Διαφορετική ανσυχία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    1

    Διαφορετική ανσυχία

    Είμαι 20 χρονών. Όνειρό μου είναι να γνωρίσω κάποια κοπέλα, που θα έχει κάποιο πρόβλημα με πολλάπλό αντίκτυπο στην ζωή και την ψυχολογία της. Θα ήθελα να γνωρίσω καμία κοπέλα με αναπηρία, ή ακόμη κάποια δυσμορφία είτε από κάποιο ατύχημα ή άλλο αίτιο, που αυτό να είχε επιπτώσεις και στην αυτοεκτίμηση και την προσωπική της ζωή, ή να είναι διαφορετική με περισσότερους από έναν παράγοντες διαφορετικότητας, και, αν αυτό ευοδωθεί και την ενδιαφέρει, να γίνω ο τελικός "κάποιος άλλος" της αλυσίδας δίνοντάς της την αγκαλιά μου και την ψυχή, και όχι να την στείλω πάλι σε "κάποιον άλλον" φτάνει μόνον να μπορεί να αισθάνεται, και να έχει μία στοιχειώδη έστω πνευματική υποδομή. Μπορώ απολύτως να αναλάβω τις ευθύνες, και τις λειτουργικές και τις ψυχολογικές, πού μία τέτοια σχέση θα συνεπαγόταν. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω ή να γνωρίσω κάποια τέτοια κοπέλα, δεν κυκλοφορούν λόγω του χαμηλού κοινωνικού επιπέδου των ανθρώπων και των ελλειματικών υποδομών. Καμία προσπάθεια για εξύβρισή μου ή ψυχανάλυση δεν θα έχει νόημα, δεκτές μόνον ιδέες για να κάνω μία τέτοια γνωριμία. Μπορώ, και το πιστεύω ακράδαντα, να μην νιώθω ούτε καν υποσυνείδητη αποστροφή, ούτε να δείχνω καν περιορισμένο ενθουσιασμό, ούτε να πιάνομαι στον ύπνο και να συλλαμβάνω τον εαυτό μου να αισθάνεται ενδοιασμούς η κακεντρέχεια, ούτε βραχυπρόθεσμα ούτε μακροπρόθεσμα, και έτσι να γίνω το σωστό γιατρικό για ένα τέτοιο μπεμπάκι. Εννοείται ότι αν κάποια γυναίκα με κάποια τέτοια χαρακτηριστικά θα ενδιαφερόταν να συνομιλήσουμε, να αρχίσουμε απλώς να κάνουμε διάλογο, θα ήθελα να μου στείλει προσωπικό μήνυμα, αλλά δέχομαι κάθε πρόταση για το πώς μπορώ να γνωρίσω τέτοιες γυναίκες.

  2. #2
    Μια κοπέλα που συχνάζει εδώ θελει να βρει στη ζωή της κάποιον όπως τον έχει ονειρευτεί από τα παιδικά της χρόνια με σκέψεις της οι οποίες έμειναν αλώβητες όσα προβλήματα κι αν μεσολάβησαν κατά τη μετέπειτα πορεία της ζωής της. Η σκέψη της που σχημάτισε για αυτόν τον άντρα έχει μείνει αναλοιώτη και αυτόν θα ψάξει να βρει κι αυτός θα ναι ο ιδανικός γι αυτήν άντρας, και μ αυτόν είναι που με τη συναναστροφή της μαζί του θα αφήσει στην ιστορία ότι στιγμάτισε τη ζωή της και θα κάνει ετσι το νέο ξεκίνημα που οι σκέψεις ελπίδας της δημιουργούσαν στις δυσκολίες που βίωνε. Δεν ψάχνει άντρα γιατρικό, η σκέψη της για τον άντρα που θέλει να βρει έχει μείνει αναλοίωτη, δεν έχει προσαρμοστεί στις διαφορες καταστάσεις που πέρασε ώστε να συμβιβαστεί και να αντικαταστήσει αυτόν που ονειρευόταν με κάποιον που θα ναι μια μορφή ψυχοθεραπείας. Στοργή, αγκαλιές και τέτοια σ΄ αυτόν που έχουν ονειρευτοί ψάχνουν να βρουν, γιατί οι στόχοι τους παρά τα όσα πέρασαν παραμένουν αναλοίωτοι, όπως αναλοίωτοι και με ψηλά τον πήχη είναι πάντα η πνευματική ικανότητα, η δύναμη να διαπρέπουν στο δικό τους χωρο εργασίας και η αξιοπρέπεια. Και μέσα από τα όσα έχουν περάσει έχουν μάθει να μην είναι ευάλωτες, όπως μπορεί κάποιοι να πιστεύουν και να τις θεωρούν εύκολη λεία.

    Πρώτα θα πρεπε να μπεις και να ζήσεις τη φιλοσοφία του φόρουμ κι αν ήταν να δημιουργηθεί τέτοιο αίσθημα αυτό θα γινόταν μέσα από τη συζήτηση στα διαφορα θέματα και όχι με το να ανοίγεις τετοιο θέμα υπό τύπο αγγελίας, όπως τις αγγελίες που βάζουν στις εφημερίδες τα γραφεία συνοικεσίων. Είναι "ψάρεμα" και μάλιστα άστοχο αυτό που κάνεις.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πρώτα θα πρεπε να μπεις και να ζήσεις τη φιλοσοφία του φόρουμ κι αν ήταν να δημιουργηθεί τέτοιο αίσθημα αυτό θα γινόταν μέσα από τη συζήτηση στα διαφορα θέματα και όχι με το να ανοίγεις τετοιο θέμα υπό τύπο αγγελίας, όπως τις αγγελίες που βάζουν στις εφημερίδες τα γραφεία συνοικεσίων. Είναι "ψάρεμα" και μάλιστα άστοχο αυτό που κάνεις.
    Ακριβώς αυτή η εντύπωση δημιουργήθηκε και σε μένα.

    Academus λες ότι δεν θέλεις να σε ψυχαναλύσουμε ούτε να σε βρίσουμε. Αυτό που θέλεις είναι τρόπους να βρεις μια γυναίκα όπως την περιγράφεις. Γιατί δεν γράφεσαι σε ένα site γνωριμιών και μπήκες εδώ? Μήπως εδώ πιστεύεις ότι θα βρεις αυτό που θέλεις?

    Μιας όμως και έγραψες, αν θες μπορείς να μας πεις γιατί ψάχνεις αποκλειστικά μια τέτοια κοπέλα? Μου κάνει εντύπωση που μάλιστα λες ότι είναι όνειρό σου.. Συνήθως οι άνθρωποι θέλουν να βρουν έναν άνθρωπο υγειή, αρτιμελή, ισσοροπημένο.. άλλο βέβαια στην πορεία τι προκύπτει.

    Αυθόρμητα σκέφτομαι..Μήπως κάτι δεν πάει καλά?:confused:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    μηπως εχει αναλογο προβλημα κ θελεις καποιον με παρομοια προβληματα?
    disabled.gr εχει φορουμ για ατομα μ αναπηρια, σκληρυνση κατα πλακας κλπ

  5. #5
    ..συμφωνώ απόλυτα με τον ιωαννη..

    Άστοχη αγγελία γνωριμίας και πολύ φοβάμαι πως μπορεί να κρύβονται ...περίεργα θέλω πίσω της.
    Ελπίζω να μην ανταποκριθεί κανένα εππιρεπές και ευαίσθητο πλάσμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    Quote Originally Posted by Academus View Post
    Είμαι 20 χρονών. Όνειρό μου είναι να γνωρίσω κάποια κοπέλα, που θα έχει κάποιο πρόβλημα με πολλάπλό αντίκτυπο στην ζωή και την ψυχολογία της. Θα ήθελα να γνωρίσω καμία κοπέλα με αναπηρία, ή ακόμη κάποια δυσμορφία είτε από κάποιο ατύχημα ή άλλο αίτιο, που αυτό να είχε επιπτώσεις και στην αυτοεκτίμηση και την προσωπική της ζωή, ή να είναι διαφορετική με περισσότερους από έναν παράγοντες διαφορετικότητας, και, αν αυτό ευοδωθεί και την ενδιαφέρει, να γίνω ο τελικός "κάποιος άλλος" της αλυσίδας δίνοντάς της την αγκαλιά μου και την ψυχή, και όχι να την στείλω πάλι σε "κάποιον άλλον" φτάνει μόνον να μπορεί να αισθάνεται, και να έχει μία στοιχειώδη έστω πνευματική υποδομή. Μπορώ απολύτως να αναλάβω τις ευθύνες, και τις λειτουργικές και τις ψυχολογικές, πού μία τέτοια σχέση θα συνεπαγόταν. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω ή να γνωρίσω κάποια τέτοια κοπέλα, δεν κυκλοφορούν λόγω του χαμηλού κοινωνικού επιπέδου των ανθρώπων και των ελλειματικών υποδομών. Καμία προσπάθεια για εξύβρισή μου ή ψυχανάλυση δεν θα έχει νόημα, δεκτές μόνον ιδέες για να κάνω μία τέτοια γνωριμία. Μπορώ, και το πιστεύω ακράδαντα, να μην νιώθω ούτε καν υποσυνείδητη αποστροφή, ούτε να δείχνω καν περιορισμένο ενθουσιασμό, ούτε να πιάνομαι στον ύπνο και να συλλαμβάνω τον εαυτό μου να αισθάνεται ενδοιασμούς η κακεντρέχεια, ούτε βραχυπρόθεσμα ούτε μακροπρόθεσμα, και έτσι να γίνω το σωστό γιατρικό για ένα τέτοιο μπεμπάκι. Εννοείται ότι αν κάποια γυναίκα με κάποια τέτοια χαρακτηριστικά θα ενδιαφερόταν να συνομιλήσουμε, να αρχίσουμε απλώς να κάνουμε διάλογο, θα ήθελα να μου στείλει προσωπικό μήνυμα, αλλά δέχομαι κάθε πρόταση για το πώς μπορώ να γνωρίσω τέτοιες γυναίκες.
    το να "παραβλεψεις" τετοιου ειδους προβληματα γιατι θα γνωρισεις εναν αξιολογο ανθρωποο, το καταλαβαινω.
    ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?

    εχεις την αναγκη να κανεις τον προστατη/σωτηρα της?
    μηπως φοβασαι οτι δεν εισαι σε θεση να ανταποκριθεις στις απαιτησεις μιας κοπελας χωρις τετοια προβληματα?

    οι υποδειξεις σου για το πως θα σου απαντησουμε ειναι εντελως ατοπες.
    αν θελεις να κανουμε συζητηση γι αυτα που μας λες, πολυ ευχαριστως, αλλα εδω δεν ειναι γραφειο συνοικεσιων να μπαινεις και να ψαχνεις κοπελες, ουτε δεχομαστε οδηγιες χρησης... σου...

  7. #7
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..συμφωνώ απόλυτα με τον ιωαννη..

    Άστοχη αγγελία γνωριμίας και πολύ φοβάμαι πως μπορεί να κρύβονται ...περίεργα θέλω πίσω της.
    Ελπίζω να μην ανταποκριθεί κανένα εππιρεπές και ευαίσθητο πλάσμα.
    Θεοφανία χαίρομαι που συμφωνούμε :)

    κάποιοι φαίνεταιι προσπαθούν να κάνουν εδώ τα ίδια με αυτά που κάνουν έξω, νομίζοντας ότι υπάρχει ευκολη λεία
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Τέτοιο κείμενο πρώτη φορά διαβάζω στο φόρουμ. Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση και έχω αρχίσει να αισθάνομαι αποτροπιασμό. Θα ήταν πολύ όμορφο ν' ακουγα να μου λένε γνώρισα μια κοπέλα που με γοήτευσε πολύ και παραβλέπω το όποιο πρόβλημα της γιατί βλέπω ότι αξίζει ως άνθρωπος και ως γυναίκα και θέλω πολύ να κάνω σχέση μαζί της.


    ΑΛΛΑ το ν' αναζητούμε διακαώς να βρούμε σώνει και καλά μια κοπέλα με πρόβλημα αναπηρίας εύλογα με κάνει ν' αναρωτιέμαι τον λόγο που συμβαίνει όλο αυτό. Έχεις και συ κάτι που το θεωρείς η θα μπορούσε να θεωρηθεί πρόβλημα; Είναι κατανοητό σ' αυτήν την περίπτωση το ότι θέλεις να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που θα μπορεί να σε καταλαβαίνει αλλά στον έρωτα (αν είναι αυτός που ψάχνεις) δεν προγραμματίζεται τίποτα και δεν μπορούμε να κάνουμε συμφωνίες και συμβόλαια.


    Θα μπορούσε να σε νιώσει και να σε συντροφεύσει στην ζωή σου και ένας άνθρωπος ο οποίος δεν αντιμετωπίζει κάτι αντίστοιχο αλλά έχει την κατανόηση και την ωριμότητα να δεχτεί αυτό που σου συμβαίνει. Είναι σπάνιοι αυτοί οι άνθρωποι αλλά υπάρχουν και αυτό είναι το σημαντικό.



    Όπως και αν έχει θα ήθελα περισσότερες διευκρινίσεις για το θέμα γιατί αλλίως δεν μπορώ να συνεχίσω ν' απαντώ σ' ένα θέμα που μοιάζει με αγγελία γνωριμίας μέσα σ' ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης.



    Αναρωτιέμαι αν η διαχείρηση διαβάζει όλα τα θέματα ώστε να ελέγχει οτιδήποτε ύποπτο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ειχα κανει κι εγω παρομοιο θεμα παλιοτερα, οτι μου αρεσουν μονο οι "αρρωστες", αυτες που δλδ εχουν κατι στο μυαλο, κι οχι οι φυσιολογικες. δε το εκανα για να ψαρεψω ομως, αλλα γιατι σ'αυτο το συμπερασμα ειχαν καταληξει δυο τρεις χρηστριες του φορουμ (η μια νομιζω ηταν η RainAndWind), αλλα το λεω και μονος μου πως μου ταιριαζουν περισσοτερο οι αντικοινωνικες πχ, παρα τα τρεντυ κοριτσακια που τη βγαζουν ολη μερα στις καφετεριες και το βραδυ σε κλαμπ.

    για τον φιλο τωρα που ανοιξε αυτο το θεμα θελω να πω πως το να εχεις μια κοπελα ή γενικα εναν οποιονδηποτε ανθρωπο με αναπηρια, δεν ειναι κι ευκολο πραμα! το εχω σκεφτει κι εγω, και τελικα κατεληξα πως φερει μεγαλη ευθυνη οταν η αλλη δε μπορει πχ να κινηθει καν και να παει μονη της στη τουαλετα. ειναι σαν να φροντιζεις εσυ και για τους δυο, για πραγματα που υπο αλλες συνθηκες εννοουνται, ε και τελικα καταντα κουραση. γιαυτο θα πρεπει να υπαρχει πολυ αγαπη κι απ'αυτον που φροντιζει, αλλα κι απ'τον αλλον που εχει το προβλημα ετσι ωστε να θελει να βοηθηθει. στην ηλικια σου παντως θα ψαχνα για καμια πιο normal, να χορτασω πρωτα μαζι της, και υστερα βλεπουμε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Εγώ να σημειώσω επίσης ότι για να κάνεις σχέση και να φροντίσεις έναν τέτοιο άνθρωπο πρέπει πρώτα εσύ μέσα σου και έξω φυσικά, να είσαι καλά. Να είσαι υγιής για να μπορείς να προσφέρεις και στους άλλους γιατί αλλιώς βγαίνετε και οι δύο χαμένοι. Και δεν φταίει κανείς από τους δυό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ειχα κανει κι εγω παρομοιο θεμα παλιοτερα, οτι μου αρεσουν μονο οι "αρρωστες", αυτες που δλδ εχουν κατι στο μυαλο, κι οχι οι φυσιολογικες. δε το εκανα για να ψαρεψω ομως, αλλα γιατι σ'αυτο το συμπερασμα ειχαν καταληξει δυο τρεις χρηστριες του φορουμ (η μια νομιζω ηταν η RainAndWind), αλλα το λεω και μονος μου πως μου ταιριαζουν περισσοτερο οι αντικοινωνικες πχ, παρα τα τρεντυ κοριτσακια που τη βγαζουν ολη μερα στις καφετεριες και το βραδυ σε κλαμπ.

    .
    Σου ταιριαζουν και θα σε κάνουν ευτυχισμένο αυτές που μοιάζουν στον εαυτό σου όπως θα τον ήθελες να είναι και όχι αυτές που σου μοιάζουν στην κατάσταση σου που κατά βάθος δε σ αρέσει και στην οποία βρίσκεσαι τώρα. Τις πρώτες σου λέω να ψάξεις να βρεις, όμως πρώτα ή και ταυτόχρονα θα πρέπει να αγωνιστείς να βελτιώσεις τον εαυτό σου ώστε να φτάσεις στο επίπεδο τους ώστε και αυτες να σε θέλουν. Το να επιλέξεις τις δεύτερες θα ναι για σενα συμβιβασμός και θα καλύπτεις απλά την ανάγκη να σαι σε σχέση.
    γιάννης

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οκ αν και η αντικοινωνικοτητα ειναι στοιχειο του χαρακτηρα μου, δεν εχει να κανει με τη κατασταση μου, νομιζω. απο τη φυση μου ειμαι κλειστος ανθρωπος, σταθερος στις αποψεις μου, κι επιμονος μεχρι αηδιας. γιαυτο λεω οτι προτιμω αντικοινωνικες, παρα αυτες που ολη μερα βρισκονται εξω και μαλακιζονται, και ειναι απο δω κι απο εκει, οι "ευκολες". εγω δε ψαχνω για τετοιες, θελω μια να αφοσιωθω! επισης δε το βλεπω ετσι με επιπεδα το ολο θεμα, αλλα απλα ταιριαζουμε ή δε ταιριαζουμε. εγω με μια τρεντυ κοινωνικη δε ταιριαζω σιγουρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Αγαπητέ Academus, θα σου έλεγα να πας να κοιταχτείς, αν πράγματι έτσι σκέφτεσαι.
    Από την άλλη πολύ φοβάμαι ότι πιθανόν να προσπαθείς να ψαρέψεις τέτοια άτομα, για άλλους, ύποπτους λόγους.
    Όπως και να έχει, μάλλον σε λάθος φόρουμ μπήκες.

Similar Threads

  1. Διαφορετική θρησκεία
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2011, 13:57
  2. Μια Διαφορετική αντίληψη για τη σχιζοφρένεια
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 22-10-2007, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •