Κοινωνική φοβία, χαμηλη αυτοεκτίμηση και χαμηλή αυτοπεποίθηση... - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 89 of 89
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by move-on View Post
    Πρέπει να φύγω ή να μετακομίσω στην πρωτεύουσα, πρέπει όμως να μαζεψω λεφτα σιγα σιγά... άρα πρέπει να βγω δουλειά.. και αυτό είναι το δύσκολο.
    μα δουλειά θα βρεις στην πρωτεύουσα, οπότε πρέπει να φύγεις πρώτα! Αρχικά, θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν οι γονείς σου οικονομικά και μετά σιγά σιγά θ' ανεξαρτητοποιηθείς.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by move-on View Post
    Ζω σε νησί της άγονης γραμμής! Ένας δήμος! δεν έχει ψυχολόγο και δεν έχει και ιδιώτη ψυχολόγο! Λεφτά για να έρθω Αθήνα ή καπου πιο κοντά σε μένα, δεν έχω για να παω!

    Τώρα όσο αφορά τον πνευματικό μου, θα προτιμούσα να μιλούσες με περισσότερο σεβασμό! Ένας εξομολόγος είναι ο γιατρός των ψυχών.ΝΑι με έχει βοηθήσει να δώ τις αδυναμίες μου και τις αιτίες όλο αυτων που νιώθω. Πόσοι εδώ μέσα έχουν πάει σε ψυχολόγο και όμως εξακολουθούν να γράφουν εδώ; γιατί να γράψουν εφόσον έχουν δουλεψει με τους ψυχολόγους τους; ποια η διαφορά το ότι τους δίνουν χάπια;

    Το ότι δεν έχει αποκλείσει το ενδεχόμενο ψυχολόγου δεν σημαίνει ότι μου είπε να μην παω κιόλας. Μου πρότεινε και καποιους, αν ήθελα να πάω σε αυτούς. Του είπα ότι δεν μπορώ να παω τώρα λόγω χρημάτων και ότι έχω όλη τη διάθεση να προσπαθήσω να τα ξεπεράσω αυτά. Μου εξήγησε ότι θέλει πολλή προσπάθεια και με καθοδηγεί... τόσο κακό είναι αυτό;;;

    Το να ξεπεράσεις κάποια πτράγματα που νιώθεις δεν είναι εύκολο, δεν πατάς ένα κουμπί και όλα αλλάζουν.Θέλει αγώνα και διαρκής προσπάθεια. Αν γράφωντας εδώ ήταν τόσο κακό.. τότε ζητώ ταπεινά συγνώμη.
    Ο πνευματικός μπορεί να σε βοηθήσει γαληνεύοντας σου την ψυχή με τα λόγια του, να σου δώσει ελπίδα και είναι πολύ όμορφο να εμπιστεύεσαι έναν άνθρωπο ειδκά στις μέρες που ζούμε που προσπαθεί ο ένας να φάει το άλλον! αλλά δεν είναι επιστήμονας και φυσικά δεν μπορεί να βγάλει διάγνωση.


    Έχω δει ιερείς στην τηλεόραση που πραγματικά μου άρεσαν πάρα πολύ όπως ο πατέρας Φιλόθεος Φάρος αλλά νομίζω τόσο χαρισματικοί και ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι είναι μειοψηφία στον κόσμο της εκκλησίας. Ή τίποτα διαφθαρμένοι πορνόγεροι που κυνηγούν το χρήμα θα είναι ή συντηριτικοί μέχρι αηδίας με μυαλό κολλημένο κάπου λίγο πριν την άλωση της Πόλης... λολ



    Anyway, αυτό που έχει σημασία είναι να βοηθηθείς και από ειδικό. Όσοι γράφουν εδώ δεν σημαίνει ότι δεν υποστηρίζονται και από ειδικό ή ψάχνουν την λύση μόνο στο φόρουμ. Το πνεύμα που επικρατεί εδώ μέσα είναι το πνεύμα της αλληλοβοήθειας ασχέτως αν μερικοί επιμένουν να το εξευτελίζουν. Τέλος πάντων, σου εύχομαι σιγά σιγά να βρεις την άκρη σου.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #78
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by move-on View Post
    Η αλήθεια είναι ότι δεν θα αντιδρούσα, θα στενοχωριόμουν αλλά δεν θα αντιδρούσα!
    Ναι μπορεί να μου λείπει ένα κίνητρο!
    Φέτος το χειμώνα είπα ότι θα ασχοληθώ μόνο με τον εαυτό μου... Θα ξεκινήσω γυμναστική... χειμερινό κολύμπι...τρέξιμο... να νιώθω καλά...θα γεμίσω τις μέρες μου με διάφορες δραστηριότητες..έτσι ώστε να ανέβω ψυχολογικά... και σιγα σιγα θα θέτω πιο υψηλούς στόχους!
    Το πρώτο σκαλί ήδη το έχεις ανέβει και να συνεχίσεις έτσι !

  4. #79
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Δεν μπορώ να φύγω απο την νησί ή να μετακομίσω σε νοίκι γιατί δεν έχω λεφτά και δεν μου δίνουν!!!!
    Όσο αφορά του πνευματικούς πατέρες, υπάρχουν και καλοί και κακοί. Είναι άνθρωποι και εκείνοι όπως όλοι μας. Δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν αδυναμίες ή ότι δεν αμαρτάνουν. Ας κοιτάμε ο καθένας μας τον εαυτό του και πως να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Ο καθένας θα δώσει λόγο για τις πράξεις του!

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    μολις διαβασα για καποια cd αυτουπνωσης που κυκλοφορουν .
    αν καποιος ξερει κατι ας μας πει περισσοτερα .
    επειδη μενω σε μια πολη παραμεθορια δεν εχω την δυνατοτητα να ψαξω .

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by sandy25 View Post
    μολις διαβασα για καποια cd αυτουπνωσης που κυκλοφορουν .
    αν καποιος ξερει κατι ας μας πει περισσοτερα .
    επειδη μενω σε μια πολη παραμεθορια δεν εχω την δυνατοτητα να ψαξω .
    Τι σχέση έχει η κοινωνική φοβία με την αυτούπνωση;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    δεν εχεις διαβασει για την υπνωση και την υπνοθεραπεια οτι βοηθαει ?
    σε αθηνα και θεσσαλονικη υπαρχουν καποιοι ψυχολογοι και ψυχιατροι οι οποιοι κανουν σε ατομα με κοινωνικη φοβια .
    σημερα ψαχνοντας ειδα οτι υπαρχουν cd για την αυτουπνωση που σε βοηθαν να κοψεις το τσιγαρο η να απαλαγεις απο το αγχος κλπ .
    μπορει καποιος να ξερει παραπανω πραγματα

  8. #83
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    THESSALONIKI
    Posts
    15
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ, ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΩΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ , ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΙΚΡΑ ΜΙΚΡΑ ΒΗΜΑΤΑ, ΕΝΑ ΤΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ. ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ENTACT, ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΝΙΚΗΣΕΙΣ, ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ,ΕΚΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΦΙΛΟΥΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΕΠΕΙΤΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΒΟΥΝΟ, ΜΕ ΒΟΗΘΕΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΤΑΓΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΔΟΣΗ ΤΩΝ 10mg ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΕΥΡΩ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20-30 ΜΕΡΕΣ. ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΙΛΟΙ ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ ΔΟΙΜΗ ΕΧΟΥΝ ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ, ΓΚΟΥΓΚΛΑΡΕΤΩ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΕΥΘΗΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ. ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ , ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ Μ ΑΥΤΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.

  9. #84
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    1
    Κι εγω εχω το ιδιο πρόβλημα ειμαι πολυ ντροπαλή,φοβαμαι μην με κακοχαρακτηρισουν,οταν μιλαω ειμαι παντα προσεκτικη τι θα πω κλ..Όλα αυτα μου εχουν στοιχισει πολυ σε σημειο να χασω και δουλεια.Πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος για να το ξεπερασεις αυτο,ειναι να πηγαινεις κοντρα σε οτι σε φοβιζει.Απλα να ρισκαρεισ και οτι γινει.Εγω αυτο θα αρχισω να κανω απο εδω και περα.

  10. #85
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Εύχομαι να τα πας καλά! Και εγω προσπαθω σιγά σιγά! Απλα δεν πρέπει να τ' αφήνουμε!

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    199
    Quote Originally Posted by pepita26 View Post
    Κι εγω εχω το ιδιο πρόβλημα ειμαι πολυ ντροπαλή,φοβαμαι μην με κακοχαρακτηρισουν,οταν μιλαω ειμαι παντα προσεκτικη τι θα πω κλ..Όλα αυτα μου εχουν στοιχισει πολυ σε σημειο να χασω και δουλεια.Πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος για να το ξεπερασεις αυτο,ειναι να πηγαινεις κοντρα σε οτι σε φοβιζει.Απλα να ρισκαρεισ και οτι γινει.Εγω αυτο θα αρχισω να κανω απο εδω και περα.
    Κι εγώ έτσι πίστευα εδώ και πολλά χρόνια,προσπαθούσα να πάω κόντρα σε φοβίες,άγχη,σε πραγματα που δεν τολμουσα να κάνω και τα τόλμησα.Αν αυτα τωρα που μου συμβαινουν ειναι οντως ψυχοσωματικα,δεν ξέρω τελικά ποσο καλο ειναι να πηγαίνεις τόσο κόντρα στις φοβίες σου.Ίσως θα πρέπει να δέχεσαι καποιες φοβίες που δεν επηρεαζουν σημαντικά τη ζωή σου και να μην προσπαθεις τόσο πολυ να ξεπεράσεις τον εαυτο σου γιατί υπάρχει και όριο.Ισως πρεπει να δεχομαστε τον εαυτο μας οπως ειναι καποιες φορες χωρις να τον πιεζουμε τοσο πολυ να αλλαξει.Εγώ αυτό σκεφτομαι τις τελευταιες μέρες...Ότι πιεσα πολυ τον εαυτο μου,ξεπέρασα τα όρια και τελικα έγινε το μπαμ.Ισως θα πρεπει να υπάρχει και μια ισορροπια τελικα...Δεν ξέρω βεβαια τι ειναι το σωστο.Κάποια πραγματα βεβαια που επηρεαζουν σημαντικα την κοινωνικη μας ζωη θελουν σιγουρα μικρα βηματακια για να ξεπεραστουν.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες παιδιά, αυτό έχω να πω εγώ.. Ok, πας κόντρα σε ό,τι σε φοβίζει, πολεμάς, δοκιμάζεις, στρεσσάρεσαι και μπορεί να τα καταφέρεις σιγά σιγά. Τα καταφέρνεις όμως ταυτόχρονα με όλο αυτό το άγχος και το φόβο που σου τρώει τα σωθικά όσο προσπαθείς να τα καταφέρεις...Με ό,τι συνεπάγεται αυτό.. Από την άλλη εάν παραδοθείς στις φοβίες συνηθίζεις κατά κάποιον τρόπο και αρχίζει η κατρακύλα.. Και οι φοβίες αυξάνονται, και φοβάσαι πράγματα που παλιότερα δε φοβόσουν, και πάει λέγοντας.. Η μέση λύση και η ισορροπία υπάρχει αλλά είναι πολύ δύσκολο να διαπιστωθεί. Πώς καταλαβαίνεις ότι αυτό ναι όντως δεν είναι για μένα ή το άλλο είναι αλλά επειδή ψιλοφοβάμαι δεν το δοκιμάζω καν? Έλα μου ντε...
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  13. #88
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Matrix
    Posts
    329
    apanthse mou re


    akous?






    .

  14. #89
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by vince8 View Post
    apanthse mou re


    akous?
    σε ποιον αναφέρεσαι;

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 16:14
  2. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 18:00
  3. Χαμηλή Λναθάνουσα Αναστολη ?
    By Anthie in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 0
    Last Post: 17-06-2009, 17:13
  4. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 14:54
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •