Κοινωνική φοβία, χαμηλη αυτοεκτίμηση και χαμηλή αυτοπεποίθηση... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 89
  1. #31
    Quote Originally Posted by move-on View Post
    Είχαμε κατά καιρούς κάποιες συζητήσεις και έχω ξεσπάσει αρκετές φορές αλλα δεν καταλαβαινει. Του έχω πεί καποια πραγματα αλλά από ψυχολογία και τέτοια δεν έχει ιδέα.
    Έχει περάσει και αυτός δύσκολα παιδικά χρόνια (ξενιτειά χωρίς γονείς)και κάπου το δικαιολογώ!!! Καταβάθος δεν είναι κακός.. Απλά έτσι έχει μάθει!
    Προσπαθώ να αποβάλλω το θυμό που έχω.. Και να είμαι θυμωμένη δεν θα τον αλλάξει..απλά δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε. Δεν εύχομαι το κακό του ίσα ίσα εύχομαι να είναι πάντα καλά!
    Απλά πρέπει να κλείνω τα αυτια μου και να κοιτάω να κάνω αυτό που πρέπει!!
    Ειμαι σιγουρη πως η συμπεριφορα του πατερα σου μπορει να δικαιολογηθει ειδικα αν σκεφτεις πως μεγαλωσε. Επισης ειμαι σιγουρη πως δεν εχει συναισθηση τι σου εχει προκαλεσει..Νομιζω πως δεν εχει δει τα πραγματικα σου συναισθηματα και την πραγματικη επιρροη που εχει ασκησει πανω σου.. Αν μου επιτρεπεται θα σου δωσω ενα πραδειγμα συζητησης που εγω εννοω. Αν του ελεγες : "Μπαμπα χρειαζομαι να με αποδεχτεις , χρειαζομαι να με στηριξεις, χρειαζομαι να μου δειξεις πως δεν σε ντροπιαζω . Ειναι η πιο σημαντικη αποδοχη που θελω να δω στη ζωη μου και αν δεν την δω ξερω πως μια ζωη αυτο θα μου λειπει .. μπαμπα αποδεξου με σε παρακαλω αν μ αγαπας. " του εχεις πει ποτε αυτα που μας λες εδω μεσα με αλλα λογια?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Η πίστη και η εξομολόγηση είναι ένας τρόπος αντιμετώπισης, η ψυχοθεραπεία ένας άλλος, η αυτοβοήθεια άλλος.. Κανείς δεν αποκλείει το συνδυασμό τους.. Σίγουρα η προσπάθεια είναι δική σου. Σε όσους ψυχολόγους και να πας, εάν εσύ δεν προσπαθήσεις, μάταιος κόπος.. Ο ψυχολόγος απλά είναι ένα "εργαλείο" που θα βοηθήσει να βρεις εσύ τον τρόπο να αντιμετωπίσεις το πρόβλημά σου. Με την ίδια λογική, το ίδιο ισχύει και για τους εξομολόγους.. Παντού απαιτείται η ατομική προσπάθεια. Και μόνο το γεγονός ότι γράφτηκες στο forum για να συζητήσεις το θέμα σου δείχνει θέληση και προθυμία για να το αντιμετωπίσεις.. Ακόμα και το να "μάθεις" να κλείνεις τα αυτιά σου θέλει μεγάλη προσπάθεια.. Προσπάθεια για να αποβάλεις το ότι επηρεάζεσαι από αυτά που ακούς, γεγονός που συμβαίνει χρόνια, προσπάθεια και για να μάθεις να τα "κλείνεις".. Αποβάλεις τον παλιό τρόπο αντιμετώπισης και υιοθετείς έναν νέο...

    Quote Originally Posted by move-on View Post


    η σχέση με τους γονείς μου είναι καλή!

    Δυστυχώς στήριξη από την οικογενειά μου δεν έχω.. Να με βοηθήσουν, να πιστέψουν σε μένα ότι μπορώ.. αλλά μάλλον ζητάω πολλά! Οι λόγοι που αισθάνομαι έτσι, είναι οικογενειακοί.. ποτε δεν με στήριξαν.. τα λάθη μου ήταν γι αυτούς εγκλήματα! δεν έκανα ποτε τιποτα σωστό, αυτά οι γονείς μου..
    Τώρα, όσον αφορά τις σχέσεις με τους γονείς σου, αυτά που σου παραθέτω παραπάνω είναι κάπως αντικρουόμενα, δε νομίζεις? Να και ένα άλλο κομμάτι που πρέπει να εξετάσεις..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  3. #33
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    η σχέση με τους γονείς μου είναι καλή! Με τον πατέρα μου θα έλεγα καλή-αδιάφορη κυρίως, αλλά όχι κακή, απλα όποτε μπορεί να με μειώσει θα το κάνει. Είναι λιγάκι αυστηρός στις απόψεις του(είμασταν ελευθερες γενικότερα και όχι περιορισμένες)
    με την μητέρα μου έχουμε άριστες σχέσεις. Κανουμε καλή παρεά.. φίλη που λέμε!
    η σχέση με τους γονείς μου είναι καλή!
    Δυστυχώς στήριξη από την οικογενειά μου δεν έχω.. Να με βοηθήσουν, να πιστέψουν σε μένα ότι μπορώ.. αλλά μάλλον ζητάω πολλά! Οι λόγοι που αισθάνομαι έτσι, είναι οικογενειακοί.. ποτε δεν με στήριξαν.. τα λάθη μου ήταν γι αυτούς εγκλήματα! δεν έκανα ποτε τιποτα σωστό, αυτά οι γονείς μου..
    Θα το ξαναπώ γιατί ίσως να μην σας έδωσα να καταλάβετε τι συμβαίνει!
    Με το πατέρα μου έχω το κυριότερο ας πούμε πρόβλημα! Ναι μεν μιλάμε τα τυπικά ή για το καιρό ή τα νέα, δεν συζητάμε τίποτα άλλο γιατί πολύ απλά είναι αδιάφορος και δεν θα κάτσει να ασχοληθεί. Βλεπει μόνο το εξωτερικό και ποτέ το βάθος ή τα αισθήματα μου, τους φόβους μου.(((Να πει π.χ θα τα καταφέρεις , ή δεν πειράζει που έκανες λάθος και τέτοια.)) μονάχα γιατί τα παράτησες και που αν ήταν ο τάδε θα τα κατάφερνε και τα σχετικά. Θέλω να πω ότι σε αποθαρρύνει.
    όσο αφορά την μητέρα μου έχω σαφώς καλυτερη σχέση.. απλά λέω ότι δεν με στηρίζει γιατί ίσως ο τρόπος της να μην με ευχαριστεί ή να μην με βοηθάει ή να μην τον καταλαβαινω καν. Εξαλλου τις τελευταίες μέρες τις έχω μιλησει...και της εξήγησα το πρόβλημα μου. Τις είχα μιλήσει και παλαιότερα αλλα ίσως να μην της έδωσα να καταλάβει τι νιώθω.
    Ελπίζω να κατάλαβες..

    Τώρα όσο αφορά την εξομολόγηση φυσικά και είναι ένας τρόπος αντιμετώπισης! Υπάρχουν και αλλοι που ανέφερες, ψυχοθεραπέια και τα σχετικά!! Δεν τα αρνούμαι αυτά, Απλα την χρονική στιγμη έχω την εξομολόγηση και με βοηθάει αρκετά( έχετε πάει ποτέ;)στο γνωρίσω πτυχες του εαυτού μου! Αν κάπου δεν τα καταφέρνω στο τρόπο που πρέπει να τα αντιμετωπίσω και έχω λεφτα σίγουρα θα πάω σ' ενα ψυχολόγο!

  4. #34
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by msor View Post
    Ειμαι σιγουρη πως η συμπεριφορα του πατερα σου μπορει να δικαιολογηθει ειδικα αν σκεφτεις πως μεγαλωσε. Επισης ειμαι σιγουρη πως δεν εχει συναισθηση τι σου εχει προκαλεσει..Νομιζω πως δεν εχει δει τα πραγματικα σου συναισθηματα και την πραγματικη επιρροη που εχει ασκησει πανω σου.. Αν μου επιτρεπεται θα σου δωσω ενα πραδειγμα συζητησης που εγω εννοω. Αν του ελεγες : "Μπαμπα χρειαζομαι να με αποδεχτεις , χρειαζομαι να με στηριξεις, χρειαζομαι να μου δειξεις πως δεν σε ντροπιαζω . Ειναι η πιο σημαντικη αποδοχη που θελω να δω στη ζωη μου και αν δεν την δω ξερω πως μια ζωη αυτο θα μου λειπει .. μπαμπα αποδεξου με σε παρακαλω αν μ αγαπας. " του εχεις πει ποτε αυτα που μας λες εδω μεσα με αλλα λογια?
    Όχι δεν έχει καταλάβει και ούτε καν προσπαθεί να καταλάβει!
    Πλέον δεν θέλω και εγώ να μπώ στη διαδικασία να του ξαναμιλήσω γιατί δεν θα αλλάξει κάτι!
    Έχει περάσει πολλά και εκεινος και τον δικαιολογώ αλλα δεν φταίω γι αυτά εγώ!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς... Αυτό που θέλησα να επισημάνω είναι ότι το "καλή" είναι μία πολύ σχετική και υποκειμενική έννοια και "παίρνει πολύυυυυ νερό στο κρασί της"..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #36
    Quote Originally Posted by move-on View Post
    Όχι δεν έχει καταλάβει και ούτε καν προσπαθεί να καταλάβει!
    Πλέον δεν θέλω και εγώ να μπώ στη διαδικασία να του ξαναμιλήσω γιατί δεν θα αλλάξει κάτι!
    Έχει περάσει πολλά και εκεινος και τον δικαιολογώ αλλα δεν φταίω γι αυτά εγώ!
    επιτρεψε με απο εμπειρια καθαρα να σου προτεινω να του δωσεις την ευκαρια να σε ακουσει και να σε δει.. και αν δεν αλλαξει κατι τι ειχαμε τι χασαμε. αν ομως αλλαξει (που δεν το αποκλειω) γιατι πιστευω στους ανθρωπους τοτε θα ειναι πολυ σημαντικο. οπως και να εχει συμφωνω με τον chr1986 οτι ο συνδυασμος ειναι το καλυτερο..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ο κάθε άνθρωπος πρέπει ν' αναλάβει την ευθύνη να φέρει σε μια ισορροπία τον εαυτό του πριν αναλάβει τον σημαντικότερο ρόλο στην ζωή τον ρόλο του γονέα. Και φυσικά δεν ευθύνεσαι εσύ και μην το ξανασκεφτείς αυτό. Έχω ζήσει και γω τα ίδια, πολλές φορές μπήκα στην θέση τους, προσπάθησα να τους καταλάβω αλλά αυτοί ακόμα να ξυπνήσουν. Και δεν θα το κάνουν ποτέ. Δεν πειράζει. Το μόνο που με ικανοποιεί είναι ότι ξέρω πως εγώ δεν θα κάνω τα ίδια λάθη γιατί η καρδιά μου είναι γεμάτη με αγάπη για να δώσω.


    Το να έχεις έναν πνευματικό είναι πολύ όμορφο για μένα, μόνον αν είναι ανοιχτόμυαλος βέβαια. Εγώ πιστεύω όμως πως το ν' απευθυνθείς σ' έναν ψυχολόγο επιβάλλεται ειδικά αν όντως ισχύει αυτό που φοβάσαι δηλαδή η κοινωνική φοβία.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Είμαι η chr1986..! Γμτ, κάτι πρέπει να κάνω με αυτό το nick, και όταν είχα πρωτομπεί για αγόρι με πέρασαν...!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by chr1986 View Post
    Κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς... Αυτό που θέλησα να επισημάνω είναι ότι το "καλή" είναι μία πολύ σχετική και υποκειμενική έννοια και "παίρνει πολύυυυυ νερό στο κρασί της"..
    Αν εσύ αισθάνεσαι καλά μετά την επικοινωνία σου μ' έναν άνθρωπο τότε και η επικοινωνία ήταν καλή ανεξαρτήτως του αν διαφωνείτε ή όχι. Αυτό προυποθέτει ωριμότητα όμως.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by chr1986 View Post
    Είμαι η chr1986..! Γμτ, κάτι πρέπει να κάνω με αυτό το nick, και όταν είχα πρωτομπεί για αγόρι με πέρασαν...!
    βάλε ένα πιο χαριτωμένο
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Αν εσύ αισθάνεσαι καλά μετά την επικοινωνία σου μ' έναν άνθρωπο τότε και η επικοινωνία ήταν καλή ανεξαρτήτως του αν διαφωνείτε ή όχι. Αυτό προυποθέτει ωριμότητα όμως.
    Επειδή νυστάζω αρκετά, ελπίζω να μη με λες ανώριμη.. Αυτό που εννοώ είναι ότι πολλές φορές κάνουμε "τα πικρά γλυκά" και αποκαλούμε μία σχέση "καλή" απλά γιατί δε μπορούμε να αντέξουμε ή να παραδεχτούμε το αντίθετο.. Ή γιατί δεν έχουμε αντιληφθεί ότι δεν είναι και τόσο καλή όσο νομίζουμε.. Μπορεί και να είναι όντως "καλή"..Το "καλή" έχει πολλές διαβαθμίσεις, δε συμφωνείς?
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by chr1986 View Post
    Επειδή νυστάζω αρκετά, ελπίζω να μη με λες ανώριμη.. Αυτό που εννοώ είναι ότι πολλές φορές κάνουμε "τα πικρά γλυκά" και αποκαλούμε μία σχέση "καλή" απλά γιατί δε μπορούμε να αντέξουμε ή να παραδεχτούμε το αντίθετο.. Ή γιατί δεν έχουμε αντιληφθεί ότι δεν είναι και τόσο καλή όσο νομίζουμε.. Μπορεί και να είναι όντως "καλή"..Το "καλή" έχει πολλές διαβαθμίσεις, δε συμφωνείς?
    ναι σίγουρα αλλά δεν μίλησα για την σχέση αυτή καθ' αυτή αλλά για μια από τις σημαντικές παραμέτρους της που είναι ο διάλογος. Δεν σε είπα ανώριμη. Έχουμε μιλήσει ελάχιστα. Δεν γνωρίζω οκ;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    ok, δεν υπάρχει θεμα.. Πάω να κοιμηθώ γτ θα κοιμηθώ πάνω στο πληκτρολόγιο μου φαίνεται.. Καληνύχτα!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by chr1986 View Post
    ok, δεν υπάρχει θεμα.. Πάω να κοιμηθώ γτ θα κοιμηθώ πάνω στο πληκτρολόγιο μου φαίνεται.. Καληνύχτα!
    Καληνύχτα!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #45
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Όσες φορές και να του μιλήσω όπως και να τα πώ, δεν καταλαβαίνει!! Έχω προσπαθήσει αρκετά! Δεν αλλάζει κάτι! Πόσες ευκαιρίες να του δώσω;

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 16:14
  2. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 18:00
  3. Χαμηλή Λναθάνουσα Αναστολη ?
    By Anthie in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 0
    Last Post: 17-06-2009, 17:13
  4. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 14:54
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •