Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 313
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 313 of 837 FirstFirst ... 213263303311312313314315323363413813 ... LastLast
Results 4,681 to 4,695 of 12551
  1. #4681
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Α, με συγχωρεις, δεν ειχα καταλαβει καλα. Αρα το θεμα ειναι να συγκεντρωθεις για να περασεις τις εξετασεις. Δεν θελεις να δουλευεις πια οπως δουλευες επι εξι χρονια ή θες να πας ενα επιπεδο πιο πανω με αυτες τις εξετασεις;
    Ακριβώς!!!!!! να συγκεντρωθώ και να περάσω!!!!! θέλω να δουλεύω σε συνθήκες πιο ανθρώπινες, και το πόστο αυτό σίγουρα έχει μια ηρεμία, ένα ωράριο, και ένα καλό επίπεδο. Τώρα αν ξαναβρω την όρεξη για διάβασμα, μού δίνει και τις προοπτικές να κάνω κάτι καλό.
    Δεν θέλω να γυρίσω στη λογική του να δουλεύω 12ωρο, με τρέξιμο, χωρίς προοπτικές, με αφεντικά πάνω από το κεφάλι μου...

  2. #4682
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Λένα και howtodream, σας εύχομαι τα καλύτερα και σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς! Η καθεμιά μας διαβάζει για διαφορετικούς λόγους, έχοντας και διαφορετικούς στόχους, όμως το διάβασμα δεν παύει να χρειάζεται μεγάλη ψυχική αντοχή. Δεν έχω καμία διάθεση για διάβασμα αυτές τις ημέρες, αλλά... πρέπει να πιεστώ και είναι το χειρότερό μου αυτό!!!

  3. #4683
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ Βρε αλανι μου Ηow , ωρα να ταισεις τον ΧΙΟΝΟΥΛΗ ( τον βαφτισα )...................
    Last edited by Macgyver; 20-08-2013 at 01:39.

  4. #4684
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χαχαχαχα μηπως ειδες καμια ταινια του ραμπο? δε χαλαρωνεις λιγο λεω εγω τι ειναι αυτα που γραφεις κατσε σπιτακι σου λεω εγω δες καμια ταινια να χαλαρωσεις και ασε τις καταστροφικες σκεψεις....
    Στο μήνυμά μου έγραφα να ξεκινήσουμε από αυτούς που γράφουν μαλακίες. Γιατί το έκοψες; Μήπως επειδή δε σε συμφέρει χαζούλη;

    Ειλικρινά τώρα, είσαι πάνω από 10 ετών; Γιατί αν είσαι, θα έπρεπε να ανησυχείς.

  5. #4685
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Το διαβασμα στην δικη μου περιπτωση λειτουργει σαν θεραπεια. Εχω κανει πολυ καλες παρουσιασεις σε καιρο που ημουν στα χαλια μου και η μεταπτυχιακη διατριβη εγινε με πολυ κλαμα! Παρολαυτα, επειδη εχω φτασει σε ενα σημειο που χρειαζομαι εμπνευση για να γραψω, καθως κανω ερευνα, μου ειναι πολυ δυσκολο σε μερες σαν τη σημερινη να συγκεντρωθω. Κυριως επειδη θυμωνω με τον εαυτο μου που τους ακουω.

    Ναι, θελει πολυ κλεισιμο, ειδικα στο εξωτερικο οπου και προκειται να συνεχιστει. Συγκεκριμενα οι καθηγητες μου ειπαν να προετοιμαστω για ενα τριχρονο πολυ πολυ περιορισμενο απο τα παντα.
    Πως μπορείς να συγκεντρώνεσαι όταν βιώνεις δύσκολες ψυχολογικές καταστάσεις? Όταν πρέπει να αποδώσεις σε κάτι που χρειάζεται απομνημόνευση ή νοητική διεργασία για να καταλήξεις σε κάποιο πόρισμα ή το να εκθέσεις όλα αυτα δημόσια σε κοινό χωρίς η σκέψη σου να περισπάται, πως τα καταφέρνεις?

    Ειδα κι αυτο που λες στο επομενο μηνυμα σου (σε απαντηση της Λένας) ότι, "προσπαθω να με φανταστω εκει που θελω να φτασω και κατι γινεται μεσα μου." Αυτό βοηθάει κι ειναι αυτο που μας κραταει "ζωντανους" στο να τελειωσουμε μια επιστημη ή να μπουμε σε μια δουλεια εκει που κατα τα λοιπα η ψυχολογια μας ειναι στον πάτο. Όμως πιστευω πως καποιες στιγμες αυτο από μονο του δεν αρκει.
    γιάννης

  6. #4686
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πως μπορείς να συγκεντρώνεσαι όταν βιώνεις δύσκολες ψυχολογικές καταστάσεις? Όταν πρέπει να αποδώσεις σε κάτι που χρειάζεται απομνημόνευση ή νοητική διεργασία για να καταλήξεις σε κάποιο πόρισμα ή το να εκθέσεις όλα αυτα δημόσια σε κοινό χωρίς η σκέψη σου να περισπάται, πως τα καταφέρνεις?

    Ειδα κι αυτο που λες στο επομενο μηνυμα σου (σε απαντηση της Λένας) ότι, "προσπαθω να με φανταστω εκει που θελω να φτασω και κατι γινεται μεσα μου." Αυτό βοηθάει κι ειναι αυτο που μας κραταει "ζωντανους" στο να τελειωσουμε μια επιστημη ή να μπουμε σε μια δουλεια εκει που κατα τα λοιπα η ψυχολογια μας ειναι στον πάτο. Όμως πιστευω πως καποιες στιγμες αυτο από μονο του δεν αρκει.
    Συμφωνώ απόλυτα!!!
    Θεραπεία το διάβασμα ήταν στο σχολείο, σωστή καταφυγή.
    Μετά στη σχολή, είχα μεγάλο θέμα με το να παρακολουθώ τις παραδόσεις και να συμβαδίζει το διάβασμα, δεν συντονιζόμουν καλά, άρα δεν περνούσα το μάθημα, άρα πάτος η αυτοεκτίμηση...
    Τότε αυτό που με βοήθησε ήταν ότι άρχισα να κάνω και άλλα πράγματα εκτός από το διάβασμα, πχ έξοδοι, χοροί, γυμναστήριο, κλπ κλπ , και όλα αυτά με ξεμπλόκαραν.
    Αλλά τώρα η ίδια τακτική δεν με πιάνει...όποτε μπλέκω με πολλά, παθαίνω υπερένταση και μετά δεν μπορώ να χαλαρώσω...ή χαλαρώνω αλλά δύσκολα.
    Η οπτικοποίηση, υποτίθεται, σου δίνει ΤΟ κίνητρο, την ώθηση να αγωνιστείς, να αντέξεις όλες τις δυσκολίες ως την επιτυχία...αλλά και αυτό δεν με πιάνει...
    Είναι σα να έχω απορρυθμιστεί σωματικά και πνευματικά, τα τελευταία 3 χρόνια, από το θάνατο της μητέρας μου και μετά...
    Ίσως αν είχα μια νορμάλ δουλειά με νορμάλ ωράριο, να μη δυσκολευόμουν τόσο...
    αυτό που προσπαθώ αυτή την περίοδο είναι να φτιάξω ένα νορμάλ πρόγραμμα ύπνου-ξύπνιου, που να χωράει και ένα 6ωρο διάβασμα, αλλά είναι μέρες που δεν μπορώ να σηκώσω το στυλό ή να ανοίξω ένα βιβλίο, ή ακόμα χειρότερα να πάω να πληρώσω ένα λογαριασμό, να καθαρίσω το σπίτι, να ποτίσω τα λουλούδια...

  7. #4687
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Στο μήνυμά μου έγραφα να ξεκινήσουμε από αυτούς που γράφουν μαλακίες. Γιατί το έκοψες; Μήπως επειδή δε σε συμφέρει χαζούλη;

    Ειλικρινά τώρα, είσαι πάνω από 10 ετών; Γιατί αν είσαι, θα έπρεπε να ανησυχείς.
    αυτα που λες σου ξεφευγουν φαινετε.... σου ειπε κανενας οτι δικαιουσε να σκοτωσεις οπιον διαφονει μαζι σου? και επισης τι να μη με συμφαιρει πλακα μου κανεις τωρα να ας σε ειχα διπλα μου τωρα θα πιστευα οτι θα πρεπει να καλυφθω για να μη με παρει καμια ξοφαλτσα...

  8. #4688
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    παντως αν καπια μερα με συναντησεις ενημερωσε με πρωτα για να χρησιμοποιησω αυτο...

  9. #4689
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Συμφωνώ απόλυτα!!!
    Θεραπεία το διάβασμα ήταν στο σχολείο, σωστή καταφυγή.
    Μετά στη σχολή, είχα μεγάλο θέμα με το να παρακολουθώ τις παραδόσεις και να συμβαδίζει το διάβασμα, δεν συντονιζόμουν καλά, άρα δεν περνούσα το μάθημα, άρα πάτος η αυτοεκτίμηση...
    Τότε αυτό που με βοήθησε ήταν ότι άρχισα να κάνω και άλλα πράγματα εκτός από το διάβασμα, πχ έξοδοι, χοροί, γυμναστήριο, κλπ κλπ , και όλα αυτά με ξεμπλόκαραν.
    Αλλά τώρα η ίδια τακτική δεν με πιάνει...όποτε μπλέκω με πολλά, παθαίνω υπερένταση και μετά δεν μπορώ να χαλαρώσω...ή χαλαρώνω αλλά δύσκολα.
    Η οπτικοποίηση, υποτίθεται, σου δίνει ΤΟ κίνητρο, την ώθηση να αγωνιστείς, να αντέξεις όλες τις δυσκολίες ως την επιτυχία...αλλά και αυτό δεν με πιάνει...
    Είναι σα να έχω απορρυθμιστεί σωματικά και πνευματικά, τα τελευταία 3 χρόνια, από το θάνατο της μητέρας μου και μετά...
    Ίσως αν είχα μια νορμάλ δουλειά με νορμάλ ωράριο, να μη δυσκολευόμουν τόσο...
    αυτό που προσπαθώ αυτή την περίοδο είναι να φτιάξω ένα νορμάλ πρόγραμμα ύπνου-ξύπνιου, που να χωράει και ένα 6ωρο διάβασμα, αλλά είναι μέρες που δεν μπορώ να σηκώσω το στυλό ή να ανοίξω ένα βιβλίο, ή ακόμα χειρότερα να πάω να πληρώσω ένα λογαριασμό, να καθαρίσω το σπίτι, να ποτίσω τα λουλούδια...
    Το να περασεις μαθηματα ειναι ενεση αυτοεκτιμησης. Το βιωσα πριν μερικες μερες που περασα δυο μαθηματα μεταπτυχιακου που κανω, παρα το ότι δεν ημουν αισιοδοξος οτι θα τα περνουσα. Ηταν το πλεον ευχαριστο γεγονος όλης αυτης της περιοδου... δεν μου βρισκω κατι αλλο. Και τετοια γεγονοτα όπως οι επιτυχιες στα μαθηματα, φανταζουν ως ενεσεις αυτοεκτιμησεις, ως εαν να εισερχεται μεσα σου αισιοδοξια και δυναμη η οποια διοχετευεται και στους υπολοιπους τομεις της ζωης σου και σε κανει να πιστευεις ότι αφου τα καταφερες εκει που δεν το περιμενες γιατι δλδ να μην τα καταφερεις κι αλλου.
    Οταν λες οπτικοποιηση εννοεις αυτο που ειπα πιο πριν, δλδ το να φανταζομαι τον ευατο μου εκει που θελω να φτασω και αυτο να μου επενεργει ως κινητρο? Το ότι δε σε πιανει η οπτικοποιηση (αν την εννοεις μ αυτο τον τροπο) μηπως οφειλεται στο ότι αυτα που ειχες ως στοχους στα πλαισια της οπτικοποιησης τωρα σε απογοητευουν ή βλεπεις να διαψευδονται ή να μην ανταποκρινονται στις προσδοκίες σου πχ δουλεια και αρα μιλαμε για ανυπαρξια στοχων που ειναι η αναγκαια προϋποθεση της οπτικοποιησης?
    γιάννης

  10. #4690
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το να περασεις μαθηματα ειναι ενεση αυτοεκτιμησης...........
    Οταν λες οπτικοποιηση εννοεις αυτο που ειπα πιο πριν, δλδ το να φανταζομαι τον ευατο μου εκει που θελω να φτασω και αυτο να μου επενεργει ως κινητρο?
    Έτσι ακριβώς, δυνατή ένεση αυτοεκτίμησης είναι! δυστυχώς στην περίπτωση μου είναι μπαμ και κάτω, δεν είναι αποσπασματική φάση, να περάσω δηλαδή ένα μάθημα, μετά άλλο, κλπ. ή τα περνάω όλα ή τίποτα.
    Ναι αυτό εννοώ. Σε μένα δεν πιάνει γιατί θέλω να κάνω άλλα πράγματα (δραστηριότητες, ταξιδάκια) .
    Μέχρι και τα λεφτά προσπαθώ να σκεφτώ (που ποτέ δεν τα σκεφτόμουν) αλλά επίσης δεν πιάνει! Δεν ήμουν ποτέ της φάσης να ξοδεύω χρήματα σε ρούχα, καλλυντικά και τρίχες... Αυτό που κάτι κουνάει μέσα μου είναι η προοπτική να δουλεύω για να ταξιδεύω. Αυτό μάλιστα! Αλλά πρέπει να το δουλέψω μέσα μου κι άλλο...

  11. #4691
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το να περασεις μαθηματα ειναι ενεση αυτοεκτιμησης...........
    Οταν λες οπτικοποιηση εννοεις αυτο που ειπα πιο πριν, δλδ το να φανταζομαι τον ευατο μου εκει που θελω να φτασω και αυτο να μου επενεργει ως κινητρο?
    Έτσι ακριβώς, δυνατή ένεση αυτοεκτίμησης είναι! δυστυχώς στην περίπτωση μου είναι μπαμ και κάτω, δεν είναι αποσπασματική φάση, να περάσω δηλαδή ένα μάθημα, μετά άλλο, κλπ. ή τα περνάω όλα ή τίποτα.
    Ναι αυτό εννοώ. Σε μένα δεν πιάνει γιατί θέλω να κάνω άλλα πράγματα (δραστηριότητες, ταξιδάκια) .
    Μέχρι και τα λεφτά προσπαθώ να σκεφτώ (που ποτέ δεν τα σκεφτόμουν) αλλά επίσης δεν πιάνει! Δεν ήμουν ποτέ της φάσης να ξοδεύω χρήματα σε ρούχα, καλλυντικά και τρίχες... Αυτό που κάτι κουνάει μέσα μου είναι η προοπτική να δουλεύω για να ταξιδεύω. Αυτό μάλιστα! Αλλά πρέπει να το δουλέψω μέσα μου κι άλλο...

  12. #4692
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Έτσι ακριβώς, δυνατή ένεση αυτοεκτίμησης είναι! δυστυχώς στην περίπτωση μου είναι μπαμ και κάτω, δεν είναι αποσπασματική φάση, να περάσω δηλαδή ένα μάθημα, μετά άλλο, κλπ. ή τα περνάω όλα ή τίποτα.
    Ναι αυτό εννοώ. Σε μένα δεν πιάνει γιατί θέλω να κάνω άλλα πράγματα (δραστηριότητες, ταξιδάκια) .
    Μέχρι και τα λεφτά προσπαθώ να σκεφτώ (που ποτέ δεν τα σκεφτόμουν) αλλά επίσης δεν πιάνει! Δεν ήμουν ποτέ της φάσης να ξοδεύω χρήματα σε ρούχα, καλλυντικά και τρίχες... Αυτό που κάτι κουνάει μέσα μου είναι η προοπτική να δουλεύω για να ταξιδεύω. Αυτό μάλιστα! Αλλά πρέπει να το δουλέψω μέσα μου κι άλλο...
    Ειναι μια μεθοδος αποδεκτή από στη ψυχολογια και σε παρεμφερεις κλαδους αυτοβελτιωσης που λεει πως, αυτο που θες να πετυχεις ζησε το μέσα σου έντονα στη φαντασια σου, οσο πιο ζωντανα γινεται, ως εαν να το εχεις επιτυχεις. Αυτο διευκολυνει στο να εχεις το βλεμμα απερισπαστα στο στοχο, στο να εχεις σταθερα βηματα για να τα καταφερεις. Το ζητημα ειναι τι γινεται αμα η ψυχολογια πιανει πατο και δεν αφηνει το μυαλο να ηρεμησει και σου υποβαλλει ότι δεν εισαι ικανος για τους Χ και Ψ λόγους να τα καταφερεςι ή όταν όλα αυτα που εβαλες στοχους εχουν διαψευσθει ή τα εγκατελειψες ή δεν εχεις ξεκαθαρισει τι πραγματικα θες. Τα ταξιδια τα θες επειδη σ αρεσουν ή ως μέσο ηρεμίας και φυγης?
    γιάννης

  13. #4693
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τα ταξιδια τα θες επειδη σ αρεσουν ή ως μέσο ηρεμίας και φυγης?
    Πριν 4-5 χρόνια θα σου έλεγα κατηγορηματικά επειδή μου αρέσουν!
    Τώρα....... ως μέσο φυγής, αλλαγής παραστάστασεων. Αλλά και αυτά έχουν αρχίσει να με κουράζουν ψυχικά, κάπου τα κάνω για να τα κάνω, υποχρεωτικά... όταν έχω κάπου να πάω, λέω, ωχ πάλι θα φύγω? τί το'θελα? δεν καθόμουν σπιτάκι μου?

  14. #4694
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

  15. #4695
    Κάτω απ' το φως του φεγγαριού σε σκέφτομαι και κλαίω... μετά το ξανασκέφτομαι βρε δε γαμιέσαι λεω!!!!

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •