ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    12

    ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ

    Φίλοι μου νιώθω τρομερή κουραση και δε μπορω να σταθώ στα πόδια μου λες και θα καταρρεύσω. Κυρίως όταν στέκομαι όρθιος το νιώθω αυτό. Όταν κάθομαι ή περπατάω δεν νιώθω κάτι τέτοιο. Μη μου πεις όμως να σταθώ στην ουρά μιας τράπεζας... η χειρότερη μου .... Καμιά βοήθεια;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Ο.κ. Πόσες ώρες κοιμάσαι το βράδυ? Τρως κανονικά? Μήπως έχεις παρακουραστεί το τελευταίο διάστημα τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    12
    Τρωω κανονικοτατα. Μάλλον έχω πολλές ανησυχίες. Από τη μια σκέφτομαι ότι πολλά μου βγαινουν μαζεμένα σε κούραση. Ψυχολογικά είμαι σιγουρα κουρασμένος. Από την άλλη οτι εξετάσεις έχω κάνει είναι καλές....
    Δε ξέρω... ουφ... ορισμένες φορές σκέφτομαι πως θα τα τινάξω χωρίς να το καταλάβω ούτε εγώ ούτε οι γιατροί....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    240
    Δημήτρη, ψυχολογικά μάλλον έχεις κουραστεί υπερβολικά... Χρειάζεσαι ... διακοπές! Δεν εννοώ να πας κάπου, απλά να κάνεις κάποια πράγματα να γεμίσεις τις μπαταρίες σου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    12
    Ευχαριστώ aggelika! Σημερα είχα μια συζήτηση με έναν παπά και με βοήθησε πολύ να ξεδιαλύνω κάποια πράγματα. Ειναι και ψυχολόγος επίσης, αλλά κυρίως καλό \"αυτί\" και άνθρωπος καλός. Νιώθω κάπως καλύτερα, μου είπε ανάμεσα σε άλλα κάτι αναλογο με αυτό που μου λες και συ αλλά με άλλα λόγια.

    Ελπίζω να πάνε όλα καλά, θα δείξει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    jim αιριαζουμε σε πολλα τελικα!εγω μονιμως νιωθω κουρασμενη!και εμενα ειναι καλες οι εξετασεις!καλα ρε παιδια εγω που επι 10 χρονια νιωθω καθε μερα τα ιδια τι να πω?πιστευω θα αυτοκτονουσατε στη θεση μου!!!!!!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    12
    Τα πάντα είναι να τα βάλουμε όλα σε μια σειρά. Είναι συγκεκριμένα κουιά που μας μπλοκάρουν ορισμένες φορές, και απαιτουμε από τον εαυτό μας να είναι όπως τον φανταζομαστε στην \"ιδανικη\" του μορφή σε λαθος στιγμη.
    Θέλει εξωτερίκευση και χαλάρωση. Η agellika έχει δίκιο. Το ήξερα κι εγώ, μου το είχαν πει πολλοί, αλλά έπρεπε να μου το πει και το κατάλληλο άτομο και να μου \"πατήσει\" το κουμπί για να βλέπω διαφορετικά τα πράγματα αυτές τις μέρες και με υπομονή.
    Δε θέλει βιασύνη. Ήδη έχω νιώσει πιο ανάλαφρος. Με φοβίζει κάπως, ίσως επειδή έχω πολύ καιρό να χαλαρώσω μέσα μου. όμως πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά, κυρίως γιατι θέλβ να βγω από τη \"γυάλα\" μιας κατάστασης που δε μου αξίζει.
    Όπως και σε κανέναν εδω πιστευω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Αγαπητέ φίλε....μπορεί πράγματι το πρόβλημα αυτό να είναι καθαρά ψυχολογικό....ωστόσο ελπίζω να ερεύνησες με κάποιον γιατρό πλήρως και το ενδεχόμενο συνύπαρξης και κάποιου οργανικού παράγοντα.Για παράδειγμα....μήπως είναι κάποιο πρόβλημα πίεσης...(ορθοστατική υπόταση) που σου δημιουργεί αυτήν την αιφνίδια κόπωση (ατονία) κατα την ορθοστασία.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    12
    Πριν κάτι μήνες μου πήραν την πίεση και σε όρθια θέση. Ήταν καλή. Όμως θα το κοιτάξω πάλι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    2
    Κατα πασα πιθανοτητα ειναι οργανικο το προβλημα.Δεν εχεις ψυχολογικο προβλημα.
    Το ιδιο ισχυει για τους περισσοτερους εδω που νομιζουν οτι εχουν καποιο ψυχολογικο προβλημα και νιωθουν ανεξηγητη κουραση.
    Οσο και να ξεκουραστεις δε νομιζω να δεις σημαντικο αποτελεσμα γιατι δεν ειναι θεμα ξεκουρασης.
    Ομως δεν ειναι και καποια επικινδυνη παθηση.Μη φοβασε δε προκειται να πεθανεις απο αυτο αλλα η ποιοτητα της υγειας σου δεν θα ειναι και η καλιτερη.
    Παρε καποιο συμπλεγμα βιταμινων πχ \"Centrum\" οχι για να λυσεις εξολοκληρου το προβλημα αλλα για να τονωσεις λιγο τον οργανισμο και να το αντιμετωπιζεις καπως καλιτερα.
    Υπαρχει θεραπεια αλλα δεν βρισκεται στα ψυχοφαρμακα και στα τονωτικα.
    Το καλο ειναι πως θεραπευεται σχετικα ευκολα και γρηγορα.
    Πολυ φοβαμαι ομως οτι υπαρχει και ενα κακο.
    Καποιοι που ζουν με το να πουλανε ψυχοφαρμακα στον κοσμακη δε θα χαρουν και τοσο αν αποδειχτει οτι τελικα δεν υπαρχει ασθενεια που λεγεται καταθλιψη και αγχος αλλα υπαρχει μια απλη οργανικη παθηση στο σωμα που προκαλει τα συμπτωματα που λεγονταιι καταθλιψη αγχος ή ανεξηγητη κουραση.
    Και πως το μονο που χρειαζεται για να εξαφανισουμε αυτα τα συμπτωματα ειναι απλα να θεραπευσουμε την παθηση που τα δημιουργει.
    Ετοιμαζω ενα ποστ συντομα σε αυτο το θεμα απλα να ξερεις και εσυ και ολοι οσοι ενδιαφερονται η αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα οτι προβλημα δεν ειναι μονο τα συμπτωματα που εχεις αλλα μερος του προβληματος ειναι...η ιδια η ιατρικη επιστημη η οποια ολως περιεργως σκεφτεται \"ξεροκεφαλα\"...
    Αληθεια σκεφτηκατε ποτε αν θα εξυπηρετουσε καποιους να υπαρχει και να αναπαραγεται ολη αυτη η κατασταση με τους δηθεν \"καταθλιπτικους \" \"αγχωτικους\" ασθενεις ;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    63
    Εγω θα λεγα αφου αυτο το ατομο σε βοηθησε και ηδη νοιωθεις καλυτερα να ξαναπας.
    Αυτο που ενοω ειναι μην περιμενεις να φορτωθεις με πολυ στρες μεχρι να ξαναπας αλλα κρατα επαφη, θα σε βοηθηση να μεινεις σε μια καλη κατασταση...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126
    ζορο τι ογανικη παθηση?αφου ολες οι εξετασεις ειναι καθαρες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντιλαμβάνονται το άγχος που βιώνουν επειδή είναι προσηλωμένοι στην εργασία τους, ή γιατί δε δίνουν στο άγχος τη βαρύτητα που θα έπρεπε με αποτέλεσμα αυτό να συσσωρεύεται και κάποια στιγμή να δημιουργεί κόπωση, ψυχοσωματικά συμπτώματα στο γαστρεντερικό, ημικρανίες, στο καρδαγγειακό. Κάποιοι όμως άλλοι τύποι χαρακτήρων όταν βλέπουν ότι τα επίπεδα του άγχους ανεβαίνουν βρίσκουν εγκαίρως τρόπους για να το αποβάλλουν. Προσωπικά αρχικά είτε δεν έδινα σημασία στο άγχος καθώς δε σημεριζόμουν τις απόψεις σχετικά με το πόσο επιβαρύνει τον οργανισμό. Αργότερα και πάλι δεν το λάμβανα σοβαρά υπόψην μου καθώς ήμουν προσηλωμένος στη δουλειά μου. Αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα κάποια στιγμή και λόγω του αγχώδους χαρακτήρα μου να με καταβάλουν σωματικά και ψυχικά. Πέρα από το άγχος που αρκετοί το υποτιμούν σαν αιτία αρκετών οργανικών δυσλειτουργιών, υπάρχει και ο ύπνος η συμβολή του οποίου είναι πολυ μεγάλη στην απόδοση του οργανισμού. Αν αυτά λίγο τα σκεφτείς, άγχος και ύπνος και ψάξεις και στο ιντερνετ πόσο σημαντικά είναι τότε ίσως βρεις απαντήσεις στις απορίες σου.
    Φιλικά
    Αλέξης

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •