λαιμαργια μου ξεκινησες,ευχομαι να εισαι καθε αργία μου μονο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    favvel
    Guest

    λαιμαργια μου ξεκινησες,ευχομαι να εισαι καθε αργία μου μονο.

    εχουμε ανοιξει πεντακοσια θεματα εδω σε αυτην την ενοτητα ολα με το ιδιο θεμα.το φαγητο και την υπερφαγια.καιρος να ανοιξω ενα θεμα παλι με το ιδιο θεμα.
    το φαγητο και τη λαιμαργια.δεν θα πρωτοτυπισω.απλα θα μιλησω εγω για τον εαυτο μλου γιατι δεν εχω αυτη τη στιγμη την υπομονη να διαβασω άλλο θεμα που εχει ανοιξει καποιος αλλος και να παραθεσω εκει και το τι συμβαινει και σε εμενα.εχω νευρα γι'αυτο.

    εγω εχω εποχιακο συνδρομο σε σχεση με το φαγητο.παχαινω με την αλλαγη του καιρου.παχαινω το χειμωνα και αδυνατιζω το καλοκαιρι.Τωρα ειχα αδυνατισει το καλοκαιρι.Τωρα εχω παρει ηδη 2 κιλα απο αυτα που ειχα χασει.
    Ακομα δεν ειχε ξεκινησει η λαιμαργια μου και ειχα τον ελεγχο μεχρι που τον εχασα σημερα.
    Χθες με κερασανε ενα γλυκο το οποιο εγω σε καμια περιπτωση απο μονη μου δεν θα το ετρωγα.ειχε πολλες θερμιδες και το εβαλα στο στομα μου και ηθελα να το φτυσω.Αλλα εκει που ημουνα δεν μπορουσα κι ετσι το καταπια.Και αρχισα να εχω τυψεις.
    Μετα ημουνα θυμωμενη που καποιος με πιεσε να κανω κατι που δεν ηθελα.

    Σημερα ειχα για πρωτη φορα υστερα απο καιρο,υστερα απο κατι μηνες,ειχα λαιμαργια και νομιζω οφειλεται στο χθεσινοβραδινο περιστατικο με το γλυκο.
    Και χωρις να πειναω σημερα πριν λιγο κατεβασα ενα πακετο digestive μπισκοτα με καφε και γαλα.και τωρα εχω τα νευρα μου με την ηλιθια τη μητερα μου που δεν εκανε κατι να με σταματησει.
    Και μου ειπε:"ποιος σε υποχρεωσε να τα φας?"τι βλαμμενη που ειναι.
    εγω της ειπα ."εχω λαιμαργια.πρεπει να αρχισετε παλι να μου κρυβετε πραγματα".της ειπα.κι εκεινη συνεχιζε το σκουπισμα.ελεος με την αναισθητη.

    Και τις μερες που ημουνα αδυνατη,λεπτη κανονικα ρε παιδια,56 κιλα ημουνα δεν ημουνα σκελετος,και δεν ειμαι και ψηλη,να μου λεει:"εχεις αδυνατισει,δεν τρως."
    αντε γαμισου μωρη μαλακισμενη.
    αν εχεις προβλημα με το σωμα σου και με την εμφανιση σου δε σου φταιω εγω να θελεις να με κανεις δυστυχισμενη και να με βλεπεις εμενα χαλια και ασχημη και χοντρη για να αισθανεσαι οτι εχεις καποιον να ειναι στο ιδιο επιπεδο με εσενα.
    Γιατι οταν ειμαι χαλια να τρεχουν ολοι να με παρηγορησουν και τι εχει το παιδι και θα φτιαξουν ολα και θα γινεις μια κουκλα και και..αυτο μπορουν να το κανουν ολοι καλα.
    γιατι αισθανονται οτι ο αλλος εχει προβλημα και ερχονται αυτοι οι σωτηρες που ειναι σε καλυτερη μοιρα και ξερουν πραγματα παραπνω ερχονται να βοηθησουν και ετσι αισθανονται σημαντικοι και ετσι ανεβαινουν ψυχολογικα και το γουσταρουν αυτο.
    Και οταν γινομαι ωραια να ζηλευουν και να θελουν το κακο σου για να μην εχουν ανταγωνιστες.
    βλεπεις δεν ειναι ευκολο να αποδεχτει κανεις οτι καποιος ειναι πιο ωραιος απο κεινον.
    πηγαινε αυτοκτονα ρε ανθρωπε αν δεν το αντεχεις ή ζητα τα ρεστα απο το θεο.
    εγω τι σου φταιω?αντε γαμισου σου λεμε.
    και τι σε νοιαζει δλδ τι κανουνε οι αλλοι?εσυ κοιτα τον εαυτο σου.βλημα.
    δλδ με το να μειωνεις τον αλλον λυνεις το προβλημα σου εσυ??γινεσαι εσυ πιο ωραιος μηπως εμφανισιακα??τι λογικη ειναι αυτη??
    ελεος δλδ με τους ανεγκεφαλους εχουμε πηξει.

    πού αλλου να τα πω?πού αλλου να ξεσπασω?ποιος να μ'ακουσει?τα λεω εδω λοιπον.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εισαι απιστευτη πως μιλας ετσι για την μητερα σου, σεβασμος δεν υπαρχει, αν δεν σεβεσαι τουλαχιστον αυτην που της φευγει ο κωλος για να σας μεγαλωσει κ λουζεται ολη τη μαλκια που χετε στον εγκεφαλο τοτε που πας?δεν σεβεσαι κανεναν μαλλον,
    η μαμα σου φταιει που χεις λαιμαργια?αν ειναι δυνατον, μπορεις να της ζητησεις να σε βοηθησει οχι να την κατηγορεις ετσι..
    και στην ελλαδα ολες η μαμαδες-γιαγιαδες πιστευουν οτι τα παιδια οσο πιο πολυ τρωνε τοσο πιο υγειη ειναι..
    ετσι ειναι η κοινωνια δεν φταιει η καημενη η μανα σου..
    τι να σ πω πρεπει να αναθεωρησεις νομιζεις οτι ολοι πρεπει να περιστρεφονται γυρω απτα δικα σ προβληματα κ φταινε κιολας..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    οσο για την λαιμαργια ειναι καθαρα θεμα αυτοελεγχου...και τι σοι πειρασμος ειναι τα digestive τι ειναι cheese cake?
    να τρως φρουτα και σαλατικα κ αν θες να φας μπισκοτα φαε 1-2 οχι ενα πακετο δλδ χανεις κ την απολαυση της γευσης ετσι κ το πας στον στομαχοπονο..η λιγουρα με με 2-3 μπουκιες φευγει..
    εσενα ειναι συναισθηματικη η υπερφαγια σου η στερεισαι πολυ κ 3εσπας να τρως ισορροπημενα ολο το χρονο εγω αυτο κανω κ ειμαι στα 45 1 κιλο πανω 1 κατω αντε 2 με την περιοδο κ αυτα με πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο-απογευματινο-βραδυνο λιγο φαι και συχνα και υγεινα..

  4. #4
    favvel
    Guest
    ναι ακριβως αυτη φταιει που εχω λαιμαργια οπως και για ολα τα προβληματα μου γιατι αυτη ηθελε να με κανει γιατι ηθελε να εχει τα παιδακια της και να χαιρεται που μεγαλωνει παιδακια.δεν τα ρωτησε τα παιδακια αν θελουν να γεννηθουν και αν θα αισθανονται ελευθερα πρωτον μεσα στην οικογενια ακομα και στην ηλικια του δημοτικου που τα παιε με το αυτοκινητο στο σχολειο ενω αυτα θελουν να πανε με τα ποδια κι ας εχει κινδυνους,που τα βαζει να φορανε τα ρουχα που αυτη θελει για να ειναι καθαρα και τακροποιημενα τα παιδακια ενω αυτα θελουν να φορεσουνε τα λετσικα κι ετσι καταπιεζονται επειδη θα πηγαινουν στο σχολειο και θα αισθανονται φλωρικα επειδη τα εχει ντυσει η μαμα,οπως επιδης και θα τα εχει παει η μαμα στο σχολειο με το αυτοκινητο και παλι θα αισθανονται φλωρικα για αυτο το λογο.
    και η μαμα θα φοβαται παντα μην παθει το παιδι τπτ και θα τρεχει συνεχεια απο πισω.
    μωρη ηλιθια,αφου υπαρχουν κινδυνοι να μην το εκανες το παιδι.

    κι εγω ακριβως επειδη ξερω οτι δεν προκειται ενα παιδι να αισθανθει απολυτη ελευθερια σε αυτον εδω το σαπιο κοσμο ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ επειδη ενδιαφερομαι για το παιδι
    και δν ενδιαφερομαι να προσφερω ευχαριστηση στον εαυτο μου ουτε να συνεχισω το ονομα μου.
    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΠΑΝΑΣΧΕΤΗ ΚΙ ΕΣΥ??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    τοτε εχεις σοβαρο προβλημα και θα πρεπει να ζητησεις την βοηθεια ειδικου.Ποσο χρονων εισαι?
    Ολοι εχουμε προβληματα μην νομιζεις οτι εμενα μαρεσει η ζωη αλλα δεν κατηγορω κανεναν ηρθαμε εδω για να μαθουμε καποια πραγματα κ ασ υποστουμε ταλαιπωρια, αν ερθει ενας κ σου βαλει το μαζαιρι στο λαιμο θα χαρεις δλδ?η αν ανακαλυψεις οτι εχεις ασθενεια ανιατη?υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα απτα 56 κιλα ..τι αλλα προβληματα εχεις εκτος απτο βαρος σου και τα βλεπεις ολα ετσι?

  6. #6
    favvel
    Guest
    οχι.δεν εχω άλλα προβληματα.τωρα το προβλημα μου ειναι οτι εχω αρχισει την κατω βολτα κι εχω τα νευρα μου.
    το πρωτο προβλημα μου ειναι αυτο.τα νευρα μου δλδ.
    το αλλο προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να διαβασω και γι'αυτο το λογο ακομα δεν εχω καταφερει να σπουδασω και απο φετος θα κανω παλι προσπαθεια για να τελειωσω
    τη ριμαδοσχολη μπας και καταφερω σε καμια ζωη να σταθω ποτε στα ποδια μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    αν καθοσουν να ασχοληθεις με κατι αλλο εκτος τα κιλα σου ισως και τη σχολη να περναγες και με το φαγητο να μην ασχολιοσουν κ πολυ..και να εχανες αμα σκεφτεσαι ολη την ωρα αυτο το πραγμα δεν σε βοηθαει ουτε στα προβληματα σου με το φαι ουτε στα υπολοιπα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    favvel δυστυχως κανεις μας δεν επιλεγει τους γονεις του.με την διαφορα οτι εχεις μια μανα που ενδιαφερεται για σενα και εδω εαν καθισεις να διαβασεις θα διαπιστωσεις οτι πολλοι θα ηθελαν να ειχαν την μητρικη φροντιδα και οχι την απαξιωση και την αδιαφορια απο τους γονες του.
    καλυτερα να δεις τι ειναι αυτο που σου λειπει και προσπαθεις τρωγοντας μπισκοτα να αναπληρωσεις.φυσικα χρειαζεται η βοηθεια ειδικου και οχι να κατεβαζεις τοσα κοσμιτικα για την μητερα σου.πληγωνεις και εσενα και την μητερα σου αλλου ειναι το προβλημα σου και οχι τα 2 κιλα.

  9. #9
    φαβελ...αν νομίζεις πως με το να τρως σα γουρούνα και μετά να κατηγορείς τους άλλους γι αυτό, ή αν ακόμη νομίζεις πως μη διαβάζοντας και φτάνοντας να μη κάνεις τίποτα στη ζωή σου, εκδικείσαι τη μητέρα σου, σου έχω άσχημα νέα.
    Η μητέρα σου το πολύ-πολύ να πει έβγαλα ένα άχρηστο παιδί, οκ έχω το άλλο ή και κανένα, μεγάλωσα πια με χαιρετάει ο πλάτανος.
    Εσύ θα ταλαιπωρείσαι μια ζωή από λάθος επιλογές που κάνεις τώρα και θα σε στιγματίσουν μέχρι να πεθάνεις.
    Κάποτε δεν θα έχεις την πολυτέλεια να ζεις με τους γονείς σου και να αναλαμβάνουν όλα σου τα έξοδα, ενώ τους κατηγορείς ακόμη και για την πιο ηλίθια αντίδραση σου.
    Τι θα πεις τότε στην ταμία του σούπερ-μάρκετ? Η μάνα μου φταίει που δεν έχω να πληρώσω?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εχεις εναν στομα οχετο favvel..ντροπη σου που μιλας ετσι για την μανα σου!
    δεν μου λες σε εκβιαζει κανεις για να τρως?σε μπουκωνουν με την βια?επειδη θες να τρως εσυ σου φταινε οι αλλοι?τι να πω ρε με εχεις αφησει αφωνη!ξεκινα μia διαιτα στην γλωσσα και μετα τα υπολοιπα!
    επρεπε να εχεις μια μανα που να σε φτυνει ολη μερα,οχι που σε προσεχει και μιλας και ετσι απο πανω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Σε είχε λοιπόν καθαρή και περιποιημένη και όταν έχεις τις μαύρες σου, έρχεται και σε παρηγορεί.... Ναι είναι ένοχη..

    Καλύτερα να είσαι ευγνώμων για αυτά που έχεις και να μην ψάχνεις προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Μια χαρά τη βρίσκω τη μανούλα σου

    συμφωνώ πως το να παίρνεις κιλά είναι πρόβλημα. Πόσα παίρνεις το χειμώνα? 6? 7? 10? Δεν πιστεύω να παιρνεις παραπάνω. Οι νεαρές θείες μου τόσα βάζουν το χειμώνα, και το καλοκαίρι τα χάνουν.
    Επίσης η μητέρα μου παίρνει 20 το χειμώνα και το καλοκαίρι τα χάνει σε 2 μήνες αυτό γίνεται πολλά χρόνια τώρα.
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    φαβελ γεια σου καταλαβαινω την οργη κ το παραπονο σου απεναντι στους γονεις σου κ οτι νιωθεις οτι αυτοι στα προκαλεσαν ολα, αλλα αμα το καλοσκεφτεις αυτο απλα λειτουργει ως ενας ακομη αντιπερισπασμος απο τα δικα σου αλυτα κ ανεξερευνητα εσωτερικα θεματα, ειμαι με διατροφικη διαταραχη κι εγω (νευρικη βουλιμια) κ παρ ολο που ξερω καποια πραγματα οταν με πιανει η βουλιμικη κριση σαν να παθαινω blackout κ δεν μπορω να τα εφαρμοσω κσυνηθως καταφευγω σε αντιρροπιστικες πρακτικες, αυτο που εχω να σου συμβουλεψω ειναι ενα πρωινο που θα εισαι ηρεμη κατσε κ κανε ενα οργανογραμμα κ μια λιστα σχετικα με τα φαγητα, τι επιδιωκεις μεσα απο αυτην την προσπαθεια, πως θα την αφαρμοσσεις, διατηρησεις κτλ σε αισιοδοξους τονους ολα αυτα κ καθε φορα που λιποτακτεις κ παει να σε πιασει κριση διαβαζε αυτο το χαρτι κ θα σε βοηθησει been there done that επισης πιστευω παιζει ρολο κ τεραστιο μαλιστα η συναισθηματικη μας κατασταση πριν φαμε, πχ εγω οταν ειμαι στενοχωρημενη νταουν δεν πα να μου φερουν τις 10 καλυτερες τουρτες δεν θα αγγιξω, αμα ομως ειμαι στρεσσαρισμενη κανω ανω κατω το ψυγειο να βρω οτιδηποτε υπαρχει φαγωσιμο κ πηγαινω ακομη κ στο μινι μαρκετ της γειτονιας για να αγορασω σοκολατοειδη ελπιζω να βγαζεις νοημα απ αυτα που λεω, επομενως αμα εισαι εσυ εσωτερικη ηρεμη κ συγκροτημενη κανεις κ τιποτα δεν θα σε επηρεαζει ουτε οι "ευγενικες" χειρονομιες των γονιων για προσφορα φαγητου θα σε ριχνουν οποτε στοχευσε κ επικεντρωσουν στον εαυτο σου κ στις αναγκες του!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    favvel
    Guest
    ναι λακριμοζα κι εγω το ιδιο ειμαι.αμα ειμαι εσωτερικα ηρεμη ο,τι και να'χω μπροστα μου μπορω και διατηρω τον ελεγχο και ο,τι και να ειναι θα φαω μετρημενα απο λιγο ή αμα δεν πεπειναω δε θα φαω και καθολου.αμα ειναι ομως αγχωμενη δεν ξερω τι κανω και τι κατεβαζω.τυφλώνομαι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    favvel σε καταλαβαινω πολυ καλα στο θεμα με τη μανα σου! εχω κ εγω υπερπροστατευτικο γονιο κ ολο θελει να μου κανει κουμαντα κ αμα τον βρισω μου βγαινει κ απο πανω!

    ναι, οι γονεις "γουσταρουν" (ασυνειδητα μαλλον) να καταπιεζουν κ να στερουν την ελευθερια μας γιατι οι ιδιοι φοβουνται οτι δεν θα μπορουν να διαχειριστουν την απωλεια μας (ειτε ειναι οτι θα φυγουμε απο κοντα τους, ειτε να παθουμε καποιο ατυχημα, ειτε κ να πεθανουμε πριν απο αυτους). εχουν κ αυτοι τα ελαττωματα τους!

    ειναι πραγματικα πολυ ασχημο να κανεις παιδι για να αυτοεκπληρωθεις μεσω του παιδιου κ να το καταπιεζεις κ να το ντυνεις οπως θες εσυ κ ολα αυτα. να κανεις παιδι, επειδη δεν μπορουσες να κανεις εσυ ο ιδιος αυτα που ηθελες στη ζωη σου.

    ομως στο θεμα του φαγητου δε συμφωνω. γιατι ζητας απο τη μανα σου να σε ελεγχει? επειδη εσυ χανεις τον ελεγχο?

    ειναι καλυτερα εσυ να το δουλεψεις το θεμα με τον εαυτο σου να δεις ποσα κιλα αντεχεις να εισαι οντας καλα. αν ειναι να εισαι 56 κιλα κ ολο να μην μπορεις να κρατηθεις, μηπως θα επρεπε να γινεις λιγο πιο ελαστικη με εσενα?
    Last edited by Lou!; 09-09-2011 at 22:45.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    με την διαφορα οτι εχεις μια μανα που ενδιαφερεται για σενα και εδω εαν καθισεις να διαβασεις θα διαπιστωσεις οτι πολλοι θα ηθελαν να ειχαν την μητρικη φροντιδα και οχι την απαξιωση και την αδιαφορια απο τους γονες του.
    οι μισοι υποφερουν απο αδιαφορους γονεις κ οι αλλοι μισοι απο υπερπροστατευτικους, αυστηροφοβικους, καταπιεστικους γονεις.

    χαθηκε ο δρομος της καμηλας?
    Last edited by Lou!; 09-09-2011 at 22:44.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ. ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 191
    Last Post: 19-09-2011, 11:29
  2. Ή ΕΙΣΑΙ ΟΡΙΑΚΟΣ Ή ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 15-08-2011, 16:10
  3. καθε φορα...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2011, 01:30
  4. ευχομαι
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-10-2010, 13:01
  5. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 23-05-2010, 16:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •