Κοινωνική φοβία, χαμηλη αυτοεκτίμηση και χαμηλή αυτοπεποίθηση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 89
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37

    Κοινωνική φοβία, χαμηλη αυτοεκτίμηση και χαμηλή αυτοπεποίθηση...

    Καλησπέρα!!!
    Είμαι καινούργιο μέλος εδώ...
    Σας διαβαζω αρκετό καιρό τωρα.!
    Το δικό μου πρόβλημα είναι η κοινωνική φοβία, χαμηλή αυτοεκτίμηση και χαμηλή αυτοπεποίθηση.. και ίσως και κατάθλιψη για όλα αυτά!
    Απλά δεν ξέρω πως να βοηθηθώ... δεν μπορώ να αισθάνομαι έτσι άλλο.. κόβει την ζωή μου!
    Είμαι άνεργη, άφραγκη.. και με φόβο να πιάσω δουλειά!
    Ξέρω ότι όλα αυτα έχουν τις αιτίες τους, πράγμα που με σκέψη τις εχω βρει!!!
    Σε ψυχολόγο δεν εχω παει.. λόγω χρημάτων!
    τι μπορω να κανω;;;;; πρεπει να πάρω φάρμακα;
    αν θέλετε μπορώ να σας πω και τα συμπτώματα μου! Πάντως νιώθω ότι δεν έχω τη δύναμη να κάνω τίποτα! Ότι δεν αξίζει να προσπαθώ, γιατι ό,τι και να κάνω θ'απογοητευτώ.....

  2. #2
    την κοινωνική φοβία θα τη νικήσεις μεσα στην κοινωνία και όχι μακριά απ αυτήν. Το ζήτημα είναι να υπερβείς τις ψυχικές σου αντιστάσεις, εκεί που αυτές σε απωθούν να πας να βάζεις τα δυνατά σου και να πηγαίνεις, εκεί που σε απωθούν να μιλήσεις να ανοίγεις το στώμα και να μιλάς. Έτσι εξοικειώνεσαι, και κάθε φορά το κάνεις όλο και πιο εύκολα και ανεβαίνει και η αυτοεκτίμηση σου που τα κατάφερες και που η αντίδραση των άλλων ήταν πολύ καλύτερη απ ότι νόμιζες. και σε ψυχολόγο να πας σ αυτή τη μέθοδο τελικά θα καταλήξετε με τον ενα ή τον άλλο τρόπο.

    ελπίζω λίγο να βοήθησα και επενδύω στην καλή διάθεση που σε φέρνει εδώ.
    γιάννης

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Έχω όρεξη και διάθεση να απαλλαγώ απ' όλα αυτά! αλλά δεν ξέρω αν φτάνει μόνο αυτό. Κάνω καποια μικρά βήματα! Αλλά συμβαίνει κάτι και απογοητεύομαι πιο πολυ μετά!
    Μου προτείνουν δουλειά και δεν πάω γιατί ζούμε σε μικρή κοινωνία και είμαστε όλοι γνωστοί... φοβάμαι ότι θα γελοιοποιηθώ.. ότι δεν θα τα καταφέρω και μετά θα με σχολιάζουν(κοροιδευουν)
    Ότι κάνω, το κάνω μόνο οταν νιώθω ασφάλεια... και να ξέρω ότι μπορώ ανά πάσα στιγμή να την κάνω.. όταν φτάσω σε σημείο να μην μπορώ!
    Δεν διεκδικώ τα δικαιώματά μου και συνεχώς με εκμεταλλεύονται..
    πιστεύω ότι πάντα πρέπει να δίνω στους άλλους
    Πιστεύω οτι δεν έχω δυνατότητες, δεν υποστηρίζω την άποψη μου!
    νομίζω ότι οι άλλοι με βλέπουν και με κριτικάρουν.. και ακόμα και αν προσπαθω.. νομίζω το καταλαβαίνουν.
    Δυστυχώς στήριξη από την οικογενειά μου δεν έχω.. Να με βοηθήσουν, να πιστέψουν σε μένα ότι μπορώ.. αλλά μάλλον ζητάω πολλά! Οι λόγοι που αισθάνομαι έτσι, είναι οικογενειακοί.. ποτε δεν με στήριξαν.. τα λάθη μου ήταν γι αυτούς εγκλήματα! δεν έκανα ποτε τιποτα σωστό, αυτά οι γονείς μου.. η αδελφή μου ήταν και είναι πάντα υπερπροστατευτική και προσπαθεί να καθοδηγεί την ζωή μου!
    Σήμερα μ΄εχει πάρει από κατω.. είμαι απογοητευμένη..
    αλλές μέρες είμαι αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρω... κάνω κάποια βήματα... ένας κύκλος...μ'έχει κουράσει πολυ!

  4. #4
    Η οικογενεια σου γνωριζει για το προβλημα που εχεις;

    Δουλευες παλαιοτερα;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Η μητέρα μου το ξέρει! Της το έχω πεί αρκετές φορές! Αλλά δεν μπορεί να με βοηθήσει. Ο πατέρας μου έχει το πρώτο λόγο πάντα, και από ψυχολογία δεν καταλαβαίνει!
    Η πρώτη μου δουλειά ήταν σ'ένα λογιστικό γραφείο.. από την πρωτη μέρα δεν ήθελα να ξαναπάω.! αλλά ο πατέρας μου δεν με αφησε να φύγω για να μην εκτεθεί και τα σχετικά!
    έτσι έμεινα εκεί 1 χρόνο.... και μετά εφυγα.. αυτό ήταν τρομερό λάθος σύμφωνα με τον πατερα μου... και μετά από αυτό όλο με μείωνε και όλο έλεγε οτι δεν έχω δυνατότητες γιατι δεν τα "καταφερα" εκεί.( ήμουν καλη στη δουλεια μου.. και αυτος μου είχε ξαναζητήσει να παώ!)Γενικότερα ότι έιμαι άχρηστη! Έτσι δεν δούλεψα για 6 χρόνια.. όσες δουλειες μου πρότειναν τις απέρριπτα όλες. Βρέθηκε μία δουλεια σερβιτόρας για 2 μήνες και πήγα και αυτό γιατί είμαστε φίλες με την αφεντικίνα μου και επειδη θα σταματούσα σε 2 μηνες.. Μετά δούλεψα σε ένα DVD club για 3 χρόνια πάλι για την ίδια οικογένεια. Αλλά τώρα έκλεισε και έμεινα άνεργη.

  6. #6
    Παντως εκανες 2 δουλειες που εχει να κανει με κοσμο. Αφου βλεπεις οτι τα καταφερνεις με τον κοσμο δεν εχεις και τοσο μεγαλο προβλημα.

    Ασφαλεια απο ΙΚΑ η ΟΓΑ δεν εχεις για να πας σε ψυχολογο;Δεν ξερω εαν το καλυπτουν αυτα τα ταμεια

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Δεν ήμουν καν ασφαλισμένη. Δεν έχω πληρωθεί για το τελευταίο διάστημα και έτσι δεν έχω τίποτα!
    Ναι έχει να κάνει με κόσμο..και δειλά δειλά μιλούσα!

  8. #8
    Δειλα δειλα αλλα τα καταφερνες. Μηπως απλα εισαι ντροπαλη;;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Μακάρι να ήμουν!!! Είναι αυτό που λέμε ένιωθα "ασφάλεια".

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Θέλει πολύ δουλειά με τον εαυτό μας αυτό το πράγμα και συνεχή προσπάθεια.. Ποτέ μου δεν είχα αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση.. Μία ζωή ο πατέρας μου θεωρεί πως όλα τα κάνω λάθος, δε μιλάω σωστά, δε στέκομαι σωστά, δε γελάω σωστά, δεν τα καταφέρνω σε τίποτα, ένα μπάζο είμαι κοινώς για εκείνον.. Ό,τι έχω καταφέρει στη ζωή μου μέχρι τώρα το έκανα από πείσμα να του αποδείξω το αντίθετο, ώσπου κάποια στιγμή δεν άντεξα και κατέρρευσα. Ό,τι και να έκανα πάντα θα έβρισκε κάτι άλλο που δεν είχα κάνει.. Σιγά σιγά απομονώθηκα, στέρεψε και το πείσμα μου και πίστεψα τελικά στην ιστοριούλα του ότι δεν είμαι ικανή για τίποτα. Τώρα παλεύω να βγω από όλο αυτό και πίστεψέ με, είναι πολύ δύσκολο. Πέρα από ότι χρειάζεται δουλειά με κάποιον ειδικό, νομίζω ότι βοηθάει και το να ρισκάρεις κάπως, να ζεις δλδ, να προσπαθείς να κάνεις αυτό που σε φοβίζει μπας και ο φόβος μειωθεί.. Το σημαντικό για μένα είναι να μη σταματάς.. Εάν χαλαρώσεις λίγο από αυτήν την προσπάθεια ξεκινάς μετά πάλι από το μηδέν..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Έτσι είναι! Νομίζω κάπως έτσι έγινε και με μένα! Δυστυχώς!!! Φυσικά και θέλει πολύ αγώνα.. και συνεχής προσπάθεια!!! Εγώ δυστυχώς κάνω ένα βήμα και μετά αλλα 3 πίσω...
    Πρέπει να σε στηρίξουν και οι φίλοι σου... ένας ειδικός θα σε βοηθησει..... αλλά πόσα λεφτά θα ξοδεψεις; μέχρι να τα ξεπεράσεις όλα;; έτσι και αλλιώς η προσπάθεια είναι δικια σου...
    Πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις πραγματα που σε ευχαριστούν... να νιώθεις καλυτερα... και να ανεβαίνεις ψυχολογικά! Προσωπικα όταν πρέπει να αντιμετωπίσω τις φοβίες μου... δυστυχως γυρίζω από την άλλη και φευγω... ή αν πλησιάσω και συνειδητοποιήσω τι κανω... πάλι γυρίζω και φεύγω....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    στον δημο μ παντως το χω ψα3ει υπαρχει ψυχολογος, κοινωνικος λειτουργος, ψυχιατρος κ ολοι οι γιατροι κ πας τσαμπε με ραντεβου πιστευω το ιδιο συμβαινει κ στους αλλους δημους μην το αφηνεις γτ χανεις χρονο απτη ζωη σου..
    και γτ απορριπτεις δουλειες?αλλοι ψαχνουν ψαχνουν κ συ απορριπτεις?μεγα λαθος ακομα κ αν κανεις υπερπροσπαθεια πρεπει να επιμενεις δεν ειναι ευκολα τα πραγματα εκει ε3ς με μπαμπα κ μαμα για προστασια..βγες απτο κλουβι βρες ειδικο μπορεις κ τσαμπα κ αρχισε βημα βημα να προχωρας..

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Είχε ένα ψυχολόγο στο δήμο μας αλλά τον έδιωξαν... έληξε η συμβασή του και δεν την ανανέωσαν! Κάνουν αγώνα να τον ξαναφέρουν αλλά ακόμα κανένα αποτέλεσμα!
    όσο για την δουλειά έχεις δίκαιο.. και εγώ θυμώνω με τον εαυτό μου και κλαίω.. Δεν είναι ότι της απορρίπτω αμέσως... αρχίζουν οι σκέψεις, ο φόβος, οτι δεν θα τα καταφέρω και μετα τις απορρίπτω και ησυχάζω. Μην φανταστείς ότι δέχομαι συχνά προτάσεις... ή ότι αυτές που δέχομαι είναι και οι καλύτερες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ωραια δεν εχει στο δημο σ ψαξε στον διπλανο δημο εμενα απλα με ρωτανε μενεις σετον δημο μας λεω ναι τελειςνει η υποθεση

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    37
    Μένω σε νησί.. άρα έχουμε ένα δήμο!!!

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 16:14
  2. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 18:00
  3. Χαμηλή Λναθάνουσα Αναστολη ?
    By Anthie in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 0
    Last Post: 17-06-2009, 17:13
  4. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 14:54
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •