φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    thanasisGR
    Guest

    φοβάμαι να πάρω φάρμακα.

    καλησπέρα. όπως λέει και ο τίτλος του topic έχω μια φοβία με τα φάρμακα.. έφτασα πλέον σε σημείο που δεν μπορώ να έλεγχο το άγχος μου. είναι υπερβολικό και έχω πολύ έντονα tik.. βεβαια είχα από μικρός διαφορα tik συγκεκριμένα αυτό το τίναγμα στο κεφάλι.. αλλα είχανε πέραση για κάποιο διάστημα.. τώρα με το άγχος ήρθανε πάλι.. πραγματικά με έχει κούραση απίστευτα αυτή η κατάσταση.. πήγα σε ψυχίατρο και μου είπε πρέπει να πάρω για λίγες μέρες τα zyprexa 5mg ώστε να περάσουνε αυτά τα συμτώματα του εντονου άγχους και τις διαταραχής tik. αλλιώς μονος μου είναι πραγματικά δύσκολο να καταφέρω να το παλέψω... πλέον η λύση είναι τα φάρμακα όπως είπε και ο γιατρός.. το πρόβλημα μου τώρα πιο είναι? έχω φοβία με τα χάπια... συγκεκριμένα με τα zyprexa. μια φορα έτυχε και πήρα, και είχα γίνει σαν zombie πραγματικά δεν ήξερα που βρισκόμουνα.. δεν καταλάβαινα τίποτα.. δεν είχα άγχος.. απλά ήμουνα τελείως σαν χαμένος.. τα ματια μου είχανε γίνει κόκκινα είχα έντονη ζαλάδα τα έβλεπα όλα διπλα.. e επειδή είδα ότι δεν άντεχα και νύσταζα παρα πολύ. έπεσα για ύπνο.. το πρωί λοιπόν που ανοίγω τα ματια μου ξαφνικά άρχισα να νιώθω κάπως περίεργα.. σηκώνομαι από το κρεβάτι και διαπιστωσα ότι δεν μπορούσα να περπατήσω.. ένιωθα όλο μου το σώμα παράλυτο.. μετά από 30 λεπτά περίπου συνήλθα.. παρατήρησα μετά από λίγο ότι είμαι ζεστός.. έβαλα θερμόμετρο και είχα 39,8 πυρετό... μετά άρχισα να βήχω παρα πολύ.. είχα δυσκολία στην αναπνοή κλπ.. τελικά άμεσος καταλάβα ότι έχω πνευμονια.. πήγα σε πνευμονολόγο ο οποιος μου είπε ότι έπαθα κάποια ίωση.. ρώτησα κιόλας μήπως το έπαθα από τα zyprexa.. και περνώ απάντηση από το γιατρό: ''δεν είμαι σίγουρος γιαυτο'' τελικά μου έγραψε αντιβίωση την οποια την πήρα για 2 βδομάδες και ένιωσα καλύτερα.. από τότε μου έχει μείνει η βραχνάδα στην φωνή και ανεβάζω κάθε απόγευμα συνήθως 37,3 όλα αυτά τα ανέφερα και στον ψυχίατρο φυσικά. και μου λέει δεν ύπαρχη περίπτωση με 1 χαπάκι zyprexa 5mg να έπαθες πνευμονια.. παιδιά φοβάμαι παρα πολύ.. δεν ξέρω τι να κάνω.. είμαι σε χαλια κατάσταση.. και φοβάμαι να πάρω ξανά zyperxa για τον λόγο που ανέφερα.. τι να κάνω?? ο γιατρός μου λέει να πάρω.. εγώ όμως δεν μπορώ φοβάμαι...
    Last edited by thanasisGR; 07-09-2011 at 23:24.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γιατρός δεν είμαι αλλά δεν νομίζω να συνδέονται τα συμπτώματα της πνευμονίας με το zyprexa. Κάτι άλλο θα έφταιξε σίγουρα και όπως βλέπεις αλλάζει και ο καιρός οπότε από εδώ και πέρα γινόμαστε πιο ευάλωτοι σε ιώσεις νομίζω. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να χαλαρώσεις και ν' ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου. Γιατί νιώθεις τόσο υπερβολικό άγχος; Μήπως σχετίζεται και με άλλα θέματα; Έχεις γενικότερη αρρωστοφοβία;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    an kai den φαινεται λογικα να σχετιζονται η πνευμονια με τα ζυπρεχα που το πηρες -μια φορα μονο-,, δεν αποκλειεται πχ αφου κοιμηθηκες οπως οπως να κρυωσες τη νυχτα και να ανεβασες πυρετο...
    Για το φαρμακο τωρα ,, εσυ εχεις αγχος αν καταλαβα καλα,ομως δεν σου δωσε ο γιατρος αγχολυτικα αλλα αντιψυχωσικα ,,δε τον ρωτησες εσυ γιατι? ,,και παρολο που σε κανανε χαλια εκεινος επιμενει ν τα ξαναπαρεις...
    Το ζυπρεξα ειναι πολυ βαρυ φαρμακο με κατασταλτικη δραση ,,,πολυ δυσκολα το ανεχονται αυτοι που εχουν πραγματικη αναγκη για αυτο ,, ειναι σχεδον απιθανο να το ανεχτει ενα ατομο νορμαλ η με απλο αγχος , μην κουραζεσαι και μην το ξανασηζητας με τον ιδιο γιατρο , μαλλον ειναι 'κουφος' ...
    Πηγαινε σεναν αλλο γιατρο και εξηγησε του οτι δεν πασχεις απο ψυχωση ,(αν οντως ετσι ειναι αυτο βεβαια), να σου δωσει αγχωλυτικα αφου πασχεις απο αγχος ..
    τα αγχολυτικα δεν εχουν τετοιες παρενεργειες ,ισα ισα θα νοιωσεις ανακουφιση , θα νοιωσεις καλυτερα αν πετυχουνε την παθηση σου ,,αυτο ειναι και το ζητουμενο .

  4. #4
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Γιατρός δεν είμαι αλλά δεν νομίζω να συνδέονται τα συμπτώματα της πνευμονίας με το zyprexa. Κάτι άλλο θα έφταιξε σίγουρα και όπως βλέπεις αλλάζει και ο καιρός οπότε από εδώ και πέρα γινόμαστε πιο ευάλωτοι σε ιώσεις νομίζω. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να χαλαρώσεις και ν' ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου. Γιατί νιώθεις τόσο υπερβολικό άγχος; Μήπως σχετίζεται και με άλλα θέματα; Έχεις γενικότερη αρρωστοφοβία;
    κοίτα διάβασα τις παρενέργειες του zyprexa και έγραφε για πνευμονία.. πέρα από αυτό τώρα εδώ και 2 μήνες περνώ τα eythyrox για τον υποθυροειδισμο.. και έχω παρατήρηση από τότε που περνώ θυροξίνη είμαι συνεχόμενα με υπερβολικό άγχος (αυτό έγινε από τον 1το μηνα) το είπα και σε ενδοκρινολόγο μου είπε να συνεχίσω τα χάπια.. και μου λέει δεν είναι επείγον να κάνω τώρα εξέτασης για να δούμε τι αποτελέσματα έχω..

    αυτό που παρατήρησα εγώ μέσα σε μια εβδομάδα θυροξίνης από 5.40 η TSH έφτασε 6.70

    δηλαδή άμα κάνω τώρα εξέτασης που θα έχει φτάσει?? αυτό είναι το θέμα.. επίσης η κορτιζόλη μου ήτανε υπερβολικά ανεβασμένη στο 287

    κοίτα, πάντα είχα το άγχος τις φοβίες την αγοροφοβια και αροστοφοβια και μια ήπια κατάθλιψη. αλλα όχι σε τέτοιο βαθμό να μην μπορώ να βγω και από το σπίτι..

  5. #5
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by path View Post
    an kai den φαινεται λογικα να σχετιζονται η πνευμονια με τα ζυπρεχα που το πηρες -μια φορα μονο-,, δεν αποκλειεται πχ αφου κοιμηθηκες οπως οπως να κρυωσες τη νυχτα και να ανεβασες πυρετο...
    Για το φαρμακο τωρα ,, εσυ εχεις αγχος αν καταλαβα καλα,ομως δεν σου δωσε ο γιατρος αγχολυτικα αλλα αντιψυχωσικα ,,δε τον ρωτησες εσυ γιατι? ,,και παρολο που σε κανανε χαλια εκεινος επιμενει ν τα ξαναπαρεις...
    Το ζυπρεξα ειναι πολυ βαρυ φαρμακο με κατασταλτικη δραση ,,,πολυ δυσκολα το ανεχονται αυτοι που εχουν πραγματικη αναγκη για αυτο ,, ειναι σχεδον απιθανο να το ανεχτει ενα ατομο νορμαλ η με απλο αγχος , μην κουραζεσαι και μην το ξανασηζητας με τον ιδιο γιατρο , μαλλον ειναι 'κουφος' ...
    Πηγαινε σεναν αλλο γιατρο και εξηγησε του οτι δεν πασχεις απο ψυχωση ,(αν οντως ετσι ειναι αυτο βεβαια), να σου δωσει αγχωλυτικα αφου πασχεις απο αγχος ..
    τα αγχολυτικα δεν εχουν τετοιες παρενεργειες ,ισα ισα θα νοιωσεις ανακουφιση , θα νοιωσεις καλυτερα αν πετυχουνε την παθηση σου ,,αυτο ειναι και το ζητουμενο .
    έχω πάει σε πόλους ψυχιάτρους και είπα για τα τικ που με κουράζουνε και η μονη θεραπεία είναι τα zyprexa. όλοι αυτό μου έχουνε πει.

    αγχολυτικά δεν με βοηθάνε καθόλου δυστυχώς..

    έχω πάρει xanax,στεντόν,ταβόρ,λεχοτανιλ αλλα κανένα αποτέλεσμα...

    ο γιατρός επιμένει με τα zyprexa να τα πάρω για 10 μέρες για να φύγουνε τελείως η σπασμοί..

    και μετά από αυτές τις μέρες θα μου γράψει αντικαταθλιπτικά. απλά πρώτα θέλει να κάνει μια καλή διάγνωση. γιατί ακόμα δεν μου έχουνε κάνει διάγνωση ακριβώς τι έχω.. ο ένας μου λέει αυτισμό ο άλλος διαταραχή πανικού και ο άλλος με έβγαλε με διπολική διαταραχή και σχιζοφρενια.... :/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Όταν βλέπεις ότι γίνεσαι δυσλειτουργικός στην καθημερινότητα σου πρέπει να το αναφέρεις επειγόντως στον γιατρό σου. Το zyprexa προς τι; Έχεις ψύχωση;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    έχω πάει σε πόλους ψυχιάτρους και είπα για τα τικ που με κουράζουνε και η μονη θεραπεία είναι τα zyprexa. όλοι αυτό μου έχουνε πει.

    αγχολυτικά δεν με βοηθάνε καθόλου δυστυχώς..

    έχω πάρει xanax,στεντόν,ταβόρ,λεχοτανιλ αλλα κανένα αποτέλεσμα...

    ο γιατρός επιμένει με τα zyprexa να τα πάρω για 10 μέρες για να φύγουνε τελείως η σπασμοί..

    και μετά από αυτές τις μέρες θα μου γράψει αντικαταθλιπτικά. απλά πρώτα θέλει να κάνει μια καλή διάγνωση. γιατί ακόμα δεν μου έχουνε κάνει διάγνωση ακριβώς τι έχω.. ο ένας μου λέει αυτισμό ο άλλος διαταραχή πανικού και ο άλλος με έβγαλε με διπολική διαταραχή και σχιζοφρενια.... :/
    4 διαγνώσεις
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Όταν βλέπεις ότι γίνεσαι δυσλειτουργικός στην καθημερινότητα σου πρέπει να το αναφέρεις επειγόντως στον γιατρό σου. Το zyprexa προς τι; Έχεις ψύχωση;
    einai h monh therapia gia tous spasmous to zyprexa..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by thanasisGR View Post
    einai h monh therapia gia tous spasmous to zyprexa..
    Oι σπασμοί από τι προέρχονται;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Oι σπασμοί από τι προέρχονται;
    einai mia diataraxh tik pou mou egine diagnwsh.. kai me pianei merikes fores ena tremoulo sto kefali kai den mporo na to stamatiso.. kai ena allo kourastiko pou patheno einai oti sfigo sinexia tin kilia.. san neuriko tik ena prama.. kai me kourazei apisteuta.. idika otan to skeftome ginete polu pio entono.. kai me to anxos akoma xirotero... auto me tin kilia to epatha ksafnika.. proxtes. kai me exei anxosh arketa..

    einai kai ena thema oti eimai olh mera sto pc.. mpori kai h aktinovolia na me kanei na anxonome toso polu..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Φταίει κι αυτό και γω όταν καθόμουν αρκετές ώρες με πείραζε. Με πονούσε το κεφάλι και ένιωθα υπερένταση.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Λιγο περιεργα μας τα λες.... πνευμονια απο δυο χαπακια δε γινεται, ισως πνευμονοπαθεια απο χρονια χρηση μηπως λεει? Καμια σχεση!
    Η ακτινοβολια δεν νομιζω να προκαλει σπασμους. Ουτε αγχος. Και εγω ειμαι πολλες ωρες στον υπολογιστη για πολλους λογους, δεν εχω τιποτα απο αυτα.
    Και τελικα, δεν μας λες τι εχεις και γιατι πρεπει να παρεις φαρμακα, και δη το Zyprexa. Αναποδα μας τα λες.....
    Να τα παρουμε απο την αρχη?

  13. #13
    thanasisGR
    Guest
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    Λιγο περιεργα μας τα λες.... πνευμονια απο δυο χαπακια δε γινεται, ισως πνευμονοπαθεια απο χρονια χρηση μηπως λεει? Καμια σχεση!
    Η ακτινοβολια δεν νομιζω να προκαλει σπασμους. Ουτε αγχος. Και εγω ειμαι πολλες ωρες στον υπολογιστη για πολλους λογους, δεν εχω τιποτα απο αυτα.
    Και τελικα, δεν μας λες τι εχεις και γιατι πρεπει να παρεις φαρμακα, και δη το Zyprexa. Αναποδα μας τα λες.....
    Να τα παρουμε απο την αρχη?
    τι δεν μπορείς να καταλάβεις? ποσο αναλυτικά να τα γράψω ακόμα δηλαδή

    το είπα τόσες φορες.. δεν μου έχει γίνει διάγνωση ακριβές για το πρόβλημα που έχω.. και με αυτά που είπα στον ψυχίατρο μου είπε ότι πρέπει να πάρω τα zyprexa για λίγες μέρες...

    τώρα τι έχω? ξαφνικά παρουσίασα έντονα τικ-σπαμους και με έχουνε κούραση πραγματικά..

    νιώθω όλη την ώρα πιεσμένος..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    To zyprexa εχει καποιες παρενεργειες, οχι παντως πνευμονια, αλλα αυτες θα φυγουν οταν το σταματησεις. Προσπαθησε να κανεις την καρδια σου πετρα και να το παρεις, δεν ειναι και τοσο τραγικο, αλλοι το παιρνουν οντως χρονια, για λιγες μερες κανεις θεμα; Οσο το σκεφτεσαι το χειροτερευεις και υποψιαζομαι οτι αγχωνεσαι περισσοτερο και θα χειροτερεουν και τα τικς.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by elafi View Post
    To zyprexa εχει καποιες παρενεργειες, οχι παντως πνευμονια, αλλα αυτες θα φυγουν οταν το σταματησεις. Προσπαθησε να κανεις την καρδια σου πετρα και να το παρεις, δεν ειναι και τοσο τραγικο, αλλοι το παιρνουν οντως χρονια, για λιγες μερες κανεις θεμα; Οσο το σκεφτεσαι το χειροτερευεις και υποψιαζομαι οτι αγχωνεσαι περισσοτερο και θα χειροτερεουν και τα τικς.
    Ο Θανάσης λέει ότι στις παρενέργειες αναφέρεται και πνευμονία.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι...
    By Dimitra P in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 25-08-2011, 16:40
  2. φοβαμαι.......
    By eftixoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-08-2008, 02:23
  3. Φοβαμαι!
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-07-2008, 19:01
  4. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By φοβισμενη!!!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-12-2007, 20:27
  5. φοβαμαι
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 18-07-2007, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •