Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 737
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 737 of 837 FirstFirst ... 237637687727735736737738739747787 ... LastLast
Results 11,041 to 11,055 of 12551
  1. #11041
    Βγηκα τελικά πήγα την βόλτα... Δεν έπαθα πανικο.. Αλλά είχα τις ιδεοληψιες μέσα στο μυαλό που με στεναχωρουσαν... Και τώρα με στεναχωρούν που γυρισα σπιτι... Αλλά ίσως χρειάζομαι χρόνο ώστε να φυγουν αυτές οι στεναχώρες σκέψεις..

  2. #11042
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Μπράβο κορίτσι μου !Κράτα προς το παρόν το θετικό της βόλτας σου !
    Οπότε να βγαίνεις καθημερινά ή οπότε το χρειάζεσαι και μπορείς !
    Μας κάνει πολύ καλό !

    Φυσικά χρειάζεσαι χρόνο !Όσο εύκολα πέφτουμε στην παγίδα των ψυχολογικών τόσο δύσκολα είναι να βγούμε από εκεί.
    Θέλεις να μου πεις λιγάκι αν σε παρακολουθεί κάποιος ψυχολος ,είσαι σε αγωγή και γενικά πως αντιμετωπίζεις όλο αυτο που σου συμβαίνει?

    Αν τα έχεις αναφέρει κάπου συγνώμη αλλά δεν σε έχω παρακολουθήσει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #11043
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    αν αυτές οι στενόχωρες σκέψεις γίνουν ανυπόφορες, θα βοηθούσε κάποιο φάρμακο ίσως

  4. #11044
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    προσπαθουμε να κρατισουμε οσο μπορουμε... επεισης κ γω παω βολτες τελευταια προς την φυση κ ειναινπολυ ωραιο... απλα θελει παλι λιγο αυτο ελενχο... παρολα αυτα ομως θα αισθανωμουν λιγο καλυτερα να ειχα εναν ανθρωπο... μια σχεση...

  5. #11045
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπράβο κορίτσι μου !Κράτα προς το παρόν το θετικό της βόλτας σου !
    Οπότε να βγαίνεις καθημερινά ή οπότε το χρειάζεσαι και μπορείς !
    Μας κάνει πολύ καλό !

    Φυσικά χρειάζεσαι χρόνο !Όσο εύκολα πέφτουμε στην παγίδα των ψυχολογικών τόσο δύσκολα είναι να βγούμε από εκεί.
    Θέλεις να μου πεις λιγάκι αν σε παρακολουθεί κάποιος ψυχολος ,είσαι σε αγωγή και γενικά πως αντιμετωπίζεις όλο αυτο που σου συμβαίνει?

    Αν τα έχεις αναφέρει κάπου συγνώμη αλλά δεν σε έχω παρακολουθήσει .
    Ναι θα προσπαθω πλεον κάθε μέρα να βγαίνω έστω και λιγο στην αρχή... Εχω μιλήσει με έναν ψυχολόγο μου έχει πει ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη... Αλλά δεν έχω κάνει συνεδρίες..ουτε έχω παρει κάποιο φάρμακο...πριν 5 χρόνια μου πρωτοεμφανιστηκε... Στα 18 μου... Τώρα είμαι 23..ειχα καταφέρει και τις είχα ξεπεράσει δηλαδή είχα ιδεοληψιες απλά δεν με απασχολούσαν είχα καταλάβει το προβλημα και δεν με στεναχωρούσαν οι σκέψεις εκείνες... Απλώς τώρα έκανα το λάθος να διαβάσω το ποστ μιας κοπέλας που αντιμετώπιζε μια ιδεοληψια,και μου κολλησε και μένα στο μυαλό αυτή η ιδεοληψια.. Μου φέρνει θλίψη και φόβο αλλά θέλω να πυστευω ότι θα την ξεπεράσω....με βοηθάει το να μιλάω και να λέω τα όσα νιώθω.... Σε όλους πυστευω μας κάνει καλό να μιλάμε για αυτά που περναμε....

  6. #11046
    Quote Originally Posted by liakos01 View Post
    προσπαθουμε να κρατισουμε οσο μπορουμε... επεισης κ γω παω βολτες τελευταια προς την φυση κ ειναινπολυ ωραιο... απλα θελει παλι λιγο αυτο ελενχο... παρολα αυτα ομως θα αισθανωμουν λιγο καλυτερα να ειχα εναν ανθρωπο... μια σχεση...

    Γεια σου, εγώ ευτυχώς έχω το καλό ότι μενω μέσα στη φυση.. Να πηγαινεις βόλτες στη φυση εκεί είναι το πραγματικο μας σπίτι...ειναι ωραία

  7. #11047
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Γεια σου, εγώ ευτυχώς έχω το καλό ότι μενω μέσα στη φυση.. Να πηγαινεις βόλτες στη φυση εκεί είναι το πραγματικο μας σπίτι...ειναι ωραία
    καλησπερα χριστινα κ συ 23 αποτι βλεπω... θενξ... οντος ειναι πολυ ωραια... εγω συνηθοις παω κ για αθληση... αλλα κ για τουρισμο...

  8. #11048
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    γενικα ειμαι ατομο που κ θελω να δουλευω κ εχω δουλεψει οσο μπορω κ αθλουμαι απο μια ζωη.. κ μαρεσαν πολλα πραγαμτα ασε που εχω κανει κ πολλες προσπαθεις για πλλα πραγματα... απλα ατυχια να το πω... παντα ολλλα καταστρεφωνταν... κ ναι εχω περασει αρκετες δυσκολιες

  9. #11049
    Quote Originally Posted by liakos01 View Post
    γενικα ειμαι ατομο που κ θελω να δουλευω κ εχω δουλεψει οσο μπορω κ αθλουμαι απο μια ζωη.. κ μαρεσαν πολλα πραγαμτα ασε που εχω κανει κ πολλες προσπαθεις για πλλα πραγματα... απλα ατυχια να το πω... παντα ολλλα καταστρεφωνταν... κ ναι εχω περασει αρκετες δυσκολιες
    Μπραβο που αθλησε είναι πολυ καλο αυτό και για το σώμα και για την ψυχη... Τι δυσκολίες αντιμετωπίζεις στην παρουσα φάση?

  10. #11050
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Ναι θα προσπαθω πλεον κάθε μέρα να βγαίνω έστω και λιγο στην αρχή... Εχω μιλήσει με έναν ψυχολόγο μου έχει πει ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη... Αλλά δεν έχω κάνει συνεδρίες..ουτε έχω παρει κάποιο φάρμακο...πριν 5 χρόνια μου πρωτοεμφανιστηκε... Στα 18 μου... Τώρα είμαι 23..ειχα καταφέρει και τις είχα ξεπεράσει δηλαδή είχα ιδεοληψιες απλά δεν με απασχολούσαν είχα καταλάβει το προβλημα και δεν με στεναχωρούσαν οι σκέψεις εκείνες... Απλώς τώρα έκανα το λάθος να διαβάσω το ποστ μιας κοπέλας που αντιμετώπιζε μια ιδεοληψια,και μου κολλησε και μένα στο μυαλό αυτή η ιδεοληψια.. Μου φέρνει θλίψη και φόβο αλλά θέλω να πυστευω ότι θα την ξεπεράσω....με βοηθάει το να μιλάω και να λέω τα όσα νιώθω.... Σε όλους πυστευω μας κάνει καλό να μιλάμε για αυτά που περναμε....
    Ελα μωρέ μου είσαι και μικρο κορίτσι !
    Να βγαίνεις οσο μπορείς περισσότερο ,να έχεις φίλους κοντά σου και οσο δύσκολου και να σου ειναι μην απομονώνεσαι .
    Δεν κάνει καλό .
    Σου είπα έχεις ενα τρομερό όπλο στα χερια σου. Ξέρεις πολυ καλά τι σου συμβαίνει, οπότε μπορείς να το αντιμετωπισεις συνειδητά !
    Μην μπαινεις στο πειρασμό και διαβάζεις πράγματα που πιστεύεις οτι θα σε επηρεάσουν αρνητικά .
    Δυστυχώς οσοι ταλαιπωρουμαστε έχουμε την τάση να εμφανίζουμε κατα καιρούς ψυχολογικά πισωγυρίσματα .
    Το θεμα ειναι να μάθουμε να τα αναγνωριζουμε και να τα αντιμετωπιζουμε έγκαιρα πριν αυτά φτάσουν σε σημείο να επηρεάζουν αρνητικά την συμπεριφορά μας και την καθημερινοτητα μας .

    Φυσικά μας κάνει καλο να μιλάμε και γενικα να μοιραζόμαστε πράγματα .
    Πρόσεχε όμως μην μπεις στο τρυπακι να βοηθήσεις καποιον και επομιστεις ευθύνες που δεν σου αναλογούν.
    Τοτε το μόνο σίγουρο ειναι οτι θα βρεθείς εσυ ξανά σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση ..

    Οταν είχα μπει εδώ πριν απο αρκετό καιρό, οταν το θεματακι μου ηταν ακόμα πολυ νωπό ηθελα παρ ολο την χάλια ψυχολογική μου κατάσταση να διαβάζω και να συμμετέχω σε δύσκολες για εμένα τότε συζητήσεις ..
    Συζητήσεις που με επηρέαζαν παρα πολύ γιατι δεν ημουν εγώ η ιδια σε θέση να αντιμετωπίσω τα δικά μου ...Κοινός δεν είχα άμυνες ...

    Τοτε ειχε βρεθεί καποιοςο οποίος με ειχε καταλάβει εν μέρη και μου ειπε μια πολύ σοφή για εμενα τοτε κουβέντα .
    ¨Μέχρι εκεί που αντέχεις "
    Αυτο το απλο αλλα τοσο σημαντικό για εμένα τοτε που λόγο της κατάστασης μου δεν μπορούσα να βάλω αυτο το όριο στο ευατο μου.
    Τωρα ερχομαι εγω και στο λέω ..... προπαθησε να το εφαρμόσεις .
    βαλε όριο εφόσον ξέρεις τι ειναι αυτο που σε γυρνάει πισω.
    Μην σπαταλήσεις ουτε ένα δευτερόλεπτο απο τον πολύτιμο σου χρόνο για κάτι που θα σε γυρνάει πίσω...
    Δεν αξιζει για κανεναν και τίποτα πίστεψε με !
    Αν πάλι δεις οτι αυτή η κατάσταση ξεφευγει απο τον ελενχο του μυαλού σου ζήτα αμεσως βοήθεια οσο είναι αρχη ακόμα!

    Σκεψου μόνο αυτο ...Σε ταλαιπωρει μια ιδεοληψία ....Μια ΙΔΕΑ στην κυριολεξία,εμονη ...τι ειναι μια ιδέα ?
    Ειναι ικανη λες να γινει πράξη αν δεν το επιτρέψουμε εμείς?
    Οχι!
    Γιατί να της δώσεις λοιπόν την ευκαιρία να ριζώνει μέσα στο μυαλό σου ?

    Ας το κορίτσι μου να φύγει οπως ήρθε....
    Πεσμου λιγακι τι κανεις αυτο τον καιρο?Σπουδάζει?,έχεις τελειώσει?
    Έχεις την ευκαιρία να ασχοληθείς με κάτι που είναι ικανό να σε τραβήξει απο αυτές τις ιδέες?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11051
    Έχεις δίκιο σε όσα είπες.. Συμφωνω, έπρεπε να φτιάξω τις άμυνες μου γιατί όντως επηρεαζομαι ευκολα και μπορεί εκεί που νιώθω ότι είμαι καλα αμα διαβάσω κατι μπορεί πχ αυτό να κολλήσει στο μυαλο μου.. Οπότε πλέον προσπαθω να μην διαβάζω πραγμαγα που ξέρω ότι θα με επηρεασουνε αρνητικά... Αυτον τον καιρό σπουδάζω, τα μαθήματα γίνονται διαδυκτιακα.. Τις περισσοτερες ώρες είμαι σπίτι.. Τώρα θα αρχίσω να βγαίνω παλι γιατί αυτή η κλεισούρα βλέπω ότι επειδηνωνει κατά πολυ τα αγχη μου... Ελπίζω το ότι θα βγαίνω να με βοηθήσει λίγο στην ψυχολογία μου να νιώσω πιο δυνατή και σίγουρη για τον εαυτο μου..

  12. #11052
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Έχεις δίκιο σε όσα είπες.. Συμφωνω, έπρεπε να φτιάξω τις άμυνες μου γιατί όντως επηρεαζομαι ευκολα και μπορεί εκεί που νιώθω ότι είμαι καλα αμα διαβάσω κατι μπορεί πχ αυτό να κολλήσει στο μυαλο μου.. Οπότε πλέον προσπαθω να μην διαβάζω πραγμαγα που ξέρω ότι θα με επηρεασουνε αρνητικά... Αυτον τον καιρό σπουδάζω, τα μαθήματα γίνονται διαδυκτιακα.. Τις περισσοτερες ώρες είμαι σπίτι.. Τώρα θα αρχίσω να βγαίνω παλι γιατί αυτή η κλεισούρα βλέπω ότι επειδηνωνει κατά πολυ τα αγχη μου... Ελπίζω το ότι θα βγαίνω να με βοηθήσει λίγο στην ψυχολογία μου να νιώσω πιο δυνατή και σίγουρη για τον εαυτο μου..
    Με αφορφη αυτά που ειπες για τα διαδικτυακά μαθήματα θυμήθηκα αυτό....
    Μεσα στον Σεπτέμβριο παρακολουθησα μια ομιλία στα πλαίσια της ενημέρωσης απο ενα ψυχολόγο απο το σχολειο του γιου μου για το πως θα αντιμετωπισουμε εμείς οι γονείς όλη αυτη την κατάσταση με τα διαδικτυακά μαθήματα στις εφηβικές ηλικίες ..
    Δεν σου κρυβω πως τον Μάρτιο που εγινε ολη αυτη η κατάσταση και τα παιδια αναγκάστηκαν να περνούν ώρες στον υπολογιστή ειτε για να γίνονται τα σχολικα τους μαθήματα, ειτε τα όποια φροντιστήρια ειχαν συν τον χρόνο που ¨δικαιούταν¨για το παιχνίδι τους ,φτάσαμε σε ενα σημείο να ειναι ολη μέρα μπροστα σε ενα υπολογιστή.....

    Μας ειπε να ειμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί γιατι ολη αυτη η κατάσταση θα οδηγήσει τα παιδια στην απομόνωση και στον εθισμο τους στον εικονικό κόσμο ..Θα συνεχίσουν πολλά απο αυτά να " επικοινωνούν" πλέον ετσι και μετά το τέλος αυτής της κατάστασης .
    Πως αυτο ο τρόπος θα οδηγήσει κάποια παιδιά στη εκδήλωση κάποιων συμπεριφορών που δεν θα είναι καθόλου ευχάριστες ...

    Και ξέρεις ειχα τον νου μου και να δω αν όντως γινει κάτι τετοιο ..και όντως εγινε ..
    μετα το τέλος της ολη κατάστασης πραγματικα ξεφυγαμε λιγακι ......εκει που είχαμε ενα όριο στο ποση ωρα θα περνάει στον υπολογιστή για καθαρά θεμα διασκεδασεις άρχισε να μου ζητάει περισσότερο γιατι πλέον τα περισσοτερα παιδιά δεν εβγαιναν...
    απο εκει που δεν μαζευοντουσαν σπιτι ,τωρα δεν ειχε παρεα για να βγει.......συνεχισαν να απομονωνονται και να επικοινωνούν έτσι ...αλλαξαν πολύ οι συμπεριφορές τους και το βλέπω καθε μέρα ..
    Πως ολο αυτο να μην επηρεάσει την ψυχολογία τους?

    Είναι πλεον αποδεδειγμένο πως ολη αυτη η κλεισούρα , η εικονική πραγματικοτητα δεν βοηθάει καθόλου ακόμα και ενα υγιή χαρακτήρα .
    Πόσο μάλλον ενα ψυχολογικά ήδη επιβαρυμένο άνθρωπο ...

    Να έχεις φίλους και παρέες και να προτιμάτε οσο μπορειται την απευθειας επικοινωνία ,βοηθάει πολύ !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #11053
    Ναι συμφωνώ απόλυτα στο γεγονός ότι είναι πολυ άσχημη η κατάσταση με το εικονικο μάθημα... Χιλιες φορές θα προτιμουσα να κάναμε τα μαθήματα μας από κοντά όπως καναμε... Δεν μου αρέσει καθόλου το μάθημα Μπροστα στον υπολογιστή... Όταν πηγαινα στη σχολή εβλεπα άτομα μιλουσα συζητουσαμε χαίρεσαι βλέπεις καινουργια πραγματα... Από τον υπολογιστή είναι λες και ακους να παιζει μια κασέτα.... Ευτυχώς σε όλη αυτή την κατάσταση που περναω με τις ιδεοληψιες έχω την οικογένεια μου και το αγόρι μου που με στηρίζουν και μου δίνουν δύναμη να συνεχιζω... Μακάρι να νιώσω παλι λίγο καλυτερα... Σήμερα ξαναβγηκα και το απόγευμα μια βόλτα.. Το βράδυ που πεφτω να κοιμηθω ανησυχώ μήπως δεν μπορεσω να κοιμηθώ αλλά ευτυχώς δόξα το θεο κοιμαμαι... Είναι σημαντικό να ξεκουράζομαι τουλάχιστον..

  14. #11054
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Ναι συμφωνώ απόλυτα στο γεγονός ότι είναι πολυ άσχημη η κατάσταση με το εικονικο μάθημα... Χιλιες φορές θα προτιμουσα να κάναμε τα μαθήματα μας από κοντά όπως καναμε... Δεν μου αρέσει καθόλου το μάθημα Μπροστα στον υπολογιστή... Όταν πηγαινα στη σχολή εβλεπα άτομα μιλουσα συζητουσαμε χαίρεσαι βλέπεις καινουργια πραγματα... Από τον υπολογιστή είναι λες και ακους να παιζει μια κασέτα.... Ευτυχώς σε όλη αυτή την κατάσταση που περναω με τις ιδεοληψιες έχω την οικογένεια μου και το αγόρι μου που με στηρίζουν και μου δίνουν δύναμη να συνεχιζω... Μακάρι να νιώσω παλι λίγο καλυτερα... Σήμερα ξαναβγηκα και το απόγευμα μια βόλτα.. Το βράδυ που πεφτω να κοιμηθω ανησυχώ μήπως δεν μπορεσω να κοιμηθώ αλλά ευτυχώς δόξα το θεο κοιμαμαι... Είναι σημαντικό να ξεκουράζομαι τουλάχιστον..
    Καλημέρα!

    Κορίτσι μου όλο το σύμπαν είναι μαζί σου στην κυριολεξία!
    Έχεις την οικογένεια σου ,τον σύντροφο σου ,τους φίλους σου διπλα σου σε ολο αυτό!
    Είσαι ευλογημένη στην κυριολεξία οπότε μην αφήσεις να σε παρασύρει μια ιδέα .....

    Καθε φορά που νοιωθεις οτι σε φοβίζει αυτη η ιδεα θα αναζητάς για αρχή κάποιον απο όλους αυτούς .Θα αναζητάς μια αγκαλιά ,μια παρηγοριά ,ασφάλεια ,ώστε να μπορεί να σε ηρεμήσει σε πρώτη φάση απο τον φοβο σου και συναμα να το διωξει από το μυαλό σου. Όταν αργότερα νοιώσεις πιο δυνατή και πιο σίγουρη πλέον οτι αυτό το θηριακη δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα παραπάνω θα το αντιμετωπιζεις και μόνη σου!

    Όταν θα πέφτεις για ύπνο οσο δύσκολο ειναι στην αρχη θα φτιάχνεις μια δική σου ουτοπία και θα χάνεσαι εκει μέσα ..Θα σκέφτεσαι μόνο όμορφα πράγματα και εκει θα ειναι το καταφύγιο σου .Μονο με όμορφες σκέψεις θα κοιμάσαι και θα δεις ακομα και τα όνειρα σου θα ειναι εξίσου όμορφα.
    Δεν ειναι τυχαίο πως οταν κοιμόμαστε με άσχημες σκέψεις και συναισθήματα πάντα ταλαιπωρουμαστε και απο ασχημα όνειρα.
    Οπως καθολου τυχαιο αν διαβάσεις τι σημασία που εχει στην ψυχολογία των παιδιών τι σκέψεις και τι εικόνες θα έχουν στο μυαλουδακι τους πριν κοιμηθούν .
    Αν το σκεφτείς, οταν πας φοβισμένη για ύπνο μπορείς άνετα να χαρακτηρισεις τον ευατο σου σε όποια ηλικία και να είσαι ότι είσαι ένα φοβισμένο μικρο παιδι. Δυστυχώς ο πραγματικός φόβος μας κανει ετσι να νοιώθουμε, γι αυτό και έχουμε ανάγκη και να μιλάμε και να αναζηταμε μια αγκαλιά ,μια παρηγοριά ,ένα καταφύγιο...
    Μεχρι αν παρατηρήσεις και η στάση του σώματος μας οταν βρισκόμαστε ξαπλωμένη αυτο δηλώνει .Είμαστε σε εμβρυική στάση,κουλουριασμενοι ......αυτο τα λεει ολα νομίζω .
    Θα βρεις πολλα κοινά αντιμετωπισεις θεμάτων στη παιδική ψυχολογία με την ψυχολογία που άφορα τους ενηλίκους .Γιατι ολα απο εκεί ξεκινανε. Ολα ειναι υποσυνείδητα καταγεγραμμενα !

    Ακομα και οι μεγάλοι πλεον σε ηλικία που αντιμετωπιζουν θέματα κυρίως άνοιας ,αν δεις το βλέμμα τους ,ειναι βλέμμα μικρου παιδιού που αναζητούν να τους δώσεις οτι δίνεις σε καθε φοβισμένο παιδί...
    Γι αυτο οταν πραγματικα νοιώθουμε τον φοβο να μας κυριεύει σε οποια ηλικία και να είμαστε δεν διασταζουμε να αναζητούμε αυτο που ειχαμε αναγκη απο μικροι!
    Μια αγκαλια ,μια παρηγορια ακομα και μια συγχώρεση γιατι νοιώθουμε οτι μέσα απο αυτο θα φύγει καθε φόβος και ανασφάλεια.
    Το ζητάμε και να είσαι σίγουρη οτι θα την έχεις ,ειδικά από άτομα που μπορούν να σε νοιώσουν έστω και λιγο. Γιατι η αλήθεια ειναι οτι απόλυτα δεν μπορεί να σε νοιώσει κάποιος αν δεν έχει μπει στα παπούτσια σου .Οσο θέληση και αγάπη να εχει για εσένα, κάποια στιγμή μπορεί να μην σε νοιώσει τοσο οσο θελεις.



    Ειμαι σιγουρη πως ειναι θεμα πολυ λίγου χρόνου να φυγει τελείως ολο αυτο απο την σκέψη σου.Να μπορεσει να καταλαγιάσει ο φόβος σου .Έχεις πλήρη επίγνωση τι σου συμβαίνει και ενα περιβάλλον άκρως υποστηρικτικό.
    Αυτες οι βασεις είναι ικανές να ξεπεράσεις και το πιο δύσκολο εμπόδιο στην ζωή σου και να σηκώσεις το πιο σταθερό ανάστημα σου. Τόσο δυνατό και μεγάλο ανάστημα που κάθε φόβος θα ειναι ασήμαντος μπροστά του!

    Ολα καλά θα πάνε θα το δεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #11055
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!

    Κορίτσι μου όλο το σύμπαν είναι μαζί σου στην κυριολεξία!
    Έχεις την οικογένεια σου ,τον σύντροφο σου ,τους φίλους σου διπλα σου σε ολο αυτό!
    Είσαι ευλογημένη στην κυριολεξία οπότε μην αφήσεις να σε παρασύρει μια ιδέα .....

    Καθε φορά που νοιωθεις οτι σε φοβίζει αυτη η ιδεα θα αναζητάς για αρχή κάποιον απο όλους αυτούς .Θα αναζητάς μια αγκαλιά ,μια παρηγοριά ,ασφάλεια ,ώστε να μπορεί να σε ηρεμήσει σε πρώτη φάση απο τον φοβο σου και συναμα να το διωξει από το μυαλό σου. Όταν αργότερα νοιώσεις πιο δυνατή και πιο σίγουρη πλέον οτι αυτό το θηριακη δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα παραπάνω θα το αντιμετωπιζεις και μόνη σου!

    Όταν θα πέφτεις για ύπνο οσο δύσκολο ειναι στην αρχη θα φτιάχνεις μια δική σου ουτοπία και θα χάνεσαι εκει μέσα ..Θα σκέφτεσαι μόνο όμορφα πράγματα και εκει θα ειναι το καταφύγιο σου .Μονο με όμορφες σκέψεις θα κοιμάσαι και θα δεις ακομα και τα όνειρα σου θα ειναι εξίσου όμορφα.
    Δεν ειναι τυχαίο πως οταν κοιμόμαστε με άσχημες σκέψεις και συναισθήματα πάντα ταλαιπωρουμαστε και απο ασχημα όνειρα.
    Οπως καθολου τυχαιο αν διαβάσεις τι σημασία που εχει στην ψυχολογία των παιδιών τι σκέψεις και τι εικόνες θα έχουν στο μυαλουδακι τους πριν κοιμηθούν .
    Αν το σκεφτείς, οταν πας φοβισμένη για ύπνο μπορείς άνετα να χαρακτηρισεις τον ευατο σου σε όποια ηλικία και να είσαι ότι είσαι ένα φοβισμένο μικρο παιδι. Δυστυχώς ο πραγματικός φόβος μας κανει ετσι να νοιώθουμε, γι αυτό και έχουμε ανάγκη και να μιλάμε και να αναζηταμε μια αγκαλιά ,μια παρηγοριά ,ένα καταφύγιο...
    Μεχρι αν παρατηρήσεις και η στάση του σώματος μας οταν βρισκόμαστε ξαπλωμένη αυτο δηλώνει .Είμαστε σε εμβρυική στάση,κουλουριασμενοι ......αυτο τα λεει ολα νομίζω .
    Θα βρεις πολλα κοινά αντιμετωπισεις θεμάτων στη παιδική ψυχολογία με την ψυχολογία που άφορα τους ενηλίκους .Γιατι ολα απο εκεί ξεκινανε. Ολα ειναι υποσυνείδητα καταγεγραμμενα !

    Ακομα και οι μεγάλοι πλεον σε ηλικία που αντιμετωπιζουν θέματα κυρίως άνοιας ,αν δεις το βλέμμα τους ,ειναι βλέμμα μικρου παιδιού που αναζητούν να τους δώσεις οτι δίνεις σε καθε φοβισμένο παιδί...
    Γι αυτο οταν πραγματικα νοιώθουμε τον φοβο να μας κυριεύει σε οποια ηλικία και να είμαστε δεν διασταζουμε να αναζητούμε αυτο που ειχαμε αναγκη απο μικροι!
    Μια αγκαλια ,μια παρηγορια ακομα και μια συγχώρεση γιατι νοιώθουμε οτι μέσα απο αυτο θα φύγει καθε φόβος και ανασφάλεια.
    Το ζητάμε και να είσαι σίγουρη οτι θα την έχεις ,ειδικά από άτομα που μπορούν να σε νοιώσουν έστω και λιγο. Γιατι η αλήθεια ειναι οτι απόλυτα δεν μπορεί να σε νοιώσει κάποιος αν δεν έχει μπει στα παπούτσια σου .Οσο θέληση και αγάπη να εχει για εσένα, κάποια στιγμή μπορεί να μην σε νοιώσει τοσο οσο θελεις.



    Ειμαι σιγουρη πως ειναι θεμα πολυ λίγου χρόνου να φυγει τελείως ολο αυτο απο την σκέψη σου.Να μπορεσει να καταλαγιάσει ο φόβος σου .Έχεις πλήρη επίγνωση τι σου συμβαίνει και ενα περιβάλλον άκρως υποστηρικτικό.
    Αυτες οι βασεις είναι ικανές να ξεπεράσεις και το πιο δύσκολο εμπόδιο στην ζωή σου και να σηκώσεις το πιο σταθερό ανάστημα σου. Τόσο δυνατό και μεγάλο ανάστημα που κάθε φόβος θα ειναι ασήμαντος μπροστά του!

    Ολα καλά θα πάνε θα το δεις !
    Μαριλου καλημέρα, μόλις διάβασα το μυνημα σου ηρέμησα τόσο πολυ... Και το χρειαζόμουν να ακουσω δυο όμορφες κουβέντες... Μακάρι να καταφέρω να μην με επηρεάζουν αυτές οι ιδεοληψιες και να ξαναβρω την χαρά που παντα είμαι χαρουμενος άνθρωπος και βρίσκω και στα πιο απλά πραγματα χαρά... Μακάρι να γίνω καλά... Και όλοι μας αξίζουμε να ειμαστε καλά... Και όσο για αυτό που λες οτι ο άνθρωπος όταν φοβάται είναι σαν ένα μικρό παιδάκι σε οποία ηλικία και αν βρίσκεται θα συμφωνήσω απόλυτα... Σαν μια μικρή μπαλίτσα γινόμαστε μπροστά στους φόβους μας..

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •