Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 793
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 793 of 837 FirstFirst ... 293693743783791792793794795803 ... LastLast
Results 11,881 to 11,895 of 12551
  1. #11881
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε ολα αυτα ομως ξεχνας ενα σημαντικο παραγοντα .Αυτα μπορει να τα λεμε και να τα σκεφτομαστε εμεις που ειμαστε σε θεση να το κανουμε.Καποια ατομα λογο των ψυχολογικών ιδιαιτεροτητων τους δεν ειναι σε θεση να τα σκεφτουν απο μονοι τους .Οποτε καλο ειναι παντα οταν παμε να γραψουμε το οτιδηποτε να λαμβανουμε υπόψιν μας σε ποιον αναφερομαστε.
    Αυτό που σχολιάζω είναι ότι όπως έγραψες και πιο πάνω, μπορεί κάποιος να μην είναι σε θέση να σκεφτεί από μόνος του κάτι κι εσύ να γράψεις κάτι που σκέφτηκες, όπως έγραψα εγώ στο ότι μπορεί να μην μπορείς να κάνεις το τάδε, αλλά να σε βοηθήσει κάτι άλλο. Μπορεί τελικά την θεματοθέτρια να μην καταφέρει να την αγγίξει αυτό. Άλλωστε δεν μπορούμε να μπούμε εντελώς στα παππούτσια του άλλου όσο κι αν προσπαθούμε να τον καταλάβουμε.

    Αλλά ποια είναι η λύση; Να μην απαντάμε καν; Τότε πάλι δεν θα αισθανόταν η θεματοθέτρια ότι κανένας δεν νοιάστηκε να ασχοληθεί ή κανείς δεν την καταλαβαίνει;
    Θέλω να πω, δεν είναι ωραίο να χρεώνεις κακές προθέσεις σε κάποιους που σου απαντάνε ή να θεωρείς ότι αν δεν πάρεις ακριβώς αυτό που περίμενες σε ένα φόρουμ δεν αξίζει να γράφεις.

    Αν αναφέρεσαι σε κάποια παλιά βεντέτα ή σε κάποιον που κακοπροαίρετα ή και άθελα του την ταράζει και του έχει πει να μην μπαίνει να γράφει, οκ, αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά γενικότερα για τα μέλη, νομίζω ότι ήταν υπερβολική η αντίδρασή της επειδή αισθανόταν πιεσμένη. Το προσπερνάμε και πάμε παρακάτω. Εγώ έγραψα κάτι που ίσως βοηθήσει ίσως και όχι. Ως εκεί.

  2. #11882
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Θα προσπαθήσω ν' απαντήσω όσο πιο σωστά μπορώ γιατί δεν αισθάνομαι καλά, στριφογυρίζω στο κρεβάτι από τις 05:00 κι έχει καμιά ώρα που σηκώθηκα...

    Αυτό που με βασανίζει είναι η κατάθλιψη κι η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή γι' αυτό χρειάζομαι να υπάρχει τάξη στα θέματα μου, αποσυντονίζομαι με τα άσχετα μηνύματα... Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις...

    Όσον αφορά το κομμωτήριο συμβαίνει το εξής: δεν έχω πολλές διεξόδους στη ζωή μου και τα ψώνια κι η περιποίηση είναι μία απ' αυτές και την έχασα κι αυτή κι είναι στιγμές που νιώθω να πνίγομαι απ' την κλεισούρα, δεν το λένε άδικα shopping therapy...

    Όσο για το θάνατο ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά το έχω προσπαθήσει πολλές φορές... Είναι δύσκολο, δεν νιώθω καθόλου δυνατή...
    Θεωρώ ότι είσαι ποιο δυνατή από όσο νομίζεις, εγώ έχω κατάθλιψη, εγώ μπορώ να κάνω έτσι όχι για να πάω για ψώνια απλά για μια σοκολάτα να νευριασω άμα δεν έχω καθόλου χρήματα (γιατί οικονομικά ποτέ δεν ειμασταν εγώ και η οικογένεια μου καλά) να πάρω γιατί ξερεις μόνο ένα μικρό Πραγμα ζητάω και άμα δεν έχω ούτε για αυτό τότε απλά νιώθω μεγάλη θλίψη... Με τον ύπνο τα φάρμακα δεν σε βοηθάνε καθόλου?

  3. #11883
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αυτό που σχολιάζω είναι ότι όπως έγραψες και πιο πάνω, μπορεί κάποιος να μην είναι σε θέση να σκεφτεί από μόνος του κάτι κι εσύ να γράψεις κάτι που σκέφτηκες, όπως έγραψα εγώ στο ότι μπορεί να μην μπορείς να κάνεις το τάδε, αλλά να σε βοηθήσει κάτι άλλο. Μπορεί τελικά την θεματοθέτρια να μην καταφέρει να την αγγίξει αυτό. Άλλωστε δεν μπορούμε να μπούμε εντελώς στα παππούτσια του άλλου όσο κι αν προσπαθούμε να τον καταλάβουμε.

    Αλλά ποια είναι η λύση; Να μην απαντάμε καν; Τότε πάλι δεν θα αισθανόταν η θεματοθέτρια ότι κανένας δεν νοιάστηκε να ασχοληθεί ή κανείς δεν την καταλαβαίνει;
    Θέλω να πω, δεν είναι ωραίο να χρεώνεις κακές προθέσεις σε κάποιους που σου απαντάνε ή να θεωρείς ότι αν δεν πάρεις ακριβώς αυτό που περίμενες σε ένα φόρουμ δεν αξίζει να γράφεις.

    Αν αναφέρεσαι σε κάποια παλιά βεντέτα ή σε κάποιον που κακοπροαίρετα ή και άθελα του την ταράζει και του έχει πει να μην μπαίνει να γράφει, οκ, αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά γενικότερα για τα μέλη, νομίζω ότι ήταν υπερβολική η αντίδρασή της επειδή αισθανόταν πιεσμένη. Το προσπερνάμε και πάμε παρακάτω. Εγώ έγραψα κάτι που ίσως βοηθήσει ίσως και όχι. Ως εκεί.
    Αυτο Σονια!
    Ας το παρουμε ομως σαν ενα κακο περιστατικο το οποιο δεν την βοηθησε και παμε παρακατω ,νομιζω ειναι το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε για να νοιωθει εστω και εδω μεσα οτι βρισκει την στήριξη που την κάνει να νοιωθει καλα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #11884
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κάνουμε συχνά το λάθος να τα θέλουμε "όλα ή τίποτα" κατα κάποιο τρόπο. Αν δεν γίνεται ακριβώς αυτό που θέλουμε, να μην προσπαθούμε για κάτι άλλο που μπορεί να μην αντικαθιστά εντελώς αυτό που θα θέλαμε, αλλά μπορεί να μας βοηθήσει σε κάποιο βαθμό, οπότε απλώς τα βάφουμε μαύρα. Δεν ξέρω αν το εξηγώ πολύ σωστά. Το έκανα κι εγώ παλιότερα αυτό το λάθος και το κάνω ακόμα κάποιες φορές, αλλά συνειδητοποίησα ότι δεν βγάζει πουθενά, απλά χειρότερα με κάνει.

    Γράφει π.χ. ο άλλος, εγώ είχα αλλού φίλους και παρέες κι εδώ που μετακόμισα δεν μου αρέσει ο περίγυρος. Προτιμώ να κάθομαι μόνος γιατί δεν μου γεμίζουν το μάτι όλοι αυτοί γύρω μου, αλλά έχω κουραστεί να κάθομαι μόνος μου σαν τον κούκο κι όλα μου φταίνε. Ε, αν στο άμεσο μέλλον δεν αλλάξουν οι συνθήκες και ζήσεις εκεί για κάποιο διάστημα, δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις να δώσεις μία ευκαιρία να δεις αν υπάρχει κάποιο σημείο επαφής με κάποιον γύρω σου; Ακόμα κι αν τελικά δεν σου καλύπτει τα κενά 100%, μπορεί να σε γεμίζει να πηγαίνεις μια φορά στο τόσο για έναν καφέ με τον άλλο ή να έχετε ένα κοινό ενδιαφέρον και να ταιριάζετε εκεί κι ας μην ταιριάζετε σε άλλα πράγματα. Δεν θα κάνω κολλητό τον τάδε, αλλά ευχαριστιέμαι να κάνουμε εξορμήσεις να φωτογραφίζουμε την φύση ή να μιλάμε για βιβλία ξέρω 'γω.

    Ή έχω κουραστεί να στηρίζομαι οικονομικά στους γονείς, θέλω να ανεξαρτητοποιηθώ, θέλω να αγοράσω καινούριο υπολογιστή αλλά δεν έχω χρήματα, έχω σπουδάσει πυρηνικός φυσικός αλλά δεν μπορώ να βρω δουλειά πάνω στο αντικείμενό μου, είμαι άνεργος 10 χρόνια και μου προτείνουν δουλειά με αξιοπρεπείς απολαβές, αλλά άσχετες με αυτό που έχω σπουδάσει. Ε, αν θέλεις κάποια πράγματα, δεν θα κάνεις και κάποιους συμβιβασμούς να κατακτήσεις κάποιους ενδιάμεσους στόχους, να βελτιώσεις τη ζωή σου μέχρι να έρθουν καλύτερες μέρες; Σου απαγορεύει κανείς να πας να πιάσεις μελλοντικά δουλειά στο αντικείμενο αν έρθει η ευκαιρία αν παράλληλα πιάσεις μία δουλειά να βγάζεις τα προς το ζην και να έχεις μία αυτονομία;

    Αν τώρα με την καραντίνα έχω ζοριστεί πολύ που δεν μπορώ να πάω να κάνω χαλάουα ή να πάω για ψώνια και αισθάνομαι πολύ πιεσμένος, τουλάχιστον μπορεί να κάνω ψώνια από το ίντερνετ ή να δοκιμάσω να λύσω σταυρόλεξα ή να βρω κάτι άλλο να με γεμίζει κάπως. Ακόμα κι αν φαίνονται ημίμετρα όλα αυτά, από το τίποτα μπορεί να είναι ένα βήμα αποσυμπίεσης. Δεν σημαίνει ότι δεν θα παλεύεις αν είναι στο χέρι σου να κατακτήσεις αυτά που θες ή δεν θα προσβλέπεις να αλλάξουν οι συνθήκες και να γίνουν αυτά που θες, αλλά στο μεταξύ δεν κάθεσαι και να τελματώνεις και να βουλιάζει χειρότερα η καθημερινότητα/ψυχολογία σου. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
    Φτάνει να υπερεκτιμούμε τις δυνάμεις μας. Αν ισχυει αυτο θα πάρουμε λάθος δρόμους στη ζωή ή θα εχουμε υπέρμετρες απαιτήσεις απ τον εαυτό μας και τους γύρω μας με αποτέλεσμα αποτυχιες ή μέτρια αποτελέσματα. Αυτά βεβαια ξεκινάνε απο μια σωστή ανατροφή η οποία πρωτα απ όλα σε βοηθαει να γνωρισεις τις πραγματικές σου δυναμεις και δυνατότητες.
    Τουλάχιστον όμως πρέπει να κάνουμε κάποια βήματα στη ζωή μας τα οποία θεωρουμε ως μικρές ή μεγάλες επιτυχίες. Αν μεινω με τα χερια σταυρωμένα τίποτα δεν θα αλλάξει, απλα θα τελματωσω, θα απελπιστω, θα περάσουν στο τέλος τα χρόνια χωρίς να το παρω είδηση. Ομως καποτε κλεινομαστε στην ασφάλεια του περιβαλλοντος στο οποίο ζούμε και βρίσκουμε χιλιες δυό δικαιολογιες για να αποφύγουμε μια καλή αλλαγή στη ζωή μας.
    Οι εναλλακτικές στο σπίτι τώρα με την καραντίνα ειναι μικροπραγματα σε σχέση με τέτοια σαν κι αυτά που ανεφερα.
    Και φτανει να μας καλύπτει ο άλλος, εννοω εστω σε ενα ελάχιστο βαθμο σαν επικοινωνία, αλληλοκατανόηση και αλληλοεκτιμηση (τα ουσιώδη δηλαδή στοιχεία της παρεας) ώστε να μην ξεκοψουμε και φτάνει η συμπεριφορά του να μην είναι τέτοια που να μας εκνευρίζει.
    Last edited by ioannis2; 18-12-2020 at 21:52.

  5. #11885
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ελα κοριτσι μου κανε αυτα που σε κανουν να νοιωθεις καλα και μην υπολογιζεις τι λεει ο καθενας ...

    Οταν εσυ εισαι χαλια δεν ειδα καποιος απο ολους αυτους που λες οτι σε κρινουν να νοιαζονται γιατι εισαι χαλια και να προσπαθησουν να σου φτιαξουν το κεφι με την ιδια ευκολια που σε κρινουν γιατι βρηκες επιτελους ενα λογο να νοιωσεις ομορφα ...

    να γραφεις εδω μεσα και οταν κανεις πραγματακια οποια ειναι αυτα και νοιωθεις καλα, εδω ειμαστε
    Αχ, άσε, πάλι χάλια νιώθω εδώ και λίγες ώρες... Έφτιαξα έναν καφέ ν' απολαύσω μήπως και νιώσω λίγο καλύτερα... Την Τρίτη έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό μου, ίσως να με βοηθήσει αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #11886
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Θεωρώ ότι είσαι ποιο δυνατή από όσο νομίζεις, εγώ έχω κατάθλιψη, εγώ μπορώ να κάνω έτσι όχι για να πάω για ψώνια απλά για μια σοκολάτα να νευριασω άμα δεν έχω καθόλου χρήματα (γιατί οικονομικά ποτέ δεν ειμασταν εγώ και η οικογένεια μου καλά) να πάρω γιατί ξερεις μόνο ένα μικρό Πραγμα ζητάω και άμα δεν έχω ούτε για αυτό τότε απλά νιώθω μεγάλη θλίψη... Με τον ύπνο τα φάρμακα δεν σε βοηθάνε καθόλου?
    Οι αντιδράσεις μας μοιάζουν απ' ότι βλέπω... Κι εμένα με κάνει να νιώθω καλύτερα η σοκολάτα κι αν δεν έχω με στεναχωρεί... Όσο για τον ύπνο βοηθάνε αλλά επειδή είχα κοιμηθεί και μεσημέρι γι' αυτό είχα θέμα το βράδυ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #11887
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αχ, άσε, πάλι χάλια νιώθω εδώ και λίγες ώρες... Έφτιαξα έναν καφέ ν' απολαύσω μήπως και νιώσω λίγο καλύτερα... Την Τρίτη έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό μου, ίσως να με βοηθήσει αυτό...
    πως εισαι σημερα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #11888
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    πως εισαι σημερα ?
    Πάνω κάτω τα ίδια... Νιώθω θλίψη και άγχος... Ίσως αν τελειώσω μερικά πράγματα που έχω να κάνω να νιώσω καλύτερα... Πάντως σήμερα βγήκα λίγο, πήγα στο σούπερ μάρκετ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #11889
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Πάνω κάτω τα ίδια... Νιώθω θλίψη και άγχος... Ίσως αν τελειώσω μερικά πράγματα που έχω να κάνω να νιώσω καλύτερα... Πάντως σήμερα βγήκα λίγο, πήγα στο σούπερ μάρκετ...
    Καλά έκανες αν και αυτές τις μέρες δεν είναι πολύ πολύ να πηγαίνεις σούπερ ...Γίνεται ένας πανικός .
    Καλύτερα βγες ένα περίπατο να πάρεις αέρα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #11890
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλά έκανες αν και αυτές τις μέρες δεν είναι πολύ πολύ να πηγαίνεις σούπερ ...Γίνεται ένας πανικός .
    Καλύτερα βγες ένα περίπατο να πάρεις αέρα ..
    Χρειαζόμουν κάτι, γι' αυτό πήγα...
    Έβγαλα κάτι χριστουγεννιάτικα σαπουνάκια στο μπάνιο τώρα και το άρωμα τους μου έφτιαξε λίγο τη διάθεση, μοσχοβολάνε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11891
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Δεν ξύπνησα καλά σήμερα... Ξύπνησα πολύ νωρίς και νιώθοντας άσχημα... Ελπίζω σιγά σιγά να νιώσω καλύτερα μόλις πιω τον καφέ μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #11892
    Καλή μας μέρα και καλή βδομάδα Χριστουγέννων.
    Ούτε γω Κύκνε ξύπνησα νιώθοντας όμορφα, όπως συνήθως μου συμβαίνει δλδ. Το άσχημα είναι οι άσχημες εμπειρίες της ζωής που μετατρέπονται σ αυτό το άσχημο συναίσθημα του οποίου προηγείται η αναμόχλευση στη σκέψη κάπως αυτόματα αρνητικών εμπειριών του παρελθόντος συνήθως πρόσφατων και κάποτε παλαιότερων, εκείνες τις πρώτες στγμές που ξυπνάμε. Χειρότερα είναι όταν ξυπνάμε μέσα στη νύχτα διότι πρόσεξα πως εκεί κτυπάνε ακόμα χειρότερα αυτές οι σκέψεις μέσα μας. Η μόνη καλή λύση που βρήκα είναι σηκώνεσαι από το κρεβάτι πας για πρόγευμα, πίνεις καφέ κλπ ή μέσα στη νύχτα πας τουαλέτα, πίνεις νερό κλπ διότι η αλλαγή χώρου αλλάζει έστω κάπως κατα βάση προς το θετικό τη σκέψη.
    γιάννης

  13. #11893
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Καλή μας μέρα και καλή βδομάδα Χριστουγέννων.
    Ούτε γω Κύκνε ξύπνησα νιώθοντας όμορφα, όπως συνήθως μου συμβαίνει δλδ. Το άσχημα είναι οι άσχημες εμπειρίες της ζωής που μετατρέπονται σ αυτό το άσχημο συναίσθημα του οποίου προηγείται η αναμόχλευση στη σκέψη κάπως αυτόματα αρνητικών εμπειριών του παρελθόντος συνήθως πρόσφατων και κάποτε παλαιότερων, εκείνες τις πρώτες στγμές που ξυπνάμε. Χειρότερα είναι όταν ξυπνάμε μέσα στη νύχτα διότι πρόσεξα πως εκεί κτυπάνε ακόμα χειρότερα αυτές οι σκέψεις μέσα μας. Η μόνη καλή λύση που βρήκα είναι σηκώνεσαι από το κρεβάτι πας για πρόγευμα, πίνεις καφέ κλπ ή μέσα στη νύχτα πας τουαλέτα, πίνεις νερό κλπ διότι η αλλαγή χώρου αλλάζει έστω κάπως κατα βάση προς το θετικό τη σκέψη.
    Καλημέρα Γιάννη...

    Ναι, πλησιάζουν τα Χριστούγεννα κι ίσως χαρούμε έστω λίγο... Το ελπίζω... Πάντως γενικά είμαι εκνευρισμένη με την κατάσταση που επικρατεί... Περιμένω να έρθουν κάτι δώρα που παρήγγειλα κι έχουν καθυστερήσει κι αγχώνομαι για το αν θα τα έχω εγκαίρως... Αλλά αργότερα θα πάω να πάρω κάτι πράγματα που αγόρασα με click away, ελπίζω αυτό να μου φτιάξει λίγο το κέφι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #11894
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Πάλι τα ίδια σήμερα... Είμαι ξύπνια από τις 06:00
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #11895
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερες σε ολους ,και γω απο τις 6.30 στο ποδι,πολυ τρεξιμο! Ειναι μεγαλη μερα σημερα ομως...θα παω σε ενα παιδακι εδω κοντα στη γειτονια να του φτιαξω ενα τρενακι μοντελισμου,που το φτιαχνουμε εδω και 1 χρονο σιγα σιγα...ο μικρουλης 6 χρονων,βγηκε νικητης απο τη μαχη με τη λευχαιμια...την ξεσκισε!!!Και με περιμενει πως και πως...και γω το περιμενω !!!Καλα χριστουγεννα σε ολους σας με υγεια!

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •