ΝΙΚΗΣΑΤΕ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΣΑΣ???????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11

    ΝΙΚΗΣΑΤΕ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΣΑΣ???????

    Καλημερα σε ολους εχω πολλες φοβιες οι περισοτερες αφορουν την υγεια μου συγκεκριμενα ο καρκινος προσπαθω μονη μου να το ξεπερασω υπαρχει τροπος;;; το καταφερε κανεις;;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    hi κ εγω εχω πολυ αγχος γ την υγεια συνηθως το 3επερναω το πολυ αγχος οταν παω στο γιατρο..πως σ βγηκε εσενα αυτο το αγχος?
    εγω εχω αγχος γτ εχω ταλαιπωρηθει με την υγεια..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    πριν απο 3 χρονια ειχε μια συγγενεις μου λευχεμια απο τοτε ειμαι παντα σαν τη τρελη το μυαλο μου κολημενο εκει τωρα για παραδειγμα ψυλαφησα ενα μικρο γρπμπαλακι στο στηθος μου και ειμαι σε κατασταση πανικου προσπαθω να σκεφτομαι θετικα αλλα δεν τα καταφερνω. ψαχνω στο google αλλα τελικα δεν με βοηθαει πολυ τη να κανω;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πρέπει να κάνεις συχνά εξετάσεις και να το ελέγχεις. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει ν' ανησυχείς συνέχεια. Όλος αυτός ο φόβος από που πηγάζει, έχεις αναρωτηθεί;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    βιβή...κάθε μέρα πεθαίνει πολύς κόσμος από αρώστιες.
    Φαντάζομαι πως έπαθες σοκ γιατί ήρθε τόσο κοντά σου ο θάνατος. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικο, το μη φυσιολογικό είναι πως έχουν περάσει τρία χρόνια και δεν το έχεις ξεπεράσει.
    Εχεις σκεφτεί να πας σε κάποιον ειδικό γι αυτή τη φοβία σου?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    γρουμπαλακι στο στηθος εχω κ εγω αλλα ετσι ειναι το στηθος μ γτ εκανα υπερηχο κ δεν εινι ουτε κυστη αν δεν το χεις ποτε ψιλοφησει κ το βρηκες τωρα μπορει ετσι να ειναι εντομετα3υ εχεις ελαγ3ει αν ειναι οι σωστες ημερομηνιες π το ελεγχεις κ δεν ειναι φουσκωμενο απτις ορμονες της περιοδου?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    [QUOTE=Θεοφανία;287634]βιβή...κάθε μέρα πεθαίνει πολύς κόσμος από αρώστιες.
    Φαντάζομαι πως έπαθες σοκ γιατί ήρθε τόσο κοντά σου ο θάνατος. Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικο, το μη φυσιολογικό είναι πως έχουν περάσει τρία χρόνια και δεν το έχεις ξεπεράσει.
    Εχεις σκεφτεί να πας σε κάποιον ειδικό γι αυτή τη φοβία σου?[/QUOT


    εχω παει σε ειδικο και μου ειπε οτι πασχω απο εμμονες και καταθληψη αλλα σε μικρο βαθμο και να το περασω μονη μου χωρις φαρμακα δεν ειμαι και τοσο χαλια δηλαδη τωρα γιατι δεν το ξεπερασα ακομη δεν ξερω μαλον ειναι γιατι ειμαι ολη την ημερα στο σπιτι με τα παιδια βγαινω σπανια γενικα δεν εχω πολυ προσωπικη ζωη ο αντρας μου ειναι ολη μερα στη δουλεια και δεν ξεχνιεται το μυαλο μου αυτο μου ειπε και ο γιατρος που ειδα. πρεπει να αποκτησω ζωη!!!!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    πριν απο 1,5 χρονο εκανα και εγω υπερηχο και εχω τελικα ενα αδενομα δεν το ηξερα με την εξεταση το βρηκαμε πηγα στο γιατρο μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτε και απλα να το παρακολουθω απο τοτε ηρεμησα τωρα αυτο που βρηκα ειναι κατω απο τη θυλη πολυ μικρο και σκληρο δεν με ποναει αλλα μονο που το ειδα μου φτανει για να τρελαθω..

  9. #9
    Quote Originally Posted by vivi1 View Post

    εχω παει σε ειδικο και μου ειπε οτι πασχω απο εμμονες και καταθληψη αλλα σε μικρο βαθμο και να το περασω μονη μου χωρις φαρμακα δεν ειμαι και τοσο χαλια δηλαδη τωρα γιατι δεν το ξεπερασα ακομη δεν ξερω μαλον ειναι γιατι ειμαι ολη την ημερα στο σπιτι με τα παιδια βγαινω σπανια γενικα δεν εχω πολυ προσωπικη ζωη ο αντρας μου ειναι ολη μερα στη δουλεια και δεν ξεχνιεται το μυαλο μου αυτο μου ειπε και ο γιατρος που ειδα. πρεπει να αποκτησω ζωη!!!!!!
    οπότε?
    Τη λύση την έχεις, αλλά για κάποιο λόγο δεν την ακολουθείς.
    Για να μη το κάνεις σημαίνει πως έχεις βολευτεί σε αυτή την εμονή και αρνείσαι να δεις το πραγματικό θέμα σου.
    Έτσι όπως περιγράφεις την καθημερινότητα σου, φαντάζομαι πως δεν είσαι και στα καλύτερα σου.
    Ξέρεις, μερικές φορές συνηθίζουμε να κολλάμε σε κάτι, όταν πιστεψουμε πως δεν μπορούν να λυθούν τα πραγματικά μας προβλήματα..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    δεν εχω βολευτει η ετσι νομιζω αλλα οταν δεν εχω που να αφησω τα παιδια για να παω καπου η οταν ολα στο σπιτι περνανε απο εμενα τη να κανω. τωρα περιμενω να ανοιξουν τα σχολεια που θα φυγουν και τα 2 τοτε θα εχω χρονο για μενα τη λες;;;;; Ξεχασα να αναφερω οτι απο τον μαιο μεχρι τον αυγουστο χασαμε 2 ξαδερφια του αντρα μου 35 και 40 ετων απο καρκινο!!!!
    Last edited by vivi1; 09-09-2011 at 15:45.

  11. #11
    Quote Originally Posted by vivi1 View Post
    δεν εχω βολευτει η ετσι νομιζω αλλα οταν δεν εχω που να αφησω τα παιδια για να παω καπου η οταν ολα στο σπιτι περνανε απο εμενα τη να κανω. τωρα περιμενω να ανοιξουν τα σχολεια που θα φυγουν και τα 2 τοτε θα εχω χρονο για μενα τη λες;;;;; Ξεχασα να αναφερω οτι απο τον μαιο μεχρι τον αυγουστο χασαμε 2 ξαδερφια του αντρα μου 35 και 40 ετων απο καρκινο!!!!
    όπως σου είπα και παραπάνω, κάθε μέρα χάνονται άνθρωποι τόσο από καρκίνο, όσο και από άλλες ασθένειες.
    Αυτό δεν σημαίνει πως όλη μέρα θα κάνουμε μνημόσυνο στην αρώστια που ΘΑ έρθει.
    Όσο γι αυτό που λες με τα παιδιά, δεν νομίζω πως θα βοηθήσει να λυθούν τα προβλήματα σου, γιατί νομίζω πως είναι βαθύτερα από τον ελεύθερο χρόνο που δεν έχεις.
    Πιστεύω πως πρέπει να μιλήσεις με κάποιον ειδικό και μου φαίνεται παράξενο πως πήγες κάπου και σου είπαν να το ξεπεράσεις μόνη σου.
    Δεν λειτουργούν έτσι οι ψυχοθεραπευτές.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    σε νευρολόγο πήγα. ελπιζω να κανεις λαθος και να χρειαζομαι ελευθερο χρονο και ο γιατρος αυτο μου ειπε να βρω χρονο για μενα να μην τους υπηρετω ολους γιατι τωρα ολοι περιμενουν τα παντα απο εμενα.

  13. #13
    Quote Originally Posted by vivi1 View Post
    σε νευρολόγο πήγα. ελπιζω να κανεις λαθος και να χρειαζομαι ελευθερο χρονο και ο γιατρος αυτο μου ειπε να βρω χρονο για μενα να μην τους υπηρετω ολους γιατι τωρα ολοι περιμενουν τα παντα απο εμενα.
    βιβη..ο νευρολόγος είναι για παθήσεις των νεύρων, μόνο φάρμακα μπορεί να σου δώσει.
    Η άποψη μου είναι πως χρειάζεσαι ψυχολόγο.
    Σίγουρα το να έχεις ελεύθερο χρόνο για τον εαυτό σου θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, αλλά όπως είπες αυτό σε ταλαιπωρεί τα τελευταία τρία χρόνια που φαντάζομαι πως και ελεύθερο χρόνο είχες μέσα σε αυτά, και διακοπές έκανες και τα παιδιά πήγαν σχολείο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    11
    η κορη μου ειναι 3 και ο γιος μου 6 οταν παντρευτικα ημουν εγκυος γεννησα 2 μηνες μετα δεν ειχα κανεναν να με βοηθησει η μαμα μου εχει ΣΚΠ εδω και 20 χρονια οποτε μεχρι να παει ο μεγαλος παιδικο ηρθε η μικρη. 6 χρονια ημουν μεσα διακοπες ουτε να το σκεφτεσαι, για ποτο βγαινουμε το πολυ 5 φορες το χρονο δεν ξερω αν ακουγετε παραξενο αλλα αυτη ειναι η ζωη μας. πιστευω οτι θα ειμαι καλυτερα το χειμωνα. τη λες θεοφανια μου θα τα καταφερω;;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    270
    Quote Originally Posted by vivi1 View Post
    Καλημερα σε ολους εχω πολλες φοβιες οι περισοτερες αφορουν την υγεια μου συγκεκριμενα ο καρκινος προσπαθω μονη μου να το ξεπερασω υπαρχει τροπος;;; το καταφερε κανεις;;;;;

    Βιβη καλησπερα
    καλυτερα να το δεις αμεσως και να μην φοβασε για τιποτα οτι ειναι να γινει θα γινει
    να σου πω μια ιστορια μου πριν 4,5 χρονια μου βρηκανε καρκινο στον ορχη , το βρηκαμε νωρις σχετικα εκανα αφαιρεση ,χημειοθεραπιες και ολα τα σχετικα μεχρι και σημερα ειμαι οκ .Αμα το αφηνα δεν ξερω εαν θα ζουζα τωρα ................ οποτε εχεις δυο επιλογες α)πας να δεις τι ειναι τωρα που ειναι νωρις ,β) το αφηνεις και ρισκαρεις .Εσυ αποφασιζεις παντως ο καρκινος του στηθους οπως και του ορχη ειναι σχεδον θεραπευσιμος 99%
    εδω ειμαστε ολοι μην φοβασε
    ειμαι ανορθογραφος και συγγνωμη για αυτο!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβίες...
    By Saga in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2011, 18:14
  2. Φοβίες
    By iriniiko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 18-11-2008, 17:24
  3. Φοβιες
    By individuathoughtpatterns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2008, 21:35
  4. φοβιες
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-12-2007, 15:34
  5. Οι φοβίες μου.
    By m1 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 11-09-2007, 03:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •