Το παιδί μου είναι χρήστης κάνναβης - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ωραια αφου δεν εχεις εμπειρια
    σου λεω εγω π εχω οτι κακως θα κανει κ μενα η μανα μ μεχει πιασει αλλα δεν εκανε τπτ
    απτο να μ πει προσεχε κ εγω καποια στιγμη βαρεθηκα κ εκοψα ειδικα οταν ημουν φοιτητρια μονη σενα σπιτι..λοιπον τωρα που δουλευω δεν το σκεφτομαι κανα κ την τελευταια χρονια π σπουδασα το κοψα κ αρχισα να πινω κρασακια η μπυρες ε κ τωρα πινω 2 μπυρες μετα τη δουλεια..ετσι κ ο μικρος θα βαρεθει φαση ειναι δεν κανει τπτ φοβερο κ προς θεου μην το τρομαζετε..απλα ερευνηστε αν κανει αλλες ουσιες κ πες του βιργινια να κοψει το καθημερινα γτ ειναι πολυ επιβαρυντικο γ την υγεια..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    μάλλον δε διάβασες τι έγραψα.
    Δεν έχω εμπειρία προσωπική αλλά έχω φορτωθεί και κουβαλάω τις "αμαρτίες" ατόμου που είχε την ίδια άποψη με σένα.
    Τα κρασάκια και οι μπύρες μου φαίνονται κινέζικα.
    Και σε ένα γονιό επίσης.
    Πρέπει δηλαδή σώνει και ντε να κάνουμε κάποια κατάχρηση?
    Δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις τάσεις.
    Η Βιργινία θα περιμένει αν βαρεθεί ο γιος της? και αν δε βαρεθεί τι θα κάνει?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    νομιζω δεν μπορει να κανει διαφορετικα γτ κανει χασις μονο κ δεν εχει δει να δυσλειτουργει καπου ε3αιτιας αυτου

  4. #34
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    νομιζω δεν μπορει να κανει διαφορετικα γτ κανει χασις μονο κ δεν εχει δει να δυσλειτουργει καπου ε3αιτιας αυτου
    ..εχμ..η βιργινία δεν είπε πως κάνει κανα τσιγαράκι που και που, αλλά πως είναι καθημερινός χρήστης.
    Εχουν μεγάλη απόσταση αυτά τα δυο μεταξύ τους.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by void View Post
    Η Βιργινία λέει ότι του έχουν δείξει την αμέριστη συμπαράσταση τους..του έχουν προτείνει λύσεις..παρολαυτά ο ίδιος έχει πείσει τον εαυτό του-και προσπαθεί να πείσει και τους άλλους- ότι δεν τρέχει τίποτα, ότι το ελέγχει, ότι όλα τα παιδιά κάνουμε χασίς κλπ..ε λοιπόν όχι.
    Ούτε κάνουν όλοι χασίς, ούτε είναι ακίνδυνο και σίγουρα το ότι το κάνει με τέτοια συστηματικότητα δείχνει κάποια παθογένεια.
    Το πρώτο πράγμα που λένε οι ψυχολόγοι στα προγράμματα είναι να επιβληθεί ο γονιός στο παιδί του, να δείξει ξεκάθαρα τους ρόλους, να μην το αφήνει να φέρνει το μπάφο στο σπίτι και γενικότερα στους χώρους που έχει ένα είδος "εξουσίας", και ναι και το διώξιμο από το σπίτι επίσης το λένε.
    Απλά οι γονείς δεν το εφαρμόζουν ποτέ γιατί δεν το αντέχουν.
    Όσο για μένα, επειδή είπες ότι μπορεί να έπιαναν όλα αυτά, δεν έπιανε τίποτα απλά γιατί δεν έχω πάρει ποτέ τέτοιες ουσίες ούτε είχα ποτέ ζητήματα εθισμού.
    Αυτά που λέω στη Βιργινία δεν τα λέω με ελαφρά την καρδία. Το ύφος είναι έντονο για να της αποπνεύσω τη δυναμικότητα που απαιτείται για να χειριστεί την κατάσταση.
    Εμένα η οικογένειά μου μαζεύει χρόνια τα κομμάτιά της επειδή δεν ενήργησε σωστά και δυναμικά όταν έπρεπε.
    και το σωστό και δυναμικό εν προκειμένω είναι να πάρουν οι γονείς την κατάσταση στα χέρια τους και να ΒΑΛΟΥΝ ΟΡΙΑ.
    Το "χαϊδεμα" είναι μεγάλο έγκλημα.
    Το χάιδεμα σίγουρα δεν είναι καλό σ' έναν εξαρτημένο.
    Το παιδί δεν είναι ακόμη εξαρτημένο. Και επιμένω, ότι σ' αυτή την περίπτωση, δεν είναι η μόνη λύση να το διώξει από το σπίτι. Πιθανόν έτσι να μπλέξει χειρότερα.
    Ο κάθε άνθρωπος θέλει τη δική του προσέγγιση, δεν αντιδρούμε όλοι ίδια. Σε άλλους πιάνει, σε άλλους όχι.
    Όσο για το τι λένε και κάνουν στα προγράμματα -που αφορούν φαντάζομαι πραγματικά εξαρτημένους και όχι απλούς χρήστες- ας κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Πόσοι τελικά ξεφεύγουν οριστικά με τέτοιου τύπου προσεγγίσεις.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Το διώξιμο από το σπίτι είναι ένα ακραίο μέτρο αφού πρώτα έχεις εξαντλήσει όλα τα υπόλοιπα.
    Εγώ κατάλαβα από τα λεγόμενα της Βιργινίας ότι "πίνει" καθημερινά. Αυτό είναι μια ένδειξη που απαιτεί προσέγγιση πολύ συγκεκριμένη. Τα προγράμματα από τα οποία αντλώ τις γνώσεις μου είναι ειδικά για χρήστες χασίς. Η εξάρτηση (σωματική) ούτως ή άλλως είναι θέμα χρόνου να ξεπεραστεί ακόμα και στα υποτιθέμενα "βαριά" ναρκωτικά. Η ψυχική παθογένεια που υπάρχει από πίσω είναι το ζήτημα. Η ψυχοθεραπεία από κάποιον απόλυτα εξειδικευμένο είναι το ιδανικό αλλά σε περίπτωση που δε δέχεται κάτι τέτοιο, ναι, δυστυχώς πρέπει να προβούν σε πιο αυστηρά μέτρα.
    Το πρόβλημα προφανώς ήταν η έλλειψη ορίων, για να οδηγηθεί ένας έφηβος να κάνει τρία χρόνια χρήση χασίς.
    Γι'αυτό άλλωστε και στα προγράμματα, το α και το ω που σου λένε είναι : ΒΑΛΕ ΟΡΙΑ
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    http://www.kethea-plefsi.gr/

    Βιργινία , ρίξε μια ματιά στο λίνκ , και πάρε τους και ένα τηλ , για περισσότερες πληροφορίες η ραντεβού .

    Ξέρω πολύ κόσμο που έχει βοηθηθεί εκεί. Ολοι οι ψυχολόγοι που εργάζονται σε αυτό το ''πρόγραμμα'' είναι ειδικευμένοι σε τέτοιου είδους προβλήματα και μπορούν να σε καθοδηγήσουν σωστά .
    Νομίζω οτι το φορούμ δεν μπορεί να σου παρέχει ουσιαστική βοήθεια .

    Ευχομαι καλά ξεμπερδέματα και υπομονή . Θα έρθεις σε μεγάλη ρήξη με τον γίο σου μέχρι να αποδεχτεί κάποια πράματα .

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    ρε παιδια χασις κανει μην κανετε ετσι..ολοι οι πιτσιρικαδες κανουν , εγω πιστευω κανοντας τοσες σπασμςδικες κινησεις μονο κακο θα του κανεις, ψαχνοντας τοσο πολυ ενα θεμα οχι κ τοσο παθολογικο θα τον απομακρυνεις και δεν θα 3ερεισ που παν τα 4 μετα δεν θα χεις ιδεα για το τι του συμβαινει..
    το καλυτερο ειναι να του ζητησεις να σ μιλαει για τα προβληματα του και τις συνηθειες του και να σαι κοντα του, το χασις δεν ειναι κ τρελη ε3αρτηση κοβεται ευκολα, το θεμα ειναι ποση πιεση εχει κ απε3ω απο τις παρεες πρεπει να σαι κοντα του κ οχι σπασμωδικες κινησεις..κ οπως ειπε κ ο ψυχιατρος αν δεν αποδεχτει οτι εχει προβλημα δεν θα γινει τπτ..
    τωρα που αποποινικοποιηθηκε κ η χρηση δεν κινδυνευει απο τπτ

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    πιο πολυ και απο τα νακωτικα !! η αγνοια σκοτωνει!!! , το παιδι δεν πινει κοκα! η πρεζα!! ουτε χαπια !! το θεμα ειναι να μην παει σε αυτες τις ουσιες ! και μονο οι σωστες βασεις που χτιστηκαν στα παιδικα και εφηβικα του χρονια μπορουν να τον κρατησουν καλα και υγειη! εγω πιστευω σε αυτες ,γτ. πιστευω στην μητερα του ,δενδειχνει για καμια κομπλεξικη μανα! ειναι σωστη και θελει να μαθενει! και το οτι ο γιος της της εχει πει την αληθεια αυτο ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ για ενα γονιο! πρεπει να εισαι πολυ καλος!! να σε εχει φιλο του το παιδι σου για να εχεις κερδισει αυτο ,την ειλικρινεια του! και μονο για αυτο εχω να σου πω ξανα και ξανα¨) μπραβω!! και μην κανεις καμια βλακεια και το χασεις αυτο! - σορυ για την κουβεντα¨-
    Μακαρι να μπορουσα να του περασω μεσα στο μυαλο του πως νιωθω οταν εχω συνδρομο στερησης ! πως νιωθω οταν εχω να πιω ενα χρονο!! και ξαφνικα με πιανει ανια!! και τρελα!! και μονο αμα πιω -ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ- ,μονο αμα πιω μπορω να σκεφτω! ,μακρι να μπορουσα με ενα φλασακι να του μεταφερω 5 λεπτα μονο απο ολα αυτα!! ειμαι συγουρος πως ουτε θα ξανα το σκεφτοταν ποτες!

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    http://www.kethea-plefsi.gr/

    Βιργινία , ρίξε μια ματιά στο λίνκ , και πάρε τους και ένα τηλ , για περισσότερες πληροφορίες η ραντεβού .

    Ξέρω πολύ κόσμο που έχει βοηθηθεί εκεί. Ολοι οι ψυχολόγοι που εργάζονται σε αυτό το ''πρόγραμμα'' είναι ειδικευμένοι σε τέτοιου είδους προβλήματα και μπορούν να σε καθοδηγήσουν σωστά .
    Νομίζω οτι το φορούμ δεν μπορεί να σου παρέχει ουσιαστική βοήθεια .

    Ευχομαι καλά ξεμπερδέματα και υπομονή . Θα έρθεις σε μεγάλη ρήξη με τον γίο σου μέχρι να αποδεχτεί κάποια πράματα .
    Τους εχω φαει στα μουτρα φιλε!! με τις κεμπελιστικες πρακτικες τους και την ταπεινωση δεν κερδιζεις εναν νεο του 2011 !!μπορει πρν 20 χρονια να εκανε δουλεια! αστο φιλε! για αυτο παει για κλεισιμο , το οτι ειναι σχεδον η μονη χωρα στην ευρωπη και στο δυτικο κοσμο που εχει αυτου του ειδους θεραπεια κατι λεει!! Αστοοο!! χιλιες φορες το φορουμ παρα το κεθεα!

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    15

    Καλή Χρονιά

    Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις συμβουλές και τη συζήτηση γύρω από το πρόβλημα που έθεσα σ' αυτό το φόρουμ.
    Η ευχή μου για τη νέα χρονιά είναι καλή δύναμη σε όλους για τις μάχες που πρέπει να δώσουμε ο καθένας με τον εαυτό του.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Δεν εχει σημασια τι χρηση κανει ο γιος σου, σημασια εχει πως ειναι η συμπεριφορα του και το πως νιωθει. Υπαρχουν παρα πολλοι χασικληδες που ειναι μια χαρα παιδια και στη συμπεριφορα τους και στις αντιληψεις τους.

    Και προς θεου οχι σε προγραμμα μονο κ μονο για κανναβη... Στα προγραμματα υπαρχει αναγκη να μπει καποιος μονο λογω ηρωινης ή κοκαινης (καταχρησης)

    Οι ρεμπετες πινανε χασισι μεχρι τα βαθια γεραματα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Βιργινία καλή χρονιά και σε σένα.
    Εύχομαι να έχεις βρει ήδη μια λύση για το θέμα με το γιο σου.
    Και να καταφέρεις να του δώσεις τη βαρύτητα που του αρμόζει.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    "Υπαρχουν παρα πολλοι χασικληδες που ειναι μια χαρα παιδια και στη συμπεριφορα τους και στις αντιληψεις τους.".

    Εντελώς. Άπειροι. Δοκίμασαν, πήραν τα ρίσκα τους, δεν επιβάρυναν κανέναν και το εξασφαλίζουν με την τσέπη τους, δε το μπλέξανε με άλλες μαλακίες, διαπίστωσαν πως δεν επιβάρυνε ή δυσχαίρενε άλλες δραστηριότητές τους και ναι... μια χαρά άνθρωποι είναι γιατί θέλησαν αυτό και μόνον αυτό. Τους "κάθισε", το κράτησαν και είναι τρόπος ζωής τους... καλή χρονιά σου εύχομαι... γιατί οι συμπεριφορές και οι αντιλήψεις που είναι εξαρχής "μια χαρά" δεν επηρεάζονται εύκολα...:)...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by Virginia View Post
    Μόλις πριν λίγες μέρες έμαθα ότι ο 20χρονος γιος μου είναι καθημερινός χρήστης χασίς εδώ και τρία χρόνια. Βρίσκομαι σε κατάσταση πανικού. Χιλιάδες ερωτήματα με βασανίζουν. Πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση; Πόσο μεγάλος ο κίνδυνος να προχωρήσει σε άλλες ουσίες; Πως μπορώ εγώ να τον βοηθήσω; Έχω ενημερωθεί για τις συνέπειες του χασίς μέσα από το διαδίκτυο. Για την απώλεια μνήμης, ψυχολογική εξάρτηση, κλπ. Ο ίδιος θεωρεί ότι δεν τρέχει τίποτε, ότι δεν είναι εξαρτημένος. Δεν θέλει να το κόψει γιατί του αρέσει.

    Είναι θέμα παρέας, αλλά βέβαια και θέμα προσωπικής επιλογής, χαρακτήρα, είναι θαρρώ καλύτερα να του μιλήσεις με αγάπη και κατανόηση παρά να φανείς αυστηρή μαζί του σαν να είναι ο μοναδικός στην ηλικία του που έχει μπλέξει με τέτοιες κακές συνήθειες.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ενα παιδί
    By saphira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 08-05-2011, 14:45
  2. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  3. το παιδι μου ειναι ομοφυλοφιλος
    By Θεοφανία in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 09-06-2009, 11:27
  4. ΠΕΡΙ ΧΡΗΣΗΣ ΙΝΔΙΚΗΣ ΚΑΝΝΑΒΗΣ
    By alexisams in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 78
    Last Post: 30-09-2008, 23:37
  5. κανναβης και θεραπεια
    By νικος32 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 31-08-2008, 14:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •