Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 614
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 614 of 837 FirstFirst ... 114514564604612613614615616624664714 ... LastLast
Results 9,196 to 9,210 of 12551
  1. #9196
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Κι εγώ είμαι έντονα μοναχικός τύπος αλλά έχω άριστες σχέσεις με τον εαυτό μου. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν τι μπορεί να είναι αυτό που δεν τολμάς να πεις ούτε στον εαυτό σου. Πώς γίνεται; Αφού υπάρχει καταχωρημένο ως γνώση ή πληροφορία, θα πρέπει να υπάρχει και ως σκέψη.
    Εντάξει ίσως το διατύπωσα λαθος ξερωγω ισως αναλυσω ειναι η σωστή λέξη..τα σκέφτεσαι..πανικοβαλλεσαι.. Και τα κλεινεις στο κουτί της Πανδώρας

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #9197
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by HimuraKenshin View Post
    Μοναξιά σκέφτομαι ότι δεν έχω κανέναν ούτε με κάποιον να βγω να μιλήσω αισθάνομαι αδιος
    Τι έγινε και έμεινες ολομόναχος;

  3. #9198
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Guilty View Post
    Εντάξει ίσως το διατύπωσα λαθος ξερωγω ισως αναλυσω ειναι η σωστή λέξη..τα σκέφτεσαι..πανικοβαλλεσαι.. Και τα κλεινεις στο κουτί της Πανδώρας
    Έτσι όπως το γράφεις τώρα το καταλαβαίνω καλύτερα. Αλλά και πάλι, τι μπορεί να είναι αυτό που δεν τολμάς να αναλύσεις μέσα στο μυαλό σου; Ίσως να υπάρχει και να μην το έχω αντιμετωπίσει ως τώρα, αλλά δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να σκεφτώ κάτι που θα με δυσκόλευε τόσο πολύ σε επίπεδο σκέψεων.

  4. #9199
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Έτσι όπως το γράφεις τώρα το καταλαβαίνω καλύτερα. Αλλά και πάλι, τι μπορεί να είναι αυτό που δεν τολμάς να αναλύσεις μέσα στο μυαλό σου; Ίσως να υπάρχει και να μην το έχω αντιμετωπίσει ως τώρα, αλλά δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να σκεφτώ κάτι που θα με δυσκόλευε τόσο πολύ σε επίπεδο σκέψεων.
    Κάποια πράγματα για τον χαρακτήρα μου...Η ποναει η αληθεια μου...Η πολυ απλα ειμαι απίστευτα ενοχική.. με αυτοεκτίμηση που πιάνει πατο...Η και τα δύο μαζί!

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #9200
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Guilty View Post
    Κάποια πράγματα για τον χαρακτήρα μου...Η ποναει η αληθεια μου...Η πολυ απλα ειμαι απίστευτα ενοχική.. με αυτοεκτίμηση που πιάνει πατο...Η και τα δύο μαζί!
    Από αυτά που γράφεις είναι εμφανές ότι έχεις κάποια ανοιχτά θέματα με τον εαυτό σου. Έχω νιώσει κι εγώ, όπως πιστεύω και οι περισσότεροι, δυσαρέσκεια με τον εαυτό μου σε συγκεκριμένες καταστάσεις αλλά είναι κάτι που ξεπερνούσα πάντα και δεν ένιωθα πικρία όταν το ξανασκεφτόμουν λίγο καιρό μετά.

    Μπορείς, αν θέλεις, να γίνεις πιο συγκεκριμένη γύρω από τα σημεία που αναφέρεις πιο πάνω.

  6. #9201
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Από αυτά που γράφεις είναι εμφανές ότι έχεις κάποια ανοιχτά θέματα με τον εαυτό σου. Έχω νιώσει κι εγώ, όπως πιστεύω και οι περισσότεροι, δυσαρέσκεια με τον εαυτό μου σε συγκεκριμένες καταστάσεις αλλά είναι κάτι που ξεπερνούσα πάντα και δεν ένιωθα πικρία όταν το ξανασκεφτόμουν λίγο καιρό μετά.

    Μπορείς, αν θέλεις, να γίνεις πιο συγκεκριμένη γύρω από τα σημεία που αναφέρεις πιο πάνω.
    Νιώθω πως μεγάλωσα και έκανα μια τρύπα στο νερό.. εκανα τα παιδιά μου και δεν εχω τπτ να τους αφήσω..μονο τσακωμούς και ένα διαζύγιο. Φοβάμαι πως θα μεγαλώσουν και θα με κατηγορούν..πως δεν τους έδωσα το σπιτικό που χρειαζόντουσαν..

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #9202
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Μαλλον θα σε κατηγορουνε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #9203
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Guilty View Post
    Νιώθω πως μεγάλωσα και έκανα μια τρύπα στο νερό.. εκανα τα παιδιά μου και δεν εχω τπτ να τους αφήσω..μονο τσακωμούς και ένα διαζύγιο. Φοβάμαι πως θα μεγαλώσουν και θα με κατηγορούν..πως δεν τους έδωσα το σπιτικό που χρειαζόντουσαν..

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τα διαζύγια είναι πολλά καθώς και οι τσακωμοί. Για να έφτασες σε αυτό υπάρχει λόγος. Θα σου πω ένα άλλο σενάριο. Τα παιδιά σου να σε κατηγορούν γιατί μεγάλωσαν σε ένα αρρωστημένο περιβάλλον απλά και μόνο για να μην χαλάσει ο ήδη χαλασμένος γάμος σου. Αυτό το λάθος που κάνουν πολλοί άνθρωποι και το κακό είναι πολύ μεγαλύτερο στα παιδιά. Έκανες το καλύτερο που μπορούσες και να μην νιώθεις ενοχές. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τα στηρίζεις και να είσαι κοντά τους. Και να φροντίσεις όταν θα μεγαλώσουν να μπορούν να σταθούν στα πόδια τους μόνα τους (και δεν εννοώ κάτι σε σχέση με τα οικονομικά, γιατί είπες δεν έχεις να τα αφήσεις τίποτα). Έχεις πολλά πράγματα να τα αφήσεις.

  9. #9204
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Νιώθω πολύ κουρασμένη αλλά φοβάμαι να κοιμηθώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #9205
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Νιώθω πολύ κουρασμένη αλλά φοβάμαι να κοιμηθώ...
    Γιατί; Βλέπεις δυσάρεστα πράγματα;

  11. #9206
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Guilty View Post
    Νιώθω πως μεγάλωσα και έκανα μια τρύπα στο νερό.. εκανα τα παιδιά μου και δεν εχω τπτ να τους αφήσω..μονο τσακωμούς και ένα διαζύγιο. Φοβάμαι πως θα μεγαλώσουν και θα με κατηγορούν..πως δεν τους έδωσα το σπιτικό που χρειαζόντουσαν..
    Το διαζύγιο εξ ορισμού δημιουργεί συνθήκες τραυματικής εμπειρίας για τα παιδιά. Αλλά τώρα ό,τι έγινε έγινε. Δεν είναι λόγος να αυτοαποκαλείσαι «ένοχη» με το ψευδώνυμό σου.

    Αυτό που σου μένει είναι να δώσεις αγάπη στα παιδιά σου, με όλη τη δύναμη της ψυχής σου. Και είμαι σίγουρος ότι θα το καταφέρεις, αφού είσαι η μητέρα τους. Θα το θυμούνται και θα το αναγνωρίσουν όταν θα έρθει η ώρα.

  12. #9207
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Γιατί; Βλέπεις δυσάρεστα πράγματα;
    Αν εννοείς εφιάλτες ναι, βλέπω κατά διαστήματα αλλά περισσότερο φοβάμαι το χρονικό διάστημα μέχρι ν' αποκοιμηθώ γιατί φοβάμαι ότι θα έρθει πάλι εκείνος να μου κάνει κακό κι αυτό με βασανίζει και δεν με αφήνει να χαλαρώσω... Δεν το έχω κάθε μέρα αλλά όταν με πιάνει δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #9208
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Άγχος όχι τώρα εδώ και μέρες για χαχα ασήμαντα πράγματα, όπως το να δώσω κάτι χαρτιά για μια δουλειά, ενώ ξέρω δεν είναι τίποτα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #9209
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αν εννοείς εφιάλτες ναι, βλέπω κατά διαστήματα αλλά περισσότερο φοβάμαι το χρονικό διάστημα μέχρι ν' αποκοιμηθώ γιατί φοβάμαι ότι θα έρθει πάλι εκείνος να μου κάνει κακό κι αυτό με βασανίζει και δεν με αφήνει να χαλαρώσω... Δεν το έχω κάθε μέρα αλλά όταν με πιάνει δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...
    Θα σκέφτεσαι πως στο σπίτι δεν είσαι μόνη και πως δεν είναι εύκολο έτσι απλά να μπει κάποιος μέσα. Και θα λες πως είναι μια φοβία που έχεις και δεν πρόκειται να γίνει τίποτα όπως δεν έγινε και άλλες φορές που το σκεφτόσουν.

  15. #9210
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Θα σκέφτεσαι πως στο σπίτι δεν είσαι μόνη και πως δεν είναι εύκολο έτσι απλά να μπει κάποιος μέσα. Και θα λες πως είναι μια φοβία που έχεις και δεν πρόκειται να γίνει τίποτα όπως δεν έγινε και άλλες φορές που το σκεφτόσουν.
    Θα προσπαθήσω γιατί πάλι τη νιώθω, θα προσπαθήσω να την εκλογικεύσω γιατί χρειάζομαι να κοιμηθώ για λίγο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •