Το παιδί μου είναι χρήστης κάνναβης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Virginia View Post
    Μόλις πριν λίγες μέρες έμαθα ότι ο 20χρονος γιος μου είναι καθημερινός χρήστης χασίς εδώ και τρία χρόνια. Βρίσκομαι σε κατάσταση πανικού. Χιλιάδες ερωτήματα με βασανίζουν. Πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση; Πόσο μεγάλος ο κίνδυνος να προχωρήσει σε άλλες ουσίες; Πως μπορώ εγώ να τον βοηθήσω; Έχω ενημερωθεί για τις συνέπειες του χασίς μέσα από το διαδίκτυο. Για την απώλεια μνήμης, ψυχολογική εξάρτηση, κλπ. Ο ίδιος θεωρεί ότι δεν τρέχει τίποτε, ότι δεν είναι εξαρτημένος. Δεν θέλει να το κόψει γιατί του αρέσει.
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .

    Τα λογια σου και η φαση που περνας μου θυμιζει απιστευτα αυτα που ελεγε και εκανε η δικια μου μανα οταν εμαθε οτι κανω χρηση σε ηλικια γυρο στα 17 ! ειχα και εγω ενα πολυ μικρο θεμα δυσλεξιας , απλα εγω δεν το παραδεχομουν οτι πινω συχνα ελεγα οτι μια στο τοσο! Βεβαια υπαρχει μια μεγαλη διαφορα εμενα η μανουλα μου βρηκε μια ενεση στο συρταρι μου ! εκανα αγωνα να την πεισω πως ηταν απο ενα αλλο παιδι ,λογο του οτι ειχα μολις γυρισει απο την Ροδο στη πενταημερη .

    Αν και εχω καποια εμπειρια μου ειναι παρα πολυ δυσκολο να σου πω τι να κανεις ,βλεπεις η δικια μου η ζωη ειχε ασχημα επακολουθα ,επεσα στα σκληρα αμεσα , σχεδον παραλυλα με το χασις ειχα και με τις σκονες και παρα πολυ με τα χαπια! -για αυτο και τα θυμαμαι δυσκολα -, ειχα πιο πολυ σχεση με σκληρα ,παρα με το χασις ,βλεπεις ηταν και η εποχη των εξταση ,τρυπακια κια αλλα καινουργια για τοτες που λογο του οτι δεν υπηρχαν χρηστες πολλα χρονια σε αυτα δεν ειχαμε παραδηγμα προς αποφυγη- πλεον ομως ο γιος σου μπορει να εχει εμενα και τους γνωστους μου ως αποφυγη ! και καλο μαλιστα! Ξερεις δεν μου ειναι ευκολο να σου πω τι να κανεις ,να σου πω λυσεις, οσο μεγαλωνω τοσο και πιο δυσκολα λεω συμβουλες ,δεν ξερω γτ.

    Σχετικα με το γιο σου οπως θα σου χουν πει εχει να κανει με το χαρακτηρα του ,με την κοινωνικοτητα του και με την ιδιοσυγκρασία του. Ασ πουμε δλδη οτι ειναι τσαμπουκας ,αντιδραστηκος χαρακτηρας εκει δεν πας με τσαμπουκα και φωνες! για εμενα το αποτελεσμα θα ειναι πολυ πιο ασχημο . Σε αυτη την φαση ( παντα με την δικια μου σκεψη μιλω και δεν σου λεω τι να κανεις ! για αποφυγη παρεξηγησεων ) εγω θα του τα ελεγα με ωραιο και ντοπρο τροπο , με σεβασμο ! ,φιλη μου μητερα το παιδι σου ειναι πλεον ανδρας ,εχει τα δικα του πιστευω και ιδεες ! ξερω πως για εσενα και για καθε μανα το παιδι της ειναι το μωρακι της , που ηταν μια σταλια στην αγγαλια της , ενα πλασματακι που εξαρτοταν πληρως απο εσενα ! ειναι δυσκολο να δεχτεις οτι αυτο το μωρακι που εκανες τοσο κοπο να μεγαλωσει! τοσες θυσιες ! ειναι πλεον ενας ανεξαρτητος πολιτης μιας κοινωνιας πολυ σκληρης , που εχει την μανια να περιθωριοπει τους ανθρωπους της . Να ξερεις οτι ενας καθημερινος χρηστης μπορει να πινει με δικαιολογιες δλδη ,αα! τσακοθηκα με την μανα μου!? παω να πιω ενα τσιγαρο να μου φυγουν τα νευρα!

    Αν ο γιος σου ειναι πραος ,δεν ειναι τσαμπουκας ,εκει μπορεις να του βαλεις καποιο "χερι" να τον μαλωσεις αλλα παλυ με τροπο. Ξερω ποσο δυσκολο ειναι να δεχτεις οτι ο μικρος σου πινει και καθε μερα ! αλλα πρεπει να εισαι περηφανει οτι σου τα λεει ,το οτι εχεις κερδισει την εμπιστοσυνη του ειναι μεγαλο καλο! και μην το χασεις ,με το να τον παιρνεις καθε λιγο τηλ. να μην τον πιστευεις σε οτι σου λεει ,ολα αυτα μπορει να απομακρυνθει απο εσενα!

    Ξερω οτι εχεις μια αποψη για το χασις πως ειναι πολυ κακο , οτι σε χαζευει , οτι σε τρελενει , οτι ειναι η αρχη για μια παρανομη ζψη και για τα σκληρα ναρκωντικα! Αμα σου πω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι ξερω οτι θα με κραξεις ! και ομως υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση ! δεν υπαρχει κανεις να εχει αποδειξει οτι το καθαρο χασις -οχι το σκανκ- σε χαζευει ,η οτι γινετε δυνατη εξαρτηση! δεν σου κανει εντυποση γτ. τοσος κοσμος το παιρνει ? αμα ηταν τοσο ασχημο ,σε ξενερωνε η σε φρικαρε γτ. να το πινουν? ειναι τοσος κοσμος αυτοκακαταστροφικος? Μα οχι φυσηκα ,απλα υπαρχει λαθος γνωση και δυστυχως ειναι πολυ κακο αυτο! γτ. οταν βλεπει ο νεος οτι οι γονεις κανουν λαθος για το χασις ,λεν πραματα που δεν στεκουν ευκολα μπορει να φανταστει και για τα σκληρα ναρκωντικα! εκει που οντως εχουν δικιο οι γωνεις ,αλλα σφου σου λεει κανουν λαθος στο χασις γτ. να μην κανουν και εδω?? και εκει ειναι που μπλεκουν με την λαθος ουσια και τον θανατο! Δεν λεω οτι ειναι ολα καλα με το χασις! και φυσηκα ειναι λαθος να πινεις καθε μερα ! ποσο μαλον το χασις που υπαρχει στην "πιατσα" οπου και ειναι μες στην βρομα! Ζητω συγνωμη αμα περνα απο τα λογια μου οτι αστον να πινει ,οχι ποτε ! αλλα δεν ειναι τοσο βλαβερο οσο σου λενε η διαβαζεις ! μακαρι να ειμουν μονο στο χασις , να εκενα ενα τσιγαρο την βδομαδα ,θα γελαγα ,θα ξεφαντωνα και ολα καλα! πολυ πιο καλο απο το αλκοολ!

    Οσο για τα κεντρα αποτοξινωσης ειδικα στην Ελλαδα αστο καλυτερα !! ποσο για τους γιατρους . Στο ΚΕΘΕΑ θα το τρελανουν ,Σε αλλα ιδιωτικα θα εχουν στο μυαλο τους τα λεφτα σας. Οι γιατροι δεν αναλαμβανουν θεραπειες σε χρηστες με υπεθυνοτητα! Ασε που αμα το πας εκει το παιδι θα μπει στο μυαλο του οτι ειναι αρρωστος .

    Τελειωνοντας θα σου ελεγα να μην αλλαξεις συμπεριφορα τοσο πολυ στο παιδι ,μην το κανεις να τον παρει απο κατω , πολυ καλο που του μηλαν τα αδελφια του και αλλοι της δικιας του γενιας ,αλλα μην τον εχετε σαν λεπρο! μην χασεις την εμπιστοσυνη του που σου εχει ΠΟΤΕΕ!!! Μονο αμα αυτος το παρει αποφαση μπορεις να τον βοηθησεις , μονο αμα αυτος το παρει χαμπαρει ,αρα καλο θα ειναι να διαβασει , να ενημερωθει τη πινει , τοτες υπαρχει ελποιδα να ξενερωσει μολις μαθει τη πινει και αν οχι να ο κοψει αλλα να πινει μια στο τοσο !

    Δεν θελω να σου πω τι θα κανεις με στυλ ξερολα ,ειναι πολυ λεπτο το θεμα , δεν ξερεις ποσο κακο μου εκανε εμενα η μανα μου με το να μου την λεει συνεχεια ,να κοιτα αν ειναι κοκκινα τα ματια μου και ολα αυτα! Ευχομαι το παιδι σου που ειναι ολος ο κοσμος σου ,οτι πιο ιερο πραμα υπαρχει για εσενα ,ευχομαι γρηγορα να βρει την πραγματικη "ουσια" στην ζωη του ! και να φυγει απο την "ανουσια ουσια " στην ζωη του!

  2. #17
    Deemo ολα αυτα που λες εισχυουν "Απωλεια βραχυπροθεσμης μνημης, ονοματα, προσωπα, προσανατολισμος, ισως και καποια προβληματα προφορας (να δυσκολευεται να προφερει το -ρ και το -λ) και παει λεγοντας. Οποτε το προγραμμα σου εχει τρια +1 σημεια Προτον: Αγαπη και μη πιεση Δευτερον: Persuation (δν μ ρχεται στα ελλ) και Τριτο Ενασχοληση (δουλεια, φροντιστηριο, ξενη γλωσσα, πολεμικη τεχνη, γυμναστηριο, κατι τεσπα να απασχολειται) και to 1 ειναι να τον ταρακουνησεις με τον νομο που δεν αστειευεται" αλλα οι περισσοτεροι το αρχισαν στα 14 και τωρα ειναι με maters kai doctora δουλευουν ξερουν 4 γλωσσες, ασχολουνται μονιμα με αθληματα και εχουν τρελλα χομπυ, γιλους παρεες και φαινομενικα ειναι μεσα στο μεσο ορο της κοινωνιας για το τι ειναι πετυχημενο, οι τρεις συμβουλες σου ηταν και ειναι οι καθημερηνοτητα των περισσοτερων απο οσους γνωριζω, δεν θελω να μειωσω κανεναν αλλα δεν τους βοηθησε σε τιποτα. και παλι χασικλιδες ειναι αν τους παρατηρησεις καλα.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    15
    Το πρώτο πράγμα που κάνει ένας γονιός όταν ανακαλύπτει μια τέτοια αλήθεια μέσα στο σπίτι του είναι αυτοκριτική. Αυτομαστιγώνεται ανελέητα. Τις πρώτε μέρες έπεσα σε κατάθλιψη. Όμως αυτό δεν βοηθά. Εγώ θέλω να είμαι όρθια για να βοηθήσω το παιδί μου.
    Στην αρχή ακολούθησα τη γραμμή "εντάξει ίσως να μην είναι και τόσο κακό, ας βρούμε το μέτρο". Αυτό ίσως να μου άνοιξε και την πόρτα επικοινωνίας. Όμως τόσο το κέντρο απεξάρτησης που μίλησα όσο και οι ψυχίατροι το θεώρησαν αυτό σφοδρό λάθος. Σαν να του αφήνω δρόμους να ελίσσεται. Η σωστή λένε γραμμή είναι " η επιστήμη έχει τεκμηριώσει τις συνέπειες της κάνναβης, αυτά που λες εσύ είναι μόνο η δική σου υποκειμενική άποψη, σε στηρίζω με κάθε τρόπο να το κόψεις, σου κόβω κάθε παροχή που σε οδηγεί σ' αυτό, κάνω οτιδήποτε θεωρώ αναγκαίο για να σε σταματήσω από αυτό το δρόμο (παρέμβαση στις παρέες, ελέγχους στο σπίτι, κλπ).

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Virginia View Post
    Το πρώτο πράγμα που κάνει ένας γονιός όταν ανακαλύπτει μια τέτοια αλήθεια μέσα στο σπίτι του είναι αυτοκριτική. Αυτομαστιγώνεται ανελέητα. Τις πρώτε μέρες έπεσα σε κατάθλιψη. Όμως αυτό δεν βοηθά. Εγώ θέλω να είμαι όρθια για να βοηθήσω το παιδί μου.
    Στην αρχή ακολούθησα τη γραμμή "εντάξει ίσως να μην είναι και τόσο κακό, ας βρούμε το μέτρο". Αυτό ίσως να μου άνοιξε και την πόρτα επικοινωνίας. Όμως τόσο το κέντρο απεξάρτησης που μίλησα όσο και οι ψυχίατροι το θεώρησαν αυτό σφοδρό λάθος. Σαν να του αφήνω δρόμους να ελίσσεται. Η σωστή λένε γραμμή είναι " η επιστήμη έχει τεκμηριώσει τις συνέπειες της κάνναβης, αυτά που λες εσύ είναι μόνο η δική σου υποκειμενική άποψη, σε στηρίζω με κάθε τρόπο να το κόψεις, σου κόβω κάθε παροχή που σε οδηγεί σ' αυτό, κάνω οτιδήποτε θεωρώ αναγκαίο για να σε σταματήσω από αυτό το δρόμο (παρέμβαση στις παρέες, ελέγχους στο σπίτι, κλπ).
    Πολύ φοβάμαι ότι αυτά που σου είπαν είναι μαλακίες. Συμφωνώ με τον Γιώργο, ας μη συγχέουμε την κάνναβη με τα σκληρά ναρκωτικά. Αν δεν υπάρχει κατάχρηση, δεν είναι κάτι τρομερό. Πάντως όχι χειρότερο από το ποτό που κυκλοφορεί ελεύθερα.
    Το θέμα είναι, αν θέλει να συνεχίσει να το κάνει πού και πού ας το κάνει με μέτρο. Όπως δεν είναι κακό πού και πού να πίνουμε κι ένα ποτηράκι παραπάνω και να ερχόμαστε στο κέφι.
    Το πρόβλημα ξεκινάει, αν αυτό γίνεται πολύ συχνά και αν χωρίς αυτό δεν μπορούμε να διασκεδάσουμε.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Virginia View Post
    Το πρώτο πράγμα που κάνει ένας γονιός όταν ανακαλύπτει μια τέτοια αλήθεια μέσα στο σπίτι του είναι αυτοκριτική. Αυτομαστιγώνεται ανελέητα. Τις πρώτε μέρες έπεσα σε κατάθλιψη. Όμως αυτό δεν βοηθά. Εγώ θέλω να είμαι όρθια για να βοηθήσω το παιδί μου.
    Στην αρχή ακολούθησα τη γραμμή "εντάξει ίσως να μην είναι και τόσο κακό, ας βρούμε το μέτρο". Αυτό ίσως να μου άνοιξε και την πόρτα επικοινωνίας. Όμως τόσο το κέντρο απεξάρτησης που μίλησα όσο και οι ψυχίατροι το θεώρησαν αυτό σφοδρό λάθος. Σαν να του αφήνω δρόμους να ελίσσεται. Η σωστή λένε γραμμή είναι " η επιστήμη έχει τεκμηριώσει τις συνέπειες της κάνναβης, αυτά που λες εσύ είναι μόνο η δική σου υποκειμενική άποψη, σε στηρίζω με κάθε τρόπο να το κόψεις, σου κόβω κάθε παροχή που σε οδηγεί σ' αυτό, κάνω οτιδήποτε θεωρώ αναγκαίο για να σε σταματήσω από αυτό το δρόμο (παρέμβαση στις παρέες, ελέγχους στο σπίτι, κλπ).
    EΥχομαι να παν ολα καλα , αλλα αμα κανεις αυτα που σου ειπαν στο ΚΕΘΕΑ ,γτ. αυτες τις βλακειες και τις πραχτηκες μονο στην Ελλαδα και μονο στο ΚΕΘΕΑ για αυτο και το υπυργειο το παει για κλεισιμο! ΔΥστυχως στο ΚΕΘΕΑ οπως και σε καποια ακομα εχουν την αποψη οτι με τον τσαμπουκα , με την επιδειξη δυναμης και με το να σπας τον τσαμπουκα του αλλου ,με ολα αυτα λεν οτι κανουν καλο! κι ομως δες τα παιδια που εχουν βγαλει τις κοινωτιτες ,και εγιναν καλα - πολυ λιγα- δες τα πως ειναι , εχουν χαζεψει και εχουν αλλαξει τελειως ειναι ρομποτ! γτ. ?? γτ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΝ ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΣΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ !! ο γιος σου απο αυτα που λες πρεπει να ειναι σωστο παιδι και να εχει εμπιστοσυνη στοη μανα του ! δν ειναι 15 για να του κανεις αυτα που σου πν ,αμα μπεις στις παρεες του και τετοια ευχομαι να βγω λαθος αλλα θα εχεις ασχημα επακολουθα ! οπως και η δικια μου η μανα οπως και πολλες αλλες μαναδες!

    Δικο σου παιδι ειναι ,εσυ αποφασιζεις , αλλα δεν ειναι 12 η 14 για να του κανεις τετοια πραματα , ειναι φοιτητης , ειναι δραστηριο παιδι και ειναι καιρος να τον βλεπεις σαν εναν ωριμο ανδρα

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δεν θελω να σε ξενερωσω ,αλλα πλεον ,σε αυτη την ηλικια που εχει δεν μπορεις να του κανεις κουμαντο , πιο πολυ απο ολα ειναι τι αρχες και τη αξιες εχει παρει ως τωρα! αμα ειναι παιδι με γερες βασεις δεν υπαρχει φοβος !
    Θα σου ελεγα να πας στους Ν.Α. ,και να παρεις αποψεις και εμπειριες ,απο αλλες μαναδες που ειχαν παρομοια θεματα, να ακουσεις να συγκρηνεις και να αποφασισεις !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Δικο σου παιδι ειναι ,εσυ αποφασιζεις , αλλα δεν ειναι 12 η 14 για να του κανεις τετοια πραματα , ειναι φοιτητης , ειναι δραστηριο παιδι και ειναι καιρος να τον βλεπεις σαν εναν ωριμο ανδρα
    Αυτη νομιζω ειναι μια εξαιρετικη συμβουλη....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Δεν θελω να σε ξενερωσω ,αλλα πλεον ,σε αυτη την ηλικια που εχει δεν μπορεις να του κανεις κουμαντο , πιο πολυ απο ολα ειναι τι αρχες και τη αξιες εχει παρει ως τωρα! αμα ειναι παιδι με γερες βασεις δεν υπαρχει φοβος !
    Θα σου ελεγα να πας στους Ν.Α. ,και να παρεις αποψεις και εμπειριες ,απο αλλες μαναδες που ειχαν παρομοια θεματα, να ακουσεις να συγκρηνεις και να αποφασισεις !
    Τι είναι οι Ν.Α., που μπορώ να τους βρω;

  9. #24
    Καλημέρα Βιργινία.

    Ο Γιώργος εννοεί τους Ναρκομανείς Ανώνυμους (Ν.Α.). Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα τους : http://www.na-greece.gr/

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα σου είπε ο Γιώργος Πάνου. Η γνώμη μου είναι ότι θα βρεις τρόπους να βοηθήσεις το παιδί σου μόλις ξεπεράσεις το πρώτο σοκ (και τις σκέψεις / αντιδράσεις που έρχονται παρέα του), ενημερωθείς από όλες τις πλευρές και στη συνέχεια ακολουθήσεις το δικό σου ένστικτό, με μεγαλύτερη ηρεμία και φυσικά παρατηρώντας το παιδί σου, τις αντιδράσεις του και τις ανάγκες του.

    Από ότι φαίνεται έχεις μία πολύ καλή επικοινωνία με το παιδί σου και αυτό συμφωνώ κι εγώ ότι είναι το πρώτο πράγμα σε αυτή τη φάση που θα πρέπει να διασφαλίσεις ότι θα διατηρηθεί ! Σε αυτή την ηλικία θεωρώ ότι είναι πολύ απλό να σου κλείσει την πόρτα το παιδί και να σε αφήσει έξω από τη ζωή του, ειδικά αν αισθανθεί ότι δεν το καταλαβαίνεις ή ότι τον πιέζεις αφόρητα. Και για την ώρα δε το κάνει, από όσα λες, γεγονός που σημαίνει ότι έχετε χτίσει μία ουσιαστική σχέση με το παιδί.

    Δεν έχω κάνει ποτέ χρήση κάνναβης ή άλλων ναρκωτικών ουσιών, ήμουν αντίθετη από μικρή, γνωρίζω όμως κι εγώ πολλούς (μην πω πάρα πολλούς) οι οποίοι έκαναν ή κάνουν ακόμη χρήση κανναβης. Για να μιλήσουμε με στατιστικό δείγμα στον δικό μου κύκλο κανένας από αυτούς δεν ακολούθησε μετέπειτα πορεία σε σκληρά ναρκωτικά, αρκετοί από αυτούς διεκόψαν τη χρήση λίγο μετά τη μετεφηβεία (ή κάνουν 1-2 το χρόνο) και από όσους το συνεχίζουν μέχρι σήμερα, σχεδον όλοι έχουν κανονικότατες ζωές, οικογένειες, εργασία κλπ, και την κάνναβη τη χρησιμοποιούνε για να χαλαρώνουν (αντί για ποτό για παράδειγμα).

    Τι θέλω να πω; Καλώς ή κακώς η κάνναβη είναι παντού γύρω μας στην Ελλάδα από χρόνια. Το παιδί σου δείχνει συγκροτημένο από όσα λες και σίγουρα δεν είναι παιδάκι. Γνωρίζει καλά ότι μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού αυτής της χώρας είχε ή έχει κάποια επαφή με την κάνναβη, ότι δεν έχει σωματικό εθισμό, ότι "δεν είναι δα και τίποτα φοβερό" (όπως συνηθίζεται -κακώς- να επικρατεί). Επομένως δεν θεωρεί ότι κάνει και τίποτα φοβερό, διαφορετικό, extreme ή κάτι για το οποίο θα πρέπει να αισθάνεται μειονεκτικά. Αυτή είναι και η παγίδα κατά την γνώμη μου όλων των χρηστών κάνναβης.
    Επομένως οι έντονες αντιδράσεις, που μπορεί να του φανούνε τραγικά υπερβολικές για κάτι "τοσο απλό" (όπως πιθανώς να σκέφτεται) θα τον ξενίσουν και θα τον αποξενώσουν κατά τη γνώμη μου.

    Αφού είναι κοντά σου και μπορείτε να συζητάτε ανοιχτά θα σου πρότεινα να εστιάσεις πολύ στην ενημέρωση. Να ενημερωθεί, να διαβάσει, να μιλήσει με άλλους, να ανακαλύψει πτυχές που ίσως δεν γνωρίζει ή δεν φαντάζεται για τη χρήση της κάνναβης. Επίσης σημαντικό να μάθει τι κυκλοφορεί στην αγορά και πόσο ζημιά κάνει ειδικά η "νέα φουρνιά" κάνναβης στην υγεία.

    Επίσης θα σου πρότεινα να εστιάσεις στην ψυχολογική εξάρτηση που είναι κύριο πρόβλημα των χρηστών της κάνναβης, γιατί είναι ένα επιχείρημα που - αν γίνει βαθιά κατανοητό - εκτός από αληθινό δίνει και κίνητρα για μείωση ή διακοπή της χρήσης. Εξηγησέ του ότι η εξάρτηση ισοδυναμεί με έλλειψη ελευθερίας και αυτοκυριαρχίας.
    Η καθημερινή χρήση που κάνει κατά τη γνώμη μου εμπεριέχει μια μορφή ψυχολογικής εξάρτησης, έχει συνδέσει την κάνναβη με κάποια δραστηριότητα της καθημερινότητάς του. Γιατί δεν τον "προκαλείς" και παροτρύνεις να αποδείξει στον εαυτό του ότι μπορεί αν έχει την κυριαρχία. Να πειραματιστεί. Όχι να αποδείξει σε σένα, στον εαυτό του, ότι δεν εξαρτάται από τίποτα. Ούτε από το απλό τσιγάρο, ούτε από αλκοολ ούτε από την κάνναβη. Πες του να κάνει ένα πείραμα να δει αν μπορεί για παράδειγμα να μείνει για μία εβδομάδα χωρίς να καπνίσει καθόλου. Επίσης συζήτησε μαζί του τι του προσφέρει η χρήση και εξηγησέ του ότι το να χρειάζεται να κάνει ένα τσιγάρο για να χαλαρώσει για παράδειγμα, τον οδηγεί πάλι σε ανελευθερία. Προσωπική άποψη εκφράζω φυσικά, αλλά σκέφτομαι ότι αυτό θα μπορούσε να είναι ένα επιχείρημα για να βρει ο ίδιος το κίνητρο να μειώσει ή διακόψει τη χρήση, σε κάθε περίπτωση όμως να απομακρυνθεί λίγο και να προβληματιστεί. Σε συνδυασμό πάντα με το να θελήσει να ενημερωθεί από πολλές πλευρές. Χωρίς να είμαι ειδικός, σου προτείνω δηλαδή να εστιάσεις σε κάτι το οποίο μπορεί να τον ταρακουνήσει και να τον "ακουμπήσει". Χωρίς να αισθάνεται ότι είναι άρρωστος όπως σου ανέφερε και μόνος του και ότι χρήζει ειδικού χειρισμού.

    Όλα τα παραπάνω είναι φυσικά προσωπική άποψη, ούτε ειδικοί είμαστε εδώ πέρα, ούτε και γνωρίζουμε το παιδί σου, ούτε και βρισκόμαστε στη θέση σου. Γι' αυτό είπα και στην αρχή, ενημερώσου και ακολούθησε το ένστικτό και τη διαίσθησή σου, στηριζόμενη στις πληροφορίες που θα πάρεις και στην προσωπικότητα του παιδιού σου.

    Να έχεις ψυχραιμία και δύναμη σου εύχομαι και όπως σωστά είπες, το αυτομαστίγωμα αυτή τη στιγμή δεν βοηθάει....Αναζήτηση πιθανών αιτιών ναι, είναι απαραίτητη (είτε ξεκινάνε από εσάς τους γονείς, είτε από άλλους παράγοντες), ενοχές που οδηγούν σε λανθασμένες συμπεριφορές όμως, όχι.
    Ξέρω τώρα· δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος. Αυτό θέλω. Δε θέλω τίποτα άλλο. Ζητούσα ελευτερία ([I]Νίκος Καζαντζάκης[/I])

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Μαγικά Ταξίδια View Post
    Καλημέρα Βιργινία.

    Ο Γιώργος εννοεί τους Ναρκομανείς Ανώνυμους (Ν.Α.). Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα τους : http://www.na-greece.gr/

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα σου είπε ο Γιώργος Πάνου. Η γνώμη μου είναι ότι θα βρεις τρόπους να βοηθήσεις το παιδί σου μόλις ξεπεράσεις το πρώτο σοκ (και τις σκέψεις / αντιδράσεις που έρχονται παρέα του), ενημερωθείς από όλες τις πλευρές και στη συνέχεια ακολουθήσεις το δικό σου ένστικτό, με μεγαλύτερη ηρεμία και φυσικά παρατηρώντας το παιδί σου, τις αντιδράσεις του και τις ανάγκες του.

    Από ότι φαίνεται έχεις μία πολύ καλή επικοινωνία με το παιδί σου και αυτό συμφωνώ κι εγώ ότι είναι το πρώτο πράγμα σε αυτή τη φάση που θα πρέπει να διασφαλίσεις ότι θα διατηρηθεί ! Σε αυτή την ηλικία θεωρώ ότι είναι πολύ απλό να σου κλείσει την πόρτα το παιδί και να σε αφήσει έξω από τη ζωή του, ειδικά αν αισθανθεί ότι δεν το καταλαβαίνεις ή ότι τον πιέζεις αφόρητα. Και για την ώρα δε το κάνει, από όσα λες, γεγονός που σημαίνει ότι έχετε χτίσει μία ουσιαστική σχέση με το παιδί.

    Δεν έχω κάνει ποτέ χρήση κάνναβης ή άλλων ναρκωτικών ουσιών, ήμουν αντίθετη από μικρή, γνωρίζω όμως κι εγώ πολλούς (μην πω πάρα πολλούς) οι οποίοι έκαναν ή κάνουν ακόμη χρήση κανναβης. Για να μιλήσουμε με στατιστικό δείγμα στον δικό μου κύκλο κανένας από αυτούς δεν ακολούθησε μετέπειτα πορεία σε σκληρά ναρκωτικά, αρκετοί από αυτούς διεκόψαν τη χρήση λίγο μετά τη μετεφηβεία (ή κάνουν 1-2 το χρόνο) και από όσους το συνεχίζουν μέχρι σήμερα, σχεδον όλοι έχουν κανονικότατες ζωές, οικογένειες, εργασία κλπ, και την κάνναβη τη χρησιμοποιούνε για να χαλαρώνουν (αντί για ποτό για παράδειγμα).

    Τι θέλω να πω; Καλώς ή κακώς η κάνναβη είναι παντού γύρω μας στην Ελλάδα από χρόνια. Το παιδί σου δείχνει συγκροτημένο από όσα λες και σίγουρα δεν είναι παιδάκι. Γνωρίζει καλά ότι μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού αυτής της χώρας είχε ή έχει κάποια επαφή με την κάνναβη, ότι δεν έχει σωματικό εθισμό, ότι "δεν είναι δα και τίποτα φοβερό" (όπως συνηθίζεται -κακώς- να επικρατεί). Επομένως δεν θεωρεί ότι κάνει και τίποτα φοβερό, διαφορετικό, extreme ή κάτι για το οποίο θα πρέπει να αισθάνεται μειονεκτικά. Αυτή είναι και η παγίδα κατά την γνώμη μου όλων των χρηστών κάνναβης.
    Επομένως οι έντονες αντιδράσεις, που μπορεί να του φανούνε τραγικά υπερβολικές για κάτι "τοσο απλό" (όπως πιθανώς να σκέφτεται) θα τον ξενίσουν και θα τον αποξενώσουν κατά τη γνώμη μου.

    Αφού είναι κοντά σου και μπορείτε να συζητάτε ανοιχτά θα σου πρότεινα να εστιάσεις πολύ στην ενημέρωση. Να ενημερωθεί, να διαβάσει, να μιλήσει με άλλους, να ανακαλύψει πτυχές που ίσως δεν γνωρίζει ή δεν φαντάζεται για τη χρήση της κάνναβης. Επίσης σημαντικό να μάθει τι κυκλοφορεί στην αγορά και πόσο ζημιά κάνει ειδικά η "νέα φουρνιά" κάνναβης στην υγεία.

    Επίσης θα σου πρότεινα να εστιάσεις στην ψυχολογική εξάρτηση που είναι κύριο πρόβλημα των χρηστών της κάνναβης, γιατί είναι ένα επιχείρημα που - αν γίνει βαθιά κατανοητό - εκτός από αληθινό δίνει και κίνητρα για μείωση ή διακοπή της χρήσης. Εξηγησέ του ότι η εξάρτηση ισοδυναμεί με έλλειψη ελευθερίας και αυτοκυριαρχίας.
    Η καθημερινή χρήση που κάνει κατά τη γνώμη μου εμπεριέχει μια μορφή ψυχολογικής εξάρτησης, έχει συνδέσει την κάνναβη με κάποια δραστηριότητα της καθημερινότητάς του. Γιατί δεν τον "προκαλείς" και παροτρύνεις να αποδείξει στον εαυτό του ότι μπορεί αν έχει την κυριαρχία. Να πειραματιστεί. Όχι να αποδείξει σε σένα, στον εαυτό του, ότι δεν εξαρτάται από τίποτα. Ούτε από το απλό τσιγάρο, ούτε από αλκοολ ούτε από την κάνναβη. Πες του να κάνει ένα πείραμα να δει αν μπορεί για παράδειγμα να μείνει για μία εβδομάδα χωρίς να καπνίσει καθόλου. Επίσης συζήτησε μαζί του τι του προσφέρει η χρήση και εξηγησέ του ότι το να χρειάζεται να κάνει ένα τσιγάρο για να χαλαρώσει για παράδειγμα, τον οδηγεί πάλι σε ανελευθερία. Προσωπική άποψη εκφράζω φυσικά, αλλά σκέφτομαι ότι αυτό θα μπορούσε να είναι ένα επιχείρημα για να βρει ο ίδιος το κίνητρο να μειώσει ή διακόψει τη χρήση, σε κάθε περίπτωση όμως να απομακρυνθεί λίγο και να προβληματιστεί. Σε συνδυασμό πάντα με το να θελήσει να ενημερωθεί από πολλές πλευρές. Χωρίς να είμαι ειδικός, σου προτείνω δηλαδή να εστιάσεις σε κάτι το οποίο μπορεί να τον ταρακουνήσει και να τον "ακουμπήσει". Χωρίς να αισθάνεται ότι είναι άρρωστος όπως σου ανέφερε και μόνος του και ότι χρήζει ειδικού χειρισμού.

    Όλα τα παραπάνω είναι φυσικά προσωπική άποψη, ούτε ειδικοί είμαστε εδώ πέρα, ούτε και γνωρίζουμε το παιδί σου, ούτε και βρισκόμαστε στη θέση σου. Γι' αυτό είπα και στην αρχή, ενημερώσου και ακολούθησε το ένστικτό και τη διαίσθησή σου, στηριζόμενη στις πληροφορίες που θα πάρεις και στην προσωπικότητα του παιδιού σου.

    Να έχεις ψυχραιμία και δύναμη σου εύχομαι και όπως σωστά είπες, το αυτομαστίγωμα αυτή τη στιγμή δεν βοηθάει....Αναζήτηση πιθανών αιτιών ναι, είναι απαραίτητη (είτε ξεκινάνε από εσάς τους γονείς, είτε από άλλους παράγοντες), ενοχές που οδηγούν σε λανθασμένες συμπεριφορές όμως, όχι.
    Σ' ευχαριστώ Μαγικά Ταξίδια. Πράγματι ο πανικός δημιούργησε έντονες καταστάσεις μέσα στο σπίτι. Κάθε τι που λέει το αντιμετωπίζω με καχυποψία. Μου έχουν πει ότι οι χρήστες λένε ψέματα κι αυτό με τρελαίνει. Όταν π.χ. κλείνει το τηλέφωνο του δεν τον πιστεύω ότι του τελείωσε η μπαταρία. Δεν θέλω να χαλάσω την επικοινωνία μαζί του αλλά από την άλλη δεν θέλω και να είμαι βαθιά νυχτωμένη όπως ήμουν τα τελευταία τρία χρόνια. Μεγάλωσα τα παιδιά μου ακολουθώντας το ένστικτο μου. Δεν το εμπιστεύομαι πια. Αυτή η ανεμπιστοσύνη σε μένα, με κάνει υποχείριο των "ειδικών" και ακριβώς γι αυτό βρίσκομαι σ' αυτό το φόρουμ. Οι απόψεις σας με βοηθούν πολύ.
    Μετά το πρώτο σοκ, το παιδί στάθηκε δίπλα μας, ανοίχτηκε, όμως σιγά σιγά απομακρύνεται πάλι και δεν ξέρω αν αυτό το προκαλούμε εμείς με τον πανικό μας, αν είναι φυσιολογικό γιατί ένα 20χρονο δεν μπορεί να νταντεύει τους γονείς του για πάντα, ή αν θέλει να συνεχίσει την εξάρτηση του ήσυχος. Πως μπορώ να ησυχάσω;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Καλη μου Βιργινία είναι ένας Γολγοθάς που θα τον περάσεις, δεν θα τον αποφύγεις. Καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ πώς νιώθεις, ανήμπορη, σε ένα σημείο που δεν ξέρεις τι να κάνεις, να γινεις μια γλυκια μάνα που κατανοεί το παιδί σου ή μια αυστηρή για να τον βοηθήσεις να ξεφύγει. Το έχω περάσει με τον άντρα μου (με σκληρά ναρκωτικά) και γνωρίζω τα συναισθήματα. Είναι λίγο δύσκολο κάποιος που δεν το έχει περάσει να καταλάβει πώς αισθάνεσαι. Να αγωνιάς, να υποψιάζεσαι την παραμικρή κινηση του γιου σου, την παραμικρή κουβέντα, να νιώθεις τύψεις και ενοχές. Σε καταλαβαίνω, όπως καταλαβαίνω και όλες τις συμβουλές που σου έδωσαν από τα κέντρα απεξάρτησης, και η δική μου εμπειρία είναι ότι έχουν δίκιο. Αλλά δεν μπορούν να σου απαντήσουν στα ερωτήματα και στους φόβους σου: αν του κόψω ο,τι του παρέχω θα τον "χάσω", μπορεί να γίνει χειρότερα, να πάθει κακό, να , να, να. Πρέπει να ηρεμήσεις, πρέπει να βρεις έναν τρόπο να περιορίσεις τα συχνά τηλ,. και τις ερωτήσεις. Δεν είσαι ετοιμη να φανείς αυστηρή, άσε να περάσει λίγο ο καιρός. Πες του ορθά κοφτά οτι διαφωνείς με αυτό που επέλεξε, πες του τι αισθάνεσαι και ως εκεί. Παρακολούθησέ τον διακριτικά. Αστον να δούμε πότε θα σε πάρει τηλ., πώς θα είναι στο σπίτι όταν επιστρέψει τα Χριστούγεννα. Μην παθαίνεις πανικό. Μπορεί να είναι μια φάση και να περάσει. Γνωριζω πολλούς ανθρώπους που πίνουν και έχουν μια φυσιολογική ζωή ή που κάποια στιγμή σταματάνε. Υπάρχουν βέβαια και άλλες περιπτώσεις όπως του giorgospanou. Αλλά υπάρχει άλλη ενημέρωση σήμερα, και τα νέα παιδιά ξέρουν πολύ καλά που οδηγεί για παράδειγμα η ηρωίνη. Μην τρομοκρατείσαι, ασε λιγο το χρόνο να κυλήσει, στο λέω με όλη μου την αγάπη. Όπως επίσης ξέρω πολύ καλά ότι οταν είσαι ανήμπορος για να αλλάξεις μια κατάσταση, μια προσευχή μπορεί να βοηθήσει εκεί πού εσύ δεν μπορείς να επέμβεις.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Virginia View Post
    Το πρώτο πράγμα που κάνει ένας γονιός όταν ανακαλύπτει μια τέτοια αλήθεια μέσα στο σπίτι του είναι αυτοκριτική. Αυτομαστιγώνεται ανελέητα. Τις πρώτε μέρες έπεσα σε κατάθλιψη. Όμως αυτό δεν βοηθά. Εγώ θέλω να είμαι όρθια για να βοηθήσω το παιδί μου.
    Στην αρχή ακολούθησα τη γραμμή "εντάξει ίσως να μην είναι και τόσο κακό, ας βρούμε το μέτρο". Αυτό ίσως να μου άνοιξε και την πόρτα επικοινωνίας. Όμως τόσο το κέντρο απεξάρτησης που μίλησα όσο και οι ψυχίατροι το θεώρησαν αυτό σφοδρό λάθος. Σαν να του αφήνω δρόμους να ελίσσεται. Η σωστή λένε γραμμή είναι " η επιστήμη έχει τεκμηριώσει τις συνέπειες της κάνναβης, αυτά που λες εσύ είναι μόνο η δική σου υποκειμενική άποψη, σε στηρίζω με κάθε τρόπο να το κόψεις, σου κόβω κάθε παροχή που σε οδηγεί σ' αυτό, κάνω οτιδήποτε θεωρώ αναγκαίο για να σε σταματήσω από αυτό το δρόμο (παρέμβαση στις παρέες, ελέγχους στο σπίτι, κλπ).
    Βιργινία λέγονται διάφορα από τα υπόλοιπα παιδιά τα οποία φυσικά όλα έχουν μια δόση αλήθειας.
    Υπάρχει όμως άλλη μια αλήθεια : ότι θα πρέπει να δείξετε στο γιο σας ποιος έχει το πάνω χέρι στο σπίτι.
    Τι εννοώ με αυτό?
    οικονομικά εξαρτημένος είναι, του πληρώνετε σπουδές σε μια περίοδο που ο κόσμος δεν έχει να φάει και αυτός είναι αχάριστος. Αυτό είναι. Εφόσον του έχετε δείξει συμπαράσταση, τον έχετε πάρει με το καλό και αυτός σας γράφει στα τέτοια του τότε θα πρέπει να προχωρήσετε σε άλλες μεθόδους. Εννοείται ότι δεν τίθεται ζήτημα για το αν οι ουσίες, μαλακές οι σκληρές, προκαλούν θέματα και είναι απορριπτέες. Αυτό είναι αυτονόητο.
    Επίσης, δεν κατάλαβα, σας παίρνει τον αέρα ο μικρός? θα τον παρακαλέσετε δηλαδή να απευθυνθεί σε ειδικό για το πρόβλημά του?
    θα το παίξετε στεναχωρημένοι δήθεν για να τον λυγίσετε?
    Βιργινία καμία στεναχώρια. Δείξτε του ξεκάθαρα ότι έχετε χάσει την εμπιστοσύνη σας και ότι λεφτά για χασίς δεν παίζουν. Εννοείται κάντε συνεχείς ελέγχους, εφόσον δεν υπολογίζει αυτός δεν υπολογίζετε κι εσείς. Εάν γουστάρει χασισάκι μαγκιά του, ας πάει να δουλέψει για να το βγάλει. Όσο όμως τον συντηρείτε, θα παίζει με τους δικούς σας όρους. Ειδικά ο πατέρας του σε αυτήν τη φάση θα πρέπει να είναι καταπέλτης. Πραγματικά στο λέω και από προσωπική, οδυνηρή εμπειρία, μη δείξετε ότι σας κάνει ο,τι θέλει. Πρέπει να δείξετε σθένος, δεν είναι πια το μωρό σας. Είναι μεγάλος άντρας, κάνει τις επιλογές του, σίγουρα..αλλά όχι στο σπίτι σας, εκ τους ασφαλούς με τα ωραία σας λεφτάκια. Και εννοείται απαγορεύεται το χασίς μέσα στο σπίτι. Και σε περίπτωση που τον βλέπετε "κάπως" μετά τη χρήση, πετάξτε τον και από το σπίτι εν ανάγκη. Δυστυχώς απαιτείται σκληρότητα, αλλά είναι η μόνη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Είναι πολύ βασικό να είστε πιστοί σε αυτά που λέτε, να συμφωνείτε με τον άντρα σου, να γίνουν διακριτά τα όρια μέσα στο σπίτι και η απαξίωση φυσικά σε αυτό που κάνει. Κοινώς, κόψτε του τα φράγκα. Και μη φοβάσαι, οι περισσότεροι σε αυτή την ηλικία είναι πολύ βολεμένοι για να χάσουν τα προνόμια των γονιών.
    Βάλε τους όρους σου Βιργινία. Μην ξεχνάς, εσύ ο γονιός.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ντα3ει ρε βιργινια χασις κανει το παιδι οχι πρεζα..δεν ειναι λυση ουτε να τρομα3ει ουτε να τρεχει σε ειδικους..δεν ειναι τοσο παθολογικο...ολοι χασις πινουν
    εγω το μονο θεμα που βλεπω ειναι η καθημερινη χρηση κ ενα αλλο θεμα ειναι οτι δεν εισαι σιγουρη τι κανει οταν βγαινει αν κανει δλδ αλλες ουσιες..
    τι μουσικη ακουει κ οταν βγαινει σε τι ειδους μαγαζια παει η σε ποια μερη?να σου πω αν κανει κατι αλλο..
    αυτο που πρεπει να γινει ειναι να καψει το καθημερινο αν πινει π κ π δεν τρεχει, μην νομιζεις οτι εχει μεγαλη διαφορα απτο αλκοολ η δραση του χασις, εδω καθηγητες στη σχολη ψυχολογοι μας ελεγαν αν πιεις ενα τσιγαρο δεν ειναι δα κ τπτ μια στο τοσο αλλα αυτη η μλκια οτι συνδεεται κ συνδυαζεται με αλλα ναρκωτικα ειναι θεμα κ ποσο εγκρατης ειναι ο δικος σου κ ποσο 3ερει π πανε τα 4..
    ειναι κ 20 χρονων πειραματιζεται

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by void View Post
    Βιργινία λέγονται διάφορα από τα υπόλοιπα παιδιά τα οποία φυσικά όλα έχουν μια δόση αλήθειας.
    Υπάρχει όμως άλλη μια αλήθεια : ότι θα πρέπει να δείξετε στο γιο σας ποιος έχει το πάνω χέρι στο σπίτι.
    Τι εννοώ με αυτό?
    οικονομικά εξαρτημένος είναι, του πληρώνετε σπουδές σε μια περίοδο που ο κόσμος δεν έχει να φάει και αυτός είναι αχάριστος. Αυτό είναι. Εφόσον του έχετε δείξει συμπαράσταση, τον έχετε πάρει με το καλό και αυτός σας γράφει στα τέτοια του τότε θα πρέπει να προχωρήσετε σε άλλες μεθόδους. Εννοείται ότι δεν τίθεται ζήτημα για το αν οι ουσίες, μαλακές οι σκληρές, προκαλούν θέματα και είναι απορριπτέες. Αυτό είναι αυτονόητο.
    Επίσης, δεν κατάλαβα, σας παίρνει τον αέρα ο μικρός? θα τον παρακαλέσετε δηλαδή να απευθυνθεί σε ειδικό για το πρόβλημά του?
    θα το παίξετε στεναχωρημένοι δήθεν για να τον λυγίσετε?
    Βιργινία καμία στεναχώρια. Δείξτε του ξεκάθαρα ότι έχετε χάσει την εμπιστοσύνη σας και ότι λεφτά για χασίς δεν παίζουν. Εννοείται κάντε συνεχείς ελέγχους, εφόσον δεν υπολογίζει αυτός δεν υπολογίζετε κι εσείς. Εάν γουστάρει χασισάκι μαγκιά του, ας πάει να δουλέψει για να το βγάλει. Όσο όμως τον συντηρείτε, θα παίζει με τους δικούς σας όρους. Ειδικά ο πατέρας του σε αυτήν τη φάση θα πρέπει να είναι καταπέλτης. Πραγματικά στο λέω και από προσωπική, οδυνηρή εμπειρία, μη δείξετε ότι σας κάνει ο,τι θέλει. Πρέπει να δείξετε σθένος, δεν είναι πια το μωρό σας. Είναι μεγάλος άντρας, κάνει τις επιλογές του, σίγουρα..αλλά όχι στο σπίτι σας, εκ τους ασφαλούς με τα ωραία σας λεφτάκια. Και εννοείται απαγορεύεται το χασίς μέσα στο σπίτι. Και σε περίπτωση που τον βλέπετε "κάπως" μετά τη χρήση, πετάξτε τον και από το σπίτι εν ανάγκη. Δυστυχώς απαιτείται σκληρότητα, αλλά είναι η μόνη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Είναι πολύ βασικό να είστε πιστοί σε αυτά που λέτε, να συμφωνείτε με τον άντρα σου, να γίνουν διακριτά τα όρια μέσα στο σπίτι και η απαξίωση φυσικά σε αυτό που κάνει. Κοινώς, κόψτε του τα φράγκα. Και μη φοβάσαι, οι περισσότεροι σε αυτή την ηλικία είναι πολύ βολεμένοι για να χάσουν τα προνόμια των γονιών.
    Βάλε τους όρους σου Βιργινία. Μην ξεχνάς, εσύ ο γονιός.
    Μια ωραία συνταγή για να τον απομακρύνουν μια για πάντα.
    Μπορεί σε σένα να έπιαναν όλα αυτά, αλλά δεν πιάνουν σε όλους τους ανθρώπους. Ειδικά σε εφήβους και νέα παιδιά.
    Σ' εμένα τουλάχιστον έφερναν ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα τέτοιες μέθοδοι.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Η Βιργινία λέει ότι του έχουν δείξει την αμέριστη συμπαράσταση τους..του έχουν προτείνει λύσεις..παρολαυτά ο ίδιος έχει πείσει τον εαυτό του-και προσπαθεί να πείσει και τους άλλους- ότι δεν τρέχει τίποτα, ότι το ελέγχει, ότι όλα τα παιδιά κάνουμε χασίς κλπ..ε λοιπόν όχι.
    Ούτε κάνουν όλοι χασίς, ούτε είναι ακίνδυνο και σίγουρα το ότι το κάνει με τέτοια συστηματικότητα δείχνει κάποια παθογένεια.
    Το πρώτο πράγμα που λένε οι ψυχολόγοι στα προγράμματα είναι να επιβληθεί ο γονιός στο παιδί του, να δείξει ξεκάθαρα τους ρόλους, να μην το αφήνει να φέρνει το μπάφο στο σπίτι και γενικότερα στους χώρους που έχει ένα είδος "εξουσίας", και ναι και το διώξιμο από το σπίτι επίσης το λένε.
    Απλά οι γονείς δεν το εφαρμόζουν ποτέ γιατί δεν το αντέχουν.
    Όσο για μένα, επειδή είπες ότι μπορεί να έπιαναν όλα αυτά, δεν έπιανε τίποτα απλά γιατί δεν έχω πάρει ποτέ τέτοιες ουσίες ούτε είχα ποτέ ζητήματα εθισμού.
    Αυτά που λέω στη Βιργινία δεν τα λέω με ελαφρά την καρδία. Το ύφος είναι έντονο για να της αποπνεύσω τη δυναμικότητα που απαιτείται για να χειριστεί την κατάσταση.
    Εμένα η οικογένειά μου μαζεύει χρόνια τα κομμάτιά της επειδή δεν ενήργησε σωστά και δυναμικά όταν έπρεπε.
    και το σωστό και δυναμικό εν προκειμένω είναι να πάρουν οι γονείς την κατάσταση στα χέρια τους και να ΒΑΛΟΥΝ ΟΡΙΑ.
    Το "χαϊδεμα" είναι μεγάλο έγκλημα.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ενα παιδί
    By saphira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 08-05-2011, 15:45
  2. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39
  3. το παιδι μου ειναι ομοφυλοφιλος
    By Θεοφανία in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 09-06-2009, 12:27
  4. ΠΕΡΙ ΧΡΗΣΗΣ ΙΝΔΙΚΗΣ ΚΑΝΝΑΒΗΣ
    By alexisams in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 78
    Last Post: 01-10-2008, 00:37
  5. κανναβης και θεραπεια
    By νικος32 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 31-08-2008, 15:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •