Κοινωνική φοβία, χαμηλη αυτοεκτίμηση και χαμηλή αυτοπεποίθηση... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 89
  1. #16
    Εχω μια απορια. Μεσα απο το φορουμ αυτο εχω δει οτι η κοινωνικη φοβια χτυπα μονο γυναικες. Ισχυει αυτο η απλα ετσυχε;

  2. #17
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Ίσως επειδή είμαστε πιο ευαίσθητες!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Μπα δεν νομίζω. Δεν είναι θέμα φύλου. Είχα έναν συμμαθητή στο γυμνάσιο υπέρμετρα ντροπαλό και φοβισμένο και σ' αυτό ευθύνονταν καθαρά η οικογένεια του που δεν τον άφηνε να το κουνήσει ρούπι.


    Πρώτα απ' όλα εγώ συνιστώ να μην βγάζεις μόνη σου διαγνώσεις. Από τα όσα έχεις πει μέχρι τώρα εμένα μου φαίνεται ότι είσαι απλά ντροπαλή.


    Οι άνθρωποι που έχουν κοινωνική φοβία δεν είναι απλώς ντροπαλοί. Υποφέρουν πραγματικά όταν βρίσκονται ανάμεσα σε κόσμο και πρέπει να μιλήσουν για να τους γνωρίσουν καλύτερα οι άλλοι. Δεν είναι τόσο απλό. Άλλο η ντροπαλότητα άλλο η κοινωνική φοβία που είναι ασθένεια.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #19
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Δεν ξέρω τι έχω.. αν έχω κοινωνική φοβία ή απλά είμαι ντροπαλή! Ίσως να έχεις και δίκαιο!
    Δεν ξέρω ίσως να είμαι φοβισμένη... και απλά να πρεπει να γίνω πιο δυναμική! Ειλικρινά δεν ξέρω!

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    move-on ΔΕΝ καταφερα να διαβασω ολα τα ποστς σου αλλα κ εγω απο αγχος κ κοινονικη φοβια πασχω..τωρα σε μικροτερο βαθμο βεβαια..παλιοτερα ομως αστα να πανε..απο τα 13 μου μπορω να σου πω...καταθλιψη ειχα σε μικρο βαθμο αλλα την καταπολεμισα...καποια περιοδο επερνα χαπια (σεροξατ κ κατι αλλα-ουτε θυμαμαι ονοματα...) γενικα δεν ειμαι ουτε υπερ ουτα κατα των φαρμακων.....

    θα σου προτεινα εναν/μια ψυχολογο..σε πρωτη φαση.....επισης κ το γκρουπ θεραπι βοηθαει σε περιοπτωσεις κοινονικης φοβιας , αλλα αυτο καλυτερα να το αποφασισει ο/η ψυχολογος σου..αν δηλαδη θα σε βοηθισει στην στην παρούσα φάση.

    καλη σου δυναμη, και φυσικα (ακουγετε κλισε , το ξερω) δεν εισαι μονη σου


    Γιωργος
    ...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Σ'ευχαριστώ πολύ! καλή δύναμη και σε σένα!!!
    Με παρηγορεί που και άλλοι αισθάνονται όπως και εγώ! Δεν με ευχαριστεί και μακάρι κανείς μας να μην είχε αυτα τα πράγματα!
    Προς το παρόν θα κάνω μικρά βήματα μόνη μου.. να μάθω να είμαι θαρραλέα για αρχή και μόνο θετικές σκέψεις!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Θα ήθελες να μου πεις ορισμένα παραδείγματα από την καθημερινότητα σου ώστε να καταλάβω τι σου συμβαίνει μήπως και σε βοηθήσω;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    Quote Originally Posted by move-on View Post
    Σ'ευχαριστώ πολύ! καλή δύναμη και σε σένα!!!
    Με παρηγορεί που και άλλοι αισθάνονται όπως και εγώ! Δεν με ευχαριστεί και μακάρι κανείς μας να μην είχε αυτα τα πράγματα!
    Προς το παρόν θα κάνω μικρά βήματα μόνη μου.. να μάθω να είμαι θαρραλέα για αρχή και μόνο θετικές σκέψεις!!
    το ξερω..και ωρες βρες ολοι νιωθουμε οτι ειμαστε μονοι μασ με τα προβληματα μας...κ εμενα με πηρε αρκετα χρονια να διαπιστοσς οτι τελικα και αλλοι υποφερουν απο τα ιδια..μερικες φορες χειροτερα..αλλες φορεσ οχι τοσο..αλλα πανω κατω ολοι μασ κουβαλαμε τον δικο μας σταυρο...

    ολα θα γινουν...συντομα θα νιωσεις καλυτερα...
    ...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Όταν ήσουν μικρή ποια ήταν η σχέση με τους γονείς σου; Οι γονείς σου τι χαρακτήρες είναι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Το θέμα των χρημάτων με απασχολεί και εμένα, και μάλιστα πολύ. Αν δεις και παλιότερα posts μου, συχνά - πυκνά το αναφέρω. Είναι μανίκι, το ξέρω από πρώτο χέρι. Πέρα από τη μαυρίλα που νιώθω και που με γεμίζει ενοχές κατά καιρούς το ζήτημα αυτό έχω καταλήξει στο εξής: ας γίνω εγώ καλά και χαλάλι τα χρήματα, ειλικρινά. Το μαρτύριο που έζησα και ζω σε μικρότερο βαθμό τώρα δε συγκρίνεται ούτε υπολογίζεται με όλα τα χρήματα του κόσμου. Ας πάρει και χρόνο, δε με νοιάζει πια. Προτιμώ 10 χρόνια ψυχοθεραπείας, παρά 50 χρόνια (ή όσο ζήσω τέλοσπάντων) δυστυχισμένη. Και πολύ άργησα να ξεκινήσω να σου πω.. Έχεις δίκιο, η προσπάθεια είναι καθαρά δική μας, αλλά χρειάζεται κάποιος που να ξέρει να μας δείξει το δρόμο, να μας φωτίσει κάποια σκοτεινά σημεία.. Έχεις σκεφτεί ότι ίσως προσπαθούμε με το λάθος τρόπο? Ίσως γι'αυτό δεν ξεμπερδεύουμε από το πρόβλημα. Εκεί ακριβώς χρειάζεται ο ειδικός. Οι φίλοι καλοί είναι, προσωπικά είμαι τυχερή σε αυτόν τον τομέα. Θα πουν μία καλή κουβέντα, θα σε κάνουν να ξεχαστείς για λίγο. Όμως αν δεν το έχουν περάσει, δε μπορούν να σε καταλάβουν ακριβώς. Και να σε καταλάβουν, δε μπορούν να σε βοηθήσουν όσο χρειάζεσαι.. Ο γολγοθάς είναι δικός μας και έχουμε το δικαίωμα της επιλογής να τον αντιμετωπίσουμε όπως κρίνει ο καθένας μας..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  11. #26
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Είναι ο σταυρός που κουβαλάει ο καθένας! Δεν θα το σηκώσει κανείς για μας!! ο αγώνας είναι δικός μας!
    Ελεγα να κανω μια προσπάθεια μόνη μου γιατί δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε κάποιο ψυχολόγο τώρα!
    Όσο για τους φίλους, πρέπει να είσαι πολύ επιφυλακτική σε ποιους θα μιλήσεις και θα εμπιστευτείς! Δεν θέλουν πάντα όλοι το καλο μας!

    Αυτό που με έχει βοηθήσει πάρα πολύ είναι ο πνευματικός μου πατέρας (εξομολόγος), με έχει βοηθήσει να δω τις αδυναμίες μου και τις αιτίες όλο αυτών που νιώθω.
    Με καθοδηγεί και πιστεύει ότι μπορώ να το ξεπεράσω με αρκετή προσπάθεια και δουλευουμε σε αυτό τωρα. Δεν έχει αποκλείσει το ενδεχόμενο ψυχολόγου απλα αν δεν κάνω την προσπάθεια εγώ σε όσους ψυχολόγους και να παώ δεν θα με βοηθήσουν!


    η σχέση με τους γονείς μου είναι καλή! Με τον πατέρα μου θα έλεγα καλή-αδιάφορη κυρίως, αλλά όχι κακή, απλα όποτε μπορεί να με μειώσει θα το κάνει. Είναι λιγάκι αυστηρός στις απόψεις του(είμασταν ελευθερες γενικότερα και όχι περιορισμένες)
    με την μητέρα μου έχουμε άριστες σχέσεις. Κανουμε καλή παρεά.. φίλη που λέμε!

  12. #27
    Quote Originally Posted by move-on View Post
    Έχω όρεξη και διάθεση να απαλλαγώ απ' όλα αυτά! αλλά δεν ξέρω αν φτάνει μόνο αυτό. Κάνω καποια μικρά βήματα! Αλλά συμβαίνει κάτι και απογοητεύομαι πιο πολυ μετά!
    Μου προτείνουν δουλειά και δεν πάω γιατί ζούμε σε μικρή κοινωνία και είμαστε όλοι γνωστοί... φοβάμαι ότι θα γελοιοποιηθώ.. ότι δεν θα τα καταφέρω και μετά θα με σχολιάζουν(κοροιδευουν)
    Ότι κάνω, το κάνω μόνο οταν νιώθω ασφάλεια... και να ξέρω ότι μπορώ ανά πάσα στιγμή να την κάνω.. όταν φτάσω σε σημείο να μην μπορώ!
    Δεν διεκδικώ τα δικαιώματά μου και συνεχώς με εκμεταλλεύονται..
    πιστεύω ότι πάντα πρέπει να δίνω στους άλλους
    Πιστεύω οτι δεν έχω δυνατότητες, δεν υποστηρίζω την άποψη μου!
    νομίζω ότι οι άλλοι με βλέπουν και με κριτικάρουν.. και ακόμα και αν προσπαθω.. νομίζω το καταλαβαίνουν.
    Δυστυχώς στήριξη από την οικογενειά μου δεν έχω.. Να με βοηθήσουν, να πιστέψουν σε μένα ότι μπορώ.. αλλά μάλλον ζητάω πολλά! Οι λόγοι που αισθάνομαι έτσι, είναι οικογενειακοί.. ποτε δεν με στήριξαν.. τα λάθη μου ήταν γι αυτούς εγκλήματα! δεν έκανα ποτε τιποτα σωστό, αυτά οι γονείς μου.. η αδελφή μου ήταν και είναι πάντα υπερπροστατευτική και προσπαθεί να καθοδηγεί την ζωή μου!
    Σήμερα μ΄εχει πάρει από κατω.. είμαι απογοητευμένη..
    αλλές μέρες είμαι αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρω... κάνω κάποια βήματα... ένας κύκλος...μ'έχει κουράσει πολυ!
    move on, φαινεται πως εχει δεχτει πολυ αποδοκιμασια απο την οικογενεια σου και μονο καλο δεν σου εχει κανει.. ξερεις υπαρχει μια λεπτη γραμμη σχετικα με το αν "πρεπει" να προσπαθησεις να παρεις απο τους γονεις σου την αποδοχη που δεν σου εδειξαν οταν επρεπε η αν δεν εχει νοημα.. Δεν καταδικαζω τους ανθρωπους γενικα, και με βαση οσα γραφεις και ΜΟΝΟ, νομιζω πως στην δικη σου περιπτωση ειναι ματαιο να ψαξεις να βρεις αποδοχη απο τον πατερα σου κυριως. ειναι πολυ ασχημο που η σχεση σου με τον 1ο αντρα της ζωης σου δεν πηγε τοσο καλα, ομως πιστεψε με μπορεις να αναπτυξεις μηχανισμους καινουργιους για να το αντιμετωπισεις και να προχωρησεις λιγο παρακατω. Δεν πιστευω πως "ξεπερνιουνται" ολα ειδικα τα οικογενειακα αλλα πιστευω πως μπορουμε να συνεχισουμε ακομα και μετα απο συνεχεις καταιγιδες..επισης να σου προτεινω κατι? βρες δουλεια και φυγε απο το σπιτι σου και ελα αθηνα.. νομιζω πως θα βρεις τον ευατο σου..

  13. #28
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Ναι έχεις δίκαιο! Πρέπει να βρω δουλειά και να φύγω σιγά σιγά! Δεν χρειάζεται να ανέβω Αθήνα! Μπορώ απλά να μετακομίσω στη πόλη! 20 λεπτά μακρια. Που αν το καταφέρω αυτό θα είναι μεγάλο βήμα για μένα!
    Πλέον δεν με νοιάζει τη άποψη έχει και τι πιστεύει για μένα. Ειλικρινά δεν έχω να του αποδείξω τίποτα! Ξέρω τι άνθρωπος είμαι και τι δυνατότητες έχω. Μπορώ να πώ ότι ανακαλύπτω τον εαυτό μου! Ξέρω τις αδυναμίες μου! Ο πατέρας μου δεν θα αλλάξει...αλλά μπορώ να αλλάξω εγω και αυτό θα προσπαθησω να κανω(( σήμερα είμαι αισιόδοξη )) Ελπίζω να τα καταφερω. Προσπαθω να μετατρεψω αυτό το θυμό που έχω σε δύναμισμό και πίστη.

  14. #29
    Quote Originally Posted by move-on View Post
    Ναι έχεις δίκαιο! Πρέπει να βρω δουλειά και να φύγω σιγά σιγά! Δεν χρειάζεται να ανέβω Αθήνα! Μπορώ απλά να μετακομίσω στη πόλη! 20 λεπτά μακρια. Που αν το καταφέρω αυτό θα είναι μεγάλο βήμα για μένα!
    Πλέον δεν με νοιάζει τη άποψη έχει και τι πιστεύει για μένα. Ειλικρινά δεν έχω να του αποδείξω τίποτα! Ξέρω τι άνθρωπος είμαι και τι δυνατότητες έχω. Μπορώ να πώ ότι ανακαλύπτω τον εαυτό μου! Ξέρω τις αδυναμίες μου! Ο πατέρας μου δεν θα αλλάξει...αλλά μπορώ να αλλάξω εγω και αυτό θα προσπαθησω να κανω(( σήμερα είμαι αισιόδοξη )) Ελπίζω να τα καταφερω. Προσπαθω να μετατρεψω αυτό το θυμό που έχω σε δύναμισμό και πίστη.
    Αφου αναγνωριζεις οτι εχεις θυμο μεσα σου, τοτε περα απο το να προχωρησεις πρεπει να βρεις εναν "υγιη" τροπο για να εκτονωσεις τον θυμο που εχεις μεσα σου..Ο χρονιος και συσσωρευμενος θυμος μπορει να γινει επικδυνος.. να σε ρωτησω κατι? αν εκανες μια συζητηση με τον πατερα σου ετσι ωστε οχι λογικα αλλα συναισθηματικα να καταλαβαινε τι σου εχει προκαλεσει (πχ με το να ξεσπασεις που λογικα θα γινει αν ανοιχτει τετοια συζητηση) πως πιστευεις πως θα ηταν? σου προτεινω να το σκεφτεις, θα ειναι πολυ καλο για σενα..

  15. #30
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Είχαμε κατά καιρούς κάποιες συζητήσεις και έχω ξεσπάσει αρκετές φορές αλλα δεν καταλαβαινει. Του έχω πεί καποια πραγματα αλλά από ψυχολογία και τέτοια δεν έχει ιδέα.
    Έχει περάσει και αυτός δύσκολα παιδικά χρόνια (ξενιτειά χωρίς γονείς)και κάπου το δικαιολογώ!!! Καταβάθος δεν είναι κακός.. Απλά έτσι έχει μάθει!
    Προσπαθώ να αποβάλλω το θυμό που έχω.. Και να είμαι θυμωμένη δεν θα τον αλλάξει..απλά δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε. Δεν εύχομαι το κακό του ίσα ίσα εύχομαι να είναι πάντα καλά!
    Απλά πρέπει να κλείνω τα αυτια μου και να κοιτάω να κάνω αυτό που πρέπει!!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 16:14
  2. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 18:00
  3. Χαμηλή Λναθάνουσα Αναστολη ?
    By Anthie in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 0
    Last Post: 17-06-2009, 17:13
  4. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 14:54
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •