή και μάλιστα πιο δυνατή και συγκροτημένη.

    Άφησα όμως κάτι πίσω... καλά μάντεψες... τα δέκατα !!

    Εδώ και 6 χρόνια όποτε βάζω θερμόμετρο η θερμοκρασία μου είναι σταθερά 36,6 ! Αφού δεν πίστευα στα μάτια μου στην αρχή και άλλαζα θερμόμετρα !! χαχαχαχα Αναρωτιόμουν, υπάρχει και αυτή η ένδειξη τελικά;;;

    Είναι πραγματικά απίστευτο το πόσα μπορούμε να κάνουμε στον εαυτό μας, εγώ να σου πω την αλήθεια πλέον πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέρος από τις ασθένειες είναι ψυχοσωματικά αποτελέσματα, ή τέλος πάντων πυροδοτούνται από αιτίες που ανήκουν στη σφαίρα του ψυχικού μας κόσμου...

    Πλέον διασκεδάζω απίστευτα με το να βλέπω τις αντιδράσεις μου όταν στεναχωριέμαι πολύ... δαγκάνα στο σβέρκο, φοβερός πονοκέφαλος, δέκατα με τη μία ανεβάζω, ζαλάδα, αδυναμία, ατονία, πόνοι παντού, πρήζονται οι αρθρώσεις μου... Αλλά τώρα βγάζω τη γλωσσίτσα σε όλα αυτά και λέω από μέσα μου "ξεκόλλησε το κεφάλι σου και όλα θα γίνουν καπνός"... και γίνονται....

    Αυτό που είπε ο γιατρός σου ακούγεται πολύ λογικό.. πάρε τα φάρμακα και αν δεις ότι έχεις προβλήματα συζητησέ τα μαζί του... μπορεί όμως να δεις και βελτίωση...

    Νομίζω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή για τον εαυτό σου .. να τον βοηθήσεις


  5. #35
    thanasisGR
    Guest
    Μαγικά Ταξίδια, σε ευχάριστο πολύ για αυτά όλα που έγραψες.. πραγματικά ένιωσα λίγο καλύτερα.

    δεν ήξερα ότι από ψυχοσωματικά ανεβάζουμε και πυρετό.. πάντως τα πάντα μπορεί να περιμένουμε από το άγχος.. εδώ διάβασα κάπου ότι ύπαρχη και ψυχοσωματική υποθερμία..

    τώρα με την δόση που πήρα zyprexa μισό από το μισό χαπάκι που δεν είναι tpt.. μου φύγανε τα tik.. αλλα έχω το εξής νιώθω να με ενοχλεί ο λαιμός κάτι σαν φλέματα όταν περνώ ανάσα.. έτσι ακριβώς την έπαθα και μια άλλη φορα και το πρωί ξύπνησα χαλια... αυτό είναι που με προβληματίζει τώρα..

    όλα αυτά όμως παίζει να τα έπαθα με το μυαλό μου! tpt δεν αποκλείεται

    edit: είμαι και όλη μέρα στο air condition χαχαχα

    σήμερα πήγα και αγόρασα κάτι Αιθέρια έλαια. έβαλα τώρα έλαιο λεβάντας στον αυχένα μου και μέσα σε 2 λεπτακια μου πέρασε αυτό το σφίξιμο στο κεφάλι.. ώρες ώρες νομίζω ότι θα σπάσει από την πίεση που νιώθω στο κεφάλι μου.. χαχα

  6. #36
    Καλημέρα Θανάση

    Χαίρομαι που ένιωσες λίγο καλύτερα... Αλήθεια πως είσαι σήμερα; Λίγο καλύτερα σε "διαβάζω" !
    Δίνεις και συμβουλές είδα, ε;;

    Καλά και γρήγορα αποτελέσματα να έχεις με την αγωγή σου εύχομαι...

    Υ.Γ. Τη λύση με τα αιθέρια έλαια θα τη δοκιμάσω με τον πρώτο ψυχογενή πονοκέφαλο !

  7. #37
    καλημερα θαναση...ελπιζω σημερα να ειααι καλυτερα...θα δεις σε λιγο διαστημα ποσο καλυτερα θα αισθανθεις!!!

  8. #38
    thanasisGR
    Guest
    καλύτερα είμαι σήμερα μονο μια έντονη υπνηλία νιώθω συνεχώς.. αλλα πάλι καλά φύγανε τα νεύρα.. απλά βαριέμαι υπερβολικά σήμερα χάχα

    με το zyprexa μετά από 4-5 ώρες που περάσανε ένιωθα απαίσια.. το βραδυ δεν μπόρεσα να κοιμηθώ καλά.. ξαφνικά εκεί που κοιμόμουνα άκουγα φωνές.. άνοιγα τα ματια μου έβλεπα διαφορα αντικείμενα που δεν υπάρχουν κλπ.. εγώ δεν είχα ποτε αυτό το πράγμα όμως.. από το zyprexa το έπαθα.. αντί να με θεραπεύσει με βλέπω να παθαίνω καμια σχιζοφρένεια. σήμερα το πρωί σηκώθηκα και ένιωθα υπερβολική ενέργεια. όχι άγχος.. ούτε ψυχοσωματικά tpt. απλά ένιωθα ενέργεια.. μετά όμως ήρθα στα φυσιολογικά μου :P

    πρώτη φορα παρουσιάζω τέτοια παρενέργεια από zyprexa.. και με μισό από το μισό χάπι.. δηλαδή αν το έπαιρνα ολόκληρο θα είχα τρελαθεί τελείως.. :P

    αλλα θα πρέπει να κάνω έστω λίγο υπομονή για 10 μέρες? 15? όσο χρειαστεί μέχρι να φύγουνε τελείως λίγο αυτά τα tik..

    τώρα βεβαια δεν έχω κανένα τικ από αυτά που είχα.. ξαφνικά σηκώθηκα διαφορετικά σήμερα

    τώρα σχετικά με την παρενέργεια που δεν μπορούσα να κοιμηθώ και άκουγα φωνές κλπ. ενημέρωσα τον ψυχίατρο και περνώ απάντηση ""από την ιδέα σου είναι.."" είναι δυνατόν ρε παιδιά??? δεν είχα ποτε στην ζωή μου τέτοιο πρόβλημα να ακούω φωνές.. καλά λέω εγώ θα πάθω καμια σχιζοφρένεια.. xaxax

  9. #39
    thanasisGR
    Guest
    τώρα βρήκα και κάτι άλλο που σκέφτομαι να πάρω. τα επιθέματα τις lifewave. έχω ακούσει ότι έχουνε απίστευτα αποτελέσματα και μπορείς να γίνεις καλά με αυτά.

    από την άλλη ποιος ο λόγος να περνώ ψυχοφάρμακα άμα υπάρχουν καλλίτερες εναλλακτικές θεραπείες? κοιτάξτε η δικια μου περίπτωση δεν είναι τόσο βαριά.. δηλαδή μπορώ να βγω και έξω από το σπίτι απλά είμαι συνεχεια αγχωμένος κάνω αρκετή υπομονή όμως.. και μερικές φορες το ξεχνάω και τελείως.. άρα από την μια σκέφτομαι gt να πάρω zyprexa σε αυτή την ηλικία? είμαι μικρός ακόμα να πάρω τέτοια ηλίθια φάρμακα.. ποιος ο λόγος να χαλάσω την ποιότητα τις ζωής μου?

    εγώ δεν έχω να χάσω τίποτα από το να δοκιμάσω τα επιθέματα τις lifewave!!!

    δείτε τα παρακάτω links

    http://www.lifewave.com/greek/
    http://www.dimelis.gr/products6.php?...pen1=86&open2=

    Μαρτυρίες ανθρώπων

    http://www.bettyaslanis.gr/index.php...sked-questions

    πια είναι η δικια σας γνώμη για αυτά? σας φαίνονται για placebo? πως γίνετε αλλα άτομα να υποφέρουνε από τον πόνο και με ένα αυτοκολλητάκι να μην νιώθουν πλέον τον πόνο? είναι πραγματικά απίστευτο αν είναι αλήθεια..

    βεβαια 30 αυτοκολλητάκια έχουνε 100 ευρώ ακριβά λίγο αλλα άμα κάνουνε τόσο καλή δουλειά?

    εγώ προσωπικά θα τα αγοράσω.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    τώρα βρήκα και κάτι άλλο που σκέφτομαι να πάρω. τα επιθέματα τις lifewave. έχω ακούσει ότι έχουνε απίστευτα αποτελέσματα και μπορείς να γίνεις καλά με αυτά.

    από την άλλη ποιος ο λόγος να περνώ ψυχοφάρμακα άμα υπάρχουν καλλίτερες εναλλακτικές θεραπείες? κοιτάξτε η δικια μου περίπτωση δεν είναι τόσο βαριά.. δηλαδή μπορώ να βγω και έξω από το σπίτι απλά είμαι συνεχεια αγχωμένος κάνω αρκετή υπομονή όμως.. και μερικές φορες το ξεχνάω και τελείως.. άρα από την μια σκέφτομαι gt να πάρω zyprexa σε αυτή την ηλικία? είμαι μικρός ακόμα να πάρω τέτοια ηλίθια φάρμακα.. ποιος ο λόγος να χαλάσω την ποιότητα τις ζωής μου?

    εγώ δεν έχω να χάσω τίποτα από το να δοκιμάσω τα επιθέματα τις lifewave!!!

    δείτε τα παρακάτω links

    http://www.lifewave.com/greek/
    http://www.dimelis.gr/products6.php?...pen1=86&open2=

    Μαρτυρίες ανθρώπων

    http://www.bettyaslanis.gr/index.php...sked-questions

    πια είναι η δικια σας γνώμη για αυτά? σας φαίνονται για placebo? πως γίνετε αλλα άτομα να υποφέρουνε από τον πόνο και με ένα αυτοκολλητάκι να μην νιώθουν πλέον τον πόνο? είναι πραγματικά απίστευτο αν είναι αλήθεια..

    βεβαια 30 αυτοκολλητάκια έχουνε 100 ευρώ ακριβά λίγο αλλα άμα κάνουνε τόσο καλή δουλειά?

    εγώ προσωπικά θα τα αγοράσω.
    κ ειχα ανησυχησει λεω ποτε θα διαφημισει την εναλλακτικη λυση...

  11. #41
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by dora-agxos View Post
    κ ειχα ανησυχησει λεω ποτε θα διαφημισει την εναλλακτικη λυση...
    xaxaxaxa gt re sy ti pirazei?? :P

  12. #42
    εγω θαναση σου προτεινω να χαλαρωσεις και να αφησεις την αγωγη να δρασει..ασε τις εναλλακτικες μορφες θεραπειας!!!!!!!παρε το zyprexa και θα δεις οτι δεν εχει τοσες παρενεργειες!!!!!οι φωνες που ακουγες ηταν σιγουρα απο το αγχος σου...γενικοτερα φοβασαι οτι θα τρελαθεις;;;και μια συμβουλη σταματα να διαβαζεις τις παρενεργειες απο τα φαρμακα...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Θαναση εκτος του ζυμπεξα τι δοση αντικαταθλιπτικου παιρνεις για τον ιδψ;

  14. #44
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    Θαναση εκτος του ζυμπεξα τι δοση αντικαταθλιπτικου παιρνεις για τον ιδψ;
    akoma kanena.. suntoma omos prepei na ksekiniso me ta zoloft 50mg kai me blepw oti den tha ta paro.. gt mia fora etyxe kai pira kai olo to brady den kimi8ika..

    aporo merikes fores ti vlakies farmaka yparxoun... ypoti8ete oti tha se 8erapeusoun.. alla h ali8ia einai oti tpt den kanoun... gt tosa atoma pernoun olh tous tin zwh antikata8liptika kai den exoun apotelesmata? gt otan stamatas ta farmaka meta apo kapio diastima erxete pali h kata8lipsh???


    poses autoktonies ka8e xrono ginonte apo antikata8liptika???

    ta lew ola auta gt einai h ali8ia.. kanena farmako den mpori na boi8ish se kapio provlima oute na diokseis tis arnitikes skepseis..

    (sorry gia ta greeklish)

  15. #45
    thanasisGR
    Guest
    den antexo auth thn katastash... nio8o arostos.. me piezoune na parw zyprexa... xtes to brady den katafera na kimi8o apo auto to farmako...
    den tha parw zyprexa simera! tha to petakso... den mpori o ka8enas me me piezei na parw me to zori ena farmako pou den to antexo.... afou den exw psuxosh re gamoto kai ta tik erxonte mono otan exw anxos.. alla dustixos den me katalavenei kaneis...

    molis eida kati video kai epesa se kata8lipsh me ola auta pou akousa gia ta farmaka...

    http://www.youtube.com/watch?v=Cg1x1P9-VmQ
    http://www.youtube.com/watch?v=Rb4jB...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=eAdYt...eature=related

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι...
    By Dimitra P in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 25-08-2011, 15:40
  2. φοβαμαι.......
    By eftixoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-08-2008, 01:23
  3. Φοβαμαι!
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-07-2008, 18:01
  4. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By φοβισμενη!!!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-12-2007, 19:27
  5. φοβαμαι
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 18-07-2007, 17:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •