Πώς αισθάνεστε τώρα; - Page 827
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 827 of 837 FirstFirst ... 327727777817825826827828829 ... LastLast
Results 12,391 to 12,405 of 12551
  1. #12391
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπορείς ακόμα να δώσεις ?
    Μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που έζησες μέσα από αυτή την δουλειά και γιατί σου αρέσει.
    Αυτό σπούδασα και εγώ και ομολογω ότι τα χρόνια που δούλεψα μαζί τους δεν τα αλλάζω με τίποτα .
    Είναι απίστευτη αυτή η αποδοχή και η αγάπη που σου προσφέρουν τα παιδάκια μας !!!
    Και νομίζω αυτό είναι το ζητούμενο σου .Να σε αποδέχονται εκεί που είσαι και να σε υπολογίζουν .
    Το φυσιολογικό δηλαδή αυτό που όλοι θέλουμε να έχουμε στην δουλειά μας .

    Δες τι μπορείς να κάνεις με αυτό το κομμάτι ,ψάξου λιγάκι ,λείπω πολλά χρόνια πλέον από τον κλάδο και δεν ξέρω τι ισχύει..

    Αν υπάρχει κάποιο μεταναστευτικό κέντρο κοντά σου ρωτά μέσω των ΜΚΟ που υπάρχουν μέσα σε αυτά αν χρειάζονται άτομα ,βρεφοκομους .
    Το ξέρεις ότι υπάρχει πολύ ζήτηση και ειδικά σε άντρες γιατί δύσκολα γυναίκα θέλει να δουλέψει μέσα στις δομές και τα χρήματα είναι πάρα πολύ καλά .
    Κινητοποιήσου λιγάκι σε αυτό το κομμάτι που σου αρέσει .

    Αλλιώς Ανδρέα πρέπει πάση θυσία να βρεις τρόπο και χρήματα φυσικά να δουλέψεις με έναν ειδικό σε αυτό το κομμάτι .
    Μην περιμένεις μόνο από τα φάρμακα να σε βγάλουν από την θλίψη σου .
    Τι εργασιακό ,δημιουργικό κομμάτι θα σε κάνει να δεις όλα τα άλλα με άλλο μάτι και το κυριότερο θα σε βγάλει από όλο αυτό .
    Μην τιμωρείς τον ευατο σου με το να τρως ότι πιο άχρηστο υπάρχει .
    Ξόδεψε αυτά τα χρήματα για να τονιθεί η αυτοπεποίθησή σου και να νοιώσεις έτοιμος να ξαναβγείς στην αγορά εργασίας .
    έτσι και καλό στο σώμα σου και στην υγεία σου θα κάνεις αλλά το κυριότερο θα επενδύεις τα χρήματα σου σε ένα καλύτερο μέλλον για εσένα .

    Αντρέα μια απόφαση είναι ειλικρινά .
    Μπορεί να σου φαίνεται βουνό ,ακατόρθωτο αλλά είναι να μην κάνεις την αρχή .
    Μετά θα δεις μέρα με την μέρα πίστεψέ με όσο δουλεύεις σε όλο αυτό θα σου είναι όλο και πιο εύκολο.

    Δεν έχει χειρότερο πράγμα από την αδράνεια .
    Σε βαλτώνει κάθε μέρα όλο και πιο πολύ .
    Σκέψου να καταφερεις κάτι σε αυτό το κομμάτι .
    Αυτόματα θα φτιάξει και το κομμάτι της μοναξιάς σου .
    Αλυσίδα είναι ολα αυτά.

    Τι λες μπορείς να αρχίσεις λίγο να ψαχνεσαι τι παίζει με την πιστοποίηση σου?
    Πιστοποίηση, βγαίνει υπό κανονικές συνθήκες προ κορονοιου μια, δύο φορές το χρόνο. Τώρα με κορονοιο δεν ξέρω πότε θα βγει και αν. Έχω σπουδάσει και ΙΕΚ κομμωτικής τέχνης αλλά δεν μαρεσει και δεν το έχω, δεν πιάνει το χέρι μου. Απλός σαν έτοιμοι δουλειά την επέλεξα. Τα έχω κάνει μαντάρα στην ζωή. Νιώθω σαν ένα ελεφαντάκι μικρό που κάθε μέρα μετά από την παράσταση στο τσίρκο που ζούσε, το είχαν δεμένο με ένα σχοινί σε ένα μικρό πασαλο και δεν μπορούσε να φύγει. Αυτό γινόταν καθημερινά, την περισσότερη ώρα της ημέρας την περνούσε δεμένο σε ένα πασαλο και ήταν λιμενο μόνο για το νούμερο που είχε στην παράσταση, να κάνει τον κόσμο να γελάει να το εκμεταλλεύονται τα αφεντικά του και μετά πάλι δεμένο στο πασαλο. Ώσπου μια μέρα έγινε έναν τεράστιος πολύ μεγάλος και δυνατός ελέφαντας, αλλά παρά αυτά τα χαρακτηριστικά έκανε κανονικά το νούμερο του στην παράσταση και έμενε δεμένος στο μικρό πασαλο ενώ μπορούσε εύκολα να ελευθερωθεί πια και να τρέξει να σωθεί, αλλά δεν το έκανε γιατί έτσι έμαθε από μικρός. Το νούμερο του, να το χλευάζουν, να διασκεδάζουν οι άλλοι τα αφεντικά του να του συμπεριφέρονται με όποιο τρόπο θέλανε και δεμένο εκεί στον πασαλο, γιατί έτσι μεγάλωσε, αυτός είμαι!!

  2. #12392
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πιστοποίηση, βγαίνει υπό κανονικές συνθήκες προ κορονοιου μια, δύο φορές το χρόνο. Τώρα με κορονοιο δεν ξέρω πότε θα βγει και αν. Έχω σπουδάσει και ΙΕΚ κομμωτικής τέχνης αλλά δεν μαρεσει και δεν το έχω, δεν πιάνει το χέρι μου. Απλός σαν έτοιμοι δουλειά την επέλεξα. Τα έχω κάνει μαντάρα στην ζωή. Νιώθω σαν ένα ελεφαντάκι μικρό που κάθε μέρα μετά από την παράσταση στο τσίρκο που ζούσε, το είχαν δεμένο με ένα σχοινί σε ένα μικρό πασαλο και δεν μπορούσε να φύγει. Αυτό γινόταν καθημερινά, την περισσότερη ώρα της ημέρας την περνούσε δεμένο σε ένα πασαλο και ήταν λιμενο μόνο για το νούμερο που είχε στην παράσταση, να κάνει τον κόσμο να γελάει να το εκμεταλλεύονται τα αφεντικά του και μετά πάλι δεμένο στο πασαλο. Ώσπου μια μέρα έγινε έναν τεράστιος πολύ μεγάλος και δυνατός ελέφαντας, αλλά παρά αυτά τα χαρακτηριστικά έκανε κανονικά το νούμερο του στην παράσταση και έμενε δεμένος στο μικρό πασαλο ενώ μπορούσε εύκολα να ελευθερωθεί πια και να τρέξει να σωθεί, αλλά δεν το έκανε γιατί έτσι έμαθε από μικρός. Το νούμερο του, να το χλευάζουν, να διασκεδάζουν οι άλλοι τα αφεντικά του να του συμπεριφέρονται με όποιο τρόπο θέλανε και δεμένο εκεί στον πασαλο, γιατί έτσι μεγάλωσε, αυτός είμαι!!
    Καλημερα!

    Ολα δουλευουν στην εκπαιδευση Αντρεα απλα καποια γινονται διαδικτυακα και αλλα οπως πριν .
    Τουλαχιστον αυτο ξερω γιατι περιμενω 2 εξεταστικές δικες μου και μια του παιδιου μου και δεν εχει αλλάξει κατι προς το παρον και οι διδασκαλιες γινονται διαδικτυακά .
    Οποτε κανε κανα δυο τηλεφωνα και μαθε πληροφοριες γιατι η μια ειναι Σεπτεμβριο και η αλλη Φεβρουαριο μηπως προλαβεις κατι ,απο οσο θυμαμαι δηλαδη ,μπορει να εχουν αλλαξει οι ημερομηνιες λογο ιου...

    Τωρα για την παρομοιωση που αναφερεις να σου πω ακομα και σε αυτη την πολυ ευαισθητη ιστορια σου κατι λειπει και το κυριοτερο εφοσον εισαι του επαγγελματος και ξερεις οτι ακομα και στα παιδακια μας μεσα στην ταξη , οταν καθομαστε στην γωνιά του παραμυθιου και της συλλογης, προτιμαμαι τετοιες ιστοριες ακομα και αν υφίστανται, εμεις οι μεγαλοι να τις δινουμε άλλη τροπη για να να εχουν άλλη κατάληξη ωστε το ηθικο διδαγμα που ειναι και ο σκοπος αυτης της δραστηριοτητας μας να ειναι προς ενίσχυση του καλου ,της δύναμης,της αυτοπεποιθησης και της προσπαθειας που πρεεπι τα παιδάκια μας να μαθουν να εχουν στην ζωη τους .

    Αλλωστε γνωριζεις οτι η παιδικη ψυχολογια και κυριως η εξελικτική ψυχολογια που διδασκομαστε εχει κυρια χαρακτηριστικα που αποσκοπουν στην ενδυναμωση της προσωπικοτητας ενος παιδιου και αναγνωριζεις φυσικα πως πολλες προσεγγίσεις σε κατι τετοιο δεν διαφερουν και πολυ απο την προσεγγιση που πρεπει να εχει ενας ψυχολόγος οταν εχει μπροστα του ενα ασθενή που δεν εχει ξανασχοληθει με ψυχοθεραπεια και ψυχαναλυση .Στην ουσια και εκει ενα μικρο παιδακι εχει μπροστά του που του μαθαινει πραγματα που επερε να τα ειχε διδαχθει και να τα μαθει τότε αλλα για τους χ ή ψ λογους δεν τα εμαθε και το αποτελεσμα ειναι μπροστα του .

    Οποτε εγω ερχομαι στην θεση και σου λεω οτι ακομα και το ζωω που διαλεξες να χρησημοποιησεις δεν ειναι τυχαιο οπως και με το τι ειναι δεμένο ακομα και που ?μικρο πασαλο ετσι?
    Μου μιλας για ενα μικρο ελφαντακι που ειναι δεμενο με ενα σχοινι και βρίσκεται αιχμάλωτο απο το αφεντικο του που το μεγαλωνει και το χρησημοποιει προς οφελος του ....
    Το ελεφαντακι ομως μεγαλωσε και ειναι ακομα δεμενο με το σχοινι οπως μας λες .
    Τι λες ?ενα τοσο δυνατο ζωω ετσι και καταλαβει τι δυναμη εχει μεσα του θα τον κρατησει δεμενο ενα σχοινακι?Πως το βλεπεις εσυ σαν τριτος ?
    Μεγαλωνοντας δεν θα αντιλαμβανεται ολο και περισσοτερο τι δυναμη εχει το ιδιο και τι αυτο που τον εχει δεμενο,αιχμαλωτο στην κυριολεξια?

    Δεν θα δωσει μια και θα κοψει το σχοινι μη φοβουμενο οταν θα βγει εκει εξω οτι δεν θα τα καταφερει γιατι πλεον θα εχει αντιληφθει πληρως την δυναμη που εχει και την μυικη αλλα και σε θεμα αποφασιστικοτητας ?
    Γιατι καποιος μπορει να ειναι γιγαντας μυικα αλλα η ψυχικη του δυναμη να ειναι ιση με καποιου πολυ μικρου ,δεν σου λεω ουτε καν του μυρμιγκιου γιατι οπως ξερεις και αυτα ειναι ζωακια που σκοπος μας ειναι τα παιδια να αντιλαμβανονται οτι ενα μυρμιγκακι κρυβει τοσο δύναμη και εργατικοτητα που μονο αδιαφορη να τους ειναι και να μην στεκοντε στο μεγεθος .. ...

    Αρα βρε συ Αντρεα αν εσυ εχεις τοσο μυικη δυναμη γιατι δεν δινεις μια αυτο το σχοινι να κοπει και να παρεις την ζωη σου στα χερια σου και επιτρεπεις τον καθενα να σε κοροιδευει και να σε υποτιμα και να γελαει μαζι σου οπως λες θαρρεις και βρισκεσαι σε παρασταση τσιρκου?
    Με σχοινι εισαι δεμενος ,δεν μου ειπες οτι το ελεφαντακι ειναι κλεισμενο μεσα σε ενα ατσαλινο κλουβι και φυσικα εκει οση δυναμη και οση αποφασιστικοτητα και να εχεις θα εισαι μια ζωη εγκλωβισμος και αιχμαλωτος μιας μη αναστρεψημης καταστασης ..
    Εσυ εισαι ελευθερος απο αυτη την αποψη ,δεν εχεις σοβαρες δεσμευσεις που να μην σου επιτρεπουν να μην βγεις και να πολεμησεις γι αυτο που θες ...Δεν εχεις καποια σωματικη αναπηρια ,εισαι αρτημελης ,εισαι θετικος και πολυ ευασθητος ανθρωπος νομιζω και εκει σε πατανε ολοι ,ή καλυτερα τους επιτρεπεις να σε πατανε γιατι τους θεωρεις ανωτερους σου ..

    Γιατι γνωριζεις επισης πως για να επιβληθεις σε μια ταξη με 15 -20 πιτσιρικια που δεν ειναι σε θεση ηλικιακα να μαθουν καποια πραγματα πρεπει να επιβαλεσαι με τετοιο τροπο ωστε οταν μιλας να μην ακουγεται το παραμικρο.
    Εκει γιατι τα καταφερες?
    Πως καταφερες ενα τμημα να το διαχειριζεσαι σωστα και το κυριοτερο να παιρνεις την αποδοχη τους και την αγαπη τους ?
    Μηπως επειδη δεν πηγες εκει με την ιδεα οτι υπαρχει καποιος ανωτερος απο εσενα ωστε ετσι δεν τους επετρεψες να σε κουκουλωσουν κατα καποιο τροπο?
    Αντιλαμβανεσαι τι δυναμη εχεις μεσα σου?
    Στα παιδια δεν μπορουμε να φωναξουμε ,ουτε να απειλησουμε για να τους επιβληθουμε.Αν το κανουμε αυτο παει το χασαμε το παιχνιδι και τοτε θα εχουμε μια ταξη αντιδραστικη που θα μας κανει την δουλεια μας μαρτυριο.


    Αντρεα ολα αυτα στα λεω για να δεις καθαρα πιο ειναι το θεμα σου που φαινεται ακομα και μεσα απο την παρομοιωση που διαλεξες να μου πεις ..
    Ξερω οτι δεν ειναι τυχαια η επιλογη του ζωου ουτε οτι ειναι δεμενο με ενα απλο σχοινι ..Τιποτα δυνατο δεν σε κραταει σε αυτη την κατασταση.
    Νομιζω ειμαστε ¨εκαπιδευνεμοι¨οσο αφορα στα παιδια ακομα και μεσα απο τις επιλογες τους να αναγνωριζουμε τι κρυβεται μεσα τους ..Αλλωστε στα πρωτα μαθηματα της προσαρμογης γιατι βαζουμε τα παιδια να ζωγραφιζουν συνεχεια και να συζηταμε πανω στις ζωγραφιες τους .
    Ξερεις οτι μεσα απο αυτο τον τροπο γινεται η καλυτερη γνωριμια μας με αυτα και φυσικα οχι μονο μαζι τους αλλα σχηματιζουμε εικονα και σε τι περιβαλλουν μεγαλωνουν ωστε να αξιολογουμε αντιδρασεις ...

    Δεν νομιζεις οτι εχεις πολυ δουλιτσα να κανεις με τον ευατο σου?Πρεπει να ξεκινησεις με καποιον ειδικο οπως ενα μικρο παιδι και σιγα σιγα να χτισεις αυτο που εχεις .Την δυναμη οπως του ελεφαντα που ειπες .
    Γιατι την εχεις ρε συ Αντρεα και τη εδειξες με την επιβολη σου και την αγαπη που εισεπραξες μεσα απο τα παιδια .Ειναι πολυ δυσκολο να κερδισεις τον σεβασμο ενος παιδιου και την αγαπη του και το γνωριζουμε πολυ καλα οσοι ειμαστε μεσα σε αυτη την δουλεια .Γιατι μιλαμε για ενα ξενο παιδι και οχι το δικο σου ...

    Ολοι λενε οταν βλεπουν αντιδρασεις παρομοιες με τις δικες σου ,συνελθε δεν εισαι πλεον παιδι και ανελαβε τις ευθυνες σου ..
    Εχουν δικιο αλλα και αυτη η προσεγγιση σε καποιες περιπτωσεις ειναι λαθος ...γιατι πολυ απλα δεν το κανεις επιτηδες ,παιδιάστικα φέρεσαι και η δουλίτσα που πρεπει να γινει ειναι οπως σε ενα μικρο παιδι για να φτασεις ψυχολογικα να συμβαδιζεις με την πραγματικη σου ηλικια.

    Τι λες μήπως το θεμα της πιστοποίησης σου και του ψυχολόγο πρεπει να γινει σκοπός σου πλέον ?
    Δεν ειναι ωρα να αντιληφθεις την δυναμη σου και να πας παρακατω?
    Δεν ειναι καθολου ευκολο Αντρεα το ξερεις ,θεληση χρειαζεται αρχικα ομως και κοιτα να την βρεις σε παρακαλω πολυ γιατι αδικεις τον ευαυτο σου
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #12393
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!


    Τωρα για την παρομοιωση που αναφερεις να σου πω ακομα και σε αυτη την πολυ ευαισθητη ιστορια σου κατι λειπει και το κυριοτερο εφοσον εισαι του επαγγελματος και ξερεις οτι ακομα και στα παιδακια μας μεσα στην ταξη , οταν καθομαστε στην γωνιά του παραμυθιου και της συλλογης, προτιμαμαι τετοιες ιστοριες ακομα και αν υφίστανται, εμεις οι μεγαλοι να τις δινουμε άλλη τροπη για να να εχουν άλλη κατάληξη ωστε το ηθικο διδαγμα που ειναι και ο σκοπος αυτης της δραστηριοτητας μας να ειναι προς ενίσχυση του καλου ,της δύναμης,της αυτοπεποιθησης και της προσπαθειας που πρεεπι τα παιδάκια μας να μαθουν να εχουν στην ζωη τους .

    Αλλωστε γνωριζεις οτι η παιδικη ψυχολογια και κυριως η εξελικτική ψυχολογια που διδασκομαστε εχει κυρια χαρακτηριστικα που αποσκοπουν στην ενδυναμωση της προσωπικοτητας ενος παιδιου και αναγνωριζεις φυσικα πως πολλες προσεγγίσεις σε κατι τετοιο δεν διαφερουν και πολυ απο την προσεγγιση που πρεπει να εχει ενας ψυχολόγος οταν εχει μπροστα του ενα ασθενή που δεν εχει ξανασχοληθει με ψυχοθεραπεια και ψυχαναλυση .Στην ουσια και εκει ενα μικρο παιδακι εχει μπροστά του που του μαθαινει πραγματα που επερε να τα ειχε διδαχθει και να τα μαθει τότε αλλα για τους χ ή ψ λογους δεν τα εμαθε και το αποτελεσμα ειναι μπροστα του .


    Αρα βρε συ Αντρεα αν εσυ εχεις τοσο μυικη δυναμη γιατι δεν δινεις μια αυτο το σχοινι να κοπει και να παρεις την ζωη σου στα χερια σου και επιτρεπεις τον καθενα να σε κοροιδευει και να σε υποτιμα και να γελαει μαζι σου οπως λες θαρρεις και βρισκεσαι σε παρασταση τσιρκου?
    Με σχοινι εισαι δεμενος ,δεν μου ειπες οτι το ελεφαντακι ειναι κλεισμενο μεσα σε ενα ατσαλινο κλουβι και φυσικα εκει οση δυναμη και οση αποφασιστικοτητα και να εχεις θα εισαι μια ζωη εγκλωβισμος και αιχμαλωτος μιας μη αναστρεψημης καταστασης ..
    Εσυ εισαι ελευθερος απο αυτη την αποψη ,δεν εχεις σοβαρες δεσμευσεις που να μην σου επιτρεπουν να μην βγεις και να πολεμησεις γι αυτο που θες ...Δεν εχεις καποια σωματικη αναπηρια ,εισαι αρτημελης ,εισαι θετικος και πολυ ευασθητος ανθρωπος νομιζω και εκει σε πατανε ολοι ,ή καλυτερα τους επιτρεπεις να σε πατανε γιατι τους θεωρεις ανωτερους σου ..


    Δεν νομιζεις οτι εχεις πολυ δουλιτσα να κανεις με τον ευατο σου?Πρεπει να ξεκινησεις με καποιον ειδικο οπως ενα μικρο παιδι και σιγα σιγα να χτισεις αυτο που εχεις .Την δυναμη οπως του ελεφαντα που ειπες .
    Γιατι την εχεις ρε συ Αντρεα και τη εδειξες με την επιβολη σου και την αγαπη που εισεπραξες μεσα απο τα παιδια .Ειναι πολυ δυσκολο να κερδισεις τον σεβασμο ενος παιδιου και την αγαπη του και το γνωριζουμε πολυ καλα οσοι ειμαστε μεσα σε αυτη την δουλεια .Γιατι μιλαμε για ενα ξενο παιδι και οχι το δικο σου ...
    Μακάρι να χαμε όλοι τη μυική δύναμη που απ ότι κατάλαβα έχεις. Αφ ευατής η μυική δύναμη τονώνει, αν θες σου φτιάχνει αυτοπεποίθηση. Όποιος έχει μυική δύναμη δεν φοβάται να επιβληθεί, δεν φοβάται ότι αυτό το οποίο λέει ή επιχειρεί θα εξελιχθεί σε καυγά. Η χαμηλή αυτοπεποίθηση εν προκειμένω είναι όταν ένα μικρό παιδάκι, στο μισό σου ανάστημα, σε κοροιδεύει και σε χτυπάει κι εσύ φοβάσαι να το αντιμετωπίσεις.

    Το κέντρισμο για ανάγκη ψυχοθεραπείας είναι ορθό να γίνεται σε ότο το δυνατό μικρότερη ηλικία, ώστε να κεντριστεί, αν θες να επηρεαστεί, αυτός που έχει το θέμα ψυχολογίας να ψάξει να βρει ειδικό, σε πρώτο δε στάδιο ψυχολόγο. Όμως, υπάρχει και η άλλη όψη. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να τον ωφελήσει, ήτοι να εγκολπωθεί τις μεθοδολογίες σκέψης και δράσεις και τις συμβουλές της. Όμως, για να εφαρμόσει αυτά πρέπει να βρεθεί και στο κατάλληλο περιβάλλον το οποίο δυστυχώς κατά κανόνα είναι η σκατοκοινωνία στην οποία ζούμε. Κι αν η κοινωνία δεν είναι υποβοηθητική μπορεί να απογοητευθεί.
    γιάννης

  4. #12394
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μακάρι να χαμε όλοι τη μυική δύναμη που απ ότι κατάλαβα έχεις. Αφ ευατής η μυική δύναμη τονώνει, αν θες σου φτιάχνει αυτοπεποίθηση. Όποιος έχει μυική δύναμη δεν φοβάται να επιβληθεί, δεν φοβάται ότι αυτό το οποίο λέει ή επιχειρεί θα εξελιχθεί σε καυγά. Η χαμηλή αυτοπεποίθηση εν προκειμένω είναι όταν ένα μικρό παιδάκι, στο μισό σου ανάστημα, σε κοροιδεύει και σε χτυπάει κι εσύ φοβάσαι να το αντιμετωπίσεις.

    Το κέντρισμο για ανάγκη ψυχοθεραπείας είναι ορθό να γίνεται σε ότο το δυνατό μικρότερη ηλικία, ώστε να κεντριστεί, αν θες να επηρεαστεί, αυτός που έχει το θέμα ψυχολογίας να ψάξει να βρει ειδικό, σε πρώτο δε στάδιο ψυχολόγο. Όμως, υπάρχει και η άλλη όψη. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να τον ωφελήσει, ήτοι να εγκολπωθεί τις μεθοδολογίες σκέψης και δράσεις και τις συμβουλές της. Όμως, για να εφαρμόσει αυτά πρέπει να βρεθεί και στο κατάλληλο περιβάλλον το οποίο δυστυχώς κατά κανόνα είναι η σκατοκοινωνία στην οποία ζούμε. Κι αν η κοινωνία δεν είναι υποβοηθητική μπορεί να απογοητευθεί.
    Η μυικη δύναμη ειναι παγιδα Γιαννη .
    Και να την εχεις πρεπει να μαθεις να την χρησημοποιεις σωστα και αυτο συνεπάγεται απο την ορθη χρηση και του μυαλου .

    Ναι μεν μπορει να σου προσφερει αυτοπεποίθηση ,μπορει να σου προσφερει ομως και απιστευτο εγωισμο ωστε να χρησημοποιειται με τελειως λαθος τροπο.
    Εκει ναι μιλαμε για τα παιδακια που ανεφερες που σε κοροιδευουν και σε χτυπανε ..
    Εκει ποιος φταει το ιδιο το παιδι ή αυτοι που μεγαλωσαν και εμαθαν σε αυτο το παιδι πως να την χρησημοποιει?
    Οπως δημαδη και στην περιπτωση του Αντρεα ,μαλλον κατι πηγε λαθος και αντι αυτη η δυναμη που εχει δεν δεχτηκε τα καταλληλα ερεθισματα απο το περιβαλλον του ωστε να γινει κινητηριος του δυναμη και οχι παθητικοτητα ...


    Η σωστη ψυχοθεραπεια απο σωστο επαγγελματια μονο καλο σου κανει ασχέτως των αποτελεσματων ..
    Δεν ειμαι τοσο δυνατη οσο μπορει να φαινομαι .Ενα πραγμα πλεον με φοβιζε και με φοβιζει ακομα και μετα απο αυτην .Ο σωματικος πονος σε ενα συγκεκριμενο σημειο στο σωμα μου .Εχω δουλεψει απιστευτα πανω σε αυτο και συνεχιζω να δουλευω ακομα και σημερα .
    Η δουλεια με εφτασε σε σημειο να συμβιβαστώ με αυτον να τον κανω κατα καποιο δικο μου ωστε να φτανω σε σημειο να μην μου προκαλει κρισεις πανικου και ψυχολογικη πτωση.
    Μεχρι εκει εφτασε η δουλεια του ψυχολογου απο εκει και περα προσπαθω να κανω και δικη μου και πολυ απλα καποιες μερες που μπορει απλως να ποναω ,σηκωνομαι κανονικα και παίρνω τον πονο μου για να κανουμε το προγραμμα της ημερας παρειτσα ..δεν του δινω περιθώριο να με καθηλωσει πουθενα πλεον γιατι εκει το εχασα το παιχνιδι οταν πατωσα στην κυριολεξια ...
    Τι να κανουμε ,αυτο μου εδωσε η ζωη θα το αγαπησω αφου δεν μπορω να το πολεμησω και να το εξαφανισω .

    Και ξερεις κατι οσο το αγαπω και οσο δεν το δινω σημασια τοσο πιο καλα αισθάνομαι ...(στα 4 χρονια παω ,ειπαμε τιποτα δεν ειναι ευκολο και δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη )

    Αυτη ειναι η ουσια και το αποτελεσμα της θεραπειας μου που μακαρι να την δεχομουν πριν αφησω ολο αυτο τον πονο και την πιεση να σωματοποιηθει γιατι ακομα και σημερα ετσι και ταραχθω παρα πολυ για κατι ασχετο τελειως με το θεμα μου εμφανιζεται η τρεμουλα.Αυτη που μου πρωτοεμφανιστικε και τοτε .
    Κοινος την παντρετικα και αυτη και εχω μαθει να ζω και με αυτη παρεα,απλα πλεον την διαχειριζομαι και δεν κραταει πολυ ,προς το παρον ετσι ,γιατι πλεον μιλαω για το σημερα και μονο τιποτε αλλο..
    Για το αυριο λεω ας ξημερωσει η μερα και βλεπουμε ....

    Γιαννη ολοι κατι κρυβουμε μεσα μας δεν μπορει ...η διαφορας μας ειναι οτι αλλοι το χρησημοποιουν απο την αρχη της ζωης τους και αλλοι δυστηχως πρεπει να φτασουν σε πολυ δυσκολες καταστασεις για να το ανακαλυψουν οτι το εχουν και μπορουν να το χρησημοποιουν αρκει να εχουν σωστο περιγυρο και στην αρχη να τους δειξει τον δρομο ..
    Αν χαθουν στην διαδρομη τοτε μιλαμε για δικο τους λαθος οχι καποιου αλλου ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #12395
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Ολα δουλευουν στην εκπαιδευση Αντρεα απλα καποια γινονται διαδικτυακα και αλλα οπως πριν .
    Τουλαχιστον αυτο ξερω γιατι περιμενω 2 εξεταστικές δικες μου και μια του παιδιου μου και δεν εχει αλλάξει κατι προς το παρον και οι διδασκαλιες γινονται διαδικτυακά .
    Οποτε κανε κανα δυο τηλεφωνα και μαθε πληροφοριες γιατι η μια ειναι Σεπτεμβριο και η αλλη Φεβρουαριο μηπως προλαβεις κατι ,απο οσο θυμαμαι δηλαδη ,μπορει να εχουν αλλαξει οι ημερομηνιες λογο ιου...

    Τωρα για την παρομοιωση που αναφερεις να σου πω ακομα και σε αυτη την πολυ ευαισθητη ιστορια σου κατι λειπει και το κυριοτερο εφοσον εισαι του επαγγελματος και ξερεις οτι ακομα και στα παιδακια μας μεσα στην ταξη , οταν καθομαστε στην γωνιά του παραμυθιου και της συλλογης, προτιμαμαι τετοιες ιστοριες ακομα και αν υφίστανται, εμεις οι μεγαλοι να τις δινουμε άλλη τροπη για να να εχουν άλλη κατάληξη ωστε το ηθικο διδαγμα που ειναι και ο σκοπος αυτης της δραστηριοτητας μας να ειναι προς ενίσχυση του καλου ,της δύναμης,της αυτοπεποιθησης και της προσπαθειας που πρεεπι τα παιδάκια μας να μαθουν να εχουν στην ζωη τους .

    Αλλωστε γνωριζεις οτι η παιδικη ψυχολογια και κυριως η εξελικτική ψυχολογια που διδασκομαστε εχει κυρια χαρακτηριστικα που αποσκοπουν στην ενδυναμωση της προσωπικοτητας ενος παιδιου και αναγνωριζεις φυσικα πως πολλες προσεγγίσεις σε κατι τετοιο δεν διαφερουν και πολυ απο την προσεγγιση που πρεπει να εχει ενας ψυχολόγος οταν εχει μπροστα του ενα ασθενή που δεν εχει ξανασχοληθει με ψυχοθεραπεια και ψυχαναλυση .Στην ουσια και εκει ενα μικρο παιδακι εχει μπροστά του που του μαθαινει πραγματα που επερε να τα ειχε διδαχθει και να τα μαθει τότε αλλα για τους χ ή ψ λογους δεν τα εμαθε και το αποτελεσμα ειναι μπροστα του .

    Οποτε εγω ερχομαι στην θεση και σου λεω οτι ακομα και το ζωω που διαλεξες να χρησημοποιησεις δεν ειναι τυχαιο οπως και με το τι ειναι δεμένο ακομα και που ?μικρο πασαλο ετσι?
    Μου μιλας για ενα μικρο ελφαντακι που ειναι δεμενο με ενα σχοινι και βρίσκεται αιχμάλωτο απο το αφεντικο του που το μεγαλωνει και το χρησημοποιει προς οφελος του ....
    Το ελεφαντακι ομως μεγαλωσε και ειναι ακομα δεμενο με το σχοινι οπως μας λες .
    Τι λες ?ενα τοσο δυνατο ζωω ετσι και καταλαβει τι δυναμη εχει μεσα του θα τον κρατησει δεμενο ενα σχοινακι?Πως το βλεπεις εσυ σαν τριτος ?
    Μεγαλωνοντας δεν θα αντιλαμβανεται ολο και περισσοτερο τι δυναμη εχει το ιδιο και τι αυτο που τον εχει δεμενο,αιχμαλωτο στην κυριολεξια?

    Δεν θα δωσει μια και θα κοψει το σχοινι μη φοβουμενο οταν θα βγει εκει εξω οτι δεν θα τα καταφερει γιατι πλεον θα εχει αντιληφθει πληρως την δυναμη που εχει και την μυικη αλλα και σε θεμα αποφασιστικοτητας ?
    Γιατι καποιος μπορει να ειναι γιγαντας μυικα αλλα η ψυχικη του δυναμη να ειναι ιση με καποιου πολυ μικρου ,δεν σου λεω ουτε καν του μυρμιγκιου γιατι οπως ξερεις και αυτα ειναι ζωακια που σκοπος μας ειναι τα παιδια να αντιλαμβανονται οτι ενα μυρμιγκακι κρυβει τοσο δύναμη και εργατικοτητα που μονο αδιαφορη να τους ειναι και να μην στεκοντε στο μεγεθος .. ...

    Αρα βρε συ Αντρεα αν εσυ εχεις τοσο μυικη δυναμη γιατι δεν δινεις μια αυτο το σχοινι να κοπει και να παρεις την ζωη σου στα χερια σου και επιτρεπεις τον καθενα να σε κοροιδευει και να σε υποτιμα και να γελαει μαζι σου οπως λες θαρρεις και βρισκεσαι σε παρασταση τσιρκου?
    Με σχοινι εισαι δεμενος ,δεν μου ειπες οτι το ελεφαντακι ειναι κλεισμενο μεσα σε ενα ατσαλινο κλουβι και φυσικα εκει οση δυναμη και οση αποφασιστικοτητα και να εχεις θα εισαι μια ζωη εγκλωβισμος και αιχμαλωτος μιας μη αναστρεψημης καταστασης ..
    Εσυ εισαι ελευθερος απο αυτη την αποψη ,δεν εχεις σοβαρες δεσμευσεις που να μην σου επιτρεπουν να μην βγεις και να πολεμησεις γι αυτο που θες ...Δεν εχεις καποια σωματικη αναπηρια ,εισαι αρτημελης ,εισαι θετικος και πολυ ευασθητος ανθρωπος νομιζω και εκει σε πατανε ολοι ,ή καλυτερα τους επιτρεπεις να σε πατανε γιατι τους θεωρεις ανωτερους σου ..

    Γιατι γνωριζεις επισης πως για να επιβληθεις σε μια ταξη με 15 -20 πιτσιρικια που δεν ειναι σε θεση ηλικιακα να μαθουν καποια πραγματα πρεπει να επιβαλεσαι με τετοιο τροπο ωστε οταν μιλας να μην ακουγεται το παραμικρο.
    Εκει γιατι τα καταφερες?
    Πως καταφερες ενα τμημα να το διαχειριζεσαι σωστα και το κυριοτερο να παιρνεις την αποδοχη τους και την αγαπη τους ?
    Μηπως επειδη δεν πηγες εκει με την ιδεα οτι υπαρχει καποιος ανωτερος απο εσενα ωστε ετσι δεν τους επετρεψες να σε κουκουλωσουν κατα καποιο τροπο?
    Αντιλαμβανεσαι τι δυναμη εχεις μεσα σου?
    Στα παιδια δεν μπορουμε να φωναξουμε ,ουτε να απειλησουμε για να τους επιβληθουμε.Αν το κανουμε αυτο παει το χασαμε το παιχνιδι και τοτε θα εχουμε μια ταξη αντιδραστικη που θα μας κανει την δουλεια μας μαρτυριο.


    Αντρεα ολα αυτα στα λεω για να δεις καθαρα πιο ειναι το θεμα σου που φαινεται ακομα και μεσα απο την παρομοιωση που διαλεξες να μου πεις ..
    Ξερω οτι δεν ειναι τυχαια η επιλογη του ζωου ουτε οτι ειναι δεμενο με ενα απλο σχοινι ..Τιποτα δυνατο δεν σε κραταει σε αυτη την κατασταση.
    Νομιζω ειμαστε ¨εκαπιδευνεμοι¨οσο αφορα στα παιδια ακομα και μεσα απο τις επιλογες τους να αναγνωριζουμε τι κρυβεται μεσα τους ..Αλλωστε στα πρωτα μαθηματα της προσαρμογης γιατι βαζουμε τα παιδια να ζωγραφιζουν συνεχεια και να συζηταμε πανω στις ζωγραφιες τους .
    Ξερεις οτι μεσα απο αυτο τον τροπο γινεται η καλυτερη γνωριμια μας με αυτα και φυσικα οχι μονο μαζι τους αλλα σχηματιζουμε εικονα και σε τι περιβαλλουν μεγαλωνουν ωστε να αξιολογουμε αντιδρασεις ...

    Δεν νομιζεις οτι εχεις πολυ δουλιτσα να κανεις με τον ευατο σου?Πρεπει να ξεκινησεις με καποιον ειδικο οπως ενα μικρο παιδι και σιγα σιγα να χτισεις αυτο που εχεις .Την δυναμη οπως του ελεφαντα που ειπες .
    Γιατι την εχεις ρε συ Αντρεα και τη εδειξες με την επιβολη σου και την αγαπη που εισεπραξες μεσα απο τα παιδια .Ειναι πολυ δυσκολο να κερδισεις τον σεβασμο ενος παιδιου και την αγαπη του και το γνωριζουμε πολυ καλα οσοι ειμαστε μεσα σε αυτη την δουλεια .Γιατι μιλαμε για ενα ξενο παιδι και οχι το δικο σου ...

    Ολοι λενε οταν βλεπουν αντιδρασεις παρομοιες με τις δικες σου ,συνελθε δεν εισαι πλεον παιδι και ανελαβε τις ευθυνες σου ..
    Εχουν δικιο αλλα και αυτη η προσεγγιση σε καποιες περιπτωσεις ειναι λαθος ...γιατι πολυ απλα δεν το κανεις επιτηδες ,παιδιάστικα φέρεσαι και η δουλίτσα που πρεπει να γινει ειναι οπως σε ενα μικρο παιδι για να φτασεις ψυχολογικα να συμβαδιζεις με την πραγματικη σου ηλικια.

    Τι λες μήπως το θεμα της πιστοποίησης σου και του ψυχολόγο πρεπει να γινει σκοπός σου πλέον ?
    Δεν ειναι ωρα να αντιληφθεις την δυναμη σου και να πας παρακατω?
    Δεν ειναι καθολου ευκολο Αντρεα το ξερεις ,θεληση χρειαζεται αρχικα ομως και κοιτα να την βρεις σε παρακαλω πολυ γιατι αδικεις τον ευαυτο σου
    Το παράδειγμα αυτό είναι κλεμμένο με τον ελέφαντα, αλλά με αφορά και εμένα. Τώρα δεν μου είναι εύκολο να σηκωθώ μόλις λέω θα σταθώ στα πόδια μου κάτι συμβαίνει και μου ρίχνει την ψυχολογία! Ξέρεις ποσες φορές έχω ευχηθεί το βράδυ στον ύπνο μου να μην ξυπνήσω την επόμενη μέρα, όταν δεν είμαι στα καλά μου.

  6. #12396
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Το παράδειγμα αυτό είναι κλεμμένο με τον ελέφαντα, αλλά με αφορά και εμένα. Τώρα δεν μου είναι εύκολο να σηκωθώ μόλις λέω θα σταθώ στα πόδια μου κάτι συμβαίνει και μου ρίχνει την ψυχολογία! Ξέρεις ποσες φορές έχω ευχηθεί το βράδυ στον ύπνο μου να μην ξυπνήσω την επόμενη μέρα, όταν δεν είμαι στα καλά μου.
    Το ξερω Αντρεα αλλα μεσα σε ολα τα παραδειγματα εσυ διαλεξες αυτο ,γιατι με αυτο ταυτιστικες πολυ απλο .....

    Αυτο συζηταμε και παλι βλεπεις φτανουμε στο ιδιο παρονομαστη ...ξεκινησαμε τι ειναι αυτο που σε φοβιζει και καταληξαμε σε αυτη την συζητηση γιατι μου ειπες αυτο και αυτο και παλι μου λες ακριβως το ιδιο σαν συμπερασμα αυτου .

    Ειπαμε αναγνωριζουμε τον φοβο μας και προσπαθουμε να τον αντιμετωπιζουμε .Δεν ειναι ευκολο να δουλεψεις με τον ευατο σου και να τονωθει ολο αυτο που σε φτανει σε τετοια κατασταση .Κανεις δεν ειπε κατι τετοιο .
    Δεν ειναι ομως ουτε αργα ,ουτε ακατορθωτο .

    Γιατι να μην ξυπνησεις ?Παραιτησε βρε συ Ανδρεα ?Γιατι ?
    Χωρις να πας κοντρα ακομα και στο ιδιο σου το σωμα και να μην αγωνιστεις ?
    Που ειναι το πεισμα σου?Βρες λιγακι εκεινο το παιδικο που βλεπω οτι σου αρεσει ,εκεινο που εχουν τα παιδακια και χτυπιουνται μεχρι στο πατωμα ωστε να τα καταφερουν....

    Γιατι δεν εστιαζεις στα θετικα και στο ξαναλεω εισαι αρτιμελης τι πιο ευχαριστω ρε συ ειλικρινα στο λεω .
    Μπορεις να βγαινεις ,να οδηγας ,να πηγαινεις ένα περιπατο να αθληθείς σε οτι θελεις και σου αρεσει (να ξέρεις σε αυτο σε ζηλευω εγώ )

    Γιατι κανεις τετοιες σκεψεις δεν ειναι αδικο για εσενα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #12397
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το ξερω Αντρεα αλλα μεσα σε ολα τα παραδειγματα εσυ διαλεξες αυτο ,γιατι με αυτο ταυτιστικες πολυ απλο .....

    Αυτο συζηταμε και παλι βλεπεις φτανουμε στο ιδιο παρονομαστη ...ξεκινησαμε τι ειναι αυτο που σε φοβιζει και καταληξαμε σε αυτη την συζητηση γιατι μου ειπες αυτο και αυτο και παλι μου λες ακριβως το ιδιο σαν συμπερασμα αυτου .

    Ειπαμε αναγνωριζουμε τον φοβο μας και προσπαθουμε να τον αντιμετωπιζουμε .Δεν ειναι ευκολο να δουλεψεις με τον ευατο σου και να τονωθει ολο αυτο που σε φτανει σε τετοια κατασταση .Κανεις δεν ειπε κατι τετοιο .
    Δεν ειναι ομως ουτε αργα ,ουτε ακατορθωτο .

    Γιατι να μην ξυπνησεις ?Παραιτησε βρε συ Ανδρεα ?Γιατι ?
    Χωρις να πας κοντρα ακομα και στο ιδιο σου το σωμα και να μην αγωνιστεις ?
    Που ειναι το πεισμα σου?Βρες λιγακι εκεινο το παιδικο που βλεπω οτι σου αρεσει ,εκεινο που εχουν τα παιδακια και χτυπιουνται μεχρι στο πατωμα ωστε να τα καταφερουν....

    Γιατι δεν εστιαζεις στα θετικα και στο ξαναλεω εισαι αρτιμελης τι πιο ευχαριστω ρε συ ειλικρινα στο λεω .
    Μπορεις να βγαινεις ,να οδηγας ,να πηγαινεις ένα περιπατο να αθληθείς σε οτι θελεις και σου αρεσει (να ξέρεις σε αυτο σε ζηλευω εγώ )

    Γιατι κανεις τετοιες σκεψεις δεν ειναι αδικο για εσενα ?
    Τι να σου πω τώρα ότι έχεις άδικο;; Όχι! Η συνθήκες τις ζωής μου δεν με αφήνουν να σκεφτώ αισιόδοξα. Με έχει φάει η μοναξιά μόνο εδώ μέσα τα λέω, αλλά και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια, αλλά θέλω μια σύντροφο, ένα δικό μου άνθρωπο μια σχέση αυτό έχω καταλάβει από το λίγο καιρό που κάνω ψυχοθεραπεία!!

  8. #12398
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Αισθάνομαι ότι δεν με καταλαβαίνει κανένας....
    άρα καλύτερα μόνη μου...

  9. #12399
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Αισθάνομαι ότι δεν με καταλαβαίνει κανένας....
    άρα καλύτερα μόνη μου...
    Εγώ δεν θέλω να είμαι μόνος μου αλλά φοβάμαι ότι θα μείνω μόνος μου!!

  10. #12400
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Αισθάνομαι ότι δεν με καταλαβαίνει κανένας....
    άρα καλύτερα μόνη μου...
    καλύτερα μόνη σου μέχρι να βρεις τους κατάλληλους ανθρώπους.
    ο χρόνος με τον εαυτό δεν είναι χαμένος χρόνος.

  11. #12401
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ δεν θέλω να είμαι μόνος μου αλλά φοβάμαι ότι θα μείνω μόνος μου!!
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ntiaki Εμφάνιση Μηνύματος
    Αισθάνομαι ότι δεν με καταλαβαίνει κανένας....
    άρα καλύτερα μόνη μου...

    Αν βλεπατε αλλιως την εννοια την μοναξιας για λιγο καιρο δεν λεω για ολη την ζωη, θα νιωθατε μεγαλη ευκερια.
    Οπως ελεγε και ο Νιτσε για να μπορεσουμε να γινουμε ολοκληρωμενοι ανθρωποι, πρεπει να μαθουμε να μπορουμε να ζουμε μονοι μας! Για να γινεις "ιδιοκτητης" του εαυτου σου θα πρεπει να ανηκεις μονο σε αυτον και να σου ανηκει μονο σε εσενα! χωρις αλλους τρυγυρο δλδ. Δεν ειναι ευκολος ο δρομος αυτος εγραφε, εγραφε οτι ειναι πολυ δυσκολο να το κανει καποιος και παρα το οτι δεν γουσταρε καθολου την εκκλησια και τις θρησκειες - μεγαλο του λαθος, προσωπικα δεν συμφωνω μαζι του και νομιζω οτι ηταν λαθος του - ,τον μοναχισμο τον θαυμαζαι.
    Ελεγαι οτι οταν ειμαστε μεσα στην κοινωνια ζουμε παντα συμφωνα με τους κανωνες της , με οσα οριζουν οι πολλοι θελουμε δεν θελουμε ,διοτις ειμαστε μερος του "κοπαδιου" μαλιστα κοροιδευε το ποιμνιο -ισως για αυτο τον τιμορησαι ο Θεος και ειχε ενα τοσο ασχημο θανατο , εξαλου δεν τον διαβασαν στην κηδεια του - ,ελεγε οτι η μοναχικοτητα ειναι η απελευθεροση απο το κοπαδι το να μπορεσεις να βγεις απο το κοπαδι σου προσφερει την απολυτη ελευθερια ,δεν ειναι τοσο ομορφο διοτις θα πρεπει να εισαι υπευθηνος για καθε επυλογη σου αλλα ταυτοχρωνα σε κανει αφεντικο του εαυτου σου δλδ ειναι ο ορισμος της ελευθεριας εισαι εσυ που κουμανταρεις απολυτος τα παντα γυρο σου γινοντας κοματι της φυσης και προσπαθωντας να βρεις μεχρι που φτανει η δυναμη σου να επιρεαζει το περιβαλον γυρο σου ,να βρεις δλδ την απολυτια αρμονια με το συμπαν.Αυτα το να εισαι δλδ μονος σου στην μοναχηκοτητα σου ειναι ενα μαθημα ζωης που θα σου ειναι το πιο χρησιμο σε ολη την ζωη σου! Θα μαθεις τις αδυναμιες σου, τις ικανοτητες σου, θα μπορεσεις να "ξεκλειδωσεις" καθε λεπτομερια βαθια μεσα στην καρδια σου αφου δεν θα υπαρχει κανεις γυρο να στην επιρεασει και να μην μπορεις ξεκαθαρα να πεις οτι ειναι η δικη σου! Θα μπορεσεις να βρεις τους "δαιμονες" σου ,ολα αυτα που φοβασαι, και να τα γνωρησεις! το να μαθεις τους φοβους σου να τους περιεργαστεις δλδ ειναι πολυ μεγαλο θεμα διοτις σε καθε δυσκολια μετεπειτα της ζωης σου θα μπορεις και θα ξερεις πως να αντιδρας.
    Αυτα κι αλλα πολλα εγραφε ο Νιτσε περι μοναχηκοτητας, προσωπικα συμφωνω μαζι του σε αυτο το βιβλιο και σε πολλα αλλα, βεβαια διαφωνω σε αλλα οπως στα περι Θεου, οτι μας κραταει πισω σαν ανθρωπους και αλλες χαζομαρες τετοιου ειδους οπου κι εγραφε, με αποτελλεσμα να εχει ενα τοσο ασχημο θανατο αλλα και να μην του διαβασει ο παπας προσευχη στην κηδεια του, τον κακομοιρο.

  12. #12402
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by user View Post
    καλύτερα μόνη σου μέχρι να βρεις τους κατάλληλους ανθρώπους.
    ο χρόνος με τον εαυτό δεν είναι χαμένος χρόνος.
    Έχεις δίκιο πάντα προσπαθούσα να καταλάβω τους άλλους και έβαζα τον εαυτό μου σε 2η μοίρα πόσο λάθος έκανα.....

  13. #12403
    Αχ αυτή η "τρέμουλα" που μιλησες πιο πανω βρε Marilou. Είναι η επανάληψη του συμβάντος που σου πρωτοπροκάλεσε το ψυχικό τραύμα. Ο τροπος με τον οποίο αντεδρασες τοτε θα επαναλαμβάνεται οποτε ξαναβρισκεσαι μπρος στο ίδιο συμβάν, διότι καταγραφηκαν στο υποσυνείδητο σου ως αυτοματοποιημενες πλεον κινησεις.
    Κι αυτες οι δυνάμεις που κρύβονται μεσα μας. Οντως αν δεν τις χρησιμοποιησουμε εξ αρχης καποτε θα τις χρησιμοποιησουμε. Δυστυχώς αυτο θα συμβει οταν θα έχουμε φτασει στο αμήν που λένε, όταν μπρος μας θα υπερυψώνεται ενα αδιέξοδο στο οποίο θα πρέπει αμεσα να πραξουμε.

  14. #12404
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αχ αυτή η "τρέμουλα" που μιλησες πιο πανω βρε Marilou. Είναι η επανάληψη του συμβάντος που σου πρωτοπροκάλεσε το ψυχικό τραύμα. Ο τροπος με τον οποίο αντεδρασες τοτε θα επαναλαμβάνεται οποτε ξαναβρισκεσαι μπρος στο ίδιο συμβάν, διότι καταγραφηκαν στο υποσυνείδητο σου ως αυτοματοποιημενες πλεον κινησεις.
    Κι αυτες οι δυνάμεις που κρύβονται μεσα μας. Οντως αν δεν τις χρησιμοποιησουμε εξ αρχης καποτε θα τις χρησιμοποιησουμε. Δυστυχώς αυτο θα συμβει οταν θα έχουμε φτασει στο αμήν που λένε, όταν μπρος μας θα υπερυψώνεται ενα αδιέξοδο στο οποίο θα πρέπει αμεσα να πραξουμε.
    Καλημέρα Γιάννη!

    Ναι όντως έτσι και σου εμφανιστει δυστηχως αυτό μια φορά και τις φοβίες σου να μάθεις να αντιμετωπίζεις αυτή θα βρίσκει αφορμή και για άλλους λόγους να επανέρχεται ..

    Ξέρεις όμως δεν είναι μόνο ψυχολογικό όλο αυτό .
    Σου εμφανίζεται κατά διαστήματα γιατι παίζει ρόλο και αυτο το άτιμο σύμπλεγμα βιταμινών Β που όταν πέφτει δυστηχως το πρώτο σημάδι είναι αυτή η τρεμουλα ιδιαίτερα όταν εμφανίζεται και σε περιόδους που δεν τρως καλά ή ακόμα και αν τρως καλά έχεις θεματακια με το στομάχι σου και δεν γίνεται η σωστή απορρόφηση της .

    Όπως και να έχει όμως όποτε μας εμφανίζεται το θέμα είναι να μην μας πανικοβάλλει περισσότερο και να ξέρουμε την προέλευση της .
    Εγώ ας πούμε αυτή την περίοδο που είμαι πάρα πολλές ώρες γραφείο και τα γεύματα μου είναι ότι να ναι παράλειπω και μερικά έχω αρχίσει και καταλαβαίνω ότι πρέπει επειγόντως να κάνω εξετάσεις γιατί νομίζω ότι "κατάφερα"να την ξαναριξω στα πατώματα ...
    Γιατί εκτός από την τρεμουλα που πηγαινοέρχεται πλέον έτσι χωρίς ιδιαίτερο λόγο αισθάνομαι και απίστευτη κούραση και υπνηλία ...
    Όσο δύσκολο είναι να ανεβάσεις τιμές τόσο εύκολο είναι να τις ρίξεις δυστηχως ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #12405
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Τι να σου πω τώρα ότι έχεις άδικο;; Όχι! Η συνθήκες τις ζωής μου δεν με αφήνουν να σκεφτώ αισιόδοξα. Με έχει φάει η μοναξιά μόνο εδώ μέσα τα λέω, αλλά και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια, αλλά θέλω μια σύντροφο, ένα δικό μου άνθρωπο μια σχέση αυτό έχω καταλάβει από το λίγο καιρό που κάνω ψυχοθεραπεία!!
    Καλημέρα!
    Τι εννοείς Αντρέα ότι σ εχει φάει η μοναξιά εκεί μέσα?
    Μένεις τελείως μόνο σου ή με τους γονείς σου και απλά δεν σου αρκεί αυτή η συντροφιά πλέον ?

    Και ύστερα καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη σου για ένα σύντροφο ,είναι φυσιολογικό ,αλλά δεν νομίζεις ότι πρέπει να γίνει αυτή η δύσκολη δουλίτσα πρώτα με τον ευατο σου ώστε να έχεις και ένα άνθρωπο κοντά σου?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Και τωρα τι?
    By water in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2013, 13:22
  2. Τώρα τι θες...?
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2012, 02:50
  3. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2010, 23:52
  4. Και τωρα, τι?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-01-2008, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •